gabtu
05.05.08,17:02
Dobrý deň,

rada by som sa opýtala či budem mať nárok na materskú ked som bola od 1.9.03 do 31.10.07 riadne zamestnaná.Živnosť som si založila od mája 2007.Prvý rok som odvody do soc. poistovne ako živnostník nemusela platiť a ani som neplatila. Na materskú by som mala ísť od 1/2 novembra 2008. Mám sa teraz od mája dobrovolne nemocensky poistiť,alebo mi bude vyrátaná materská ešte z obdobia ,čo som bola v TPP? Čítala som,že musím byť 2 roky pred nástupom na materskú aspoň 270 dní poistená. To podla mňa spĺňam ešte z poistenia v TPP.
Je to skutočne tak? Nerada by som prišla o materský príspevok.
vopred ďakujem za odpoveď!
brčko
05.05.08,15:20
ak by si nič nespravila, tak nárok na materskú mať nebudeš.

Okrem podmienky 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, treba splniť aj podmienku trvajúceho nem.poistenia alebo byť v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. Tebe nem.poist. z prac.pomeru zaniklo 31.10.07 a v ochrannej lehote si bola 42dní (ak by si bola v čase ukončenia PP tehotná, tak by si bola v OL 6mesiacov). Takže v ochrannej lehote z posledného nem.poistenia=prac.pomeru nie si.

Ak by si sa teraz napr. 5.5.08 prihlásila na DNP a začala si platiť z maximálneho vym.základu, tak ti uplynie 26týždnov, ak dobre rátam 2.11.08 a ak by si nastúpila na MD najskôr 3.11.08, tak by sa ti rátala materská zo skutočného VZ, teda z maxima. Ak by však 26týždnov nestihlo uplynúť, tak by sa ti materská rátala len z minimálnej mzdy (aj napriek tomu, že platíš z maxima). DOPLNAM-toto platí, ak by si sa nezamestnala. Ak by si mala popri DNP aj pracovný pomer, bude to úplne inak!!!

Ak máš možnosť sa zamestnať aspon na pár dní (napr. od pondelka do piatka) z maximálneho VZ, tak by ti aj toto pomohlo (namiesto DNP). Po ukončení tohto PP by si bola v ochrannej lehote 6mesiacov po jeho ukončení (bez ohladu na to, kolko dní PP trval). Tiež sa dá uzatvoriť PP pred nástupom na MD, tak, aby si si uplatnovala materskú s trvajúceho nem.poistenia.
gabtu
05.05.08,16:31
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď :)
Neviem či sa mi podarí tak narýchlo nájsť nejaké zamestnanie...každopádne teda začnem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálnej výšky.
Ešte mám otázku-kedy ho mám prestať platiť? predpokladám,že počas materskej ho platiť už nemusím.
brčko
05.05.08,16:46
DNP budeš platiť do nástupu na MD (teda ak nastúpiš na MD napr.15.11.08, tak do 14.11.08) samozrejme musí to byť po 2.11.08.

Ak by si mala popri DNP aj prac.pomer, tak sa okolnosti okolo nároku na materskú úplne zmenia!
gabtu
05.05.08,19:02
Ak by som získala prácu popri DNP,tak by bola zmena len v úprave výšky mojich DNP príspevkov? (podľa max. VZ 28.142,-). Alebo sa jedná ešte aj o iné zmeny?
Betina2
29.06.08,18:07
ak by si nič nespravila, tak nárok na materskú mať nebudeš.

Okrem podmienky 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, treba splniť aj podmienku trvajúceho nem.poistenia alebo byť v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. Tebe nem.poist. z prac.pomeru zaniklo 31.10.07 a v ochrannej lehote si bola 42dní (ak by si bola v čase ukončenia PP tehotná, tak by si bola v OL 6mesiacov). Takže v ochrannej lehote z posledného nem.poistenia=prac.pomeru nie si.

Ak by si sa teraz napr. 5.5.08 prihlásila na DNP a začala si platiť z maximálneho vym.základu, tak ti uplynie 26týždnov, ak dobre rátam 2.11.08 a ak by si nastúpila na MD najskôr 3.11.08, tak by sa ti rátala materská zo skutočného VZ, teda z maxima. Ak by však 26týždnov nestihlo uplynúť, tak by sa ti materská rátala len z minimálnej mzdy (aj napriek tomu, že platíš z maxima). DOPLNAM-toto platí, ak by si sa nezamestnala. Ak by si mala popri DNP aj pracovný pomer, bude to úplne inak!!!

Ak máš možnosť sa zamestnať aspon na pár dní (napr. od pondelka do piatka) z maximálneho VZ, tak by ti aj toto pomohlo (namiesto DNP). Po ukončení tohto PP by si bola v ochrannej lehote 6mesiacov po jeho ukončení (bez ohladu na to, kolko dní PP trval). Tiež sa dá uzatvoriť PP pred nástupom na MD, tak, aby si si uplatnovala materskú s trvajúceho nem.poistenia.

Musím potvrdiť, že je to tak. Potvrdili mi to na SP. Ja mám termín pôrodu koniec 9/08 resp. začiatok 10/08 a takisto som teraz živnostník. TPP mi skončil pred viac ako 6 mesiacmi a v ochrannej lehote už nie som. Na Soc.poisťovni mi poradili zamestnať sa na PP aspoň na pár dní. Ideálne je po 1.7.08. Od 1.7.08 sa totiž zvyšuje max.vymeriavací základ - čiže materská by sa počítala z pravdepodobného VZ za obdobie od zač.PP (7/08 do nástupu na MD) - aj tak sa dá prilepšiť. Ak nastúpiš na PP pred 1.7.08 - spriemerujú VZ za obdobie od nástupu do PP do nástupu na MD. Môžeš takisto odpracovať len niekoľko dní (teoreticky stačí 1 deň), ak nechceš zaťažovať zamestnávateľa odvodmi a nechať sa vypísať na PN a na MD dovolenku ísť rovno z PN-ky. Obdobie poistenia Ti tak bude trvať aj počas PN. A PP sa dá uzavrieť aj bez skúšobnej doby. Ale PP pred/pri nástupe na MD by som neukončovala. Ten sa dá ukončiť aj neskôr. Proste by si nastúpila na MD priamo zo zamestnania, nie z ochrannej doby. Ak si robila na živnosť, určite niekoho poznáš, kto Ťa na pár dní zamestná. Treba ale rátať aj s možnosťou predčasného pôrodu, lebo tá podmienka 270 dní za posledné 2 roky musí byť splnená do dňa reálneho porodenia, nie do nástupu na MD ani do predpokladaného termínu pôrodu! Na Tvojom mieste by som dobrovoľné NP mala ako poslednú možnosť. Podľa mňa pri max.VZ dosť preplatíš oproti zamestnaniu za rovnakú dobu. A so zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť na nejakej kompenzácii nákladov na poistné za obdobie PP. Ak máš živnosť, určite niečo môžeš vyfaktúrovať.