Bianka1
05.05.08,20:04
Dobrý večer chcem Vás poprosiť o radu.

Poľský odberateľ s poľským PL IČ DPH si objednal u nás službu sme platci DPH-meranie výfukových plynov na nákladných autách pri zákazke tunela .Meranie sa askutočnilo v Poľsku.

Teraz neviem či to fakturovať s DPH , alebo daň.povinnosť preniesť na poliaka - samozdanenie.

ďakujem
betka
05.05.08,18:35
Za technické služby považujeme: zdokonaleného emisného systému - bez katalyzátora, Technické kontroly opakované, Pridelenie a vyznačenie kontrolnej nálepky, Pridelenie a vystavenie osvedčenia o technickej kontrole, Vystavenie opisu protokolu o technickej kontrole, Technické kontroly vozidiel na vydanie prepravného povolenia - ECMT/CEMT („S“, „3“, „4“), Technické kontroly vozidiel na prepravu nebezpečných vecí (ADR), Emisné kontroly pravidelné a zvláštne, Pridelenie a vyznačenie kontrolnej nálepky, Pridelenie a vystavenie osvedčenia o emisnej kontrole .....


15/(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Bianka1
05.05.08,18:49
áno ja som to takto pozerlala v zákone , ale neviem si to vysvetliť ako to má byť s tou DPH .
Môžeš mi to objasniť zreteľnejšie.
ďaakujem
betka
05.05.08,18:57
Ano, môžem.
Miestom dodania služby je miesto-Poľsko, pretože má zákazník svoj podnik v Poľsku, kde sa tieto služby poskytujú. Služba nie je predmetom dane v Sr. Splnenie daňovej povinnosti prechádza na Poľského zákazníka. Keďže služba nie je predmetom dane, neuvádza sa ani v DP
Bianka1
05.05.08,19:18
to znamená že mám fakturovať bez DPH ?
Bianka1
05.05.08,19:19
ale keˇsom dnes volala na DÚ tam mi tam povedala, že je pre mňa je dôležity §15 odst.1 a tie ostané výnimky kde som sa ja s mojou službou nenašla a tak mi povedala , že mám fakturovať so slovenskou DPH.
Je to správne podľa teba ?
azla
06.05.08,06:37
Dobrý večer chcem Vás poprosiť o radu.

Poľský odberateľ s poľským PL IČ DPH si objednal u nás službu sme platci DPH-meranie výfukových plynov na nákladných autách pri zákazke tunela .Meranie sa askutočnilo v Poľsku.

Teraz neviem či to fakturovať s DPH , alebo daň.povinnosť preniesť na poliaka - samozdanenie.

ďakujem
V príspevku č.2 Ti Betka všetko pekne "rozkreslila. Ak služba, ktorú poskytujete spádá pod technické služby uvedené v § 15/7 (čo by som takto posúdila aj ja), pri zdanení postupuješ podľa § 15/8.

technické služby .....§ 15/7
miesto dodania........§ 15/8 - PL
ak PL.................... nie je to predmetom slovenskej dane, službu fakturuješ bez Dph, služba nevstupuje do DP


ale keˇsom dnes volala na DÚ tam mi tam povedala, že je pre mňa je dôležity §15 odst.1 a tie ostané výnimky kde som sa ja s mojou službou nenašla a tak mi povedala , že mám fakturovať so slovenskou DPH.
Je to správne podľa teba ?
Maš pocit, že si sa nenašla v inom odstavci ako je odstavec 1 ?
Z toho čo som si prečítala, ja by som išla na § 15, odst. 8.
nika224
07.05.08,20:56
Za technické služby považujeme: zdokonaleného emisného systému - bez katalyzátora, Technické kontroly opakované, Pridelenie a vyznačenie kontrolnej nálepky, Pridelenie a vystavenie osvedčenia o technickej kontrole, Vystavenie opisu protokolu o technickej kontrole, Technické kontroly vozidiel na vydanie prepravného povolenia - ECMT/CEMT („S“, „3“, „4“), Technické kontroly vozidiel na prepravu nebezpečných vecí (ADR), Emisné kontroly pravidelné a zvláštne, Pridelenie a vyznačenie kontrolnej nálepky, Pridelenie a vystavenie osvedčenia o emisnej kontrole .....

Betka, prosím Ťa, odkiaľ čerpáš, čo sa považuje za technické služby? Pozerala som klasifikáciu ekonomických činností, no nikde to neviem nájsť. Nenapadá ma nič, kde by som hľadala zatriedenie služieb. Mám totiž problém so zaradením kreslenia ovládacích panelov. Neviem, či by som to mohla zaradiť pod inžinierske služby alebo technické služby... Viete mi niekto poradiť, prosím?
nika224
09.05.08,10:14
Prosím, nikto mi nevie poradiť, kde nájdem tú špecifikáciu inžinierskych služieb? :mee: