Babika7711
05.05.08,20:05
Byvame na poslednom poschodi bytovky, nad nami je iba povala a strecha. Nas byt je oddeleny od povaloveho priestoru iba sadrokartonom, slaba izolacia a drevo aby sa neprepadol ten kto tam nahodou je. Strecha nie je miestami zateplena a fuci cez nu. Mam znalecky posudok, ze je potrebne aby sa povalovy priestor opravil podla noriem, zateplit... Mam zo zakona pravo vyzadovat opravu od spolocenstva? alebo to mam opravit na svoje naklady? Ide o to, ze kvoli unikom tepla nam byt vlhne,tvoria sa plesne a mame vysoke naklady na kurenie v zime.

Ak to ma opravit spolocenstvo, do kolkych dni podla zakona od ziadosti a dodania znaleckeho posudku to maju vyriesit? je na to zakon? Existuje zakon,ktory chrani obcana pred spolocenstvom, obcan normálne platí a to na co podla zakona ma narok nedostava?

Dakujem za odpovede
lubica_02
05.05.08,18:14
Strecha je spoločný priestor všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Oprava má byť vykonaná z FPÚ a O domu.
Povinnosťou vlastníka bytu, ktorý závadu zistil je nahlásiť toto predsedovi SVB, prípadne rade.
Celý problém by mal po obhliadke strechy a bytu riešiť správca - vo Vašom prípade zhromaždenie . Znalecký posudok by som nevypracovávala, stojí nemalé peniaze.
Čo najskôr upovedom o svojom probléme kompetentných.
Babika7711
05.05.08,18:49
Predseda bol osobne v nasom byte pre dvoma mesiacmi, videl stav a aj fotky. Pisomne sme ho este neupozornili. Ale urobime to. Do akej doby to ma spolocenstvo vyriesit? Nakolko stale od nas vyzaduju uhradu za kanalizaciu, ktoru nemame platit podla pravnika, mame pocit ze to nebudu riesit. Potrebujem vediet dobu do akej to maju riesit.

dakujem
Orim
05.05.08,19:22
Spoločenstvo by sa na tom malo podieľať v plnom rozsahu. Na druhej strane ak nie sú peniaze ťažko sa dá niečo robiť a zvlášť ak sa nechce, ale to netvrdím. Presvečte ostatných aby si vzali úver ako spoločenstvo ... je to ťažké.
GABRIELA
06.05.08,05:52
Ja byvam tiež pod strechou, a podobné problémy sme riešili 2 roky dozadu. Ja sa priznám , že som zvažovala, že si časť strechy nad sebou aj s vedľajším susedom zateplíme na vlastné náklady, a so súhlasom spoločenstva.V prípade opravy strechy v budúcnosti by som si žiadala refundovať náklady.
Našťastie sme sa nakoniec dohodli na úvere a položili sme izoláciu IZOVERU 2X6cm na celú strechu . Vždy sa to vráti všetkým lebo úniky tepla cez strechu sú menšie.

Skúste možno individuálne, alebo viacerí čo bývate hore,napr.zistiť nejakú cenovú ponuku čo by to stálo, a potom už len intenzívne, opakované, neúnavné presviedčanie spolususedov. Nás ako prví podporili napodiv nie tí čo bývajú tak ako ja navrchu , ale prostredné byty, mladí rozumní ľudia. Postupne sme všetkých prehovorili. Aby sme urobili zadosť všetkým tak sme vymnenili okná v spoločných priestoch za plastové, dvere za nové hlinikové, pivničné okienka za plastové, a každý je spokojný, má pocit že sa urobilo niečo pre každého nielen pre tých navrchu. Odstránili sme tak aj , ja tomu hovorím studený komín vo vchode-ťah medzi dolnými vchodovými dverami a poklopom na streche.
Pekný deň
Chobot
06.05.08,07:52
Predseda bol osobne v nasom byte pre dvoma mesiacmi, videl stav a aj fotky. Pisomne sme ho este neupozornili. Ale urobime to. Do akej doby to ma spolocenstvo vyriesit? Nakolko stale od nas vyzaduju uhradu za kanalizaciu, ktoru nemame platit podla pravnika, mame pocit ze to nebudu riesit. Potrebujem vediet dobu do akej to maju riesit.

dakujem

Nie je predpísaná doba, dokedy treba riešiť takéto veci. Pokiaľ ide o havarijný stav, tak ten by mal byť vyriešený bezodkladne. Pokiaľ to nie je havarijný stav, tak je to na rozhodnutí väčšiny vlastníkov, či sa tá strecha dá zaizolovať alebo nie. Je v kompetencii vlastníkov rozhodnúť, že sa nič izolovať nebude, pokiaľ to netečie.

Ste v nezávideniahodnej situácii, dobre napísala gabriela.

mimotemy
Inak nezávidím, ti - po zhrnutí tvojich doterajších problémov môžem povedať, že si kúpila mačku vo vreci.
Babika7711
06.05.08,08:18
Ano mačku vo vreci..., kupovali sme to v lete, takže žiadne závady neboli vidieť. Už sme 2x maľovali... čo je za necely rok, dosť:(

Povalove priestory ,ktoré sa neprerobili na byty má iba náš byt. Ostatní už odkupili povalove priestory a urobili si tam byt - mezonet. Nám ako novým tie priestory nechcu predat, jedine za horibilnu sumu asi 5x vacsiu ako kupili ti predtym. Kedze sme sa po problemoch s kanalizaciou a vsetkym ostatnym rozhodli nenechat sa vydierat. Nemame zaujem o odkupenie povalovych priestoroch, ale o jeho zateplenie.

Najblizsi havarijny stav bude v jeseni. Takze mame pockat do jesene? Mame uz vypracovany znalecky posudok. Mozeme ziadat o opravu na zaklade neho? Aby to do jesene dali opravit?

Najradsej by sme byt predali, ale nemam na to povahu a ani odvahu predavat "macku vo vreci " dalej :(

je to strasne nespravodlive, kde je vlastne zakon? uz nevladzeme, nakoniec to dopadne tak, ze budeme skakat ako oni piskaju. Viem, ze niekedy je lepsie ustupit, ale ...viem, ze by nas vydierali za nieco ine, oni si totiz stale nieco najdu....
Chobot
06.05.08,08:25
Najblizsi havarijny stav bude v jeseni. Takze mame pockat do jesene? Mame uz vypracovany znalecky posudok. Mozeme ziadat o opravu na zaklade neho? Aby to do jesene dali opravit?

Žiadať to môžete, otázne je, či to urobia. Potom vám nezostane aj tak nič iné, len buď to zaplatiť zo svojho alebo sa s nimi súdiť.
Elena Navrátilová
06.05.08,08:33
Treba žiadať a trvať na oprave havarijného stavu strechy... Na zhromaždení predlož znalecký posudok a žiadaj aby SVB podľa neho konalo v oprave a zateplení strechy. Nie je dôvod, aby si strechu opravovala na vlastné náklady. Je to spoločná časť domu a teda každý svojim vlastníckym podielom zodpovedá za škody spôsobené zatekaním. Ak máš nejaký doklad aké si mala náklady na odstránenie následkov havarijnej strechy, predlož na zhromaždení a žiadaj nech Ti to preplatia všetci ostatní vlastníci strechy. Vidíš, že Ti nedávajú žiadnym spôsobom možnosť korektnej dohody. Tak sa musíš brániť tak, ako sa oni nestarajú o svoj majetok.
majkii
06.05.08,08:41
Babika, a čo tak skúsiť sa dohodnúť, zajsť za predsedom, hodiť reč, že by ste teda tú kanalizáciu zaplatili, na oplátku by Vám umožnili odkúpiť povalu za prijateľnú cenu, alebo pohľadať iné riešenie napr. že Vám prioritne opravia a zateplia strechu z tých koruniek čo uhradíte za kanalizáciu.
sthruska
06.05.08,08:48
Ešte sa dá (pokladám to za poslednú možnosť) žiadať náhrada všetkých vzniknutých škôd - maľovanie, nemoci ...
Babika7711
06.05.08,08:58
Majkii :)

tiež sme nad tým premýšlali, ale mám otázku zaplatil by si 35 tisic za nieco za co nemás platit? len preto,lebo ta vydieraju a chovaju sa k Tebe hnusne?

preco si ludia v spolocenstve robia co chcu a ty iba platis? a nic za to nemas?

myslim, ze by si bol tiez zufaly ako ja :(

ale ako tak pozeram, inu moznost mat nebudeme. Zaplatime kanalizaciu a este aj opravu strechy... a budeme sa modlit aby nam neprifarali este aj tie durhe nedoplatky za byvaleho majitela, taky je u nas na Slovensku zakon
peton
06.05.08,09:48
[quote=Babika7711;723864]
Najradsej by sme byt predali, ale nemam na to povahu a ani odvahu predavat "macku vo vreci " dalej :( [quote]

Urobte to a nájdite odvahu - hneď teraz. Inak môžete dôjsť do takého štádia, že po mnohých investíciách do niečoho čo vám za to nestojí, sa nakoniec aj tak odsťahujete. A potom budete len nadávať, že prečo ste tak dlho otáľali a stálo vás to toľko peňazí a nervov. Kašli na to akú máš povahu, veď to nie je posledný byt na Zemi, ktorý by ste museli kúpiť. Sa Vám veľmi čudujem, že trpíte a celkom zbytočne. A tiež pozor na to, že takéto "inteligentné" problémy nastoľujú problémy vo vzťahu, ktorý ak ho máš s partnerom pekný je veľká škoda zničiť kvôli blbosti iných.
Babika to je môj názor i keď ho už poznáš ;), a nechcem Ti ho vnucovať. Zariadiť sa už musíte Vy. Je to len taká nestranná rada, na základe doteraz zhrnutých a Tebou podaných informácií. Ak máte možnosť, veľmi dobre porozmýšľajte. Inak, pomôže ceruzka a papier - rozdeľ napoly - negatíva - pozitíva - náklady teraz - náklady potom a potom urobte rozhodnutie. Držím veľmi palce.
Babika7711
06.05.08,10:14
s tym partnerom mas pravdu:) tieto problemy vztahu nepomahaju, setrime peniaze na svadbu a teraz ich musime zaplati za kanalizaciu ale podla zakona to platit nemame...

Premyslala som aj nad tym, opravit si strechu na vlastne naklady,zaplatit kanalizaciu a potom predat byt bez vycitiek svedomia. :)

Keby sa dalo s predsedom hovorit, nebola by som tu...

ale asi by ste mi chybali:)

Uz aj zhaname iny byt...
peton
06.05.08,10:36
Peniaze odisli do kanala...

Neplatte viac nez musite. A z poctivosti hadam vyrastiete. Ja som tiez este nevyrastol, ide to dost tazko. :-)
Len zhanajte, treba byt vsak trpezlivy.... vies zakon schvalnosti nespi.... Skuste hladat aj domcek...aj ked o nom mozno neuvazujete, aspon si rozsirite prehlad o nehnutelnostiach.
majkii
07.05.08,10:12
Majkii :)

tiež sme nad tým premýšlali, ale mám otázku zaplatil by si 35 tisic za nieco za co nemás platit? len preto,lebo ta vydieraju a chovaju sa k Tebe hnusne?

preco si ludia v spolocenstve robia co chcu a ty iba platis? a nic za to nemas?

myslim, ze by si bol tiez zufaly ako ja :(

ale ako tak pozeram, inu moznost mat nebudeme. Zaplatime kanalizaciu a este aj opravu strechy... a budeme sa modlit aby nam neprifarali este aj tie durhe nedoplatky za byvaleho majitela, taky je u nas na Slovensku zakon

Babika, odpoveď na tvoju otázku, či by som zaplatil za niečo čo platiť nemám nie je ľahká. Pozrel som si všetky príspevky k tej kanalizácii a podobne ako Chobot, Elenka N, Lubica a ďalší nie som celkom presvedčený o tom, že to zaplatiť nemáš. A ak aj je právnik presvedčený o tom, že to platiť nemáš, dovolím si z vlastných skúseností tvrdiť, že iny právnik môže na rovnakú vec mať úplne opačný názor viď prípad vstavby, nadstavby podkrovia v niektorej z diskusií, kde elitní právnici (Valko vs. Prof. Vojčík) sa sporia v názore na ten problém. Preto aj môj predošlý príspevok je o tom, že radšej hľadať riešenie kompromisom a dohodou ak je možná. Ja som presvedčený, že dohoda je väčšinou možná a len s chladnou hlavou, aj keď podľa všetkého už vaše vzťahy so spoločenstvom a ostatnými vlastníkmi sú už dosť narušené.

Neviem si predstaviť, ako by si chcela takto dosiahnúť (na základe nejakého znaleckého posudku) v dohľadnej dobe vyriešenie zateplenie strechy. Znalecký posudok odporúča na základe súčastných technických noriem (ktoré mimochodom nie sú záväzné, ale len maju odporúčací charater) nejeké riešenie, ktoré pre správcu aj tak nie je záväzné. O tom môže rozhodnúť súd, môže prihliadnúť na súdnoznalecký posudok, ale ste ochotný ísť na súd? Absolvovať zdĺhavú a tŕnistú cestu súdnych konaní? Nie je naozaj ešte priestor na dohodu?

Samozrejme, že správca je povinný bezodkladne odstrániť havarijný stav - zatekanie. Tu nebude mať inú možnosť, to je bez debaty. Správca odstráni zatekanie, ale neodstráni ti úniky tepla zateplením, ktoré sú z tvojho pohľadu ešte väščí problém. Proste nájde vhodné lacné riešenie na odstránenie zatekania. Zateplenie časti strechy je investícia do odstránenia konštrukčnej chyby - nedoststočnosti izolovať teplo a o tom rozhodujú vlastníci. V takejto situácii si neviem predstaviť ich rozhodnutie, keď v podstate oni museli zaplatiť kanalizáciu z FPOaÚ a tiež sa do celej veci dostali nevinne. Preto si myslím, že priestor na dohodu je potrebné nájsť.

Nesúhlasím z tvojim tvrdením, aj keď nepoznám podrobnosti, že ľudia v spoločenstve si robia čo chcú a ty iba platíš a nemáš za to nič. Ty máš rovnaké práva ako všetci ostaní vlastníci a tiež rozhoduješ o použití prostriedkov z FPOaÚ, ktoré zo zákona musíš platiť. To že si na schôdzi resp. zhromaždení prehlasovaná neznamená, že nemáš nič za to, veď v konečnom dôsledku kanalizáciu spokojne užívaš a to bolo tiež spoločné rozhodnutie.

Chápem a rozumiem v akej ťažkej situácii si sa ocitla a úprimne ti držím palce, aby ste našli spločnú reč, racionálne, dobré a hlavne rýchle riešenie.


Pekný ďeň
Babika7711
07.05.08,11:19
Majitelmi bytu sme sa stali podla zakona az listom vlastnictva, nie navrhom na vklad, podla pravnika je taky zakon. A bolo to tri mesiace po tom co dokoncili kanalizaciu a bola uz uhradena. To ze sme tam zacali byvat v ten mesiac ked to zacali robit, este sme neboli majitelia, iba sme podla zmluvy boli dohodnuty tam byvat, platili sme riadne vsetky poplatky do fondu oprav a sluzieb.
zaujimave je ze do dnesneho dna nam nikto nedal zmluvu a zapisnicu,kde kanalizacii schvalovali. Nemaju totiz nic..

Kanalizaciu im idem zaplatit. Nie je mi s toho prijemne, ale ... co uz:(

Co sa tyka podkrovnych priestorov a zateplenia. , prípadne akéjkoľvej dohody. Neprichádza do úvahy iba jediná možnosť dať si to urobiť na vlastné náklady a naučiť sa žiť s pocitom , že chápem prečo sa niektorý vozia na drahých autách a majú peniaze... lebo taký truhlíci, ktorý sa bijú za zákon nemajú nakoniec chuť sa ťahať po súdoch, nechať sa urážať, nájsť si prepichnuté pneumatiky na aute a rozbité sklo na vchodových dverách . ..

jednoducho múdrejší ústupy, ale za ten ústup aj poriadne
zacvaká...

PS. nechápem kde to žijem... žeby na Slovensku?
Chobot
07.05.08,11:49
Majitelmi bytu sme sa stali podla zakona az listom vlastnictva, nie navrhom na vklad, podla pravnika je taky zakon.

Ani jedno ani druhé. V zmysle katastr(of)álneho zákona sa niekto stáva vlastníkom nehnuteľnosti dňom vkladu. Výpis z katastra (a potvrdenie o vklade) môžu zaslať aj niekoľko mesiacov potom. Teda vlastníkom už môžeš byť a ani o tom ešte neiveš.

Viď ten katastrálny zákon § 5:
(1) Vklad je úkon správy katastra; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.

Takže môžeš napr. podať návrh 1.1.2008, a 1.7.2008 ti príde z katastra, že dňa 1.3.2008 vykonali vklad do katastra. Od 1.3.2008 si teda vlastníkom nehnuteľnosti. Nám to (v roku 2000) poslali až 9 mesiacov po vklade. Takže skutočný dátum nadobudnutia nehnuteľnosti zistíš z potvrdenej kúpno-predajnej zmluvy, ktorá ti prišla z katastra.
Karas Milan
08.05.08,03:23
Ahoj.
""Vklad"" je vlastne odsúhlasenie (potvrdenie razítkom - vklad povolený ... )
právnikom katastra , že z hľadiska zákonov a podkladov je všetko v poriadku a zvyšný čas je administratíva (niekto tieto údaje z listín musí na potrebné miesta zaznačiť , napísať otom vkladateľovi , poslať list vkladateľovi .. ).

Ahoj
Ka Mil
Babika7711
10.05.08,06:23
vraj podla zakona, sa majitelom bytu stava kupujuci az dnom kedy to zapisu na katastri. Vraj nieco ine je to pri stastnych bytoch, ale tu je to takto.
Chobot
11.05.08,20:30
vraj podla zakona, sa majitelom bytu stava kupujuci az dnom kedy to zapisu na katastri. Vraj nieco ine je to pri stastnych bytoch, ale tu je to takto.

"Vraj" - podľa koho? A akého zákona? O dva príspevky vyššie som ti odcitoval zákon aj s vysvetlením. Máš iný výklad zákona?