viktor24
05.05.08,23:03
Dobry den,
chcem sa uistit, ci som dobre pochopil.
Vlastnime s manzelkou motorove vozidlo, ktoreho majitelkou je moja manzelka (BPM)Ako SZCO mozem vyuzivat toto auto aj na svoje podnikatelske ucely.Zaplatenu dan z mot. vozidiel zauctujem ako VOZD, prihlasim auto na DU do 30 dni od prvej prac.cesty, vediem evidenciu jazd a uplatnim si skutocne vynalozene vydavky na PHM ako VOZD a opravy auta tiez ako VOZD.
Moze to tak byt? Vdaka.
tinaM
06.05.08,06:04
Z otázky som pochopila, že ide o automobil v spoluvlastníctve manželov, ktorý chcete využívať aj na podnikanie, čiže nechcete ho vložiť do majetku firmy.
V tom prípade budete uplatňovať vo výdavkoch OZD tieto náklady:


http://www.porada.sk/t74907-p7-vlastny-automobil-v-podnikani.html

Pozri príspevok č. 69
viktor24
06.05.08,11:44
Dakujem Tinka:). Cize v tomto mojom pripade je nepodstatne, ze auto je na manzelkinom mene. Nakolko mame bezpodielove manzelstvo (ergo majitelom som i ja) a a vozidlo ostane v OV, tak si uplatnujem pausalne vydavky a plati vsetko to,co si napisala. Teoreticky by som ale mohol toto auto aj vlozit do firmy alebo vtedy by som ho uz musel dat prepisat na moje meno?
tinaM
06.05.08,14:00
Dakujem Tinka:). Cize v tomto mojom pripade je nepodstatne, ze auto je na manzelkinom mene. Nakolko mame bezpodielove manzelstvo (ergo majitelom som i ja) a a vozidlo ostane v OV, tak si uplatnujem pausalne vydavky a plati vsetko to,co si napisala. Teoreticky by som ale mohol toto auto aj vlozit do firmy alebo vtedy by som ho uz musel dat prepisat na moje meno?
Dík za bodík:).
Dúfam, že Ste mysleli základnú náhradu a nie paušálne výdavky.
Pozor! Ak si uplatňujete paušálne výdavky podľa § 6 ods.10 /percentom/, tak v nich máte zahrnuté všetky výdavky na podnikanie /aj výdavky na cestovné/.
viktor24
06.05.08,20:01
Ano, myslel som zakladnu nahradu:D., len napisal nieco ine (preco prave pausalne vydavky, to ani sam neviem).
viktor24
07.05.08,11:56
Takze: mozem preradit do firemneho majetku vozidlo, ktore je napisane na manzelkine meno? Alebo ho najprv mam dat prepisat na svoje meno?
viktor24
28.02.09,17:27
Vraciam sa k tejto teme...
Takze:osobne auto bolo na manzelkinom mene, nebol zaradeny do majetku firmy. Od 1.1.08 do 18.7.08 som ho vyuzival na svoje podn. úcely,potom ho manzelka predala.Mam zaplatenu dan z MV a odlozil som i blocky z nakupov PHM. Mozem urobit nasledujuce veci:
1. blocky o nakupoch PHM neuctujem v PD, uplatnim si len nahradu PHM za prejazdene km a to podla vypoctu
(sucet PHM za cele obdobie/pocet nakupenych litrov=priemerna cena za liter * priemerna spotreba podla TP)?
2. musim mat evidenciu jazd?
3.zaplatenu zakonnu poistku mozem dat do VOZD?
4. nevadi, ze dan z MV za rok 2008 bola zaplatena v januari 2009? (dan. priznanie z MV bolo podane v r. 2008)
Prijemny vecer a dakujem za rady.
Viktor
veronikasad
28.02.09,17:32
Vraciam sa k tejto teme...
Takze:osobne auto bolo na manzelkinom mene, nebol zaradeny do majetku firmy. Od 1.1.08 do 18.7.08 som ho vyuzival na svoje podn. úcely,potom ho manzelka predala.Mam zaplatenu dan z MV a odlozil som i blocky z nakupov PHM. Mozem urobit nasledujuce veci:
1. blocky o nakupoch PHM neuctujem v PD, uplatnim si len nahradu PHM za prejazdene km a to podla vypoctu + sadzbu základnej náhrady /do 31.5.08 6,20sk/km od 1.6. - 5,50sk/km/
(sucet PHM za cele obdobie/pocet nakupenych litrov=priemerna cena za liter * priemerna spotreba podla TP)?
2. musim mat evidenciu jazd? áno
3.zaplatenu zakonnu poistku mozem dat do VOZD? nie
4. nevadi, ze dan z MV za rok 2008 bola zaplatena v januari 2009? (dan. priznanie z MV bolo podane v r. 2008) nie, termín bol 31.1.2009
Prijemny vecer a dakujem za rady.
Viktor
odpoveď v texte
viktor24
28.02.09,17:39
Veronika, to je ale rychlost!!! Ta nahrada za km je ista? Nakolko majitelom vozidla som nebol ja, ale manzelka... A co ten vzorec na nahradu PHM? Precital som aj ine podobne prispevky ohladom toho a nejak so dal dokopy ten vzorec - tak len preto sa pytam.
Vdaka.
veronikasad
28.02.09,17:47
Veronika, to je ale rychlost!!! Ta nahrada za km je ista? Nakolko majitelom vozidla som nebol ja, ale manzelka...pri aute vlastnom alebo v BSM ano A co ten vzorec na nahradu PHM? najazdené km : 100 x priemerná spotreba x priemerná cena PHM /musíš mať bločky o nákupe, nestačí cena z webu/Precital som aj ine podobne prispevky ohladom toho a nejak so dal dokopy ten vzorec - tak len preto sa pytam.
Vdaka.

odpoveď v texte
viktor24
28.02.09,18:01
Dakujem, si zlata.