hanar
05.05.08,22:11
Pri prezeraný kataster portalu som prišla na to, že môj starý otec, ktorý už nežije má ešte nejakú pôdu. Dedičstvo už dávno bolo a tie parcely v ňom neboli. Ako treba postupovať pri otvorení dedičstva. Ďakujem
katkaj
06.05.08,03:43
Pri prezeraný kataster portalu som prišla na to, že môj starý otec, ktorý už nežije má ešte nejakú pôdu. Dedičstvo už dávno bolo a tie parcely v ňom neboli. Ako treba postupovať pri otvorení dedičstva. Ďakujem

Treba požiadať miestne príslušný súd o prerokovanie novoobjaveného dedičstva. Napísať žiadosť v ktorej bude čo je predmetom dedenia, okruh dedičov,meno poručiteľa a kedy zomrel. Prikladá sa k tomu ešte aj kolok. Myslím že 200,-Sk.
Prípadne si zavolaj na príslušný súd či ešte nepotrebujú nejaké dokumenty k tomu priložiť
Fali
06.05.08,03:54
Prilož aj predmetný list vlastníctva - urýchlyš tým konanie súdu (v opačnom prípade musíš čakať kým si súd LV vyžiada od katastra).
iriska
10.05.08,18:32
Len na okraj - súdny poplatok (v kolkoch) či už 200,-sk alebo viac sa platí až po skončení konania na základe výzvy súdu. Tiež som sa stretla s tým, že aj keď som doložila listy vlastníctva k návrhu na dodatočné prejednanie dedičstva aj tak mi súd poslal výzvu, ktorú som zaniesla na kataster a na základe nej som čakala 3 mesiace, kým kataster pošle podklady súdu. Hlavne na ten návrh treba identifikovať poručiteľa, majetok, ktorý chcete prejednať a tiež vypísať všetkých dedičov, resp. ich potomkov, resp. potomkov ich potomkov atď.
Celsus
11.05.08,00:32
Ako uz bolo povedane, je treba podat na prislusny sud navrh na prejednanie novobjaveneho dedicstva. V navrhu sa opisu rozhodujuce skutocnosti (kedy porucitel zomrel; kedy a kde prebehlo povodne dedicske konanie; ze sa po jeho ukonceni nasiel majetok, ktory nebol prejednany; specifikacia novoobjaveneho majetku; je tiez vhodne uviest, ci porucitel zanechal zavet a kto su do uvahy prichadzajuci dedicia a prilozit doklady o svojich tvrdeniach).

Sud nasledne urci notara, ktory novoobjavene dedicsto prejedna.

Za podanie navrhu na prejednanie novoobjaveneho dedicstva sa plati sudny poplatok vo vyske 1% z cistej hodnoty novoobjaveneho dedicstva, najmenej vsak 200,- Sk a najviac 5000,- Sk. Okrem toho sa plati notarovi za prejednanie dedicstva.