MBI
05.05.08,22:17
Zdravim,

Mam taky problem:

Nedavno som kupil pocitac z ebay-u. Ale zo 4 ramakami naraz mi nechce bezat. S troma bezi v pohode, ale ked dam stvrtu, tak mi vzdy po paru minutach zamrzne.

Ramky su 4 x 1gb, 2 su od vyrobcu Veratech, a 2 su od vyrobcu A-Data. Sloty na zakladnej mam najprv A1, vedla A2, vedla B1, a vedla B2.
Problem je v tom, ze ten lajdak ktory mi skladal PC mal na neho nainstalovat Windows, a zistit ci vsetko bezi. Ale on asi len nastartoval pocitac ci ide, a hned vypol.

Ked dam do slotu A1 a A2 ramky od prveho vyrobcu, a do slotu B1 a B2 ramky od toho druheho, tak mi pocitac zacne pipat hned po starte, nenabehne monitor, a musim vypnut pocitac. A ked dam do slotu A1 a B1 ramky od prveho vyrocu, a do slotu A2 a B2 ramky od druheho vyrobcu, tak mi pocitac zamrzne par minut po starte (niekedy to je 1 minuta, niekedy 3 minuty). To iste robi ak da vyrobcov naopak (napr. 2. vyrobca - A1B1, 1. vyrobca A2B2...)

Pocitac bezi iba vtedy, ak mam v pocitaci iba 3 ramky. Je jedno ktora ramka je v ktorom slote, je jedno ktory slot ostane volny, a tiez je jedno ktore 3 ramky su v pocitaci.

ramky mam 4 x 1 gb, 800 Mhz - od dvoch vyrobcov, od obidvoch vyrobcov mam po 2 ramky.
Vyrobcovia ramiek su: Veratech a A-Data

Pocitac mam:
Intel CORE 2 QUAD Q9300 (4x 2.5 Ghz) - 1333Mhz FSB, 4x 1gb ram (4gb) - 800mhz, 500 gb disk, zakladna doska je nForce 650i SLI ASUS P5N-E SLI DUAL PCI-Express, graficka je nVidia 8600GT 1024MB. Mam Windows Vista Ultimate 64 bit (ale robilo mi to aj pred nainstalovanim windowsu, na nainstalovanie windowsu som musel vyhodit jednu ramku).

Takze prosim o radu. Ako mam rozbehnut aj stvrtu ramku? Kde moze byt problem?
Veriesil by som problem ak by som navrhol vyrobcovi aby mi vymenil 2 x 1 gb za 1 x 2 gb ramku (takze by som mal 4gb pamete v troch slotoch)?
Alebo moze byt problem v tom ze mam ramky od 2 vyrobcov? Slo by to keby mi predajca vymenil ramky tak, aby som mal 4 ramky od toho isteho vyrobcu?
Ako este sa da tento problem riesit?


Vopred dakujem za odpovede.
duves
06.05.08,04:07
O aky typ pamäti ide? DDR alebo DD2?
Chobot
06.05.08,07:18
O aky typ pamäti ide? DDR alebo DD2?

Písal, že sú to 800MHz, tak ide o DDR2.
Chobot
06.05.08,07:30
Zdravim,

Mam taky problem:

Nedavno som kupil pocitac z ebay-u. Ale zo 4 ramakami naraz mi nechce bezat. S troma bezi v pohode, ale ked dam stvrtu, tak mi vzdy po paru minutach zamrzne.

Ramky su 4 x 1gb, 2 su od vyrobcu Veratech, a 2 su od vyrobcu A-Data. Sloty na zakladnej mam najprv A1, vedla A2, vedla B1, a vedla B2.
Problem je v tom, ze ten lajdak ktory mi skladal PC mal na neho nainstalovat Windows, a zistit ci vsetko bezi. Ale on asi len nastartoval pocitac ci ide, a hned vypol.

Ked dam do slotu A1 a A2 ramky od prveho vyrobcu, a do slotu B1 a B2 ramky od toho druheho, tak mi pocitac zacne pipat hned po starte, nenabehne monitor, a musim vypnut pocitac. A ked dam do slotu A1 a B1 ramky od prveho vyrocu, a do slotu A2 a B2 ramky od druheho vyrobcu, tak mi pocitac zamrzne par minut po starte (niekedy to je 1 minuta, niekedy 3 minuty). To iste robi ak da vyrobcov naopak (napr. 2. vyrobca - A1B1, 1. vyrobca A2B2...)

Pocitac bezi iba vtedy, ak mam v pocitaci iba 3 ramky. Je jedno ktora ramka je v ktorom slote, je jedno ktory slot ostane volny, a tiez je jedno ktore 3 ramky su v pocitaci.

ramky mam 4 x 1 gb, 800 Mhz - od dvoch vyrobcov, od obidvoch vyrobcov mam po 2 ramky.
Vyrobcovia ramiek su: Veratech a A-Data

Pocitac mam:
Intel CORE 2 QUAD Q9300 (4x 2.5 Ghz) - 1333Mhz FSB, 4x 1gb ram (4gb) - 800mhz, 500 gb disk, zakladna doska je nForce 650i SLI ASUS P5N-E SLI DUAL PCI-Express, graficka je nVidia 8600GT 1024MB. Mam Windows Vista Ultimate 64 bit (ale robilo mi to aj pred nainstalovanim windowsu, na nainstalovanie windowsu som musel vyhodit jednu ramku).

Takze prosim o radu. Ako mam rozbehnut aj stvrtu ramku? Kde moze byt problem?
Veriesil by som problem ak by som navrhol vyrobcovi aby mi vymenil 2 x 1 gb za 1 x 2 gb ramku (takze by som mal 4gb pamete v troch slotoch)?
Alebo moze byt problem v tom ze mam ramky od 2 vyrobcov? Slo by to keby mi predajca vymenil ramky tak, aby som mal 4 ramky od toho isteho vyrobcu?
Ako este sa da tento problem riesit?


Vopred dakujem za odpovede.

Ja ani nevidím problém v tom, že by doska nebrala všetky 4 pamäte, ale skôr by som povedal, že jeden pamäťový modul bude vadný. Treba vyskúšať vždy po 3 moduly, či to náhodou neurobí aj tak a vylúčiť, ak by bol jeden pokazený.

Zapojenie by malo byť tak, že vždy pár by mal byť v A1 a B1 a druhý pár v A2 a B2.

AK je predajca ochotný ti vymeniť pamäte za iný pár, tak tam daj všetky 4 rovnaké. Nie je to podmienkou pre fungovanie, ale môže ti to problém odstrániť. Bral by som radšej A-data, než Veratech, ten mi nič nehovorí. Odkiaľ to máš?

Ešte môžeš vyskúšať resetnúť BIOS, nech sa načíta so všetkými 4 pamäťami. Ak to bude naďalej pretrvávať, tak v najhoršom prípade tam nechaj len 3 moduly, tak, ako ti to fungovalo.
MBI
06.05.08,13:13
Chobot, diky.

Kazda pamet je dobra, lebo som ich skusal poprehadzovat, a stale som vybral s pc inu ramku. Stale mi to nejde, a neviem preco. Pocitac som kupil z ebay.co.uk, pretoze tam sa da kupit lacno.

Bios som uz resetol, a dostal som sa do dalsieho mensieho problemu. Bios mi napisal Unknown CPU. Nainstraloval som najnovsi bios, a pocitac mi slape (4 ramky naraz stale nejdu), ale stale musim pri starte stlacit F1. Neviete co s tym?

Diky.
diry
06.05.08,13:24
Pokiaľ by to predávajúci akceptoval, tak by som ich vymenil za 2 x 2 GB od jedného výrobcu. Mal by si aj do budúcnosti možnosť ďalšieho rozšírenia pamäte (pokiaľ to doska ešte umožňuje)
Chobot
06.05.08,13:26
Chobot, diky.

Kazda pamet je dobra, lebo som ich skusal poprehadzovat, a stale som vybral s pc inu ramku. Stale mi to nejde, a neviem preco. Pocitac som kupil z ebay.co.uk, pretoze tam sa da kupit lacno.

Bios som uz resetol, a dostal som sa do dalsieho mensieho problemu. Bios mi napisal Unknown CPU. Nainstraloval som najnovsi bios, a pocitac mi slape (4 ramky naraz stale nejdu), ale stale musim pri starte stlacit F1. Neviete co s tym?

Diky.

Niekedy sa inak samostatne funkčné súčiastky správajú nevyspytateľne, keď sú zapojené v systéme. Možno len tá niektorá RAMka sa v páre "nemá rada" so základnou doskou. Alebo niečo bude nie v poriadku so ZD, že nedokáže pracovať so 4 pamäťami. Ťažko povedať.

Alebo ich predaj a kúp si 2x2GB pamäťové moduly. Ale ako som písal, pokiaľ ho nedupeš, stačí ti 1,5GB pamäte. Ak máš možnosť si od niekoho požičať iný pár pamätí, vyskúšaj ich tam.

S tým F1 - niečo nebude v poriadku s nastavením BIOSu. Buď je tam nastavené ako Bootovacia jednotka disketová mechanika (treba nastaviť HDD ako primárnu bootovaciu jednotku), alebo niektoré zariadenie je v konflikte, alebo zle naištalované, alebo ...

Skús si vyhľadať na nete problémy "BIOS prompt press F1", koľko BIOSov, toľko možností konfliktu. Ak budeš postupne prechádzať radami a postupne nastavovať, tak zistíš, čo to bolo.

Zvyčajne, keď si v BIOSe, tak to čo nie je v poriadku, zvykne byť vysvietené na červeno.
Chobot
06.05.08,13:30
Pokiaľ by to predávajúci akceptoval, tak by som ich vymenil za 2 x 2 GB od jedného výrobcu. Mal by si aj do budúcnosti možnosť ďalšieho rozšírenia pamäte (pokiaľ to doska ešte umožňuje)

Hej, umožňuje mu to, je tam miesto na 4 pamäťové moduly, max. 8GB. Len to bude vyžadovať ďalšie investície.:(
duves
06.05.08,17:22
Hej, umožňuje mu to, je tam miesto na 4 pamäťové moduly, max. 8GB. Len to bude vyžadovať ďalšie investície.:(
A treba taku velku pamäť? Som na XP-ku s 2 GB DDR2, a na Vistu to tiež postačuje.
Chobot
06.05.08,19:47
A treba taku velku pamäť? Som na XP-ku s 2 GB DDR2, a na Vistu to tiež postačuje.

Zatiaľ netreba, len som uviedol maximum, čo umožňuje doska. Možno o pár rokov...:rolleyes:
Katabaticky
06.05.08,23:32
Pamate pises ze mas v poriadku
cim si ich testoval?
tvoje vymienanie a prehadzovanie o nicom nehovori...
takze si zober moduly a po jednom ich strkaj do fungujucej masiny (ak taku doma alebo v blizkom okoli nemas tak do tej ktora sa hneva) a postupne na ne postvi memtest bud verziu 1.8 ta alebo najnovsiu 2.2 [1.9 a 2.1 mi hadzali nevysvetlitelne chyby :) ]

takto nechaj na kazdej prebehnut minimalne 5 passov ak chces mat istotu aspon 15
ak sa chyba neprejavi jednotlivo nahod ich tam vsetky a opakuj kontorlu...

ak sa chyba neprejavi nezvlada to doska alebo zdroj ;)
takze mile pamate pekne podtaktuj zniz im voltaz na minimum a uvidis ci nevydrzia

ak nepomoze budeme pokracovat :) tot vse zatial :cool: