terry
06.05.08,09:34
Dobrý deň,

včera poobede sa stal v našej firme pracovný úraz zamestnancovi na odlúčenom pracovisku ( v čase úraze bol na pracovisku sám - inak sú obvykle počas dňa na pracovisku dvaja zamestnanci) Zamestnanec nám včera tento úraz neohlásil a informoval svojho nadriadeného až dnes ráno.Momentálne sa vyhýba prešetreniu úrazu zo strany BT!!! Cez telefón len povedal, že si zlomil nohu v členku pri chodzi v dielni. Dá sa z jeho stany to okamžité
neohlásenie úrazu svojmu nadriadenému ako porušenie predpisov z BOZP. Zamestnanec bol preškolený aj o spôsobe oznamovania úrazov!!!

Chcem sa spýtať pri vypĺňaní záznamu o registrovanom pracovnoém úraze na kolónku "Rozsah zodpovednosti zamestnávateľa(4) za registrovaný pracovný úraz, ktorý sa udáva v percentách - ako to percentuálne vyjadriť resp. ako sa na to percento pozerajú na IP a na sociálke - nechcem urobiť nejakú somarinu ke´d sme si ako organizácia vedomí, že sme nepochybili.

Celé toto jednanie zamestnanca sa mi javí ako nekalá, a preto sa chcem hlavne oprieť o to okamžité neoznámenie úrazu nadriadenému. (ako som mohol napr. zistiť či nebol pod vplyvom alkoholu)

ďakujem
Stina
06.05.08,07:45
Rozsah zodpovednosti zamestnávateľa vyplýva z ustanovení §§ 195 až 198 Zákonníka práce :
§ 196
(1) Zamestnávateľ sa zbaví zodpovednosti celkom, ak preukáže, že jedinou príčinou škody bola skutočnosť, že

a) škoda bola spôsobená tým, že postihnutý zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo

b) škodu si spôsobil postihnutý zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol škode zabrániť.

(2) Zamestnávateľ sa zbaví zodpovednosti sčasti, ak preukáže, že

a) postihnutý zamestnanec porušil svojím zavinením právne predpisy alebo ostatné predpisy, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený, a že toto porušenie bolo jednou z príčin škody,

b) jednou z príčin škody bolo, že zamestnanec bol pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok,

c) zamestnancovi vznikla škoda preto, že si počínal v rozpore s obvyklým spôsobom správania sa tak, že je zrejmé, že hoci neporušil právne predpisy alebo ostatné predpisy, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo osobitné predpisy, konal ľahkomyseľne a musel si pritom byť vzhľadom na svoju kvalifikáciu a skúsenosti vedomý, že si môže privodiť ujmu na zdraví.

(3) Ak sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti sčasti, určí sa časť škody, za ktorú zodpovedá zamestnanec, podľa miery jeho zavinenia. V prípade uvedenom v odseku 2 písm. c) sa zamestnancovi uhradí aspoň jedna tretina škody.

(4) Pri posudzovaní, či zamestnanec porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci [odsek 1 písm. a) a odsek 2 písm. a)], alebo osobitné predpisy, nemožno sa dovolávať len všeobecných ustanovení, podľa ktorých si má každý počínať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a zdravie iných.

(5) Za ľahkomyseľné konanie podľa odseku 2 písm. c) nemožno považovať bežnú neopatrnosť a konanie vyplývajúce z rizika práce.
terry
06.05.08,08:08
ďakujem za príspevok, ale to už som čítal mne sa skôr jedná o priamu radu ako to percentuálne vyjadriť lebo z mojho pohľadu by som tam dal mieru zavinenia zamestnávateľa 0% ale to bude klať oči :(
Stina
06.05.08,10:38
Bezpečnostný technik by Ti určite poradil, ale ako sme sa informovali, zamestnávateľ sa v podstate nemôže zbaviť zodovednosti - ak nedokáže, že zamestnanec si úraz spôsobil porušením predpisov, alebo bol pod vplyvom psychotropných látok ...
Takže ak nedokážete, že aspoň s časti sa úraz stal jeho vinou - budeš musiať napísať 100%
Dada29
13.05.08,07:44
mali by ste sa porozprávať so zraneným a ak si prizná svoje pochybenie (čo si priznať musí, keď to neohlásil včas), dala by som tam jeho mieru nejakých 10-15%, je to bežná prax....
vladenl
16.05.08,12:59
Nie je uvedené, či sa úraz stal naozaj na pracovisku. Stal? Pokiaľ ho neoznámil, myslím, že bude najprv na ňom aby preukázal, kde si úraz spôsobil.
Mravček
04.06.08,10:48
Mám podobný prípad: v piatok v nočnej smene si zamestnankyňa poranila ruku pri tlačení vozíka s výrobkami /buchla lakťom do steny/. V pondelok prišla s PN-pracovný úraz. Úraz zamestnanci nikde nezaznamenali ani nás s tým neoboznámili. Pri šetrení tejto udalosti vysvitlo, že zamestnankyňa pracovala pod vplyvom alkoholu a preto nechcela k úrazu zavolať majiteľa firmy.
Môžeme sa nejako zbaviť zodpovednosti za tento PÚ?Ak nie akou mierou v % označiť mieru zavinenia poškodeného, pretože úraz si privodil sám svojou nepozornosťou ?

.
leníča
04.06.08,11:01
U nás zamestnanci musia nahlásiť akýkoľvek drobný úraz, ktorý sa zaeviduje do knihy úrazov. V prípade neskoršieho vzniku PN z úrazu je už zaevidovaný a vypíšu sa doklady o úraze. U Vás by som sa poradila s bezpečnostným technikom a pokiaľ to bolo spôsobené pod vplyvom alkoholu a uvedie sa to, tak tam bude krátenie sumy PN.