ioio
06.05.08,10:46
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Do akej miery su deti zodpovedne za dlhy svojich rodicov??Jedna sa o to ze mamka ktora je na dochodku nam robi dlhy. Zacalo to tym ze od podomovych obchodnikov a vselijakych vyhernych vecier pokupila hrnce, vysavac a pod.Len po case doslo k tomu ze to uz nezvladala splacat a tak si zacala brat rozne pozicky, po case sme na to prisli,tak sme jej chceli pomoct a urcite dlhy sme splatili a aj splacame, byt ktory vlastnila nam darovala,takze nevlastni nic.Zatial byva v tom byte ale prisli sme na to ze neplati nejake veci a zas si zobrala dalsie pozicky z nebankovych subjektov.Ale mi uz viac nedokazeme splacat uz je toho vela.
Do akej miery sme zodpovedni za jej dlhy??Uz nevieme ako dalej.
Dakujem pekne za odpoved
mladymuz
06.05.08,08:56
Dá sa to poriešiť odmietnutím dedičstva. Odmietnuť dedičstvo možno len ako celok, teda nie len časť a je to neodvolateĺný úkon. Dedič, ktorý dedičstvo odmietol, prestáva byť dedičom. Dedia sa tak pohľadavky ako aj zaväzky.

Vzdanie (ine ako odmietnutie) sa dedičstva je výsledkom dedičskej dohody v dedičskom konaní. Pri dodatočnom dedičskom konaní, ak sa neskôr objaví ďalší majetok, môžu znovu všetci dedičia uzavrieť dohodu o tomto majetku.

..aby som ešte odpovedal na otazku. nemožete byt zodpovedni za dlhy, niekoho ineho (svojpravneho) pokym ten dlžnik nezomrie a nevstupite vy ako dedič do toho problemu.
ioio
06.05.08,10:14
Dakujem pekne za odpoved,
cize ked tomu dobre rozumiem, mamka nema uz ziadny majetok tak po nej ani nie je co dedit iba ak dlhy,ktore ako surodenci mame pravo odmietnut??
arizona
06.05.08,10:28
Možno to bude trochu drsné, ale možno by pomohlo zbavenie svojprávnosti na právne úkony(ak problém je jej vek,či senilita).
Bez občianky jej nik ďaľšiu pôžičku nedá.
mladymuz
06.05.08,10:28
no bohužial v tomto pripade je to naozaj trošku neprijemna situacia.
Standard je, ze ak niekto nesplaca dlhy, tak casom sa to pekne dostane k exekutorovi. Sud urcite nezastavi exekuciu. Exekutor siahne aj na dochodok bez problemov, to znamena, ze dochodca namiesto povedzme 10 tis, dostane nieco cez 3 tis. Problem je, ze ak by dochodca isiel do banky poziadat o uver, tak velmi malo bank mu poskytne co i len 20 tis so serioznejsim urokom. Nebankove spolocnosti vedia, ze vymozitelnost, kym zije dochodca maju aku-taku a poskytuju taketo drahe pozicky bez problemov. Staci im predlozit vymer.
ioio
06.05.08,10:48
Nno o zbaveni svojpravnosti sme uz premyslali,len nevieme ako na to.Aky je tam vlastne postup? Prave to nas hneva ze tento stat dovoluje vznikat kadejakym nebankovym spolocnostiam, ktory potom vyuzivaju naivitu ludi.
mladymuz
06.05.08,10:55
zbavit svojpravnosti moze vylucne sud..na tento ukon by som uz vyhladal pravnika zameraneho na tuto problematiku.
Este jedine co sa da, priebezne monitorovat stav zavazkov u nebankovych spolocnosti, aj ked sa neda zachytit vsetko a clovek si moze rovnako nevyhodne poziciavat peniaze aj od fyz. osob.
Dana K.
06.05.08,10:55
Len si dajte pozor, či za platí za ten byt. Lebo ak je váš a ona zaňho neplatí, dlžníkom ste vy.
ioio
06.05.08,11:03
Ach jaj no pravnika si bohuzial dovolit nemozme, ja som na materskej, brat na 2 mesac. syna, no peniazky nazvys nie su.
Presne preto idem na bytove druzstvo tento tyzden aby som zistila ci je plateny najom atd. Je nam to strasne luto, predsa je to len nasa matka ale uz dalej nevladzeme splacat jej dlhy a zacalo to tak hlupostou ako kupenie drahych hncov a potom sa to uz len zamotavalo.
arizona
06.05.08,11:27
Ach jaj no pravnika si bohuzial dovolit nemozme, ja som na materskej, brat na 2 mesac. syna, no peniazky nazvys nie su.
Presne preto idem na bytove druzstvo tento tyzden aby som zistila ci je plateny najom atd. Je nam to strasne luto, predsa je to len nasa matka ale uz dalej nevladzeme splacat jej dlhy a zacalo to tak hlupostou ako kupenie drahych hncov a potom sa to uz len zamotavalo.
Nepíšeš aký je zdrav.stav tvojej matky.Či sa dá iba ľahko ovplyvniť a je príliš dôverčivá. Alebo to môže byť jej vekom, príp. psychickou poruchou.
Ak máte podozrenie, že ide o zdrav problém,možno by Ti vedel poradiť aj lekár-psychiater,oni často spolupracujú pri zbavení svojprávnosti ,samozrejme zo zdrav dôvodov.
mladymuz
06.05.08,11:33
Este by som dodal, ze raz som pocul o takom niecom ako nejakej diagnoze, psych. poruche, kedy clovek nedokaze rozoznat dosledky vznikajucich dlzob a potrebuje sa stale zadlzovat...nieco podobne ako gemblerstvo.
ioio
06.05.08,11:36
Ovplyvnitelna je az velmi, ked ju niekto poziada o pomoc cize peniaze ak ma tak da ,samozrejme tie peniaze jej nikdy nikto nevrati, takto prisla uz aj o mobilny telefon.A bohuzial zacala podliehat alkoholu.
Jara
06.05.08,12:09
To je dosť veľký dôvod na zbavenie svojprávnosti. Alkoholizmus je choroba
Dana K.
06.05.08,17:07
To je dosť veľký dôvod na zbavenie svojprávnosti. Alkoholizmus je choroba

Alkoholizmus síce choroba je, ale neviem, či je dôvodom na zbavenie svojprávnosti. Aj alkoholik si môže byť vedomý toho, čo robí. Je potrebné dokázať, že mama nie je schopná postarať sa o seba sama a že si neuvedomuje dôsledky svojich činov. Určite bude potrebný posudok psychiatra.
arizona
06.05.08,18:52
ioio,po prečítaní Tvojich príspevkov a vzhľadom k tvojej situácii bude najrozumnejšie obrátiť sa s matkou na lekára-psychiatra(dá sa to aj proti jej vôli).Po vyšetrení Ti určite poradí ďaľší postup.On Ti bude vedieť na základe vyšetrenia povedať, či sa dá matka vyliečiť, alebo je potrebné aj to zbavenie svojprávnosti.
Daj nám vedieť, ako si poriešila.
Ofélia
06.05.08,19:21
S takýmto prípadom som sa stretla. Otec známych mal doma plnú skriňu video kaziet s prírodou, CD výučba angličtiny, nemčiny. V dvojke skrini mal toho do poly :(. Začalo to tiež jednodňové poznávacie zájazdy, výletmi na pozvánky s prezentáciou.......... do domácnosti neprispieval ani korunou, penziu si schovával ani nevedel kde, dokonca ako 70 roční mal uzavreté rôzne poistenia :( atď.
Takže prvé čo som s príbuznými tohoto otca urobila, vrátili sme v rámci možnosti výrobky aby nemusel splácať " mesačné šeky", zrušili sme nezrušiteľné poistenia ( také boli, nemali možnosť zrušenia, takže § pomohli), deti mu odobrali občiansky preukaz, aj kartičku poistenia a otvorili mu účet a penzia mu chodí na účet kde s účtom disponujú len deti!
ioio
07.05.08,08:21
Dakujem za odpovede, je to dost zlozita situacia a dost nas trapi, dufame ze s ato poradi nejako vyriesit aj bez toho psychiatra. Dam vediet ked nieco vyriesime
Co sa tyka vratenia tovaru nam nebolo umozneme takze placame zbytocne veci no co uz.
petmar
07.05.08,09:43
Ak sa dá so starkou dohodnúť a uzná, že má "mäkkú" dobrú povahu, nech si odloží občiansky u Vás, aby ste mali prehľad o jej právnyhc krokoch.
Zbavenie svojprávnosti ide aj na návrh psychiatra, ktorý sa dá na súd, súd nariadi vyšetrenie u riadneho súdneho znalca z príslušného odboru a vydá rozsudok. Potom vydá ešte uznesenie o určení opatrovníka, ktorý robí za nesvojprávneho potrebné úkony. Malo by to byť ešte zadarmo, akurát sa platí znalcovi - lekárovi čosi. Netreba žiadneho advokáta.