laczkoszka lucia
06.05.08,11:27
Prosim Vas, chcem sa opytat: Mam zamestnanca uz 5mesiacov. Je zamestnany na dobu neurcitu, lenze mi predaj tovaru nejde, som v minuse. Chcela by som zamestnanca prepustit, a chvilu by som tam bola ja. Aj v tomto pripade ma zamestnanec narok na odstupne? Dakujem.
Chobot
06.05.08,09:32
Prosim Vas, chcem sa opytat: Mam zamestnanca uz 5mesiacov. Je zamestnany na dobu neurcitu, lenze mi predaj tovaru nejde, som v minuse. Chcela by som zamestnanca prepustit, a chvilu by som tam bola ja. Aj v tomto pripade ma zamestnanec narok na odstupne? Dakujem.

Áno, je to z organizačných dôvodov, preto má nárok na odstupné.
denisie
06.05.08,09:42
Prosim Vas, chcem sa opytat: Mam zamestnanca uz 5mesiacov. Je zamestnany na dobu neurcitu, lenze mi predaj tovaru nejde, som v minuse. Chcela by som zamestnanca prepustit, a chvilu by som tam bola ja. Aj v tomto pripade ma zamestnanec narok na odstupne? Dakujem.
Podľa zákonníka práce: §76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

§63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách

§76 Odstupné a odchodné
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného
laczkoszka lucia
06.05.08,13:58
Dakujem velmi pekne za odpoved. A pokial porusila pracovnu disciplinu? Myslim tym meskanie do roboty bez toho aby dala vediet. A este prosim Vas kolko vychadza to odstupne? Hruba mzda je 10.000,- Sk. Dakujem
mladymuz
06.05.08,14:07
na rozviazanie prac. pomeru z dovodu porusenia pracovnej discipliny sa viazu tiez rozne paragrafy, ktore je potrebne dodrzat. Od pisomnych napomenuti, ktore prevezme zamestnanec az po urcenie napravnej lehoty. Medzi jednotlivymi pisomnymi napomenutiami za porusenie prac. disc. nesmie byt menej ako 6 mes. (ak sa nemylim)...odporucam pred akoukolvek otazkou si dat jednotlive slovne spojenia do vyhladavania na porade. Aj na tuto temu sa popisalo toho dost. Nie je potrebne zakladat novu temu
laczkoszka lucia
03.06.08,12:21
Prosim Vas aj vtedy ma zamestnanec narok na odstupne ak odide dohodou o skonceni pracovneho pomeru § 60?
Tweety
03.06.08,12:23
Prosim Vas aj vtedy ma zamestnanec narok na odstupne ak odide dohodou o skonceni pracovneho pomeru § 60?
AK je tá dohoda na základe danej výpovede podľa § 63, tak áno, inak pri skončení PP dohodou nie je nárok na odstupné. § 76 odst.1.