verenka@azet.sk
06.05.08,12:56
Pekný dník. dnes sa opäť pýtam.
ako je to s PN- kou a rozviazaním PP § 63 s organizačných dôvodov? môže firma rozviazať PP aj počas PN-ky? dodržaná bola dvojmesačná výpovedná doba. Po vyprsaní doby zamestnanec stále pokračuje v PN. môžeme ho odhlásiť zo soc. poisťovňe? je toto rozv.PP platné? poradíte? ďakujem za skoré odpoveď!
Chobot
06.05.08,12:29
Pekný dník. dnes sa opäť pýtam.
ako je to s PN- kou a rozviazaním PP § 63 s organizačných dôvodov? môže firma rozviazať PP aj počas PN-ky? dodržaná bola dvojmesačná výpovedná doba. Po vyprsaní doby zamestnanec stále pokračuje v PN. môžeme ho odhlásiť zo soc. poisťovňe? je toto rozv.PP platné? poradíte? ďakujem za skoré odpoveď!

Počas PN ti nemôžu dať výpoveď. Ale dohodou skončiť môžu. Pokiaľ bola výpoveď doručená pred začiatkom PN, tak PP sa skončí po uplynutí výpovednej doby (príp. po skončení PN, pokiaľ v posledný deň VD ešte plynula PN).

Skús bližšie popísať, ako to bolo. Najmä kedy bola doručená výpoveď (či počas PN alebo predtým).
verenka@azet.sk
07.05.08,04:38
Rozviazanie bolo doručené počas PN a aj dvojmes. výpoved. doba plynula cez PN. v zákonníku práce je paragraf, ktorý zakazuje výpoveď v ochrannej dobe (PN) § 64 ods.1 písm a.
ale § 64 ods.3 písm.a) je písané o dôvode ustanovených v §63 ods.1 písm.a) že sa zákaz nevzťahuje. a to je paragraf, ktorým bol PP ukončený aj cez PN. mám z toho hokej. poradte. ďakujem za skorú odpoveď.
Chobot
07.05.08,05:47
Rozviazanie bolo doručené počas PN a aj dvojmes. výpoved. doba plynula cez PN. v zákonníku práce je paragraf, ktorý zakazuje výpoveď v ochrannej dobe (PN) § 64 ods.1 písm a.
ale § 64 ods.3 písm.a) je písané o dôvode ustanovených v §63 ods.1 písm.a) že sa zákaz nevzťahuje. a to je paragraf, ktorým bol PP ukončený aj cez PN. mám z toho hokej. poradte. ďakujem za skorú odpoveď.

Na dôvod výpovede, kedy sa ruší zamestnávateľ alebo jeho časť sa zákaz výpovede nevzťahuje.

V tvojom prípade asi zrušili firmu či nejakú prevádzku, v ktorej si pracovala, ne? V tom prípade ti môžu dať výpoveď aj počas PN.

Pokiaľ by to bolo z organizačných dôvodov, tak by si bola v ochrannej dobe a výpoveď by ti nemali dať.
verenka@azet.sk
07.05.08,08:51
Veľmi nerozumiem: ak mi zrušili prevádzku tak môžu cez PN dať výpoveď , a keď to boli organizačné dôvody tak by mi nemali dať výpoveď? kde je rozdiel? fakt nerozumiem pomóc
Chobot
07.05.08,12:01
Veľmi nerozumiem: ak mi zrušili prevádzku tak môžu cez PN dať výpoveď , a keď to boli organizačné dôvody tak by mi nemali dať výpoveď? kde je rozdiel? fakt nerozumiem pomóc

Áno, keď na to pôjdeš logicky, tak na to veľmi jednoducho prídeš.

Ak si nadbytočná, resp. ak firma dáva výpoveď z nejakého dôvodu, ktorý nezavinil zamestnanec, tak je zamestnanec chránený počas PN. Túto ochranu mu dáva ZP.

Na druhej strane zase nie je spravodlivé poskytovať túto ochranu, aj keď to nie je účelné, alebo primerané. Napr. sa zruší zamestnávateľ a má zamestnanca na PN. Všetkých ostatných prepustia, prevádzku zatvoria, ukončia činnosť, ale jednu mzdárku by museli stále držať, kým sa ten zamestnanec nevráti z PN, aby s ním ukončili PP. ... Je to trochu nelogické a nemá to opodstatnenie.:confused::rolleyes:

Preto v takomto prípade neplatí zákaz výpovede, zamestnanec skončí PP a firmu môžu zrušiť. Platí to aj vtedy, ak rušia prevádzku.

Pokiaľ firma zostáva a zruší sa len pracovné miesto, nie je problém počkať, kým sa zamestnanec vráti z PN (alebo z MD).
verenka@azet.sk
09.05.08,04:06
Fajn ďakujem! za ozrejmenie. Mám už jasno ( dočasne). Ďakujem.
verenka@azet.sk
09.05.08,06:52
Pekný dník mám ešte jednu otázku k téme. ako sa má zachovať ten zamestnanec na PN? je odhlásený z poisťovní ZP aj SP. nové zamestnanie si hľadať nemôže alebo nenajde cez PN. musí sa prihlásiť do SP a do Zdr.poisťovni sám alebo na Úrad práce? ďakujem za odpoveď.
Megi3
15.05.08,06:39
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ako to je v tom prípade, ak zamestnanec nastúpil do PP, odrobil 2 dni, potom nastúpil na dlhodobú PN, čiže ešte stále je v skúšobnej dobe. Môže s ním firma rozviazať PP počas PN v skúšobnej dobe ?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
15.05.08,06:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ako to je v tom prípade, ak zamestnanec nastúpil do PP, odrobil 2 dni, potom nastúpil na dlhodobú PN, čiže ešte stále je v skúšobnej dobe. Môže s ním firma rozviazať PP počas PN v skúšobnej dobe ?
Ďakujem za odpoveď.
ano môže, nemocenske - ak dočasná PN bude trvať naďalej - mu bude aj po skončení PP vyplácať SP.

--------
Veronika
Jara
15.05.08,07:01
Pekný dník mám ešte jednu otázku k téme. ako sa má zachovať ten zamestnanec na PN? je odhlásený z poisťovní ZP aj SP. nové zamestnanie si hľadať nemôže alebo nenajde cez PN. musí sa prihlásiť do SP a do Zdr.poisťovni sám alebo na Úrad práce? ďakujem za odpoveď.


Pokiaľ je na PN tak nič nemusí robiť. Po skončení PN sa prihlási na Úrad práce a do ZP po skončení odnesie kópiu PN.
Megi3
15.05.08,10:22
Ďakujem Veronika, ja len že keď je na PN či nie je v ochrannej dobe ... čiže sa mu nemôže dať výpoveď .... ??
Megi3
15.05.08,10:23
Ďakujem Veronika, ja len že keď je na PN či nie je v ochrannej dobe ... čiže sa mu nemôže dať výpoveď ....
Jara
15.05.08,10:47
Megi3, písala si že je v skúš. dobe a teda ktorákoľvek strana môže skončiť PP bez udania dôvodu.
Megi3
16.05.08,06:16
Jasné, ja len že je PN a tým pádom je v ochrannej dobe. Môže mi ešte niekto povedať, kde to môžem nájsť v Zákonníku práce, aby som sa mohla o to oprieť - teda výpoveď v skúšobnej dobe počas PN. Veľmi pekne ďakujem.
Chobot
16.05.08,06:25
Jasné, ja len že je PN a tým pádom je v ochrannej dobe. Môže mi ešte niekto povedať, kde to môžem nájsť v Zákonníku práce, aby som sa mohla o to oprieť - teda výpoveď v skúšobnej dobe počas PN. Veľmi pekne ďakujem.

Ešte raz - počas skúšobnej doby sa nedáva výpoveď, ale PP sa ukončuje podľa § 72 - Skončenie PP v skúšobnej dobe.

Keď si všimneš ustanovenia § 64 - Zákaz výpovede, tak tam je v ods. 1 napísané:
"(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to .."

Teda on nesmie dať výpoveď, čo je v § 63 - Výpoveď daná zamestnávateľom. Ale skončiť podľa § 60 alebo 72 sa môže.
Darana
14.08.08,06:56
Dobrý deň,

ja by som si len chcela ozrejmiť.. ak sa DOHODNEM so zamestnancom, že PP končí napr. 31.08.2008, podíše mi dohodu.. a potom ide napr. 25.08.2008 na PN ku... tak PP skončil normálne, alebo platí ochranná doba? alebo čo z toho plynie pre mňa ko pre zamestnávateľa???
Tweety
14.08.08,07:15
Dobrý deň,

ja by som si len chcela ozrejmiť.. ak sa DOHODNEM so zamestnancom, že PP končí napr. 31.08.2008, podíše mi dohodu.. a potom ide napr. 25.08.2008 na PN ku... tak PP skončil normálne, alebo platí ochranná doba? alebo čo z toho plynie pre mňa ko pre zamestnávateľa???
Áno, PP skončí 31.8.08.Týmto dňom ho odhlásiš z poistení, odošleš doklad o trvaní DPN do SP ( spolu s tlačivom o VZ zamestnanca na NP)
sisimonka
28.08.08,15:19
Dobrý deň,
máme jeden problém ohľadom nášho zamestnanca. 31. 08. 2008 mu končí výpovedná lehota. Výpoveď dostal podľa § 63 ods.1 písm. b). Výpoveď podpísal a osobne si prevzal 25. 06. 2008. Dnes však (28. 08. 2008) prišiel s potvrdením o DPN, že je práce neschopný od zajtra tj. 29. 08. 2008.
Poraďte mi prosím, ako to je teraz s tou jeho výpoveďou. Končí jeho PP 31. 08. 2008 alebo až kým neskončí PN?? :confused:
Ďakujem za každú odpoveď. :)
Tweety
28.08.08,15:41
Dobrý deň,
máme jeden problém ohľadom nášho zamestnanca. 31. 08. 2008 mu končí výpovedná lehota. Výpoveď dostal podľa § 63 ods.1 písm. b). Výpoveď podpísal a osobne si prevzal 25. 06. 2008. Dnes však (28. 08. 2008) prišiel s potvrdením o DPN, že je práce neschopný od zajtra tj. 29. 08. 2008.
Poraďte mi prosím, ako to je teraz s tou jeho výpoveďou. Končí jeho PP 31. 08. 2008 alebo až kým neskončí PN?? :confused:
Ďakujem za každú odpoveď. :)
PP sa skončí až skončením ochrannej doby, t.j. až po ukončení DPN.
brčko
28.08.08,15:57
súhlasím s Tweety, pozri si Zákonník práce § 64 ods.2 .
Jedine, že by súhlasil zamestnanec s tým, že netrvá na predlžení PP o ochrannú dobu.