ZDENIELA
06.05.08,14:08
Mám faktúru zo zahraničia z Panamy, za sprostredkovanie obchodu na kúpu HIM. Faktúra je bez DPH - neviem či dotyčný je vlastne platca alebo nie ... a je na dosť veľkú sumu - nad 1,5 mil. Sk.
Môžem si dať túto faktúru celú do nákladov? Obchod - kúpa investičného majetku totiž prebehne až v roku 2009 a bude to kúpa na leasing.
Mám neaké iné povinnosti z takejto platby vyplývajúce (neviem, zabezpečenie dane a tak)
Ďakujem, ja som z tohto už :mee:
ZDENIELA
06.05.08,12:53
Poďme rozmýšľať spoločne prosím ...
Sprostredkovanie obchodu súvisí s kúpou investičného majetku, nepôjde teda priamo do nákladov ale bude súčasťou vstupnej ceny HIM - toto mi je zatiaľ jasné...
Ale ako o nej účtovať? V roku 2008 zaplatená provízia a HIM kúpim až v roku 2009 - čakáme totiž kým sa HIM vyrobí... :eek:
Tak v roku 2008 účtujem o nej len ako o výdavku neovplyvňujúcom základ dane, v tomto roku nedám do nákladov ani korunku z tej obrovskej čiastky??? (to bude šéf nadšený)
V roku 2009 po prebratí predmetu leasingu navýšim obstarávaciu cenu o výšku provízie a tieto spolu budem postupne rozpúšťať do nákladov počas doby trvania nájmu ...
A tu ma zas máta to zapezpečenie dane pri platbách za prenájom do zahraničia :eek: ...... viem, možno pletiem jedno cez druhé, ale ja fakt potrebujem neak z toho vybrdnúť ...
Rozalka
06.05.08,16:01
Ak máš faktúru, tak na MD 042, ak len platbu, tak MD 052.
Je súčasťou vstupnej ceny.
Zrážková daň pri platbách do zahraničia - treba preveriť Zmluvy o zamedzení ... :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/zoznam_zmluv_o_zdz.pdf

S Panamou asi ani zmluva nie je podpísaná.
ZDENIELA
07.05.08,04:47
S Panamou zmluva vážne podpísaná nie je...
Tak čo so zrážkami dane v tomto prípade?
A ak môžem ešte otravovať, matie ma tam aj tá DPH-čka. Vôbec neviem či je ten Panamský sprostredkovateľ platca alebo nie. Faktúra je proste bez DPH bez neakej odvolávky o oslobodení ... Netrápilo by ma to tak veľmi, keby to nebola tak vysoká suma
Rozalka
07.05.08,11:10
Osobne som toho názoru, že náklady na sprostredkovanie pripočítaš k cene dodávky pri colnom konaní, vtedy odvedieš DPH z dovozu.
ZDENIELA
07.05.08,12:43
To by bolo všetko O.K., lenže dovoz nebude z Panamy, Panamský je len sprostredkovateľ a on zabezpečil kúpu od českého dodávateľa, od ktorého máme zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.
V roku 2009 sa to bude všetko riešiť zrejme formou leasingu a to cez českú alebo slovenskú leasingovú spoločnosť. ???

:confused: A včuľ buď múdry ... Ja osobne pomaly rezignujem ...
Rozalka
07.05.08,19:25
To by bolo všetko O.K., lenže dovoz nebude z Panamy, Panamský je len sprostredkovateľ a on zabezpečil kúpu od českého dodávateľa, od ktorého máme zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.
V roku 2009 sa to bude všetko riešiť zrejme formou leasingu a to cez českú alebo slovenskú leasingovú spoločnosť. ???

:confused: A včuľ buď múdry ... Ja osobne pomaly rezignujem ...
Teda ozaj to máš zamotané ...
Najlepšie spravíš, ak zadáš otázku na DRSR priamo na ich stránke tak, aby odpoveď bola prostredníctvom e-pošty.
Väčšinou zasielajú pomerne rýchlo.
Zoltán Kovács
07.05.08,20:28
To by bolo všetko O.K., lenže dovoz nebude z Panamy, Panamský je len sprostredkovateľ a on zabezpečil kúpu od českého dodávateľa, od ktorého máme zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.
V roku 2009 sa to bude všetko riešiť zrejme formou leasingu a to cez českú alebo slovenskú leasingovú spoločnosť. ???

:confused: A včuľ buď múdry ... Ja osobne pomaly rezignujem ...

mimotemy Načo bol potrebný sprostredkovateľ vzdialený niekoľko tisíc kilometrov, keď samotný obchod sa uskutoční vlastne za plotom. Nie je to čudné? Nie je Panama náhodou daňovým rajom, a ten sprostredkovateľ nemá vlastníka toho, kto dodá v konečnom dôsledku ten stroj? A takto umelo navyšuje cenu, a pritom platí nižšie dane?

Nie som zlomyselný, ale je to veľmi čudné. Mne to celé pripadá keby kúpu kopírky sprostredkovala tajvanská firma, a dodávateľ pritom je z BA.
ZDENIELA
09.05.08,05:52
Teda ozaj to máš zamotané ...
Najlepšie spravíš, ak zadáš otázku na DRSR priamo na ich stránke tak, aby odpoveď bola prostredníctvom e-pošty.
Väčšinou zasielajú pomerne rýchlo.
Toto som presne urobila ... odpoveď tu pricapím keď mi príde.

Len dúfam, že to nebude jedna z tých super diplomatických odpovedí od drsr ... ;)
ZDENIELA
09.05.08,05:56
mimotemy Načo bol potrebný sprostredkovateľ vzdialený niekoľko tisíc kilometrov, keď samotný obchod sa uskutoční vlastne za plotom. Nie je to čudné? Nie je Panama náhodou daňovým rajom, a ten sprostredkovateľ nemá vlastníka toho, kto dodá v konečnom dôsledku ten stroj? A takto umelo navyšuje cenu, a pritom platí nižšie dane?

Nie som zlomyselný, ale je to veľmi čudné. Mne to celé pripadá keby kúpu kopírky sprostredkovala tajvanská firma, a dodávateľ pritom je z BA.

Obávam sa, že toto nebolo až tak úplne mimotemy
Ale účtovník účtuje účtovné prípady na základe účtovných dokladov, takže aké doklady mám také musím účtovať :rolleyes:
Ďakujem za ochotu dám vedieť ako to bude pokračovať