arizona
06.05.08,13:12
Milí pedagógovia,poraďáci.
Chcela by som Vás poprosiť o radu.Mám susedku, 23 ročné dievča.Kvôli zlým podmienkam doma prestala v druhom ročníku chodiť do školy a začala pracovať.Podarilo sa mi ju presvedčiť,aby si urobila nejakú školu , lebo je veľmi šikovná,ale so základným vzdelaním sa ďaleko nedostane.
Viete mi prosím poradiť,či je to ešte možné v jej veku, aký je postup,či sa robia nejaké skúšky,na koho sa obrátiť atď.? Dá sa popri práci študovať iba učňovská škola( a potom ďalej),alebo priamo stredná ?
Pre upresnenie býva v Topoľčanoch.
Ďakujem za každú radu.:)
ketyka
06.05.08,11:53
Ahoj
nie som pedagogička ale kamarát si dorábal maturitu po večeroch. Neviem ti presne povedať za akých podmienok sa tam prihlásil. Podľa mňa by mala navštíviť niektorú zo stredných škôl a osobne sa spýtať či ponúkajú večerné štúdium.
arizona
06.05.08,12:04
Díky za odpoveď...ale maturita sa dá dorobiť,keď má už ukončené aspoň učňovské vzdelanie. Ona,ako som písala má iba základné.
Potrebujem iba poradiť, aké sú možnosti a odkiaľ začať pred obiehaním konkrétnych škôl. Ona sa hanbí ísť pýtať osobne a ja už mám nejaký ten rôčik od skončenia škôl, neviem aké sú teraz možnosti a podmienky.Odkiaľ začať?:confused: Iba dúfam, že nejaké možnosti sú.
Zoltán Kovács
06.05.08,12:08
Možnosti určite sú. Síce neviem aké v tvojom okolí, ale napr. v BA funguje stredná škola 4 ročná na dorobenie maturity diaľkovo.
účtovník 007
06.05.08,12:30
http://www.uips.sk/statis/pdf/SOU_P4.PDF
http://www.stredne-skoly.sk

zadala som do googlu učilište diaľkovo Topoľčany a našlo mi takýto link a kopec ďalších.
Sú tam učilištia, odbory aj či sa dá študovať večerne. Je to síce z roku 2007, ale treba obvolať učilištia.
hanelie
06.05.08,13:10
mimotemy
Ona sa hanbí ísť pýtať osobne a ja už mám nejaký ten rôčik od skončenia škôl, neviem aké sú teraz možnosti a podmienky.Odkiaľ začať?:confused: Iba dúfam, že nejaké možnosti sú.
doplňovať si vzdelanie je vždy chválihodné a povzbudzujúce:)
arizona
07.05.08,20:00
http://www.uips.sk/statis/pdf/SOU_P4.PDF
http://www.stredne-skoly.sk

zadala som do googlu učilište diaľkovo Topoľčany a našlo mi takýto link a kopec ďalších.
Sú tam učilištia, odbory aj či sa dá študovať večerne. Je to síce z roku 2007, ale treba obvolať učilištia.
...Mňa to hodilo akurát na poradu, na moju otázku:D:D:D
Na druhý pokus som našla 99% škôl z východu:confused:, okrem iných kopu diaľkových na maturitu.
Ja len neviem zohnať informáciu,či sa dá diaľkovo vyštudovať so zákl. vzdelaním( a potom tá maturita).
Prosím pedagógovia, poraďte:)
Katy a R
07.05.08,20:07
...Mňa to hodilo akurát na poradu, na moju otázku:D:D:D
Na druhý pokus som našla 99% škôl z východu:confused:, okrem iných kopu diaľkových na maturitu.
Ja len neviem zohnať informáciu,či sa dá diaľkovo vyštudovať so zákl. vzdelaním( a potom tá maturita).
Prosím pedagógovia, poraďte:)

Myslím, že sa dá (po dohode s vedením školy - uviesť dôvod) zvoliť individuálny štúdijný plán.
Zoltán Kovács
07.05.08,20:22
anabela43
11.05.08,18:53
Ahoj, je aj tak možnosť, že po dohode s vedením školy /podá si žiadosť/ nastúpi do 3. ročníka niektorého 3-ročného odboru s tým, že za 1. a 2. ročník urobí rozdielové komisionálne skúšky. 3. ročník môže absolvovať formou denného štúdia s tým, že požiada o individuálny študijný plán a do školy príde podľa plánu len na skúšky o čom sa bude viesť protokol o skúškach. Takto si za jeden rok, ak je šikovná, urobí výučny list, získa stredné odborné vzdelanie a môže v príbuznom odbore pokračovať v nadstavbovou štúdiu podobnou dennou formou - volá sa to kombinované štúdium. Alebo môže nastúpiť do 3. ročníka niektorého študijného odboru /študijný znamená, že sa končí maturitnou skúškou a podobnou formou si za 2 roky urobí maturitu. Ak je šikovná, tak sa do dá zvládnuť. V dnešnej dobe je potreba vzdelávať sa celoživotnou záležitosťou.
Dúfam, že som dobre poradila.
arizona
11.05.08,19:06
OBROVSKÉ "ĎAKUJEM"...
wagner
11.05.08,19:08
Ja teda neviem že by mal byť problém keď nemá učňovskú školu a chce si spraviť maturitu. Podľa ponúk, ktoré u nás dávali do schránok, tak 4 ročné večerné alebo diaľkové štúdium ponúkajú bez predchádzajúceho absolvovania učňovskej školy. Bola to ekonomická škola z Bratislavy. Tiež som si robila večerne maturitu a diaľkovo vysokú, ale ja som mala učňovku. Je to inak drina, ale keď niečo chce dosiahnuť, musí aj voľačo obetovať. Tiež som dochádzala tak viem o čom hovorím.
evica 28
02.08.09,12:14
Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!
veronikasad
02.08.09,12:17
Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!
aký odbor ?
evica 28
02.08.09,14:17
pansky krajcir
alla66
02.08.09,15:03
Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!

Podľa vyhlášky MŠ SR o prijímaní na štúdium na SŠ a vyhlášky o SŠ máte viac možností, z ktorých najjednoduchšie je formou písomnej žiadosti požiadať riaditeľa SŠ o prijatie do ročníka, ktorý ste neukončili. Doklady pre každý odbor sa uznávajú 10 rokov, po tejto dobe je potrebné prejsť
prijímacími skúškami a začať SŠ od 1. ročníka. Možno takto prijať uchádzača, ktorý nie je študentom inej SŠ a ktorý úspešne vykoná skúšku overujúcu znalosť učiva nižších ročníkov (jej podrobnosti určí riaditeľ SŠ - termín, obsah a formu). Môže ísť o tú istú SŠ alebo inú s tým istým odborom.

Iné možnosti:
1. prihlásiť sa na štúdium popri zamestnaní od 1. ročníka. Prihlášku podáva uchádzač riaditeľovi SŠ do 31.5. Riaditeľ SŠ určí podrobnosti skúšky a kritériá prijatia. Prijímacie skúšky sa konajú v poslednom úplnom júnovom týždni (1. termín) a v posl. dvoch úplných týždňoch augusta (2. termín).

2. prihlásiť sa na denné štúdium od 1. ročníka. Postup je podobný, avšak prihlášku podáva uchádzač v inom termíne (do 20. 4.).

Avšak informácie o otváraných odboroch a ich formách vo vašom kraji je možné získať buď priamo na škole resp. na webovských stránkach týchto škôl, alebo v databáze škôl na www.strednaskola.sk (http://www.strednaskola.sk/) alebo na www.svsmi.sk (http://www.svsmi.sk/). Taktiež informácie je možné získať u zriaďovateľa škôl t. z. na VÚC prípadne na KŠÚ. Totiž, škola môže a nemusí pre príslušný školský rok vybraný odbor v nejakej forme realizovať. Navrhujem, aby ste si zvolili odbor, v ktorom sa chcete vzdelávať, vyhľadali školy vo vašom kraji, ktoré poskytujú vzdelanie v tejto oblasti (aj tento portál poskytuje adresy škôl) a tam si zistili, čo pre budúci školský rok tieto školy ponúkajú pre študentov, ktorí chcú študovať popri zamestnaní.
triska
17.08.09,10:26
ahoj! Potrebovala by som pomoc, nevie my nekto poradit ze v Bratislave alebo v okoli ci existuje taka skola kde co najrychlejsie mozem absolvovat maturitnu skusku ?
Dakujem za radu :)
veronikasad
17.08.09,10:49
ahoj! Potrebovala by som pomoc, nevie my nekto poradit ze v Bratislave alebo v okoli ci existuje taka skola kde co najrychlejsie mozem absolvovat maturitnu skusku ?
Dakujem za radu :)

http://www.ipgymnazium.sk/SGnew_spz.htm
Sanulienka
27.08.09,11:43
Ahoj mohla by som sa ťa opýtať, či nevieš ako je to s možnosťou maturity z cudzieho jazyka, ktorý som sa v škole neučila.
mahuliena 18
25.05.17,18:16
​Ahoj te ,chcela by som sa spytat , ze ak sa chcem vratit naspat do skoly a uz len jeden mesiac je na to aby sa skolsky rok ukoncil ,tak ci sa to da poziadat o navrat skôr , ? lebo ja momentalne mam odklad ,lenze sa chcem vratit do skoly skôr a dokoncit si studium skôr tak ci sa to da ,? za odpoved dakujem :) :):):):)
arizona
25.05.17,19:39
Namiesto zvyraznovania textu si sa mohla radsej pohrat s gramatikou a opravit si vsetky chyby... .) .) .) .)