Barbora1981
06.05.08,14:29
Dobry den zelam vsetkym, nakolko nie som skusena v oblasti tvorby SF a danovej uznatelnosti tvorby,prosim o radu :
Podla § 19/1 ZDP mozno do dan.vydavkov zahrnut preukazatelny vydavok max.do vysky, ktoru limituje osobitny predpis, pricom sa ZDP odvolava na zakon o SF.
V zakone o SF je v § 3 definovana tvorba SF, pricom:
Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,

Moja otazka znie: je daňovo uznateľný výdavok na tvorbu SF vo vyske povinneho pridelu (§3/1 písm. a) ) alebo aj podla § 3/1 písm. b) ? Je potom pri pouziti prostriedkov zo SF potrebne rozlisovat, ci sa pouziju prostriedky z pripadnej "nedanovej" tvorby SF?
priklad:
mame spolocnost, kt. chce nakupit darcekove poukazky na vsestranne vyuzitie pre svojich zamestnancov. uhradit by ich chceli zo SF. potrebujem vyriesit ci je danovym vydavkom nakup tychto poukazok a do akej vysky, t.j. ak by SF povinny pridel nepostacoval svojou vyskou a tak by sa zvysna cast uhradila zo SF - dalsi pridel podla vnutorneho predpisu.
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne , za vase rady, odporucania, linky som velmi vdacna.
b.