betkas
06.05.08,13:37
Dobri den.
Potrebujem poradit s vypoctom kolko mam zaplatit statu. Uvediem priklad

som platcom DPH stvrtrocne
vstup 60000 s DPH od platcov dani nakupene
+
vstup 9000 od neplatcov dani nakupene

vystup 148750 s DPH

Ako z toho vypocitam kolko mam zaplatit statu?

Uvitam kazdy prispevok, radu, skusenosti.
Zoltán Kovács
06.05.08,11:39
Dobri den.
Potrebujem poradit s vypoctom kolko mam zaplatit statu. Uvediem priklad

som platcom DPH stvrtrocne
vstup 60000 s DPH od platcov dani nakupene
+
vstup 9000 od neplatcov dani nakupene

vystup 148750 s DPH

Ako z toho vypocitam kolko mam zaplatit statu?

Uvitam kazdy prispevok, radu, skusenosti.

Vstup 50.420 + 9580 (DPH)
Vystup 125.000 + 23.750 (DPH)

Rozdiel 23750 - 9580 = 14170 zaplatíš štátu.
betkas
06.05.08,11:42
dakujem.
Nic viac nemusim paltit?
Zoltán Kovács
06.05.08,11:43
dakujem.
Nic viac nemusim paltit?

Nie
betkas
06.05.08,11:45
co sa rozumie vsetko pod vstupy?
ked nakupujem od neplatcov to je aj pohonne hmoty, telefon, posta, nejaky tovar do kancelarie... JE TO VSETKO VSTUP?
dalje od platcov dani je vstup : tovar na predaj....?
betkas
06.05.08,11:47
Neviete mi poradit este aj ked moj priatel je zamestnany a ma aj zivnost plati zdravotne a socialne zamestnavatel nadalej alebo uz musi platit on samostane. Lebo sa mu prekrivaju 2 mesiace od kedy si zalozil zivnost popri zamestnani.
Dufam ze ste to pochopili.
Zoltán Kovács
06.05.08,11:52
co sa rozumie vsetko pod vstupy?
ked nakupujem od neplatcov to je aj pohonne hmoty, telefon, posta, nejaky tovar do kancelarie... JE TO VSETKO VSTUP?
dalje od platcov dani je vstup : tovar na predaj....?
Tovar do kancelárie = kancelárske potreby, ak kupuješ od platiteľa tak máš právo si uplatniť DPH na vstupe. Telefón, ak je firemný tak isto máš právo si uplatniť DPH. PHM ak auto je v obchodnom majetku tak isto.
betkas
06.05.08,11:53
Tovar do kancelárie = kancelárske potreby, ak kupuješ od platiteľa tak máš právo si uplatniť DPH na vstupe. Telefón, ak je firemný tak isto máš právo si uplatniť DPH. PHM ak auto je v obchodnom majetku tak isto.
dakujem

pati odpocet DPH aj pri aute ak si nedam N1?
Ale som platcom DPH
Zoltán Kovács
06.05.08,11:55
Neviete mi poradit este aj ked moj priatel je zamestnany a ma aj zivnost plati zdravotne a socialne zamestnavatel nadalej alebo uz musi platit on samostane. Lebo sa mu prekrivaju 2 mesiace od kedy si zalozil zivnost popri zamestnani.
Dufam ze ste to pochopili.

Ak má novú živnosť, teda teraz iba začal, tak nemá zatiaľ povinnosť platiť odvody do ZP a SP.
Ak živnosť si založil v r. 2008, potom mu vzniká podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia do 30.06.2009. Na základe toho bude mať buď nedoplatok, alebo preplatok na zdrav.poistení. Tak isto z toho roč.zúčt. zistí či bude povinný platiť preddavky na ZP alebo nie aj popri zamestnaní.
Do SP zatiaľ tak isto nevzniká povinnosť platiť. To bude zase závisieť od jeho obratu (hrubého príjmu) za rok 2008. Ak jeho hrubý príjem v r. 2008 presiahne 12x minimálnej mzdy, tak mu vznikne povinnosť platiť odvody do SP od 01.07.2009.
Zoltán Kovács
06.05.08,11:56
dakujem

pati odpocet DPH aj pri aute ak si nedam N1?
Ale som platcom DPH
Neplatí, nárok na uplatnenie DPH z motorového vozidla sa vzťahuje jedine na kategóriu N1. Osobné auta (kategória M) nemá túto možnosť.
betkas
06.05.08,12:00
ked teda si kupi ako platca dani auto kategorie M ako to da do uctovnictva?

bude si moct odpisovat mesacne splatky?
Zoltán Kovács
06.05.08,12:03
ked teda si kupi ako platca dani auto kategorie M ako to da do uctovnictva?

bude si moct odpisovat mesacne splatky?

Píšeš mesačné splátky, tak zrejme chce auto na leasing. Daj do vyhladávania klúčové slovo leasing. Je tu toho veľa napísaného okolo leasingu.