Katka J.
06.04.05,13:11
Kto mi pomôže?

Pracovníkovi vznikol pracovný pomer 24.6.02. Od 2.9.04-27.2.05 bol na základnej vojenskej službe. Po ZVS nastúpil opäť k nám a od 8.3.05 do 12.3.05 bol na PN. Z čoho mám vychádzať pri výpočte denného vymeriavacieho základu.
Jana Motyčková
06.04.05,11:47
Ak nemal neplatené voľno 28.2.2005, tak VZ za mesiac február (za 1 deň) je jeho denným vymeriavacím základom pre PN.
vladan
06.04.05,12:13
základná vojenská služba nie je prerušením poistenia ...

Katka, vy ste s ním rozviazali pracovný pomer alebo ste ho odhlásili iba zo zdravotnej poisťovne a pracovný pomer naďalej trval?
Jana Motyčková
06.04.05,12:28
Základná vojenská služba je podľa mňa občianska povinnosť a zamestnávateľ poskytuje neplatené voľno - prekážka z dôvodu všeobecného záujmu. Inak by zamestnávateľ v podstate nemusel zamestnanca uvoľniť zo zamestnania. A neplatené voľno je prerušením poistného.
vladan
06.04.05,12:36
občianske povinnosti sú uvedené v Zákonníku práce § 137 ods. 2, ale základnú vojenskú službu tam nevidím ...
Jana Motyčková
06.04.05,12:44
§137 hovorí, že občianska povinnosť je ... činnosť o ktorej to ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis. Nepoznám osobitný predpis, možno nejaký právnik by to vedel, ale hovorí sa, že vojenská služba je občianska povinnosť a vychádzam z toho, že inak by nemusel zamestnávateľ zamestnanca uvoľniť. Navyše bod 2 hovorí, že občianska povinnosť je "najmä" - t.j. môže to byť aj niečo iné.
vladan
06.04.05,14:49
§137 hovorí, že občianska povinnosť je ... činnosť o ktorej to ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis. Nepoznám osobitný predpis, možno nejaký právnik by to vedel, ale hovorí sa, že vojenská služba je občianska povinnosť a vychádzam z toho, že inak by nemusel zamestnávateľ zamestnanca uvoľniť. Navyše bod 2 hovorí, že občianska povinnosť je "najmä" - t.j. môže to byť aj niečo iné.nedalo mi to a tak som hľadala ... podľa mňa osobitný predpis je v tomto prípade zákon č. 320/2002 o brannej povinnosti ... a hovorí asi toľko, že branná povinnosť je povinnosť štátneho občana SR podrobiť sa odvodu a vykonať povinnú vojenskú službu ... v tomto zákone dávam do pozornosti § 41 ... následne na to pozri zákon o sociálnom poistení a to § 140 1d)
Katka J.
07.04.05,06:27
Pracovný pomer nebol rozviazaný.
Jana Motyčková
08.04.05,06:31
Vladan, v podstate si ma presvedčila. V tej súvislosti som si spomenula, že začiatkom roku 2004 sme žiadali o výklad zákona v tom, že napr. počas materskej, PN, ... zamestnávateľ poskytuje pracovníkovi neplatené voľno (§141 ZP), t.j. tiež by to mali byť prerušenia ale zároveň sú to doby, za ktoré sa neplatí poistné do SP. Vtedy nám povedali, že sa to nebude považovať za prerušenia (aj sa to tak robí). S vojenskou službou to bude asi podobné. Ale zákon podľa mňa celkom jednoznačný nie je.
Jana Motyčková
08.04.05,06:38
Takže opravujem. DVZ vypočitaš tak, že súčet vymeriavacích základov za rok 2004 predelíš počtom kalendárnych dní poistenia v r.2004 bez kalendárnych dní na VS a dní PN. Zaokrúhliš na 4 des.miesta nahor.
vladan
08.04.05,07:00
Ale zákon podľa mňa celkom jednoznačný nie je.
somij, niečo mi hovor o nejednoznačnosti zákonov ... a hlavne Zákonníka práce ... neviem, akým spôsobom, ale rada by som dala (asi Kaníkovi) návrh nech už konečne začne robiť niečo aj so Zákonníkom práce ... odkedy sa v ňom šprtám viac a viac, zisťujem, že je to hroznéééé :eek:
Jana Motyčková
08.04.05,07:07
Pre Teba Vladan - len taká perlička zo Zákonníka práce - vieš, že za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy ? (§107) Keď sme o tom hovorili s legisl.odborom ministerstva, tak sa tomu veľmi divili, ale je to už dva roky a je to tam stále. Takže je im to celkom fuk.
vladan
08.04.05,07:11
ja som sa zatiaľ nikdy nezapojila do žiadneho legislatívneho procesu, takže neviem ako to funguje ... ale ako by sa dalo upozorniť na to, že treba novelizáciu Zákonníka práce? ... na Porade je nás tu mnoho mzdárov, personalistov, možno keby na ministerstvo prišlo x mailov alebo návrhov, možno by im svitlo, hm?
Naile
08.04.05,07:26
To Vladan:
V rámci medzrirezortného pripomienkového konania návrhy nových zákonov a podzakonných noriem (vyhlášky atď) sa uverejňujú na webových strankach ministierstiev. Niektoré inštitucie povinne sa zúčastňujú pripomienkového konania.
Aj verejnosť môže zaslať stanovisko k predmetnému návru mailom na príslušné ministerstvo. Sú návrhy aj na webovej strane NR SR, tan sú aj návrhy, ktoré vypracuvajú iné, nevládné inštitucie, napr. poslanecké návrhy.
Čo sa týka "návrhov mzdárov a personalistov", obavam sa, že celé Slovensko vyplacali na DOVP alebo príkazné zmluvy, daj niekomu vôlu. POdľa údajov Treximy, viac ako 67 % zamestnancov SP majú mzdy pod priemernou mzdou v SR, a tá v roku 2004 dosiahla 15 825 Sk. Je to hrôza, slovenské mzdy, ale európské ceny.