MilošV
06.05.08,15:54
Prosím Vás o pomoc pri vysvetlovaní pojmu "prijaté peňažné a nepeňažné vklady, ktoré vložili spoločníci do spoločnosti". Jedná s o pojem k účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy uvedený na str.232 publikácie Podvojné účtovníctvo podnikateľov vydanie máj 2007. Ak môžete, pomôžte mi.
Jedná sa mi o situáciu, keď spoločník v s.r.o. vykazuje pohľadávku voči tejto s.r.o. z dôvodu poskytnutia pôžičky spoločnosti (účet 365). Vzhľadom k tomu, že prijatím pôžičky sa zvyšuje zadĺženosť spoločnosti, rozhodne sa spoločník, že uvedenú pôžičku kapitalizuje - vloží ju do ostatných kapitálových fondov účet 413. Môže svoju pohľadávku takto kapitalizovať? Nemusí ju kapitalizovať iba vložením do základného imania s.r.o. cez účet 419? Čo musí predchádzať takémuto vkladu? Je to vklad na základe čoho (zmluvy, oznámenia o vklade, ...)? Musí o tomto vklade rozhodovať valné zhromaždenie?
V publikácii Podvojné účtovníctvo podnikateľov som sa nedočítal o použití, rušení alebo jednoducho znižovaní ostatných kapitálových fondov (okrem úbytku dlhodobého neodpisovaného majetku pri predaji, ak bol nadobudnutý bezodplatne alebo ako inventarizačný prebytok, účtovaný do 31.12.2005, alebo pri vydaní a odkúpení družstevných podielníckych listov). Môže neskôr spoločník s týmto kapitálovým fondom niejako nakladať? Môže ostatné kapitálové fondy neskôr o tento svoj vklad znížiť? Do akého okamihu tento fond bude v s.r.o. existovať? Bude sa rušiť až pri likvidácii spoločnosti?
betka
06.05.08,17:10
Miloš, tu sme sa o tom trošku bavili, síce v inej téme, ale získaš nejaké info....

http://www.porada.sk/t79853-oprava-326-a-413-a.html?highlight=vlastn%E9+imanie