miťo
06.05.08,19:18
Nemám práve najprivetivejšieho suseda, ktorý má garáž vedľa môjho.Nedovolí
mi pripojiť elektrinu od jeho rozvádzača a tak mi neostáva nič iné len ťahať kábel k druhému susedovi poza jeho garáž.Keďže kábel je nutné zakopať do zeme,neviem akú vzdialenosť od jeho múru som povinný dodržať aby som neporušil nejakú vyhlášku . Určite nevlastní priľahlé pozemky,iba ten štandardný stavebný o presnej výmere ako je garáž.Zrejme je na to nejaká
norma ?
petmar
06.05.08,18:13
"Na doraz" by to malo byť 1m od hranice jeho pozemku, daj radšej viac. Len pozor ak je tam zvod bleskozvodu alebo zemnič, sú vzdialenosti úplne iné.

Zo zákona o energetike č. 656/2004 Zz:
7) Ochranné pásmo vonkajšieho podzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách krajných káblov vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na toto vedenie od krajného kábla. Táto vzdialenosť je
1 m pri napätí do 110 kV vrátane vedenia riadiacej regulačnej a zabezpečovacej techniky 3 m pri napätí nad 110 kV.
(8) V ochrannom pásme vonkajšieho podzemného elektrického vedenia a nad týmto vedením je zakázané
a) zriaďovať stavby, konštrukcie, skládky, vysádzať trvalé porasty a používať osobitne ťažké mechanizmy,
b) vykonávať bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa elektrického vedenia zemné práce a iné činnosti, ktoré by mohli ohroziť elektrické vedenie, spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky, prípadne sťažiť prístup