Pezinčan
06.05.08,20:29
Zdravim,
na jazyku sa mi objavil akysi biely povlak, vyzerajuci ako plesen a v nom su este akoby vyrazky cervenej farby. Nachadza sa vsak iba asi v jednej tretine jazyka najblizsie k hrdlu. Neviete o co moze ist?
Ofélia
06.05.08,19:31
Možno to zľahčím. Batoliatka, tým že cumľajú dudel, špinavé prsty sa stáva že majú po jazyku červené vyrážky ktoré sa rozšíria po celom, alebo len časti jazyka a jazyk ich štípe tak že odmietajú jesť.
Ak aj Vás tie vyrážky tiež štípu pri jedení v lekárni dostať na to vodu, pamätám sa že boli dva druhy, jedna bola taká fialová voda, ktorá sa dala na dudel, no pozor asi by ste vyzeral ako "čau čau". Druhá voda bola ružová (priesvitná), táto nefarbí jazyk takže sa dá použiť kdekoľvek. Nepodceňujte to, každá vyrážka na jazyku, je vlastne určitý druh infekcie.
sabun
13.11.08,16:00
Zdravim.... ja mam presne ten isty problem uz druhy den si to pozorujem na konci jazyka takmer siaha do ku krku neviem o co ide prosim pomoc ...
arizona
13.11.08,17:37
Nemôže to byť začínajúca angína?
legolas
13.11.08,19:58
Sú to pravdepodobne afty, doporučujem vytierať propolisovou tinktúrou, alebo Ti v lekárni poradia čo na to.
ondrejvla
13.11.08,20:23
No, môže to byť všeličo! Ja som tiež skúšala všetky možné dostupné vodičky aj mastičky, v ústach horko ako po "polynku" a nič nepomáhalo. Keď som nemohla ani ovocný čaj a mala som opuchnuté aj okolie zubov, zistili, že pri posledných vyšetreniach si nevšimli, že mám pri ochorení pľúc candidózu. Nasadili mi tablety, jedna sa užíva raz za 8 dní, musí ich predpísať odborný lekár. Tieto problémy sa prejavujú po chemoterapii, pri užívaní kortikoidov...
Odporúčam navštíviť lekára, môže to byť banalita, ale môže ísť aj o závažné ochorenie.
sabun
14.11.08,10:40
No ja to mam uz treti den ale nejak ma to neboli a mam to upe vzadu na jazyku len ma pobolieva krk vyzeraju tie pluzgiere dost zhrozivo ...
Bionda
14.11.08,12:49
Kľudne aj angína, treba ísť na vyšetrenie k obvodnému.
LeXoNR
05.08.09,07:43
moj problem je trochu iny ... mne tie moje vyrasky pripradaju skor ako aknee ... biele, cervensie okolo ... co s tym ? ... mam ich na na jazyku aj na perach ....
silviaz
05.08.09,09:21
moj problem je trochu iny ... mne tie moje vyrasky pripradaju skor ako aknee ... biele, cervensie okolo ... co s tym ? ... mam ich na na jazyku aj na perach ....

Navstivit lekara co najskor :rolleyes:

Skus kloktat ustnu dutinu salviovou tinkturou dostat ju v lekarni a repikovy caj na vysusanie.

Ale naozaj by som isla k lekarovi.
pasuliatko
05.08.09,10:34
vyhľadajte lekára
LeXoNR
05.08.09,21:02
uz som bol ... dostal som daco take a este vitamin B ... ako sa tieto atify mozu prenasat?
alla66
05.08.09,21:08
uz som bol ... dostal som daco take a este vitamin B ... ako sa tieto atify mozu prenasat?
Príčiny ich vzniku bývajú rôzne, "oficiálna" liečba je často neúčinná. Najosvedčenejší recept: slivovica a baktérie Lactobacillus acidophilus.
Pri "liečbe" aftov sa najviac osvedčil silný alkohol
(javascript:void(0)) – napr. slivovica alebo vodka (možno použiť aj iný číry alkohol, úplne nevhodné sú likéry, a to aj v prípade, že obsahujú vyššie percento alkoholu) – nejde však o popíjanie, ale lokálne vysúšanie. Dobré výsledky má aj konzumácia jogurtov, presnejšie baktérií Lactobacillus acidophilus. Vedci dokonca považujú jogurty sa antiaftózny liek. Vhodné sú tiež výplachy šalviovým alebo harmančekovým odvarom, ako aj zvýšený príjem vitamínov skupiny B a vitamínu C. K rýchlejšiemu zahojeniu sliznicových pľuzgierikov prispieva aj vyhýbanie sa koreneným a štipľavým jedlám
(javascript:void(0)). "Oficiálne" liečivá niekedy zaberú viac a inokedy menej, za najefektívnejšie sa považujú tie, ktoré obsahujú chlórhexidin (napr. ústna voda Corsodyl)
dôvodom vzniku aftov je oslabená imunita a určitý druh látok, ktoré sa dostanú do ústnej dutiny. Zistilo sa tiež, že viac ako tretina postihnutých ľudí má rodičov s rovnakým problémom, a to znamená, že určitú úlohu tu zohráva aj dedičnosť. Prvýkrát sa afty zvyčajne objavia medzi desiatym a dvadsiatym rokom života, častejšie postihujú ženy a zvyšujúcim sa vekom sú ich "návštevy" (jedna trvá približne týždeň) stále častejšie (niekoľkokrát do roka).
Jedným zo známych "spúšťačov" aftov sú zubné pasty, ktoré obsahujú laurylsulfát (skratka SLS) – táto látka zvyšuje penivosť a zároveň vysúša ústnu dutinu, čím sa ničí jej ochranná vrstva, kladúca odpor agresívnym vplyvom (výskumy preukázali, že u ľudí, ktorí prestali používať zubnú pastu s uvedenou látkou, klesol výskyt bolestivých aftov až o
(javascript:void(0)) 80 percent). Ďalšie z látok, ktoré podnecujú vznik aftov, sa nachádzajú v citrusoch, ananáse, čokoláde, horčici, octe a najmä – žuvačkách!
Na afty trpia veľmi často aj ľudia, ktorým chýba zinok, železo, vápnik, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Až 40 percent opakujúcich sa aftov spôsobuje mechanické poškodenie ústnej sliznice (čipsami s ostrými hranami, zubnou kefkou, zahryznutím do sliznice...)

Roztok peroxidu vodíka a glycerínu
Ústa je potrebné vyplachovať týmto roztokom. Kyslík ničí baktérie a jeho pôsobením vznikajúce bublinky prenikajú do najmenších záhybov sliznice. Glycerín zase vytvára na sliznici ochrannú vrstvu.
pasuliatko
06.08.09,09:41
uz som bol ... dostal som daco take a este vitamin B ... ako sa tieto atify mozu prenasat?

máš afty?tak si kúp riboflavín, ak ich máš v ústach sa dobre rozšiujú slinami (čiže sa nebozkávať :rolleyes:) mne na to dobre pomáha zubná pasta Lacalut a za pár dní je po nich. daj na moje rady ja mávam veľmi často afty tak viem o čom to je. neraz som musela na to mať silná ATB... držím palce
Timotej h22
28.10.09,08:19
Dobrí deň
Mam úplne odlišný problém z jazykom ktorí ma trápi už takmer rok a nikto mi nevie povedať čo my vlastne je???
Asi pred rokom sa mi pohariky na jaziku začali akobi od seba odlepovať ja tipujem že je to preto že som jedol neumite tropicke ovocie asi pomaranče a niečo my rozleptalo jazyk a je sice pravda že ma neboli a chute mam normalne možno otrochu citlivejšie ale po estetickej starnke je to hrozne namiesto hladkeho povrhu jazika vyzera ako grant kaňon
popis : miestami po okraji jazika sa mi pohariki začali od seba odeľovať v pružkoch a v strede jazyka sa mi obiavila ako by riha bol som stim za zubarkov no nevedela mi povedať čo mi je dala mi nato nejaku mastičku ale nepomahala a zda sa mi že sa to rozširuje a na nete neviem najs žiadne informacie o takomto probleme preto vas žiadam nech ktokoľvek kto sa stretol s niečim podobnim alebo ma nejaki kontakt na lekara zaoberajuceho sa jazykom a problemami okolo toho budem mu vdačny ak my pomôže

PS diky:confused::confused: