ZuzulkaB
06.04.05,15:10
Zdravim Poradakov,
mohol by mi niekto poradit, či su cestovne nahrady danovym nakladom aj v pripade, ze majitelom vozidla nie je zamestanec, ale napr. jeho otec? Veeeeeeeeeeelmi pekne Vam dakujem... Pekny dnik...
lenkak
06.04.05,15:57
Citujem:

Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len “základná náhrada”) a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Z tohto vyplýva, že môže použiť nielen svoje vozidlo, len nesmie byť zamestnávateľove.
laur12
06.04.05,21:06
Ako je to v pripade pouzitia mot.voz. inej firmy? Konatel konateluje v 2 roznych firmach a len v 1 ma auto, ktore pouziva pre prac.cesty pre obe firmy.
ondrejvla
06.04.05,21:08
Ako je to v pripade pouzitia mot.voz. inej firmy? Konatel konateluje v 2 roznych firmach a len v 1 ma auto, ktore pouziva pre prac.cesty pre obe firmy.
V tom prípade by sa mala robiť prefakturácia pre druhú firmu! Ale mala by byť nejaká zmluva, alebo objednávka, aby bol dôvod fakturovať.
ZuzulkaB
07.04.05,08:22
Dakujem... :-)
ilona
07.04.05,09:22
Môžte poradiť,aj mne? Čo si môže dať do nákladov podnikateľ,keď použije na pracovnú cestu motorové vozidlo svojho otca,tiež podnikateľa,cestná daň je zaplatená.Ďakujem
Vevey
04.05.05,11:22
Nahradu pohonnych latok a 6,20 za kazdy kilometer. Ale otec si musi adekvatny prijem (aspon k 6,20 za kilometer) dat penaznym alebo nepenaznym sposobom do danovych prijmov, aby tak vykompenzoval, ze cast odpisu auta sa dostala do danovych vydavkov ineho danovnika.
Origos
04.05.05,11:44
Čaute!!
Len na doplnenie: od 1.4.2005 pltí zákon č. 81/2005 a tam sa doplňuje zákon 283/ 2002 (asi) o náhradách pri pracovných cestách a tam sa píše, že "...po písomnej dohode so zamestnávateľom" sa môže použiť vozidlo na pracovnú cestu. (alebo tak nejak je tam formulované - ja to veľmi nesledujem, lebo nepotrebujem, ale je tam táto zmena)
evae
30.05.05,17:23
a mozem sa dohodnut so stavbyveducim tak, ze bude v CELOM mesiaci jun pouzivat manzelikino auto na firemne ucely a preplatim mu 6,20Sk + PHM (PHM DPH si uplatnujem alebo nie?)?
lenkak
30.05.05,17:32
1. Môžeš aj na celý mesiac + 6,20 + náhrada za spotebované PHM.
2. Keď donesie blok uplatni si DPH - firma ak si vie dať inú jazdu
3. Na Porade je veľká diskusia či musí mať zaplatenú cestnú daň (po novom daň z mot. vozidla), aby sa mohla uplatňovať
durisovad
30.05.05,18:17
DPH za pohonne hmoty pouzite do sukromneho auta si predsa uplatnit nemozno. Pouzivatelovi sa vyplati nahrada za PHM s danou na zaklade vykazu jazd.
evae
31.05.05,05:51
tak ako? cize ak spravi 1000km, tak mu dam 6200,- SK na km a + cca 2800,- SK PHM a jemu to vyplatim vratane DPH, nakolko on ma tie bloky a tym padom si ich ja nemozem uplatnit. TAK?
Zuzka11
31.05.05,06:03
áno...presne tak. DPH si nemôžeš uplatniť.
tak ako? cize ak spravi 1000km, tak mu dam 6200,- SK na km a + cca 2800,- SK PHM a jemu to vyplatim vratane DPH, nakolko on ma tie bloky a tym padom si ich ja nemozem uplatnit. TAK?
evae
31.05.05,06:07
hrozne moc vsetkym dakujem. ste uzasniiiii :) chapem (a to hovorim zriedka hihi)
ľoška
31.05.05,06:48
Neviem, či evae dobre chápeš tie náhrady za spotrebované pohonné látky.
Uvediem Ti názorný príklad výpočtu náhrady za PHM:
Z veľkého technického preukazu od toho auta, ktoré zamestnanec použil, si vypočítaj priemernú spotrebu podľa EHK (veľký TP si prefoť a prilož k cestovnému príkazu).
priem.spotreba napr. 6,30 x cena PHM 36,00 : 100 = 2,27 Sk/1km + paušálna náhrada 6,20 Sk/1km = 8,47 Sk/1 km
Čiže počet kilometrov vynásobíš touto náhradou.
Cenu PHM použi z niektorého bločku PHM a ten si tiež prilož k cestovnému príkazu.
V prípade, že v technickom nie je uvedená spotreba podľa EHK, pozri si v zákone o cest. náhradách §7, tam je to presne vysvetlené.
evae
31.05.05,09:30
aha, takze neplatim sumu na blociku, ale sumu, ktoru si vyratam tymto sposobom. mas pravdu, nechapala som to :) a toto mu dam vlastne do mzdy, tam by mala byt kolonka pouzitie sukromneho auta a tam, vsak? odvody z toho nejdu a dan ano?
ľoška
31.05.05,12:32
Toto mu do mzdy nedáš, toto je vyúčtovanie cestovného (zamestnanec si to uplatňuje na základe vypísania cestovného príkazu), žiadna daň, cestovné sa nezahŕňa do príjmu!!!
Opravujem ešte v tom mojom predchádzajúcom výpočte zaokrúhľovanie, lebo podľa nového znenia zákona, platného od 1.4.2005 sa základná náhrada zaokrúhľuje na celé koruny smerom nahor a aj výsledná suma náhrady za spotrebované PHM. Ak som to dobre pochopila z toho zákona, je to §7 odstavec7.
Do mzdy sa zahrňuje používanie služobného auta na súkromné účely.
evae
31.05.05,12:37
jej, dakujem. skoda ze tu nie je pri smilikoch aj cokoladka, by som ju pripevnila, aspon pre chut :D som si to mylila s tym sluzobnym pri sukromnych....
ľoška
31.05.05,12:53
Čokoládku mám rada, hlavne takú s orieškami. Ale dobre, že sa nedá pripevniť,pretože mi treba trošku schudnúť.
evae
31.05.05,12:55
tiez mam taky problem, ale "ked ju milujes nie je co riesit" :D
chuda06
22.06.05,07:05
Ahojte,

sa mate ked chapete, ale ja este stale nie, aj ked som tu precitala hory rad.

Konatel firmy (nie je zamestnanec, nedostava odmenu) pouzije na sluzone ucely automobil, ktory je napisany na inu firmu. Moze si dat do nakladov pouzite pohonne hmoty?:confused:

A co s automobilom,ktory je vo vlastnictve sukromnej osoby, ktora mu auto pozicia?:confused:

Mozem vystavit cestovny vykaz, aj ked auto nie je firemne????:confused: