blcha
06.04.05,15:23
Práve sa mi odstal do ruky (nepýtajte sa ako) Metodický pokyn k postupu pri registrácii sprostredkovateľov SDS z daň. riaditeľstva SR s dátumom 16.3.2005 a číslo 20/2/2005. Ten dátum si dobre všimnite!
Naviguje pracovníkov daňových úradov, že predsa len majú registrovať živnostníkov s takouto činnosťou a to od dátumu vykonávateľnosti SDS, teda od 1.11.2004, od dátumu, kedy túto činnosť mohli začať vykonávať. Kto má vydané povolenie z UFT neskôr, platí dátum neskôr.
Zrejme som nebola sama, komu odmietli na DÚ rozšíriť predmet podnikania vtedy, keď som povolenie získala. Teraz konečne sa ujednotili na názore, že áno, registrácia je potrebná.
Zrejme Vám nemusím pripomínať, že podľa §31 ods. 1 zákona 511/92 Zb. FO, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie ...alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, je povinná sa registrovať do 30 dní u svojho správcu dane.
K registrácii potrebujete povolenie z UFT (od kolegu pýtali aj zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ale to im odmietol vydať, boli iba zvedavé na provízne podmienky) a, samozrejme, 2 000 Sk na pokutu za oneskorenú registráciu.
Napíšte mi Vaše skúsenosti a ak sú čerstvé, ako ste pochodili.
arsen
18.05.05,12:41
Cau blcha, presne ako hovoris. Najskor polroka nevedeli co stym a teraz vsetkym narubali pokutu 2000,- Sk. Neda sa to napadnut, nejak cez Kanika a Miklosa, ze najskor ludi nechceli registrovat pre dan, potom ye hej ale uz s pokutou za neskoru registraciu?
zubo
19.05.05,05:41
Ja síce nemám živnosť ale pre všetkých sprostredkovateľov platí, že sa musia prihlásiť na daňovom úrade. Nemala som v týchto veciach žiadne skúsenosti, a tak som volala v januári 2x na daňové atam mi povedali, že nemám žiadnu povinnosť. Vo februári som tam však, už išla s tým, že tu povinnosť mám a oni mi popvedali, že to vedia asi týždeň. Žiaľbohu pre mňa bola som po termíne 30 dní a pokuta ma neminula. Oni svoju nevedomosť priznávajú ale zákon ich nepustí, takže neviem kto by mohol vyhlásiť amnestiu na pokuty pre neskoro registrovaných.
porfin
19.05.05,05:56
Tak toto by ma ozaj zaujímalo, lebo som dopadla ako ZUBO. Na DÚ nič nevedeli a potom už bolo neskoro...
Nuž kto to má vedieť ako to presne má byť ak nie daňáci....???
Dá sa to nejako napadnúť?
Jozef Mihál
19.05.05,06:16
Dá sa to napadnúť, sťažujte sa na min.financií. Odvolajte sa na horeuvedený metodický pokyn atď.
arsen
19.05.05,07:14
ok, Jotzef, skusim to, ale ako radis postupovat? Este som pokutu nezaplatil, mam ju najskor zaplatit a potom sa stazovat (aby ma nenahanali, ti su schopni kvoli tomu poslat na mna exekutora) a riskovat ze uz prachy neuvidim alebo nezaplatit a stazovat sa s rozikom ze ich budem mat stale v pätách?
zubo
19.05.05,08:43
Pán Mihál aj mňa by zaujímalo, či by sa to ešte dalo zmeniť. Ja som však už zaplatila, pretože odvolanie my nepomohlo a ďalšie nemá odkladný účinok. Ak môžte poraďte prosím.
endrju
19.05.05,08:44
Ak mám pochybnosti o správnosti ústnej informácie o (ne)potrebnosti podania hlásenia, používam poštu alebo podateľňu úradu kde si nechám potvrdiť prevzatie na kópii hlásenia. Doporučená zásielka alebo jeden výlet na úrad sú vždy lacnejšie ako následné hádanie sa o pokute. Samozrejme, že pri podávaní hlásení v takýchto prípadoch si neodpustím písomný "dovetok" o tom ako som bol ústne informovaný.
Tento spôsob účinkuje na 100%. Pokutu za nepodanie hlásenia som nedostal ani raz.
Najlepšie sa zabávam potom na prípadoch keď sa úradník kvôli neporiadku v papieroch zavinenému chaotickým informovaním občanov nevie rozhodnúť či som povinný zaplatiť nejaký poplatok.
Najžiarivejším príkladom sú úradníci na bratislavskom magistráte, od ktorých som už dvakrát dostal písomne, že odo mňa nechcú poplatok vyplývajúci zo zákona. Už teraz sa teším na dodatočné vymáhanie takýchto poplatkov.
:rolleyes:
blcha
19.05.05,11:53
endrju má svätú pravdu. My ostatní, čo nemáme ako preukázať poskytnutú informáciu per huba sa pokute nevyhneme. No nie je to až taký všeliek, na našom DÚ Vám nikto nič nepodpíše, nepotvrdí, so všetkým pošlú na ÚDR. A tá nemá na odpoveď stanovenú lehotu.
Žiadosť arsena nemôžem splniť, nemám ten papier v ruke, iba som ho čítala, číslo som si naťukala do mobilu, keby som sa tým niekedy chcela oháňať.
Ak bude niekto písať ministrovi, nech nás motivuje, určite sa viacerí pridáme. Tiež cítim veľkú krivdu, prečo za cudziu neschopnosť stále platíme my? Alebo tento problém poskytneme médiám a ešte na tom zarobíme? Keby som bola Norika, tak isto!
Jozef Mihál
19.05.05,11:55
Ozaj, napíšte to do SME, potešia sa, že majú novú peknú tému.
Jozef Mihál
19.05.05,11:56
ok, Jotzef, skusim to, ale ako radis postupovat? Este som pokutu nezaplatil, mam ju najskor zaplatit a potom sa stazovat (aby ma nenahanali, ti su schopni kvoli tomu poslat na mna exekutora) a riskovat ze uz prachy neuvidim alebo nezaplatit a stazovat sa s rozikom ze ich budem mat stale v pätách?Pokutu treba samozrejme zaplatiť a potom sa sťažovať.
ESTER
19.05.05,13:27
Týkajú sa tie pokuty len prvej registrácie alebo aj v prípade, že už keď ste zaregistrovaný a začnete vykonávať nejakú novú činnosť, ktorú neoznámite na daňovom úrade, taktiež možno dostať pokutu?
zubo
19.05.05,14:52
Týkajú sa vraj len tej prvej registrácie ale treba dať vedieť aj o novej činnosti. Ale pre istotu tam záidite čo najskôr.
blcha
19.05.05,15:41
Každá zmena, teda aj prestanie vykonávania sa musí hlásiť. Týka sa to aj tých, čo sprostredkúvajú popri zamestnaní (a ich to asi ani nenapadlo) a aj tých, čo sa po tom, ako UFT znovu inkasuje 1000,- Sk rozhodli licencie vrátiť. Mimochodom, hlásiť treba aj otvorenie či zatvorenie nového účtu v banke - robí to niekto ozaj poctivo?
ESTER
19.05.05,16:22
To je neskutočné čo všetko musíme nahlasovať. Takže mám tomu rozumieť tak, že ak už má niekto registráciu a iné malé zmeny neohlási (napríklad, že prerušil živnosť, zrušil účet v banke) za to sa pokuty nedávajú?
blcha
20.05.05,08:17
Ester, a prečo by sa nedávali pokuty? Teraz je tak napísaný zákon o správe daní, že aj keď nechce, aj tak ťa musí DÚ pokutovať, nedá sa odpustiť ako kedysi. Nie raz sa mi už ospravedlňovali pracovníčky súcitné daniarky, ale museli.
Prerušenie živnosti je dosť vážna vec, zrušenie účtu, najmä ak je to ten, ktorý si nahlásila na DÚ, je tiež dosť dôležité oznámiť (veď ti naň posielajú preplatky, či nie?)
Staniky
14.07.05,07:58
Podľa rozhodnutia, ktoré prišlo mne má odvolanie odkladný účinok, takže ja som najprv podala odvolanie a pokutu som este nezaplatila.
luluhaha
20.07.05,07:44
Ako sa nahlasuje zrušenie účtu - iba obyčajným oznamom napísaným vo Worde alebo je na to nejaké tlačivo? Robí sa to iba s podnikateľskými účtami, alebo aj s osobnými, ktoré registrujem v účte?
Daska
20.07.05,07:55
Iba na A4 napises, ze oznamujes zriadenie noveho pod. uctu v tej a tej banke, s tym a tym cislom...
relisys
18.08.05,00:49
Viem, že na DÚ mali problém všeobecne s registráciou SDS a na DR SR tiež nevedeli zaujať stanovisko až neskôr. Správca podľa zákona č.511/1992 Zb.Zákon o správe daní a poplatkov je povinný pokutu vyrubiť, ale ten istý zákon hovorí, že daňový subjekt môže požiadať o odpustenie pokuty a DÚ môže odpustiť. Otázne je, že keď zaplatí správny poplatok, či sa mu oplatí, pretože môže sa stať že daňový úrad neodpustí pokutu.
mami
20.08.05,10:21
Aj ja som dostala pokutu 2000Sk ale som sa
odvolal že som vysokoškolák a mám spravených len 5 zmluv čo som aj musel
zdokladovať aj výpis z učtu ukázať. Ale hlavne že mi to uznali a nemusel som to zaplatiť. Teraz chcem to celé zrušiť ale neviem ako .Vie mi dakto poradiť?
Alica Skrabska
23.08.05,14:25
Mam skusenost s pokutou za oneskorenu registraciu na DU, ale odvolala som sa a nastastie som pochodila. Pomohol mi datum prevzatia licencie a zmluvy o sprostredkovani od SDS-ky.
bodliak
23.08.05,19:09
Aj ja som dostala pokutu 2000Sk ale som sa
odvolal že som vysokoškolák a mám spravených len 5 zmluv čo som aj musel
zdokladovať aj výpis z učtu ukázať. Ale hlavne že mi to uznali a nemusel som to zaplatiť. Teraz chcem to celé zrušiť ale neviem ako .Vie mi dakto poradiť?
Skuste

http://www.uft.sk/
-> Dôchodkove sporenie
-> Rozhodnutia, oznamy, usmernenia a odporúčania

-> Postup pri vrátení povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia na území Slovenskej republiky. (http://www.uft.sk/dochod_spor/sk/rozhodnutia_oznamy/povolenie%5Cvratenie_povolenia.pdf)
tozuma
21.10.05,17:29
Ja som zrušila živnosť v novembri 2004 a ešte predtým som získala licenciu na DSS. Zaregistrovala som sa opäť až v marci 2005, kedy mi pridelili opäť DIČ. Teraz mi prišiel pozdrav z DÚ 2000 Sk pokuta. Neviem či sa mi oplatí s nimi naťahovať, lebo teraz vyrubujú pokuty vo veľkom. Dokonca aj za oneskorené podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel - aj keď sa jedná iba o 1 deň - čo doteraz nerobili.
A ešte sa Vás chcem spýtať : Mám kamarátku, ktorá má tiež licenciu na DSS, má pridelené IČO a je na plnom invalidnom dôchodku, môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % a tiež odpočítať nezdaniteľnú časť? Ďakujem za radu.
ajobs
22.10.05,18:04
Ja som zrušila živnosť v novembri 2004 a ešte predtým som získala licenciu na DSS. Zaregistrovala som sa opäť až v marci 2005, kedy mi pridelili opäť DIČ. Teraz mi prišiel pozdrav z DÚ 2000 Sk pokuta. Neviem či sa mi oplatí s nimi naťahovať, lebo teraz vyrubujú pokuty vo veľkom. Dokonca aj za oneskorené podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel - aj keď sa jedná iba o 1 deň - čo doteraz nerobili.
A ešte sa Vás chcem spýtať : Mám kamarátku, ktorá má tiež licenciu na DSS, má pridelené IČO a je na plnom invalidnom dôchodku, môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % a tiež odpočítať nezdaniteľnú časť? Ďakujem za radu.
Kedy si získala licenciu na SSDS ? Podľa mňa ešte v marci 2005 ani daňové úrady nevedeli, že sprostredkovateľov SDS budú evidovať na DIČ (viď predchádzajúce príspevky na Porade). Ak neuplynul dlhý čas medzi licencovaním a registráciou, mohla by si podľa požiadať o odpustenie pokuty.
K druhej otázke: áno, môže uplatniť paušálne výdavky aj nezdaniteľnú časť v prípade, že nie je platcom DPH. Poberanie invalidného dôchodku u poistenca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % nie je žiadnym obmedzujúcim faktorom pri podnikaní - invalidný dôchodok je kompenzácia za zdravotné postihnutie, nemá vplyv na akýkoľvek príjem zo závislej činnosti alebo SZČO.
tozuma
23.10.05,13:55
Ďakujem, tiež som si to myslela, že je to tak.
Mackovka
24.10.05,04:23
Obráť sa na Úrad pre finančný trh a požiadaj písomne o súhlas s vrátením licencie (tlačivo je aj na ich stránke). Ked Ti dajú súhlas a zaplatíš poplatok, a zas predpísaným spôsobom licenciu vrátiš. ÚFT Ti to potvrdí. Je zbytočne zdĺhavé, ale čo už... Pekný deň.
mskbb
19.01.06,08:51
Skuste

http://www.uft.sk/
-> Dôchodkove sporenie
-> Rozhodnutia, oznamy, usmernenia a odporúčania

-> Postup pri vrátení povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia na území Slovenskej republiky. (http://www.uft.sk/dochod_spor/sk/rozhodnutia_oznamy/povolenie%5Cvratenie_povolenia.pdf)

bolo by dobré upraviť tieto linky...
Eda
25.01.06,05:59
Ahojte všetci! Práve som dočítala vaše príspevky a tiež mám živnosť a popri tom som evidovaná na UFT. Daňový úrad ma čaká dnes, tak som zvedavá, čo ma tam čaká. Keď pokuta 2.000 sk, tak budem naozaj rada, lebo začínajúci živnostník má veru peňazí nazvyš...:cool:
Eda
25.01.06,06:03
Práve som pozerala stránku www.uft.sk a je tam len toľko, že od 1.1.2006 sa UFT zjednotilo s NBS.:rolleyes:
ajobs
25.01.06,13:50
Ahojte všetci! Práve som dočítala vaše príspevky a tiež mám živnosť a popri tom som evidovaná na UFT. Daňový úrad ma čaká dnes, tak som zvedavá, čo ma tam čaká. Keď pokuta 2.000 sk, tak budem naozaj rada, lebo začínajúci živnostník má veru peňazí nazvyš...:cool:

Ak máš živnosť, potom si nemala povinnosť sa ešte naviac evidovať na DÚ ako spostredkovateľ SDS, pretože už raz si evidovaná. Pokuta ti nehrozí.:) ;)
rada
25.01.06,14:25
Existuje zákon č.514/2003 Z.z. podľa ktorého ak občanovi bola spôsobená škoda okrem iných spôsobov aj nesprávnym úradným postupom pri výkone verejnej moci má právo na náhradu škody. To znamená, že ak z viny nesprávneho úradného postupu DÚ vznikla škoda zodpovedá za túto škodu štát. Všetko sa musí však zdokladovať najmä dokázať, že škoda vznikla v príčinnej súvislosti s nesprávnym úradným postupom DÚ. Nemusí to byť však až také zložité ako to na prvý pohľad vyzerá.Nárok na náhradu škody je najskôr potrebné vopred predbežne prerokovať na základe písomnej žiadosti s MF SR (zastupuje štát nakoľko dane patria pod uvedené ministerstvo). Ak príslušný orgán neuspokojí nárok na náhradu škody do 6 mesiacov odo dňa prijatia žiadosti možno sa náhrady domáhať na súde. Podľa cit. zákona hradí sa škoda a ušlý zisk. Uhrádza sa aj nemajetková ujma a ďalšie nároky uvedené v zákone.
bilanna
25.01.06,16:07
Každá zmena, teda aj prestanie vykonávania sa musí hlásiť. Týka sa to aj tých, čo sprostredkúvajú popri zamestnaní (a ich to asi ani nenapadlo) a aj tých, čo sa po tom, ako UFT znovu inkasuje 1000,- Sk rozhodli licencie vrátiť. Mimochodom, hlásiť treba aj otvorenie či zatvorenie nového účtu v banke - robí to niekto ozaj poctivo?



Po novoročných výmeroch NBS na 1000 Sk platby sa viacerí rozhodli licencie vrátiť, avšak za to chce zase poplatok 3000 Sk. Máte podobnú skúsenosť?
bilanna
25.01.06,16:10
Mám také inormácie /z 11/2005 - z UFT/, že za zrušenie sa platí opäť 3000 Sk!
Polkorabova
10.02.06,21:02
Nezamestnaná + sprostredkovateľ DSS
Už ma infarktový stav po prečítaní pokuty 2000,- Sk prešiel, ale veľmi som sa zaťala. Na DÚ som dala odvolanie, vraj to pošlú do B. Bystrice na DÚ. Ak mi príde zamietnutie, určite nezaplatím a pôjdem radšej aj do väzenia. Verím, že náprava musí prísť. Veď nie je možné donekonečna uťahovať opasky tým čo pracujú /pracovať sa oplatí.../ - z moci úradnej, až budú potiť krv.
mskbb
13.02.06,07:15
Mám také inormácie /z 11/2005 - z UFT/, že za zrušenie sa platí opäť 3000 Sk!

Z kade máš túto informáciu?

Lebo ja som pár dní dozadu posielal žiadosť o vrátenie povolenia a keď som sa pripojil na www.uft.sk a naklikal SDS tak mi vyhodilo upozornenie že sa od 15. septembra 2005 poplatky za zrušenie neplatia...:confused:
Kacenka
13.02.06,13:17
Tak aj ja som sa bola zaregistrovať v januári 2005. Prišla mi pokuta 2000,--Sk, na ktorú som podala odvolanie. Dostala som odpoveď, že v tomto prípade nemôžu odpustiť pokutu a musím ju zaplatiť. No zaplatila som!
bilanna
14.02.06,11:07
Živnostník - neživnostník, kvôli UFT bola povinnosť registrácie v lehote 30 dní od nadobudnutia platnosti licencie.
Lenuška
20.02.06,09:02
Sprostredkovateľ DSS - slúži ako daňový doklad - príjem
- Výpis provízií 4/2005 splatných ku dňu 31/3/2005 zaúčtovaných 20/04/2005
Môžem to brať akoby Faktúru. Sprostredkovateľ dostane tento Výpis len na základe zaslaných zmlúv - nefakturuje.
Na základe Výpisu... ale ani neviem aká spoločnosť ho poslala.
Treba do evidencie pohľadávok zapísať posledný Výpis k 31.12.05 zaúčtovaný 20/01/2006?
Za rok 2004 neboli uplatenené paušálne výdavky. Vo výkaze o MaZ a PaV
neboli uvádzané žiadne záväzky ani pohľadávky. Za rok 2005 chcem uplatniť 25% výdavky. Takže príjem - 25% výdavky +zaplatené odvody?
A to je všetko?
Ďakujem.