vanilka
07.05.08,08:25
prisla nam do firmy faktura za preklad, ide o zahranicnu firmu, pricom na fakture je uvedene aj DPH, je mozne aby nam fakturu opravili a vystavili novu bez DPH?
Vladimír Ozimý
07.05.08,08:54
zle zaradená téma...ale samozrejme vy vyžadujte ak má byť Fa bez DPH aby vám ju opravili správne...

1. ak tak neurobíte zvyšujete si náklady firmy
2. nemáte nárok uznať si takúto dph ako daňový výdavok
vanilka
07.05.08,10:50
ano ospravedlnujem sa, temu som zaradila nespravne...ale uz len posledna otazka, co v pripade ze dana firma odmieta vystavit fakturu bez dane, ma nato pravo? resp. co z toho ma ak ju vystavi s danou?
Milan Benka
07.05.08,10:57
prisla nam do firmy faktura za preklad, ide o zahranicnu firmu, pricom na fakture je uvedene aj DPH, je mozne aby nam fakturu opravili a vystavili novu bez DPH?

Bolo by vhodné doplniť viac info o "zahraničnej osobe" a "DPH".

Nemá v SR prevádzkareň v zmysle §4/7 ?
DPH - slovenská alebo v zmysle zákona iného čl. štátu ?

Veľmi stručné zadanie na zodpovedanie otázky.
azla
07.05.08,11:03
ano ospravedlnujem sa, temu som zaradila nespravne...ale uz len posledna otazka, co v pripade ze dana firma odmieta vystavit fakturu bez dane, ma nato pravo? resp. co z toho ma ak ju vystavi s danou?
Miesto dodania prekladateľských služieb je tuzemsko.
Fa má prísť bez dane. Je potrebné na tom trvať.
Ak je faktúra zlé vystavená, netreba ju uhradiť. (a trvať na oprave).
Nevidím dôvod, aby bola vystavená s daňou. Dodávateľ uplatnil daň neodôvodnene a odvedie ju; myslím, že nemá z toho nijaký úžitok.:D

Odberateľ (Vy) túto slúžbu máte povinnosť zdaniť podľa § 69/3.
Milan Benka
07.05.08,11:09
Miesto dodania prekladateľských služieb je tuzemsko.
Fa má prísť bez dane. Je potrebné na tom trvať.
Ak je faktúra zlé vystavená, netreba ju uhradiť. (a trvať na oprave).
Nevidím dôvod, aby bola vystavená s daňou. Dodávateľ uplatnil daň neodôvodnene a odvedie ju; myslím, že nemá z toho nijaký úžitok.:D

Odberateľ (Vy) túto slúžbu máte povinnosť zdaniť podľa § 69/3.


Pokiaľ "zahraničná " osoba má na Slovensku prevádzkareň v zmysle §4/7, nepovažuje sa na účely DPH za zahraničnú osobu. Ak by bola navyše registrovaná v SR ako platiteľ, mohol by byť jej postup správny.

Trvám na tom, že je potrebné doplniť zadanie otázky.
vanilka
07.05.08,11:11
jedna sa o cesku firmu, ktora nema prevadzkaren v SR, faktura je v CZK aj s DPH, kolega sa na nich obracal o jej opravu ale oni tvrdili ze maju pravo vystavit ju s danou aj ked je to na Slovensko....nerozumiem preco je to pre nich problem
Milan Benka
07.05.08,11:17
jedna sa o cesku firmu, ktora nema prevadzkaren v SR, faktura je v CZK aj s DPH, kolega sa na nich obracal o jej opravu ale oni tvrdili ze maju pravo vystavit ju s danou aj ked je to na Slovensko....nerozumiem preco je to pre nich problem





Nemajú právo. Porušujú tým aj český zákon o DPH. Vyhľadajte si v českom zákone príslušný § a odvolajte sa naň. Tú fa im uhraďte iba v sume bez DPH.


mimotemyĎakujem za doplnenie zadania.
vanilka
07.05.08,11:21
dakujem za pomoc benka, idem im hned volat a dam vediet ako to dopadlo
azla
07.05.08,11:27
Tú fa im uhraďte iba v sume bez DPH.


Pokiaľ je faktúra nesprávne vystavená, vrátila by som ju doporučeným listom s výzvou na jej opravu a neuhradila by som ju. (ak vyslovene úhrada nie je stanovená na základe zmluvy)

Uskutočnenie úhrady by sa mohlo rozumieť ako prejav akceptácie faktúry.
(môj názor)
vanilka
07.05.08,11:29
prave som s nimi dohovorila, neboli velmi ochotni ale ked som na nich vybehla s radami od vas, uznali svoju chybu, poslu opravenu fakturku, velmi pekne dakujem
Milan Benka
07.05.08,11:29
Pokiaľ je faktúra nesprávne vystavená, vrátila by som ju doporučeným listom s výzvou na jej opravu a neuhradila by som ju. (ak vyslovene úhrada nie je stanovená na základe zmluvy)

Uskutočnenie úhrady by sa mohlo rozumieť ako prejav akceptácie faktúry.
(môj názor)

Nie ak bude zaslaná aj žiadosť o opravu fa.