anka_p
07.05.08,09:45
Prosím poraďte mi, mám strešnú krytinu Eternit a chcem ju niekomu darovať. Možno sa na chatu zíde. Len neviem či je to možné, lebo myslím, že táto krytina je považovaná za rádioaktívnu a platí sa za jej zlikvidovanie. Takže otázka znie: možem ponúknuť cez inzerát niekomu darovanie tejto krytiny alebo ju musím zlikvidovať?
NInive
07.05.08,10:56
Otázne je, či by ju aj niekto chcel. Úprimne pochybujem..............
jojkoz
07.05.08,11:06
1. Eternit ( syenit) nieje radioaktivny ale obsahuje azbest - ako je to skodne cloveku by som si trufol hodne pochybvat ze tolko ako sa robi okolo toho humbuk. 10 rocia pod tym ludia byvaju aj byvali a ze by sa im nieco robilo ....

2. Eternit sa robi stale ale azbest sa musel nahradit inym pojivom a pravdupovediac odvtedy uz nema ta krytia taku stalost.

Cize z mojho hladiska keby som chcel eternit tak si dam radsej ten stary azbestovy. Iny problem je ale v tom ze ten stary uz je vytvrdnuty a pri montazi moze praskat. Preto by sa musel montovat opatrnejsie - ale je mozne ze sa niekto na to podujme.
anka_p
07.05.08,18:45
tak snáď to niekto bude chcieť, však zadarmo. :) takže môžem dať bez problémov inzerát?
misomiso
07.05.08,19:08
tak snáď to niekto bude chcieť, však zadarmo. :) takže môžem dať bez problémov inzerát?

Samozrejme, ze mozes. Azbest skodi, iba ked sa reze a vdychuje sa ten prach.
Andy Kralik
07.05.08,19:22
No neviem. Ja by som bol radsej opatrny a poriadne si pozrel legislatívu či to nie je nelegálne. Ak sa nemýlim, smernicou EU je používanie azbestu a uvádzanie produktov ktoré obsahujú azbestové vlákna v EU zakázané, neviem ako je to zatiaľ na Slovensku. Nie som si istý, ale mám dojem že na prácu s asbestom je potrebné špeciálne povolenie od hygieny. A k tomu ešte tie zdravotné riziká.

Podľa mňa nakoniec budete radi, ak vám to niektorá špecializovaná firma za poplatok zlikviduje.
misomiso
07.05.08,19:34
No neviem. Ja by som bol radsej opatrny a poriadne si pozrel legislatívu či to nie je nelegálne. Ak sa nemýlim, smernicou EU je používanie azbestu a uvádzanie produktov ktoré obsahujú azbestové vlákna v EU zakázané, neviem ako je to zatiaľ na Slovensku. Nie som si istý, ale mám dojem že na prácu s asbestom je potrebné špeciálne povolenie od hygieny. A k tomu ešte tie zdravotné riziká.

Podľa mňa nakoniec budete radi, ak vám to niektorá špecializovaná firma za poplatok zlikviduje.

Myslim, ze to plati iba pre vyrobcov. Je to asi podobne, ako s ortutovymi teplomermi. Mozes taky predavat na inzerat? Ja myslim, ze mozes. Aj auto bez katalyzatora mozes, aj ked nove sa uz takto nemoze predavat.
220870
07.05.08,20:12
V r.2000 sme rekonštruovali jeden bytový dom vo Viedni. A na môj obrovský úžas tam Rakušáci montovali funglonovú eternitovú krytinu.Ak to robili oni tak to zrejme nebude až také svinstvo.
Karas Milan
08.05.08,03:05
Pokiaľ si pamätám , stačí eternit obojstranne penetrovať , aby sa azbest fixoval v eternite.

Ka Mil
jojkoz
12.05.08,06:32
V r.2000 sme rekonštruovali jeden bytový dom vo Viedni. A na môj obrovský úžas tam Rakušáci montovali funglonovú eternitovú krytinu.Ak to robili oni tak to zrejme nebude až také svinstvo.

Ako som uz pisal - ETERNIT sa stale vyraba - ale s nahradou azbestu ;)
JozefMelich
22.03.09,16:53
A kolko toho eternytu vlasne mate?
borob
23.03.09,05:54
Prakticky je nemožne ho demontovať bez poškodenia. Je krehky ako sklo a priklincovany dnes už isto hrdzavymi klincami. Pri demontaži odhadujem 90% straty.
Boro
Milan.Žiška
23.03.09,06:13
Osobne si myslím, že ponúkať nepoužitý materiál formou inzerátu je Ok. No ponúkať niekomu zdemontovanie starej krytiny zo strechy azbestom nie je celkom v poriadku, pokial by to mala demontáž robiť firma bez patričných dokladov a technológie. :)
Skúsil by som to riešiť inzerátom s informáciou o tom, že ty nemáš "licenciu" na demontáže a tú by mala mať firma ktorá bude demontáž vykonávať.
Z technického hľadiska ti to môže byť skoro jedno (ty to nedemontuješ), ale životné prostredie dostáva na frak. :confused::confused:
Problém s likvidáciou necháš na demontážnika aj s poškodenými kusmi. Nie som si ale istý, či niečo takéto legislatíva umožňuje. :)
K legislatíve by sa mohli vyjadriť kolegovia od paragrafov.:D:D:D

Niekde na malej dedinke to zhodia zo strechy, navozia na skládku a nik sa nad tým nepozastaví. No v civilizovanejších krajoch je to dosť problém.
kyblik
23.03.09,17:07
A kolko toho eternytu vlasne mate?

Kolegovia, oni ten eternit ponukali uz pred tristvrte rokom...:rolleyes:
Milan.Žiška
23.03.09,19:16
To ale na veci nič nemení, nie sú zrejme jediný, koho by zaujímali možnosti.
kyblik
23.03.09,19:39
OK, ved aj som len chcel aby nebol sklamany ak mu nahodou povedia, ze uz ho nemaju... a Ty si hovoril k veci to som predsa nekomentoval.:cool:
jojkoz
23.03.09,19:52
Niekde na malej dedinke to zhodia zo strechy, navozia na skládku a nik sa nad tým nepozastaví. No v civilizovanejších krajoch je to dosť problém.

No "civilizovanejsich" ..... ;)

Ono je okolo toho dost zbytocny hunbuk a ceny za bezpecne likvidacie su neskutocne. Nehovoriac o problemoch jedneho clena na inom fore ktory to chcel spravit legalne ale na nejakej malej stavbe na co sa mu kazda tato "specializovana" spolocnost vykaslala .......
jaseco
23.03.09,21:43
darovanemu konovi sa na zuby nepozera...:)
Milan.Žiška
24.03.09,05:51
Absolvoval som rekonštrukciu bytových jadier v paneláku. Prišli mládenci v oblekoch ako s filmu o epidémii, všetko balili do igelitu a zatavovali, mali recirkuláciu vzduchu s filtrami, dvere do ostatných častí mali prelepené styky... No proste horor, ale pocit z profesionality bol obrovský. ( Aj cena za likvidáciu bola obrovská).:):)

Z druhej strany mládenec v rokoch so stavebnej firmy robil demolície/demontáže aj s azbestom bez problémov, rozdiel je len ten, že pred cca 2 rokmi skončil na rakovinu plúc ( podotýkam nefajčiar), ale kto bude dokazovať odkiaľ sa vzala.:(

Ono je to prevít materiál a prejaví sa aj po značnej dobe, ale o to agresívnejšie. Preto ak môžeme pracujme s azbestom opatrne, veď je tu celkom fajn.:D:D:D
jojkoz
24.03.09,08:41
Ono je to prevít materiál a prejaví sa aj po značnej dobe, ale o to agresívnejšie. Preto ak môžeme pracujme s azbestom opatrne, veď je tu celkom fajn.:D:D:D

S tymto suhlasim, kazdopadne stale si myslim ze ked si niekto svojpomocne rozoberie azbestovu strechu tak sa nic nedeje ( samozrejme je rozdiel ked s tym niekto robi dlhodobo - to je jasne dokazane z vyrobni a preto je azbest uz zakazany).
Taktiez azbest ulozeny na beznej skladke a zasypany nieje nebezpecny.
AnnaKop
17.08.09,16:06
O ten eternit by som mala vážny záujem. Je to ešte stále aktuálne?
kurizon
09.10.09,09:03
eternit vám môžem kľudne darovať aj ja, lokalita BB