emili21
07.05.08,10:44
Dobrý deň, prosím o radu. V r. 2007 som bola na RD a pol roka som aj pracovala v riadnom pracovnom pomere. Nemala som kolísavé príjmy. Som povinná podať RZZP? Ďakujem
Muška
07.05.08,09:10
DRAK encyklopédia pre mzdárov : www.drak.porada.sk - RZZP za rok 2007 prírucka

Poistenec štátu
Zúctovanie musí podat poistenec, ktorý v roku 2007 nebol SZCO, nebol zamestnancom a bol
poistencom štátu podla § 11 ods. 8 zákona (napr. nezaopatrené dietata - študent, dôchodca, poberatel
rodicovského príspevku atd.), ak v case kedy bol poistencom štátu a nebol SZCO a nebol
zamestnancom, jeho príjem podla § 5 a 6 zákona o dani z príjmov okrem príjmov z dohôd o
prácach mimo pracovného pomeru, príjmov z prenájmov, príjmov z cinnosti osobného asistenta a
príjmov, z ktorých z ktorých sa vyberá dan zrážkou, presiahol úhrn minimálnych základov. Za
sumu minimálneho základu za jeden celý kalendárny mesiac sa pritom považuje suma 4936 Sk.
Muška
08.05.08,12:39
Emili
ak si bola celý rok na RD a úhrn príjmov z § 5 bol nižší ako 59232 Sk, tak sa Ti oplatí podať RZZP, poistné Ti vrátia.
Jozef Mihál
08.05.08,15:25
emili bola len polroka na RD, takže zrejme jej preddavky zaplatené v zamestnaní nevrátia. RZZP určite vykonať nemusí a z uvedenách info sa javí, že sa RZZP neoplatí podať dobrovoľne.
megyzah
08.05.08,16:34
Prosím Vás kde nájdem žiadosť o vystavenie potvrdenia o príjme na účely rzzp, ak si zamestnanec bude robiť rzzp sám? Aspoň predpokladám, že to potvrdenie vydám na základe takejto žiadosti. Ďakujem.
VladoaKatka
08.05.08,16:42
Prosím Vás kde nájdem žiadosť o vystavenie potvrdenia o príjme na účely rzzp, ak si zamestnanec bude robiť rzzp sám? Aspoň predpokladám, že to potvrdenie vydám na základe takejto žiadosti. Ďakujem.

na stránke www.rzzp.sk
Katija
08.05.08,16:44
Prosím Vás kde nájdem žiadosť o vystavenie potvrdenia o príjme na účely rzzp, ak si zamestnanec bude robiť rzzp sám? Aspoň predpokladám, že to potvrdenie vydám na základe takejto žiadosti. Ďakujem. Napríklad tu:http://www.rzzp.sk/?a=2
Sú tam aj elektronické formuláre, aj formuláre vo formáte PDF.
Jozef Mihál
08.05.08,19:21
Prosím Vás kde nájdem...

Na webe je veľa stránok, kde sa dajú nájsť prázdne tlačivá, ale aby sme nemuseli chodiť ďaleko, odporúčam tu: http://www.porada.sk/t81704-rzzp-za-rok-2007-prazdne-tlaciva.html
SilviaS
09.05.08,07:36
Dobrý den poradáci!!:)
Prosím o radu ohľadom ročného zúčtovania zdravotného poistenia za
rok 2007 ako to bude s dohodármi myslím tým študentmi čo u nás pracovali na dohodu oni nemusia robiť ročné zúčtovanie??Lebo som niekde čítala že to zrušili!!!
Vďaka pekne Silvia:)
katkaj
09.05.08,08:09
Dobrý den poradáci!!:)
Prosím o radu ohľadom ročného zúčtovania zdravotného poistenia za
rok 2007 ako to bude s dohodármi myslím tým študentmi čo u nás pracovali na dohodu oni nemusia robiť ročné zúčtovanie??Lebo som niekde čítala že to zrušili!!!
Vďaka pekne Silvia:)

študenti s príjmom na dohodu nemusia robiť RZZP pokiaľ samozrejme nemali iný príjem na základe ktorého by rzzp vykonať museli.
Jozef Mihál
09.05.08,08:28
SilviaS
09.05.08,09:05
Vďaka pekne za pomoc :)
Silvia
emili21
13.05.08,05:59
Ďakujem p. Mihálovi aj Muške za odpovede. Takže ked som bola celý rok 2007 na RD a pol roka som pracovala na prac.zmluvu a nemala som kolísavé príjmy / v jednom mesiaci viac ako 51 822,-Sk/, dostávala som aj rodičovský príspevok aj plat a zamestnávateľ riadne platil odvody do zdravotnej tak nie je dôvod na RZZP, však? Ďakujem
Tweety
13.05.08,06:00
Ďakujem p. Mihálovi aj Muške za odpovede. Takže ked som bola celý rok 2007 na RD a pol roka som pracovala na prac.zmluvu a nemala som kolísavé príjmy / v jednom mesiaci viac ako 51 822,-Sk/, dostávala som aj rodičovský príspevok aj plat a zamestnávateľ riadne platil odvody do zdravotnej tak nie je dôvod na RZZP, však? Ďakujem
Áno, nie je.
Dada
13.05.08,06:08
A čo v takom prípade, ak zamestnanec už u nás nepracuje, ale celý rok 2007 bol u nás zamestnaný? Robí mu RZZP nový zamestnávateľ na základe potvrdenia, ktoré mu vydal starý zamestnávateľ?
Tweety
13.05.08,06:18
A čo v takom prípade, ak zamestnanec už u nás nepracuje, ale celý rok 2007 bol u nás zamestnaný? Robí mu RZZP nový zamestnávateľ na základe potvrdenia, ktoré mu vydal starý zamestnávateľ?
Nie, urobí si RZ sám.
Dada
15.05.08,03:56
Nie, urobí si RZ sám.

OK, jasné, urobí si Ačko.

A SZČO pol roka na materskej a pol roka na rodičovskej dovolenke bez akéhokoľvek príjmu (iba materské a rodič.príspevok) si musí podávať RZZP? V čase trvania rodičovskej dovolenky má prerušenú živnosť, až do konca roka 2009.
katkaj
15.05.08,08:43
OK, jasné, urobí si Ačko.

A SZČO pol roka na materskej a pol roka na rodičovskej dovolenke bez akéhokoľvek príjmu (iba materské a rodič.príspevok) si musí podávať RZZP? V čase trvania rodičovskej dovolenky má prerušenú živnosť, až do konca roka 2009.

Pokiaľ bola čo i len jeden deň považovaná za szčo tak musí podať rzzp
Stitch
20.05.08,10:01
Zamestnanec bol v:
1-5/07 dobrovoľne nezamestnaný,
5-6/07 zamestnanec vo firme A,
6-9/07 dobrovoľne nezamestnaný,
9-12/07 zamestanec vo firme B.
Úhrn príjmov z oboch zamestaní bol vo výške 69.544,- Sk. Ako dobrovoľne nezamestnaný si platil ZP z minima, nie však po celú dobu.
Má povinnosť podať RZZP a na akom type tlačiva?:confused:
LenkaBr
20.05.08,12:00
Zamestnanec na HPP, ktorý sa počas roka stal starobným/predčasným starobným dôchodcom, nemal príjem v žiadnom mesiaci roku 2007 vyšší ako 51822,- a ani počas roka nemenil zamestnávateľa, podáva RZZP? Mám pocit, že ani ako SD/PSD nie je nahlásený na ZP.
Melnick
20.05.08,13:17
Zamestnanec na HPP, ktorý sa počas roka stal starobným/predčasným starobným dôchodcom, nemal príjem v žiadnom mesiaci roku 2007 vyšší ako 51822,- a ani počas roka nemenil zamestnávateľa, podáva RZZP? Mám pocit, že ani ako SD/PSD nie je nahlásený na ZP.

Nepodáva. Ak bol iba zamestnancom ,ktorý v zamestnaní nemal kolísavé príjmy a ani v jednom mesiaci neprekročil sumu 51822.- SKK
Otázne ale je, či sa mu neoplatí urobiť si RZZP - na to, aby to bolo možné posúdiť je málo informácií.
Fali
21.05.08,03:38
Zamestnanec bol v:
1-5/07 dobrovoľne nezamestnaný,
5-6/07 zamestnanec vo firme A,
6-9/07 dobrovoľne nezamestnaný,
9-12/07 zamestanec vo firme B.
Úhrn príjmov z oboch zamestaní bol vo výške 69.544,- Sk. Ako dobrovoľne nezamestnaný si platil ZP z minima, nie však po celú dobu.
Má povinnosť podať RZZP a na akom type tlačiva?:confused:

Podá RZZP na tlačive X .
Rocné zúctovanie za rok 2007 na tlacive typu X podáva poistenec, ktorý nesplna podmienky uvedené pre tlacivá typu A, B, C a S. Sú to nasledovní poistenci:
1. Poistenec, u ktorého pocas roka 2007 došlo k zmene sadzby poistného podla § 12 ods. 1 zákona (pocas roka 2007 sa stal osobou so zdravotným postihnutím alebo naopak pocas roka 2007 prestal byt osobou so zdravotným postihnutím.
2. Poistenec, ktorý
a) sa v roku 2007 považoval za osobu podla § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) zákona (napr. bol nezaopatreným dietatom, bol poberatelom dôchodku, poberal rodicovský príspevok atd.) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona alebo
b) úhrn jeho vymeriavacích základov za rok 2007 podla § 13 ods. 1 až 7 bol nižší ako 91200 Sk a v roku 2007 sa považoval za
• zamestnanca u viacerých zamestnávatelov alebo
• za zamestnanca, nepovažoval sa za SZCO a mal v roku 2007 príjem podla § 6 zákona c. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem príjmov za osobnú asistenciu (§ 58 zákona c. 195/1998 Z. z.), príjmov z prenájmov (§ 6 ods. 3 zákona c. 595/2003 Z. z.) a príjmov, z ktorých sa vyberá dan zrážkou (§ 43 zákona c. 595/2003 Z. z.) alebo
• za zamestnanca a považoval sa aj za SZCO alebo
• za zamestnanca a považoval aj za samoplatitela alebo
• za SZCO a považoval sa aj za samoplatitela alebo
• za zamestnanca a považoval aj za SZCO a aj za samoplatitela.
autor
21.05.08,07:18
Dobrý deň,

prosím, viete mi niekto povedať, či sa do základu pre výpočet zdravotného poistného zamestnanca za rok 2007 (zúčtovanie) započítavajú aj príspevky zamestnávateľa (nie zamestnanca) na doplnkové dôchodkové poistenie zamestnanca. Ďakujem.
Pekný deň
katkaj
21.05.08,07:25
Dobrý deň,

prosím, viete mi niekto povedať, či sa do základu pre výpočet zdravotného poistného zamestnanca za rok 2007 (zúčtovanie) započítavajú aj príspevky zamestnávateľa (nie zamestnanca) na doplnkové dôchodkové poistenie zamestnanca. Ďakujem.
Pekný deň

Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa zahŕňa aj príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na doplnkové dôchodkové sporenie
Maňaska
27.05.08,08:19
Dobrý deň,

No som magor, ale ja som si nevšimla tých drobných zmien v texte pri niektorých riadkoch na formulároch pre rzzp 2007, ktoré vyšli vo vyhláške a "vzoroch", ktoré boli uverejnené už skôr.

Všetky žiadosti a doklady o príjme sú vystavené na "vzoroch".

prosím Vás, je to veľký prehrešok? Je možná v tomto zmysle nejaká penalizácia napríklad zo ZP?
katkaj
27.05.08,08:21
Dobrý deň,

No som magor, ale ja som si nevšimla tých drobných zmien v texte pri niektorých riadkoch na formulároch pre rzzp 2007, ktoré vyšli vo vyhláške a "vzoroch", ktoré boli uverejnené už skôr.

Všetky žiadosti a doklady o príjme sú vystavené na "vzoroch".

prosím Vás, je to veľký prehrešok? Je možná v tomto zmysle nejaká penalizácia napríklad zo ZP?

pokiaľ doklady spĺňajú všetky náležitosti ktoré majú tak si myslím že nie je problém ak tam je v rohu napísané "vzor" ;)
Beba
28.05.08,15:35
Mám na Vás prosbu o radu.

Dcéra s priateľom žijú v ČR.

On tam má založenú živnosť od júna 2007. Dovtedy bol zamestnaný v SR a mal minimálnu mzdu počas 5 mesiacov. V júni sa odhlásil zo ZP na Slovensku a je ZP v ČR /poistenie platí aj na Slovensku/ Príjmy z ČR nevstupujú do RZZP. Podľa toho by asi RZZP nemusel robiť?

Dcéra bola len zamestnaná do mája v SR za min.mzdu a potom v ČR, kde si platila aj odvody zo mzdy. V SR bola odhlásená. Asi tiež nepodáva RZZP.
Len si to potrebujem overiť.

Ja som pracovala len 1-2/2007 a potom PN až do marca 2008 a príjem nízky /cca do 48 000,- za rok 2007/
Mám podať RZZP

Vďaka za radu
Andyke
28.05.08,15:39
Beba, z vás troch nikto nemusí podať RZZP.
Beba
28.05.08,16:12
Vďaka. Nebola som si istá.
zuzume
01.06.08,04:27
Dobry den, chcela ba som sa spytat ci aj ja musim podat rzzp v roku 2007 som pracovala 3 mesiace potom som poberala matersku a rodicovsky prispevok. Dakujem.
Jozef Mihál
01.06.08,08:03
RZZP musíte podať vtedy, ak ste mali v nejakom mesiaci príjem zamestnanca započítateľný do VZ, vyšší ako 51822 Sk...

...alebo ak ste podávali za rok 2007 daňové priznanie s tým, že ste mali aj príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov (netýka sa príjmov z prenájmu a príjmov z činnosti osobného asistenta).
1954
01.06.08,12:14
Dobrý deň,
chcela by som poradiť, ako správne urobiť RZZP v prípade že,
- zamestnanec mal skrátený pracovný uväzok
- živnosť - nebol príjem
- odmena za autorské právo, scénar k filmu
- jednorázové ocenenie v zahraničí
Chcela by som poprosiť poradiť, či všetky uvedené príjmy je nevyhnutné uviesť na RZZP. Teda ide mi hlavne o tie dva posledné, ocenenie v zahraničí a autorské právo k filmu.
Ďakujem
Jozef Mihál
01.06.08,15:15
RZZP sa podať musí, sám, typ S+SA+SB, ak VZ v súčte je aspoň 91200 sk, ak menej, tak X+XA+XB.

Príjem v zahraničí nie, v liste SB (XB) sa uvedie celý základ dane z DP, riadku 42, čiže vrátane základu dane z odmeny podľa autorského zákona.
certik
02.06.08,09:58
Poistenec od 01.01.2007 do 19.04.2007 zamestnanec
od 23.03.2007 do 31.12.2007 SZČO
urobím mu TZZP typ S
Na potvrdení od zamestnávateľa má v oddieli V. obdobia, kedy za neho platil poistenie štát - dôvod O. Len neviem kde sa tieto obdobia uvádzajú v RZZP typ S. Lebo v type S v oddieli III. sú len obdobia podla par.11 ods8 písm n) a t).
Ďakujem za radu
Katy a R
02.06.08,10:05
Poistenec od 01.01.2007 do 19.04.2007 zamestnanec
od 23.03.2007 do 31.12.2007 SZČO
urobím mu TZZP typ S
Na potvrdení od zamestnávateľa má v oddieli V. obdobia, kedy za neho platil poistenie štát - dôvod O. Len neviem kde sa tieto obdobia uvádzajú v RZZP typ S. Lebo v type S v oddieli III. sú len obdobia podla par.11 ods8 písm n) a t).
Ďakujem za radu

predpokladám, že ide o chybičku v potvrdení od zamestnávateľa... má to byť n .... je to asi PNka :confused: (tiež to mám tak):)

v odstavci 8 vypadol bod f,... tak sa to posunulo ... a nemajú to ešte zmenené (si myslím ja)
1954
24.06.08,07:24
Sú príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti predmetom rzzp???Vďaka
katkaj
24.06.08,07:25
Sú príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti predmetom rzzp???Vďaka

áno sú
Maria3
24.06.08,08:03
Dobry den, prave som dokoncila RZZP, typ S a chcela by som sa Vas opytat, ci mi vysiel spravne nedoplatok pre zamestanavatela, ktory platil po celu dobu zamestnania zamestnanca poistne z maximalneho VZ... Zamestnanec pracoval u neho 8 mesiacov, v kazdom mesiaci mal presiahnuty max VZ, potom zmenil zamestnavatela a zvysok roka bol jeho VZ u noveho zamestnavatela napr. 10.000,-Sk. To, ze ma zamestnanec nedoplatok, je logicke, nechapem len, preco ma nedoplatok aj ten zamestnavatel, ktory po celu dobu zamestnania odvadzal maximum. Dakujem za odpoved.
Pekny den,
Maria
zuzana.š.
24.06.08,08:48
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, poistenec bol v roku 2007 PN, ale nebola mu vyplácaná PN-ka. Ráta sa to do obdobia vylúčenia povinnosti platiť poistné na zdravotné poistenie? Ďakujem.
Zoltán Kovács
24.06.08,09:03
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, poistenec bol v roku 2007 PN, ale nebola mu vyplácaná PN-ka. Ráta sa to do obdobia vylúčenia povinnosti platiť poistné na zdravotné poistenie? Ďakujem.

Áno.
Maria3
24.06.08,10:16
Dobrý deň,
mám správne vyplnené RZZP, tlačivo S (2 zamestnávatelia), keď zamestnávateľovi, ktorý po celý čas zamestnania zamestnanca odvádzal poistné z max VZ, vyšiel nedoplatok? Zamestnanec tam pracoval 8 mesiacov, príjem v každom jednom mesiaci prekračoval max VZ a potom zmenil zamestnanie, kde už je jeho VZ podstatne nižší. To, že vyšiel nedoplatok zamestnancovi sa mi zdá logické, ale prečo vyšiel aj tomu prvému zamestnávateľovi? - to mi už nedáva logiku. Viete mi to prosim niekto vysvetliť? Alebo som niekde spravila chybu? Ďakujem pekne za pomoc. Pekný deň,
Mária
Katija
24.06.08,10:40
Dobrý deň,
mám správne vyplnené RZZP, tlačivo S (2 zamestnávatelia), keď zamestnávateľovi, ktorý po celý čas zamestnania zamestnanca odvádzal poistné z max VZ, vyšiel nedoplatok? Zamestnanec tam pracoval 8 mesiacov, príjem v každom jednom mesiaci prekračoval max VZ a potom zmenil zamestnanie, kde už je jeho VZ podstatne nižší. To, že vyšiel nedoplatok zamestnancovi sa mi zdá logické, ale prečo vyšiel aj tomu prvému zamestnávateľovi? - to mi už nedáva logiku. Viete mi to prosim niekto vysvetliť? Alebo som niekde spravila chybu? Ďakujem pekne za pomoc. Pekný deň,
Mária Je to logické. Maximálny ročný VZ zamestnávateľa za rok 2007 je 621 824,- Sk bez ohľadu na počet mesiacov, za ktoré sa dosiahol. Preddavky zamestnávateľ ale odviedol len zo sumy 8*51 822,- Sk, čo je spolu 414576,- Sk. Takže, ak vyplatil zamestnávateľ zamestnancovi viac ako tých 414576,- Sk, vznikne mu z rozdielu súm nedoplatok na poistnom.
Stitch
26.06.08,16:47
Aj keď v hodine dvanástej:(

Zamestnanec 1-8/07 u zamestnávateľa A.
2 týždne v 9/07 evidovaný nezamestnaný - prihlásený v ZP - platiteľ štát.
9-12/07 u zamestnávateľa B.
Ani v jednom mesiaci jeho príjem neprekročil max. 51.822,- Sk. V období nezamestnanosti nemal žiadny iný príjem.

Musí podávať RZZP?
Andyke
26.06.08,16:49
Nie
jozka56
26.06.08,17:15
Dobrý večer, prosila by som poradiť. V RZZP typ X v časti X, oddiel VI. sa vypisujú iba výšky minimálnych VZ z tlačiva XA,XB,XC. Príjem z UP sa tam neuvádza. Ďakujem za poradenie. Už som to odovzdala.