gyongyo
07.05.08,11:11
Dobry den,

potrebovala by som velmi surne poradit pre jednu svoju velmi dobru znamu v jej zufalej situacii. V skratke: pred rokom a pol si vzala pozicku od fy Pohotovost (vie aj ona aj ja ze to bola blbost, ale vtedy nemala inu moznost) vo vyske 13 000,- s tym, ze mala vratit 27 000,-. Jej manzel prave odisiel pracovat do Anglicka, takze ratala s tym, ze nebudu problemy so splatenim. Lenze on tam vazne ochorel, horko tazko ho dostala na Slovensko a on je uz ten rok a pol vo velmi vaznom zdravotnom stave. Kedze mali len jej prijem, nebola schopna splacat pozicku. Doslo k tomu najhorsiemu a teraz ma na krku exekuciu. Vcera zistila ze ma na ucte blokaciu vo vyske cca 80 000 korun, pricom nedostala ani upovedomenie o zacati exekucie ani nic. V banke zistila, ktory exekutor to ma na starosti, hned sa s nim spojila kedze to chcela riesit navrhla splatku 3 000 korun, ale bohuzial odpoved bola velmi arogantna ze nie ze minimalne 10 % zo sumy a ze ich nezaujima, ze jej prijem je jediny v rodine.
A teraz otazky:
1. Moze jej exekutor blokovat ucet, ked jedinym prijmom celej stvorclennej rodiny je jej prijem (cca 10 000,-) - vraj si moze jednorazovo vybrat 3 000,- korun - pri blokacii uctu neplati ze ma narok na 60 % ZM a 25 % ZM na deti?
2. Prezerala som trochu exekucny zakon a tam je aj moznost poziadat o odklad exekucie zo socialnych dovodov v pripade ze by exekucia mala zvlast nepriaznive dosledky pre nu a jej rodinu. Co je potrebne k takemuto odkladu dolozit, pripadne co tam treba vsetko napisat?
3. Ak jej dojde upovedomenie o zacati exekucie (zatial nedoslo), vraj je mozne vzniest namietky voci exekucii. Ake namietky sa mozu vzniest? Moze byt namietkou aj neprimerany urok z 13 000 je zrazu 80 000,-?
Za vsetky Vase rady Vam v jej mene vopred dakujem a poprosim Vas hlavne o rady ako z toho co najmenej bolestne von.
Dakujem
mladymuz
07.05.08,09:38
padlo tu vela otazok naraz. Na zaklade vlastnej skusenosti, kedy som riesil pozicku zo sept 2007. vo vyske 10 tis za ktoru bol zalozeny pozemok, ktory som kupil. Od septembra dotycny ktory nesplatil ani korunu z tych pozicanych 10 tis narastla do Jan. 2008 na sumu 36 tis (to bol stale len zavazok voci fy. Pohotovost a narastal o cca 80 sk denne). Takze za dalsi rok to mohlo byt kludne 80 (trovy pravneho zastupenia + sudne poplatky + 20% odmena exekutora + DPH z tych 20% + predbezne trovy exekucie.) Jednoducho to uz potom rastie.

1. Banka zablokovala ucet na zaklade upovedomenia o exekucii, ktory obdrzala . Najprv musi prist upovedomenie a az potom dochadza k samotnej exekucii ak sa nevznesu namietky. Banka tie peniaze zatial drzi len na nejakom technickom poducte, blokuje ich az pokym nedostane list-"exekucný príkaz" na vykonanie exekucie alebo rozhodnutie o zastaveni exekucie. Ak bude zastavena, cely obnos vrati na ucet. Ak dojde k vykonatelnosti exekucie, vyplati peniaze exekutorovi. Hotovost myslim, ze do 5-6 tis na ucte nepodlieha exekucii.
2. O odklad/prerusenie exekucie zo socialnych dovodov by som urcite poziadal. Ak o to poziadate, sud musi rozhodnut. Kedze sud rozhoduje v pripade zacatia exekucie, tak len sud moze zastavit, alebo zrusit.
iriska
08.05.08,14:43
Len na okraj - za návrh na odklad exekúcie sa platí 3000 súdny poplatok (dá sa požiadať aj o oslobodenie o súdnych poplatkov), pričom súd, ktorý poznám o odkladoch veľmi a to myslím naozaj veľmi zriedka rozhoduje kladne. Rovnako aj o námietkach (súd.popl. min. 2000,-) pretože ak chcete kladné rozhodnutie, tak by ste museli uviesť závažné skutočnosti, ktoré by zamedzili vykonaniu exekúcie - napr. zrušený exekučný titul a pod., čím vo vašom prípade, ak som dobre čítala, nemôžete argumentovať.
Ale určite existuje minimum, ktoré vám musí exekútor nechať, ale pravdepodobne by ste mu mali preukázať, že na ten účet je poukazovaný váš plat a že máte deti a že vám má nechať životné minimum. Najlepšia je vždy osobná návšteva exekútora ako len telefonáty a listy, ale nevravím, že všetci exekútori sú prístupní osobným návštevám, takže radšej vo dvojici, aby ste mali psychickú podporu. Škoda, že niektorí nie sú prístupní ani tým splátkam... (ešte sa mi nepodarilo zistiť prečo)