Kraintek Ekostav
07.05.08,14:10
Dobrý deň, prosím o poradenie - ako je to s dokladmi pri nadobudnutí tovaru
z členských krajín EU - tzv. CMR-kami ? Musia byť vždy súčasťou faktúry , alebo existujú aj výnimky?
Díky.
912
07.05.08,12:12
CMR je prepravný doklad. Vždy ho vyžadujú prepravcovia. V prípade, že máte k faktúre prepravný list z niektorej zo zásielkových spoločností, tak CMR nie je nutná.

Zuzana
Vladimír Ozimý
07.05.08,12:22
Dobrý deň, prosím o poradenie - ako je to s dokladmi pri nadobudnutí tovaru
z členských krajín EU - tzv. CMR-kami ? Musia byť vždy súčasťou faktúry , alebo existujú aj výnimky?
Díky.

nikde v zákone nie je napísané že súčasťou faktúry musí byť CMR...CMR preukazujete len prepravu tovaru odkiaľ kam...slúži na preukázanie nadobudnutia tovaru z EU a samozdanenie...
est
07.05.08,13:59
18.9. sme odobrali tovar z Čiech, sme platci DPH, vystavili nam fakturu bez DPH (už sme od nich tovar brali cez prepravcu), teraz po mne pani účtovníčka chce nejaký doklad, že sme tovar prevzali. Máte niečo také? Alebo kde to nájdem? Posielali sme im vlani poštou potvrdený dodací list, aj potvrdenie, že máme IČ DPH, ale to im vraj nestačí.
Mipolka
08.05.08,17:39
...a prepravca Vam nedal žiadny prepravny doklad napr."CMR"? to je čudné, tak potom by som to asi riešila čestným prehlásením o prijatí tovaru.
est
08.05.08,22:10
Tovar sme prepravili sami. Chcú po nás nejaký papier, vraj im to píšu aj Nemci atď, ktorí si odoberajú tovar, tvrdia mi, že by mi vôbec nemali vystaviť faktúru bez DPH, pritom som im poslala kopiu potvrdenia o IČ DPH ... no nič, asi si od nich nechám faxnúť, ako by to malo vyzerať, ak to nikto z vás nemá.
arizona
08.05.08,23:19
Ja musím mať Fa aj CMR.Stačí kópia. V bývalej firme som mala nariadenie, že akeptujem iba originál Fa.:confused::eek:
Jana Acsová
09.05.08,06:49
V tlačivách nájdete pripnuté prehlásenie pre odberateľa. Nájdete ho aj cez môj profil.
Jana Acsová
09.05.08,07:04
...tvrdia mi, že by mi vôbec nemali vystaviť faktúru bez DPH...Intrakomunitárne dodanie má dané podmienky. Keď vyhotovali faktúru bez DPH, na nich je ťarcha preukázania splnenia podmienok vrátene prepravy. Tvrdenie, že mali vystaviť faktúru bez DPH nie je správne v prípade, že došlo k splneniu všetkých podmienok. Iba formálna stránka obchodu nie je dotiahnutá, pritom forma preukázania nie je predpísaná a záleží na zaužívaných podmienkach. V zákone je príkladmo uvedené, ktoré skutočnosti preukázujú dodávku:
- písomné vyhlásenie odberateľa, že tovar prepravil do iného ČŠ,
- zmluva, dodací list, platba do iného ČŠ.
Viď § 43 ZDPH.
est
12.05.08,07:07
Ďakujem pekne, verím, že im to bude stačiť.
Amika
26.10.10,06:59
Dobrý deň,
otázka:
Ak si z firmy šéf príde pre krabicu a berie ju do Čiech, je povinný zobrať aj CMR? alebo sa CMR dáva iba oficiálnej prepravnej spoločnosti?
dadika22
03.11.10,09:18
Prosím vás, vedel by mi niekto povedať, či na oslobodenie od DPH § 43 (pri fakturácii) stačí doklad z pošty, ak bol tovar prepravený balíkom cez Slovenskú poštu? Lebo inak nemám ako získať iný doklad o odoslaní tovaru a o tom, že tovar bol naozaj doručený príjemcovi v inom čl. štáte. Ešte mám k tomu prefotený bankový výpis, kde je úhrada faktúry za ten tovar. Bude to pre daňovákov postačujúce?

A ešte mám jeden problém, pri kontrole faktúr z jan. a marca 2010 (ide len o 2 faktúry), ktoré boli vystavené s oslobod.od DPH §43 som zistila,že nemám potvrdené ani dodacie listy,ani nemám žiadny doklad o preprave, mám iba orazenú objednávku prepravy a prevzatie tovaru od prepravnej spol. Schenker. Od tejto spoločnosti som dodatočne žiadala zaslať potvrdené prepravné doklady,ale dostala som od nich odpoveď, že sa im to už nedá nájsť v systéme, že mi to teda nemôžu poskytnúť. Bude stačiť len to orazené prevzatie tovaru od Schenkeru a výpis z bankového účtu o úhrade faktúry?
Tamila
03.11.10,10:39
Prosím vás, vedel by mi niekto povedať, či na oslobodenie od DPH § 43 (pri fakturácii) stačí doklad z pošty, ak bol tovar prepravený balíkom cez Slovenskú poštu? Myslím, že doklad z pošty stačí, ak je z neho jasné, že tovar bol odoslaný do iného ČŠ. Lebo inak nemám ako získať iný doklad o odoslaní tovaru a o tom, že tovar bol naozaj doručený príjemcovi v inom čl. štáte. Ešte mám k tomu prefotený bankový výpis, kde je úhrada faktúry za ten tovar. Bude to pre daňovákov postačujúce? Bankový výpis nedokladuje skutočnosť, či bol tovar prepravený do iného ČŠ.

A ešte mám jeden problém, pri kontrole faktúr z jan. a marca 2010 (ide len o 2 faktúry), ktoré boli vystavené s oslobod.od DPH §43 som zistila,že nemám potvrdené ani dodacie listy,ani nemám žiadny doklad o preprave, mám iba orazenú objednávku prepravy a prevzatie tovaru od prepravnej spol. Schenker. Od tejto spoločnosti som dodatočne žiadala zaslať potvrdené prepravné doklady,ale dostala som od nich odpoveď, že sa im to už nedá nájsť v systéme, že mi to teda nemôžu poskytnúť. Bude stačiť len to orazené prevzatie tovaru od Schenkeru a výpis z bankového účtu o úhrade faktúry? Odberateľovi by som poslala poštou dodací list na potvrdenie, v ktorom by bolo uvedené napr.: Dodanie tovaru je oslobodené od DPH v zmysle § 43, odstavec 1, zákona č. 222/2004 Z.z. Tovar bol dodaný a odberateľom prepravený do Českej republiky.
Tento potvrdený dodací list by som priložila k faktúre.




Odpoveď v texte
dadika22
03.11.10,10:40
Dobrý deň,
otázka:
Ak si z firmy šéf príde pre krabicu a berie ju do Čiech, je povinný zobrať aj CMR? alebo sa CMR dáva iba oficiálnej prepravnej spoločnosti?

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu

5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,