daria
06.04.05,16:11
Mílí poraďáci.
Borím sa s jedným problémom.
Zamestnanec má 70,- Sk gastrolístky.
Zamestancovi však nezrážam 45% z hodnoty gastrolístka, pretože firma mu
gastrolístok platí v celej výške 70,- Sk /teda ani neprispieva zo SF/
Mám mu týchto 45% teda sumu 31,50 Sk - napr. 5 korún /ak taký SF vychádza/ dať ako nepeňazný príjem a zdaniť 19%. Neurobila som tak od októbra minulého roku. Ako to mám vysporiadať?
Toreticky by si mal zaplatiť 31,5 45% z hodnoty gastrolístka - 5,- Príspevok
zo SF, ten mu však nezrážam.
V mzde mu zadám len počet gastrolístkov zrážka 0.
Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
ESTER
06.04.05,15:46
Z tej hodnoty 70 Sk, by som dala do daňových nákladov len 55 % (44 Sk pri diéte 80 SK) a zvyšok by bol nedaňový náklad. Tá suma 70-44 by nemal byť podľa môjho nározu zdaniteľný príjem zamestnanca, nakoľko sa jedná o nepeňažný príjem.
petra:-)
06.04.05,15:59
Súhlasím s Ester, podľa § 5 ods. 7 písm.b je tento príjem pre zamestnanca oslobodený, a pre firmu je tých 45% nedaňový výdavok. :)
Zuzka
06.04.05,19:10
S minulým rokom neurobíš už asi nič, opraviť môžeš iba tento rok. Predpokladám, že za min. rok nejde o veľkú čiastku. Inak súhlas s predchádzajúcimi príspevkami.
daria
07.04.05,04:08
Rozumiem, tzn., že by som mala zamestnancom každý mesiac mala
dať počet gastrolístkov x 31,50 ako nepeňažný príjem, ale čo s tým sociálnym fondom, ktorý sa tvorí, mám o tú sumy napr. 5 SK ponížiť
trážku za gastrolístok teda 31,50 - 5 Sk to znt., že by som počet gastrolístokov násobila sumou 26,50 Sk. Môže to tak byť?
Minulý rok nemôžem zraziť tento rok, myslím v mzdách. Čiže zrátať
počet gastrolístkov za celé obdobie od októbra až do marca a vynásobiť
ich príslušnou sumou?
Ďakujem, mám v tom chaos.
petra:-)
07.04.05,04:56
Daria, ja by som to robila takto:
70 - 38,50 (55%) - 5 (SF) = 26,50 (príspevok na stravné nad rámec zákona)

účtovanie v jednotlivých mesiacoch na základe dokladu o prevzatí SL

38,50 x počet lístkov 52701/21301
5,00 x počet lístkov 47201/21301
26,50x počet lístkov 52790/21301 (analyticky - nedaňový výdavok)
:)
ALDA
07.04.05,05:00
Podľa mňa od októbra nie, ale od januára áno.
Ja gastrolístky nepreháňam cez mzdy, ani v PÚ, ani v JÚ.
Platia mi cez pokladňu. A každý mesiac ich zaúčtujem interným dokladom.
Dokonca v JÚ majiteľ od zamest.neberie nič./55% účtujem do nákladov
znižujúcich základ dane, zvyšok do nákladov neznižujúcich základ dane.
A samozrejme zo SF podľa možností.
Ahoj.
daria
07.04.05,05:48
Ďakujem.
Mňa však účtovná stránka nezaujíma, potrebujem vedieť akú sumu
mám zamestnancom zraziť ako nepeňažný príjem za to, že im firma
prepláca celú hodnotu gastrolístka, a či to môžem urobiť túto zrážku nepeňažného príjmu spätne od októbra a v akej hodnote. Ďakujem.
bea
07.04.05,05:54
Ďakujem.
Mňa však účtovná stránka nezaujíma, potrebujem vedieť akú sumu
mám zamestnancom zraziť ako nepeňažný príjem za to, že im firma
prepláca celú hodnotu gastrolístka, a či to môžem urobiť túto zrážku nepeňažného príjmu spätne od októbra a v akej hodnote. Ďakujem.
Teraz už môžeš robiť len tento rok. Zamestnancom pripočítaš ku zdaniteľnej mzde za každý gastrolístok 31,50, resp. 26,50, podľa toho, či im budete prispievať 5,- Sk. zo SF alebo nie. To im nezrážaš zo mzdy, len pripočítaš ku zdaniteľnej mzde a zdaníš spolu so mzdou. Teda budú mať vyššiu daň zo mzdy.
petra:-)
07.04.05,06:01
Citát - daria
"potrebujem vedieť akú sumu mám zamestnancom zraziť ako nepeňažný príjem za to, že im firma prepláca celú hodnotu gastrolístka,"

Podľa mňa žiadnu.
Prečo chcete zdaňovať zamestnancovi príjem, ktorý je od dane oslobodený (§ 5 ods.7 písm.b). Žiadnu zrážku nepeňažného príjmu by som nerobila. Ak má raz zamestnanec niečo od dane oslobodené, tak nemám čo zrážať. :)
ALDA
07.04.05,06:08
Samozrejme, že to zrazíš zo mzdy, ale nezdaňuješ.Moja predchodkyňa má pravdu! Buď to zaplatí v hotovosti, alebo zrážka zo mzdy.Daň s tým nič nemá!!!
bea
07.04.05,08:03
Áno, Petra a Alda majú pravdu. Vo svojom predchádzajúcom príspevku som informovala nesprávne. Sorry!
daria
07.04.05,09:01
Takže všetko sa znegovalo.
Teda ak zamestnanec má gastrolístky zadarmo teda ich len dostáva,
tých 45% + 5 soc.fond zamestnancovi nezadávam ako nepeňažný príjem.
Teraz už tomu nerozumiem vôbec.
Ako to teda mám urobiť. Len dať gastrolístky a nič viac? Je to tak správne?
petra:-)
07.04.05,09:05
Áno, len podpíše prevzatie. :)
anto
07.04.05,09:20
Ja mám iný problém. Možno mi niekto poradí. Kupujeme od firmy DOXX stravné poukážky a tieto vydávame pracovníkom proti podpisu. Stravu mám varí kuchyňa, ktorá nepatrí našej firme v inej obci, kde im naša pani, ktorá vozí vo varniciach obedy, odovzdáva podľa počtu objednaných obedov tieto stravné poukážky. Obedy potom vydá pre pracovníkov. Teraz mi dodávateľ poslal faktúry s tým, že on to tak musí robiť. Ja som bezradný, pretože považujem obedy za vyrovnané tým, že sme mu odovzdali stravné poukážky. Vie mi niekto poradiť v tejto veci? mám mu tie faktúry vrátiť, alebo ich mám nejako zaúčtovať?

Ďakujem
bea
07.04.05,09:34
[QUOTE=Luna]
Príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona(nad 44SK) je podľa mňa nepeňažný príjem zamestnanca a treba tam odviesť daň. QUOTE]

Mám k tomuto tento výklad z Poradcu č. 5-6/2005

Podľa § 5 ods. 7 písm. b)je od dane oslobodená hodnota stravy a nealkoholických nápojov poskytovaná zamestnávateľom zamestnancom na pracovisku.
– Poznámka pod čiarou sa od 1.1.2005 vypúšťa z dôvodu spresnenia ustanovenia tak, aby nedochádzalo k jeho nesprávnej interpretácii. Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, nie je na účely oslobodenia u zamestnanca, ako prijímateľa tohto plnenia, limitovaná, pričom však u zamestnávateľa je daňovým výdavkom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ podľa osobitného predpisu (napr. Zákonník práce) povinný poskytnúť.

daria, prepáč, že som Ťa pomýlila. Čo sa týka zamestnancov, je to ozaj tak, že dáš zamestnancom gastrolístky len proti podpisu a nič iné.
bea
07.04.05,09:37
Ja mám iný problém. Možno mi niekto poradí. Kupujeme od firmy DOXX stravné poukážky a tieto vydávame pracovníkom proti podpisu. Stravu mám varí kuchyňa, ktorá nepatrí našej firme v inej obci, kde im naša pani, ktorá vozí vo varniciach obedy, odovzdáva podľa počtu objednaných obedov tieto stravné poukážky. Obedy potom vydá pre pracovníkov. Teraz mi dodávateľ poslal faktúry s tým, že on to tak musí robiť. Ja som bezradný, pretože považujem obedy za vyrovnané tým, že sme mu odovzdali stravné poukážky. Vie mi niekto poradiť v tejto veci? mám mu tie faktúry vrátiť, alebo ich mám nejako zaúčtovať?

Ďakujem
anto, ja si tiež myslím, že Ty vlastne už s tou firmou, ktorá varí, nemáš nič spoločné. Oni predsa dostanú stravné lístky, ako keby Vaši zamestnanci išli do ich prevádzky sa najesť. Je to nejaké nelogické.