Katarína Horváthová
07.05.08,17:31
Ahojte.Poprosím Vás o radu.Vo firme pracujeme na ukolovu mzdu.Za 9 rokov sa mi nestalo aby niekto nedosiahol min.mzdu.teraz však prišli pracovníčky , ktoré sú u nás /skoro z donutenia/ ich materská firma ich poslal na neplatené voľno s tým ,že ich zmluvne zamestnali u nás za tu dobu, čo maju nepl.volno.Lenže tie ženy z trucu nerobili,a su dni ,ked zarobili len 200 Sk.Po troch dnoch sa dali vypísať.Ako VZ im mám vypočítať min.mzdový nárok 46,60 x 8x3 alebo z toho čo v skutočnosti zarobili?Tie ktoré sa nedali vypísať napr.zarobili len 7200 Sk.Mám im doplatiť do min.mzdoveho naroku 22x8x46,60=8202?Su v 1.tar.triede.Dakujem.
Zoltán Kovács
07.05.08,16:00
mimotemy Neplatené voľno môže byť iba na základe vzájomnej písomnej dohody predsa nie?
Katarína Horváthová
07.05.08,16:03
Ano.Vo svojej materskej firme majú neplatené a u nás su normálne na zmluvu.
Zoltán Kovács
07.05.08,16:07
Ano.Vo svojej materskej firme majú neplatené a u nás su normálne na zmluvu.

Nechápem. Firma nemôže svojvoľne poslať zamestnanca na neplatené voľno. Maximálne ak sú prekážky na strane zamestnávateľa, tak môže nariadiť voľno ale s náhradou mzdy. Pozri § 142 ZP. A u vás majú riadnu prac.zmluvu?
Katarína Horváthová
07.05.08,16:13
V ich firme nie je robota,tak sa s nimi dohodli, že si zoberu nepl.volno.Zatial im nasli robotu u nas, s tým , že po troch mesiacoch ich zoberu naspať a daju im zmluvu da konca r.09.Firma nás zaviazala , že nemožeme po ukoncení troch mesiacov , /čo budu u nas na zmluvu/ týchto zamestnancov prijať, len v prípade, že zaplatíme vysokú pokutu.Chcu aby sa im tí zamestnanci vrátili po neplatenom naspať,takto si držia ludi, lebo je nedostatok prac.sil.
mne však ide hlavne o to ako im vypočítať tu mzdu.