ekin
22.06.04,18:32
Nájomca plánuje technické zhodnotenie budovy – výmenu strechy – so suhlasom vlastníka budovy. Ako by bolo čo najvhodnejšie uzatvorit zmluvu medzi oboma stranami? Najomca by to najradsej odpísal za dva roky, čo vsak z pohladu zakona nie je mozne. Vlastník budovy by zas chcel odpustit po dobu dvoch rokov uhradu za nájom a potom si ponechať technické zhodnotenie – a ani to nie je možné podla zakona. Co by ste poradili? Ako to riesit, aby nedoslo k poruseniu zakona a zaroven aj vlk sýty aj ovca cela? :-)
M3G
22.06.04,18:47
Nech strechu kúpi nájomca.

Nech nájomca cenu strechy podelí 24.

Nech nájomca faktúruje 1/24 ceny strechy prenajímateľovi(nesmie ísť o finančný lízing, musí to byť "operatívny" lízing, čiže bez práva prenajímateľa na tú strechu)

Takto sa dostane cena strechy prenajímateľovi do nákladov za dva roky, a nájomcovi zostane strecha. Horšie je to s nákladmi u nájomcu, tomu však bude musieť stačiť jeho strecha...a náklady už bude musieť nejaké zohnať


Poznámka: hatlanina, ak to má byť správne, treba vymeniť nájomcu za prenajímateľa a prenajímateľa za nájomcu
ekin
22.06.04,21:40
zaujimava myslienka...cize vlastnik bude mat strechu v nakladoch, ale nebude ju vlastnit - to znamena, ze sa mu nedvihne cena budovy? Ako čo by mu "operativne" fakturoval najomca?
Naklady najomcu by nebol problem - vlastnik by mu riadne fakturoval najomne a mohli by si vymenit pokl.doklady o uhradach, pripadne klasicky uhradit zavazok/pohladavku. Obaja by mali v prijme za dva roky 500 tis, a obaja za dva roky aj v nakladoch 500 tis. Logiku to ma, len co na to dan.urad? A nejaku tajnu zmluvu - žeby darovaciu? - k tomu, ze sa najomca vzdava prava na tu novu strechu?



Nech strechu kúpi nájomca.

Nech nájomca cenu strechy podelí 24.

Nech nájomca faktúruje 1/24 ceny strechy prenajímateľovi(nesmie ísť o finančný lízing, musí to byť "operatívny" lízing, čiže bez práva prenajímateľa na tú strechu)

Takto sa dostane cena strechy prenajímateľovi do nákladov za dva roky, a nájomcovi zostane strecha. Horšie je to s nákladmi u nájomcu, tomu však bude musieť stačiť jeho strecha...a náklady už bude musieť nejaké zohnať
M3G
23.06.04,04:52
Darovaciu zmluvu neodporúčam kvôli daniam, stačí jednoduchá zmluva o úvere:

Nájomca kupuje nehnuteľnosť, vlastníctvo prechádza na nájomcu, platí to prenajímateľ napr. 500 000 Sk, nájomca si zároveň akože požičiava od prenajímateľa bezúročne 500 000 Sk, spíšu zmluvu o pôžičke.

Pre daňový úrad
Nájomca faktúruje každý mesiac sumu vo výške 1/24 t.j. 20833 Sk. Prenajímateľ ju zaplatí.

A nájomca zároveň vracia každý mesiac prenajímateľovi 20833 Sk.

Všetko by malo byť vrámci predpisov.

Poznámka: rovnaká hatlanina, robiť to čo predtým
ekin
23.06.04,07:35
volaco mi nesedi - vlastnik nehnutelnosti bude mat budovu bez strechy, tazko povedat, ako - cize asi pomerom - by sa to riesilo na katastri. Ani v reale si to neviem predstavit. Potrebovala by som, aby prenajimatel sa stal vlastnikom..aj keby po dvoch rokoch. Len co počas tych dvoch rokov? Mat dom bez strechy (myslim vo vlastnictve, ved na LV je stale majitelom prenajimatel)? Alebo prenajimatel je nadalej vlastnikom starej strechy, avsak ta bola techn.zhodnotena..hm, ....... naozaj neviem, mozno som sa trosku zamotala. Mate tam vetu: "Nájomca kupuje nehnuteľnost,vlastnictvo prechadza na najomcu..." čo sa mi nevidi, lebo skutocne by sa jednalo o dáky zápis na LV a muselo by sa to delit na pomer - hoci v m2.. Tak ako na to? Poradte..:-)
tibor
23.06.04,08:02
zaplatil by som nájomné na 2-3 roky dopredu...vlastník tak získa peniaze na opravu strechy a nájomca si časom bude dávať alikvótne do nákladov nájomné...
ekin
23.06.04,11:56
tibor - ale co s prijimatelom penazi? ten by musel zdanovat prilis vela naraz, nehovoriac o tom, ze sa stane platcom dph, a to je fyzicka osoba - obcan...
- ale aj to je jedna z moznosti...hm,hm..este to tak prežuť
M3G
23.06.04,16:45
Ospravedlňujem sa, zamotal som sa aj ja...nestíham:

Dobrá verzia mala byť:

Prenajímateľ kupuje nehnuteľnosť, vlastníctvo prechádza na prenajímateľa(čiže celá budova je vo vlastnístve prenajímateľa), platí to nájomca napr. 500 000 Sk, prenajímateľ si zároveň akože požičiava od nájomcu bezúročne 500 000 Sk, spíšu zmluvu o pôžičke.

Pre daňový úrad
Prenajímateľ faktúruje každý mesiac sumu nájomného vo výške 1/24 nájomcovi t.j. 20833 Sk. Nájomca ju zaplatí.

A Prenajímateľ zároveň vracia každý mesiac splátku úveru nájomcovi 20833 Sk.


V tom zhone som splietol prenajímateľa a nájomcu, v predchádzajúcich príspevkoch to malo byť vymenené.

No dúfam, že som to už vysvetlil zruzumiteľne, robím to už tak 5 rokov a je to bez väčších problémov.
Peniaze dopredu v žiadnom prípade, to sú zbytočné komplikácie(ale zase to bol lepší nápad ako tá moja hatlanina)
ekin
23.06.04,20:37
tak teraz uz je to omnoho jasnejsie :-))
akurat mam jeden dotaz: ak prenajimatel-vlastnik budovy techn.zhodnoti strechu (za požičane peniaze od druhej strany), ako to moze nedostat do rocnych odpisov upravenych o tech.zhodnotenie? Za to, ze to bude tzv. operat.lizovat? ja viem, zasa rozvetvujem, ale kym v tom ja nemam jasno, kym to nestrávim..... dovtedy proste hladam chyby,zadrhely a riesenia.
Akou zmluvou a na zaklade čoho by som tzv. lizovala strechu? (kludne to moze byt prenajom)
alebo treba zajst do sukr.sfer, cize do SS?
M3G
24.06.04,17:27
Prešiel som radšej do SS.
Zuzka
25.06.04,13:25
Nájomca plánuje technické zhodnotenie budovy – výmenu strechy – so suhlasom vlastníka budovy. Ako by bolo čo najvhodnejšie uzatvorit zmluvu medzi oboma stranami? Najomca by to najradsej odpísal za dva roky, čo vsak z pohladu zakona nie je mozne. Vlastník budovy by zas chcel odpustit po dobu dvoch rokov uhradu za nájom a potom si ponechať technické zhodnotenie – a ani to nie je možné podla zakona. Co by ste poradili? Ako to riesit, aby nedoslo k poruseniu zakona a zaroven aj vlk sýty aj ovca cela? :-)Ekin, ja by som pri riešení takéhoto problému postupovala asi takto:
Techn.zhodnotenie budov a stavieb:
- nadstavby - budovy sa zvyšujú
- prístavby - zmení sa pôdorys - rozšírenie
- stavebné úpravy - zmena vonkajšieho vhľadu stavby.
Na toto všetko je potrebné stavebné povolenie, ohlásenie stavebnému úradu, projekt atď., čiže to je ozaj problém.
Ale zaujalo ma spojenie - výmena strechy:
- pod výmenou strechy by som uvažovala, či ide o opravu, o odstránenie fyzického opotrebenia alebo poškodenia majetku. Sú to udržiavacie práce. Patrí sem oprava fasád, oprava a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena žľabov a odtokových zvodov, oprava a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, atď.
Čiže je dôležité vedieť, či na to treba mať stavebné povolenie. Ja si myslím, že nie. Ale je treba s pozrieť stavbný zákon č. 56/1976 Zb., tam by si potrebné informácie mala nájsť. Ostatné pre Teba už potom nie je určite žiadny problém. Pekný deň.
ekin
25.06.04,15:23
zuzka, ano...posudzovala som vec z pohladu staveb.povolenia - je nutne aj na vymenu krytiny. Ked som premyslala nad tym, ci dochadza k techn.zhodnoteniu - tak podla komentarov k DzP je to jasne, aj ked povodna strecha tam bola, ale kvalitativne parametre sa zmenili (čo je zas normalne,pretoze po tolkych rokoch doslo aj k inovacii materialov, aj k zatepleniu a podobnym drobnostiam). Cize nevyhnem sa modernizacii - taku drobnu opravu za 100 tis sme uz raz robili - krovy sa "opravovali"
Kto by vsak vzal v uvahu opravu za 100-200-300 tisic?
a naviac, kto by nevyuzil vhodnu dobu a nepripravil si priestor na buduce vyuzitie podkrovia? - je to uplne realne. A ked stupne pocet vyuzivanych metrov - v buducnosti - odkial sa vzali? A sme na zaciatku..:-)))
Takto môzeme špekulovat, hladat riesenia.. a v tom je caro porady - tu sa radime, tu si radime..a nehladame priestor na pokuty...
Zuzka
25.06.04,15:41
Samozrejme, ak sa strecha zateplí a využije sa aj podkrovie, tak je to technické zhodnotenie, jednalo by sa už o nadstavbu, takže v tom prípade o oprave nie je ani reči. O opravu by išlo iba v tom prípade, ak by sa pôvodná strecha opravila a dala do pôvodného stavu. S tým čo píšeš plne súhlasím.