eriksson
07.05.08,18:41
Dobry den,

Rad by som doviezol z USA bicykel. Ak mi predajca uvedie na cenovom doklade, t.j. blocku cenu 200 dolarov, bude sa mi clo ratat z tejto sumy? Cena bicykla v zlave je 2000 dolarov, u nas stoji nieco cez 100 000SK. Ale teoreticky, ked ho kupim za 2 dolare, a budem mat od toho doklad, moze colny urad namietat? Ved mam predsa slobodny trh nie:)) Plus ten cenovy doklad musim vlozit do balika alebo akym sposobom mam preukazat cenu zaplatenu za tovar?
Excise Duty
11.05.08,11:22
Dobry den,

Rad by som doviezol z USA bicykel. Ak mi predajca uvedie na cenovom doklade, t.j. blocku cenu 200 dolarov, bude sa mi clo ratat z tejto sumy? Cena bicykla v zlave je 2000 dolarov, u nas stoji nieco cez 100 000SK. Ale teoreticky, ked ho kupim za 2 dolare, a budem mat od toho doklad, moze colny urad namietat? Ved mam predsa slobodny trh nie:)) Plus ten cenovy doklad musim vlozit do balika alebo akym sposobom mam preukazat cenu zaplatenu za tovar?
Prepáč, ale čo chápeš pod pojmom slobodný trh? Ty chceš doviezť bicykel z tretieho štátu a tak sa colnému konaniu nevyhneš, rozhodne netreba spoliehať na to, že colníci uznajú colnú hodnotu bicykla v hodnote 2000 dolárov ako bicykel s hodnotou 200 dolárov. Ak nebudeš mať čo robiť, preštuduj si nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92 z 12. októbra 1992,
ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva, nájdeš ho na stránke
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F
eriksson
11.05.08,19:37
Pod pojmom slobodny trh rozumiem, ze ked si v Statoch kupim bicykel za 200 dolarov, hoci u nas sa predava za 100 000 tisic a predlozim k tomu doklad, tak mi to uznaju, nakolko cena sa vytvara na zaklade dopytu a ponuky, a v mojom pripade je dokazom tejto dohody pokladnicny blocek. To ze, Staty su treti stat, stojaci mimo slobodneho trhu EU je mi jasne, inak by som sa na colnu kontrolu nepytal. Ako poctivy obcan sa vlastne nechcem vyhnut colnej kontrole, len chcem aby sa colny dlh vyratal z ceny, za ktoru som si bicykel kupil. Neviem vsak, ci nemozu tu cenu tovaru spochybnit, a urobit dodatocne ohodnotenie.
JANA71
16.05.08,18:43
Robím colnú deklaráciu už niekoľko rokov, tak
Ti môžem poradiť, že takto colníkov neoblafneš. Ak má colný úrad pochybnosti o cene tovaru, ktorá je v Tvojom prípade zjavne podhodnotená, má na určenie ceny viac možností, jednou z nich je znalecký odhad. Okrem toho majú na to tabuľky, kde je presne určené aký druh motorového vozidla podľa veku má približne akú hodnotu. Ale v podstate si všetko nájdeš v Colnom kódexe Spoločenstva, tak ako Ti radil predchádzajúci prispievateľ. Colný úrad je v tomto prípade povinný dozrieť na to, aby nebol štát ukrátený na colných a daňových poplatkoch, takže s cenou 200,- dolárov, ani dva, by si rozhodne neuspel. Aj keby si dostal motocykel zadarmo, na faktúre musí byť uvedená proforma cena, akú hodnotu tovar má. Okrem toho, budeš si ho pravdepodobne chcieť poistiť počas prepravy a tam musíš tiež uviesť hodnotu, na ktorú tovar poisťuješ, takže sa to dá ľahko overiť. Ak Ti môžem poradiť, radšej nešpekuluj. Ak bude cena "normálna", nikto sa nad tým nebude pozastavovať.
eriksson
18.05.08,13:34
Diky Jani za upresnenie,

Na ten zakon som sa pozrel, a tiez som nasiel zmienku o tom, ze colnici, ak maju podozrenie, ze som v spojeni s predajcom, mozu uvedenu cenu spochybnit a vyratat tak, ako si povedala. Ale zaujimala by este jedna vec. Ak si bicykel, pri ceste lietadlom vezmem ako spolubatozinu, pricom nebude original zabaleny, moze colnici pozadovat zaplatenie cla? Resp. ci ja musim dokazat, ze som bicykel kupil na S.R., resp. v EU, doviezol ho do U.S.A. ako batozinu a teraz si ho zas beriem do S.R., alebo ci oni musia dokazat mne, ze som ho kupil v U.S.A. Viem tak na 90 percent, ze dokazne bremeno bude na mne.

A este som nasiel oslobodenie od cla,ktore sa vztahuje na neziskove organizacie. Ak by som si bicykel doviezol cez sportovy klub, je mozne uplatnit vynimku oslobodenia od cla?
JANKA71
02.06.08,08:55
Postup je takýto:
Ak by si bicykel bral zo sebou do USA, musel by si ho prihlásiť na colnici ako batožinu. Tým sa vyhneš problémom pri dovoze. Ak by si takéto potvrdenie z colnice pri dovoze nemal, musíš bicykel preclievať.
Oslobodenie od dovozných platieb upravuje nariadenie EHS č. 918/83. Čo sa týka dovozu neziskovými org., ide prevažne o tovary na školské, vedecké, charitatívne účely, alebo pre osoby s tel. postihnutím. Nepredpokladám, že by si bicykel mohol takto precliť. Okrem toho, má dosť vysokú hodnotu a aj doba použitia je viac ako jeden rok, takže ak by si ho kúpil cez org., musel by byť účtovne vedený ako majetok organizácie.
Jedinú možnosť vidím v preclení bicykla ako zásielku odosielanú jednou fyzickou osobou inej fyzickej osobe, keby Ti ho niekto poslal. Toto oslobodenie je uvedené v čl. 29 uvedeného nariadenia, ale pozri si ho ešte, či tam nie sú nejaké cenové, príp. iné obmedzenia.
Chcem Ťa ešte upozorniť, že colníci majú právo následne skontrolovať, či boli dodržané podmienky pre oslobodenie od dovozných poplatkov. Takže rátaj aj s tým. Ak by sa následne zistilo, že neboli dodržané podmienky, bude Ti clo aj DPH dovymerané, samozrejme aj s pokutou k tomu.