mariadra
08.05.08,16:26
Pri dedičskom konaní došlo k neúmyselnému opomenutiu právoplatných dedičov. Dedičské konanie po mojej matke prebehlo v roku 2006 a je uzatvorené tak, že ja som uvedená ako jediný dedič. Moja jediná sestra zomrela v roku 1999. Zostali po nej dve deti. Notárka sa ma pýtala len na súrodencov, na deti nie. Ja som sa nikdy o veci spojené s dedičstvom nezaujímala, takže som predpokladala, že notárka to spíše tak, ako to má byť. Asi po roku od vydania dedičského osvedčenia som zistila, že mali dediť aj sestrine deti. V žiadnom prípade nechcem sestrine deti ukrátiť.
Prosím o radu, ako sa to dá napraviť.
Ide o pôdu (poľnohospodársku, lesnú a nejaké zastavané plochy, ktoré užíva obec), ale sú to dosť malé výmery. Pokúšala som sa to urobiť zmluvou o vydaní majtku oprávneným dedičom, podala som návrh na vklad zmluvy o vydaní majetku oprávneným dedičom na katastrálny úrad. Teraz mi prišiel list z katastrálneho úradu, že nie je možné vložiť do katastra novovytvorené podiely pod 2000 m u poľnohospodárskej pôdy a pod 5000 m štvorcových u lesných pozemkov a návrh na vklad musia zamietnuť.
Keby bolo prebehlo dedičské konanie s tromi účastníkmi, bolo by bývalo možné zapísať tieto podiely na všetkých účastníkov konania? Čo mám urobiť, aby som to dala do poriadku?
iriska
08.05.08,14:32
Asi neodpoviem celkom k veci, ale teraz sa nezapisujú také malé podiely, ani sa to tak neprejednáva v dedičstve. Jeden dedič zdedí ten určitý podiel poručiteľa na jednom pozemnku, iný zase na inom pozemku, ďalší zdedí dom. Skús potom podať ten zápis na kataster tak, že deťom tvojej sestry dáš určité pozemky a nie tretiny z každého.
alexandrap
08.05.08,15:37
mozno sa obratit na miestne prislusny sud(tam kde bolo to ded. konanie) a poziadat o 0obnovenie dedicstva-ze sa nasli dalsi dedici- sud zastupenu sudnym komisarom(povereny notar)urci spoluvlastnicke podiely na kazdom dieli nemovitosti,zapisanom osobitne na liste vlastnictva,nech je to aj 1m2 ...bud na zaklade dohody dedicov,alebo podla zakonnych podielobv
.po nadobudnuti pravoplatnosti dedicskeho konania zasle sud vklad do katastra
wagner
08.05.08,16:01
Už ani notár pri dedičskom konaní nedáva možnosť rozdeliť nehnuteľnosti - teda pozemky a lesy pod výmeru stanovenú zákonom. Aj my keď sme mali dedičské konanie v roku 2001 notárka to výslovne povedala, že buď sa dohodneme hneď, alebo odloží konanie do doby, pokiaľ sa dohodneme. Ja som sa vzdala v prospech brata a tak lesné pozemky pripadli dve tretiny bratovi a jedna tretina mne. Tiež ju neužívam a majú to v správe lesy. Takže aj v prípade obnoveného dedičského konania sa nedá napísať na nehnuteľnosť menšiu ako stanovuje zákon viac vlastníkov. Treba sa dohodnúť komu čo pripadne a až potom požiadať o obnovu dedičského konania.
Mária27
09.05.08,11:19
My sme mali začiatok dedičského konania v tom zmysle, že sa nemôže pôda drobiť a nezapíšu nás na jednu rolu viacerých, že si treba podeliť celé role. V tom čase prebiehali o tom rôzne diskusie právnikov.

Po polroku sa ustálilo, že spoluvlastníctvo nie je drobenie pôdy. Notárka vyhlásila, že ak sa nedohodneme na celých rolách, dá nás všetkých na každú rolu v dedičských podieloch.

Takže už to ide. Môžete byť spoluvlastníci, pretože tam nie je drobenie, ale len určený podiel. V prípade predaja sa tiež môže predať len spoluvlastnícky podiel. K reálnemu rozdeleniu spoluvlastníctva nemôže prísť, ak by niektorý podiel mal byť menší ako - myslím 20 árov ornej pôdy.

Na pozemky v intraviate drobenie neplatí.