pupkin
08.05.08,18:49
poraďáci poraďte nemám v tom nejak kasno. ak idem robiť platňu, do akej hĺbky mám ísť so základovými pásmi? platňa bude 8,6 x 6 metra. vďaka
pupkin
09.05.08,10:04
nemám v tom jasno
Zoltán Kovács
09.05.08,10:07
Čo bude stáť na tej platni?
katkaj
09.05.08,10:29
A v projekte nemáš hĺbku pásov ?
Mabicu
09.05.08,15:34
Základové pásy sa robia do nezamrzavej hĺbky. U nás je to z pravidla od 80cm až do 120cm. Pre bežný rodinný dom to stačí. Predtým sa ale do vyhĺbených pásov sype tzv. záhozový štrk. Hlavne na miestach kde je ílovitá pôda. Hrúbka základov zase záleží od predpokladanej hmotnosti stavby. Pri vami zadaných rozmeroch predpokladám že ide o malý rodinný dom alebo chatu. Myslím že 80cm bude stačiť ak to nestaviate niekde v Tatrách.
Peter Briatka
09.05.08,17:41
Myslím že 80cm bude stačiť ak to nestaviate niekde v Tatrách.
Preco by v Tatrach 80 cm nestacilo.... ???? TO JE ABSOLUTNA BLBOST.... Ak uvadzate Tatry - je tu odvovodnene domnievat sa ze mate na mysli sklane podlozie... A co myslite aka je nezamrzna hlbka v takomto podlozi (nenasytenom vodou - kedze tam nema kde byt) - NO PREDSA MENSIA.... T.J. V skalnom podlozi vam staci stabilizovat zaklady proti vyboceniu a samozrejme nadimenzovat ich na prenos zatazenia....
pupkin
09.05.08,18:14
bude to jednopodlažný domček s väzníkovou strechou s ľahkou krytinou. na projekte mám základy 1 m. v Lučenci
a u t o r
11.05.08,11:39
Ahoj!
Nooo..., zalezi na tom, co na tej platni bude stat?! Ak chces tradicne zaklady, potom musia zakladove pasy siahat do tzv. nepremrzajucej hlbky. To je v roznych zemepisnych polohach (Slovenska) rozne, od 0,8 az do 1,4m. No da sa to aj inaksie...
a u t o r
11.05.08,11:43
Postrehol som, ze sa jedna o Lucenec. Ak je podlozie vporiadku, teda nestavias v nejakom komplikovanom terene, bude postacovat aj 0,8m. A co takto kamenny vankus? Pocul si o takom niecom? Da sa aj inak...
pupkin
11.05.08,17:15
čo to je ten kamenný vankúš? ja plánujem dať na spodok makadam, zhutniť ho a betónovať, pričom dám 1/3 lomový kameň.
Mabicu
20.05.08,15:31
čo to je ten kamenný vankúš? ja plánujem dať na spodok makadam, zhutniť ho a betónovať, pričom dám 1/3 lomový kameň.
Ja by som odporúčal záhozový riečny štrk s pieskom. Na veľkosti kameňov nezáleží. Sám som taký dával. Upadá problém s hutnením. Neviem si dosť dobre predstaviť pod základmi zhutnený makadam.
Mabicu
20.05.08,15:36
Preco by v Tatrach 80 cm nestacilo.... ???? TO JE ABSOLUTNA BLBOST.... Ak uvadzate Tatry - je tu odvovodnene domnievat sa ze mate na mysli sklane podlozie... A co myslite aka je nezamrzna hlbka v takomto podlozi (nenasytenom vodou - kedze tam nema kde byt) - NO PREDSA MENSIA.... T.J. V skalnom podlozi vam staci stabilizovat zaklady proti vyboceniu a samozrejme nadimenzovat ich na prenos zatazenia....
Nebavíme sa o stavbe na lomničáku ale v trebárs v okolí Popradu, aj keď už teraz viem že stavba bude v Lučenci. V okolí Popradu a teda aj Tatier je minimálna odporúčaná nezamrzavá hĺbka 1,2 m. A nejedná sa o skalnaté podložie, tam je spôsob stavby špecifický podľa podmienok!!!
titiko20
20.05.08,15:50
Ta hlbka zavisi hlavne od geologickeho podkladu. Pokial nebol v danej lokalite robeny podrobny geologicky prieskum, co urcite nebol, tak sa davaju zaklady standardne na sirku 60cm a do hlbky 1,5 m:D
KEJKA
15.05.09,15:08
takže začíname stavať..... robí to firma, a ako som avizovala, budem sa pýtať vás odborníkov, aby som nazbierala argumenty do prípadnej diskusie s dodávateľom stavby.
vybagrovali nám podľa projektu a zamerania základové pásy (?)
šírka 50 cm, hlbka 25 cm. Preto tak málo, lebo sme pod terénom.
Do tých rýh nasypali nejaký štrk a teraz
1. tie pásy zalievajú betónom.
2. na betonové pásy pôjdu DTčka a tie budú tiež vyplnat betonom. Celkovo asi do výšky 80-100 cm?....to by malo byť 40cm nad úrovňou terenu podľa projektu.
3. priestor medzi pásmi zasypú - čiastočne vykopanou zeminou a čiastočne štrkom, lebo zeminy bude málo ..... OK?
4. napokon sa bude robiť platňa,
==================
moja otázka
pri 1. najprv spomínali, že budú robiť debnenie, teraz rovno zalievajú betonom...je to OK? žiadne železo? môýe sa to robiť po častiach? teraz zaliali 7m v jednej ryhe, odišli, pokračovať budú v pondelok...nevadí, že doterajší beton bude už suchý? tvrdý?

v ktorej fáze 2,3 alebo 4 sa má riešiť hlavný odpad-do obecnej kanalizácie? Alebo teraz zabetonujju všetko až po platňu a potom budú vrtať dieru kvoli odpadovej rure?
detto s vodou......... kedy riešiť prechod rúr na studenú vody z prápojky do domu? Nemám na mysli rozvody len tie hlavné prestupy.
==============
Prepáčte naivné a možno blbo formulované otázky, ale pýtala som sa aj ich a odpovede sú pre mňa nezrozumiteľné.
220870
15.05.09,17:05
Debnenie asi nahradili DT-čkami,alebo tým debnením mysleli prestupy pre siete.Ak robili také nízke základy tak všetky odpady prípojky adt asi pôjdu popod základ.
KEJKA
15.05.09,17:50
dakujem a este som si vsimla, že po celej dlzke vsetkých pasov na piesok natiahli po strede hliníkový pás..... to je načo?
KEJKA
17.05.09,13:23
posúvam....
aj ked zajtra budem mať možnosť sa na to opýtať.
KEJKA
17.05.09,15:53
dakujem a este som si vsimla, že po celej dlzke vsetkých pasov na piesok natiahli po strede hliníkový pás..... to je načo?
tak ma napadlo, že by to mohlo súvisieť s hromozvodom, alebo niečo ako uzemnenie, .....nie je táto moja domnienka blbosť?
KEJKA
18.05.09,10:34
Debnenie asi nahradili DT-čkami,alebo tým debnením mysleli prestupy pre siete.Ak robili také nízke základy tak všetky odpady prípojky adt asi pôjdu popod základ.
takže som sa dozvedela, že betónuju preto, elbo boli vybagrované základové pásy príliš hlboko. Na tento betón pôjdu DTčka, pričom sa podľa potreby vynechá tvárnica pre prestup odpadu, či vody.
KEJKA
13.06.09,06:12
takže som sa dozvedela, že betónuju preto, elbo boli vybagrované základové pásy príliš hlboko. Na tento betón pôjdu DTčka, pričom sa podľa potreby vynechá tvárnica pre prestup odpadu, či vody.
nejde mi upraviť príspevok, tak ho citujem. Pridávam link
http://www.porada.sk/blog.php?b=327
kde je pokračovanie - popis prác. Otázka je už bezpredmetná, nakoľko platňa je hotová.
chandler
15.06.09,07:59
Ta hlbka zavisi hlavne od geologickeho podkladu. Pokial nebol v danej lokalite robeny podrobny geologicky prieskum, co urcite nebol, tak sa davaju zaklady standardne na sirku 60cm a do hlbky 1,5 m:D

jasnacka :) lebo to povedal ten pan s pivnym bruchom v tielku co dosiel a povedal, ze take zaklady musia uniest vsetko :)
chandler
15.06.09,08:02
posúvam....
aj ked zajtra budem mať možnosť sa na to opýtať.


dolezite je aby zakladova skara bola min. 80 cm pod buducim terenom... vychadza to tak?
KEJKA
15.06.09,09:01
dolezite je aby zakladova skara bola min. 80 cm pod buducim terenom... vychadza to tak?
áno, ak máš na mysli tie základové ryhy. Tie najskor zalievali betonom cca 40 cm, potom dávali tie DTčka tri vrstvy, čo je minimálne 60 cm.... musela by som sa pozrieť. takže môj odhad je meter.
pivko
02.10.09,17:27
Dnes som zabetónoval základovu platňu pod montovaný záhradný domček 4x3 m. Ako mám postupovať ďalej? kedy možem nalepiť penetrákom IPU? stačí izolácia pod okrajove steny, alebo mám zaizolovať cely povrch platne.Budúci vikend mi majú chatku zmontovať.
kabatik
02.10.09,18:48
Mabicu vraví: Predtým sa ale do vyhĺbených pásov sype tzv. záhozový štrk. Hlavne na miestach kde je ílovitá pôda.

Bože ,bože. Záhozový štrk sa práve nesmie dávať tam , kde sú ílovité zeminy a hlavne na nepriepustné íly. To by som si pod základmi urobil zberný kôš na vodu. A vôbec. Štrkové lôžko je veľký omyl stavbárov. Ak sa kope ručne a základová škára je rovná či mokrá alebo suchá potom je štrkové lôžko neopodstatnené. Neviem prečo sa zo štrkového lôžka stal štandart.
ciners
02.10.09,21:05
Doplnim temu pre vsetkych,co riesia dilemu zakladania. Zodpovedneho statika mate na projekte. Projekt na zaklade debaty na forach nemenit, preberate tak ZODPOVEDNOST za pripadne poruchy. Skusenosti ochotnych ludi zo stavby svojho RD nenahradia 6rokov studia na stavebnej fakulte.
pivko
29.10.09,16:59
áno, ak máš na mysli tie základové ryhy. Tie najskor zalievali betonom cca 40 cm, potom dávali tie DTčka tri vrstvy, čo je minimálne 60 cm.... musela by som sa pozrieť. takže môj odhad je meter.
Dnes som betonoval a tiež som navrhoval tento variant , nakoľko na vrchu výkopu dosť spadli okraje, ale dozor mi doporučil radšej došalovať a minimálne zaliať v zemi základ 60cm. nakoniec sme liali 75cm a ešte pojdu 2 rady DT. Chcem sa opýtať odborníkov či je vhodné dať medzi zhutnenú zeminu pred zásypom makadamom takú textiliu ako dávaju pri stavbe dialnic. málo by to podľa mňa zabrániť zatláčaniu makadamu do hliny, alebo tu textiliu použiť radšej na zakrytie zhutneného makadamu aby tam nezatieklo veľa betónu???
Vopred ďakujem za skoré rady nakoľko budúci týždeň betónujem platňu.
220870
29.10.09,17:13
Jednoznačne pod makadam.
vladoziak
29.10.09,18:58
V prispevkoch je niekolkozlych informacii
1.navoz lomoveho kamena-neviem preco vsade chcete pchat do zakl.pasov kamen a zvlast pri ile.Zla volba,il je ako spongia na vodu .ked date na take nieco kamen treba jednoznacne drenaz a oddelit geotextiliou.
2.to zelezo co trci je FeZn pasovina 30/4 mm a je urcena na bleskozvod a uzemnenie domu
3.sirka zakladoveho pasu sa neurcuje len tak od brucha ale je dana unosnostou podlazia a vahou celej stavby
4.vysku zakladoveho pasu urcujeme podla roznasacieho uhla betonu a to podla sirky pasu a sirky muriva co bude na nom

5.postavdom.webnode.sk/news/ako-na-zaklady-1-cast-/
casom bude viac