Mipolka
08.05.08,20:13
Mám ďalšiu perličku:-)
Spoločnosť obstarala stroje z tretích krajín (samozrejme, že jej s tým vznikli aj obstarávacie náklady: preprava, manipulácia). Tieto stroje ale neskôr, ešte neboli zaradené (nebola ukončená montáž) predala leasingovej spoločnosti, presna za cenu obstarania strojov, do predajnej ceny nezahrnula obstar.náklady. A táto leasing.spol. ich následne v ten istý deň späť predala spol. na základe zmluvy o finančnom leasingu....čo s tými obstarávacími nákladmi? Podľa mňa je správne ich zahrnúť do obst.ceny strojov aj keď boli predané a následne opäť kúpené od leasingovej spol. Vy si čo o tom myslíte?
azla
08.05.08,20:53
Mám ďalšiu perličku:-)
Spoločnosť obstarala stroje z tretích krajín (samozrejme, že jej s tým vznikli aj obstarávacie náklady: preprava, manipulácia). Tieto stroje ale neskôr, ešte neboli zaradené (nebola ukončená montáž) predala leasingovej spoločnosti, presna za cenu obstarania strojov, do predajnej ceny nezahrnula obstar.náklady. A táto leasing.spol. ich následne v ten istý deň späť predala spol. na základe zmluvy o finančnom leasingu....čo s tými obstarávacími nákladmi? Podľa mňa je správne ich zahrnúť do obst.ceny strojov aj keď boli predané a následne opäť kúpené od leasingovej spol. Vy si čo o tom myslíte?
Pri obstaraní dlhodobého hmotného majetku je potrebné vychádzať z postupov účtovania v PÚ.


§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku


(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä ...

Ak stroje ešte neboli uvedené do užívania a boli následne predané, vyradíte ich zápiso 541/042 v cene obstarania (na účte 042 sú všetky náklady súvisiace s obstaraním, ktoré sú rámcovo uvedené v § 35).