megyzah
07.05.08,10:30
Ešte jedna prosba. Zamestnankyňa si požiadala o starobný dôchodok - v júni. To znamená, že ak aj bude dôchodkyňou, ale bude chciet u nás robiť ( zmluvu má na dobu neurčitú ), musíme ju ďalej zamestnávať , prípadne s ňou rozviazať pracovný pomer z org. dôvodov aj s odstupným? A ako je to s odchodným, ako som si prečítala v ZP tak odchodné sa vyplatí pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí st. dôchodku - to znamená že ak u nás bude ďalej pracovať, tak odchodné jej vyplatím až keď skončí pracovný pomer? Ďakujem.
Zoltán Kovács
07.05.08,10:22
Ešte jedna prosba. Zamestnankyňa si požiadala o starobný dôchodok - v júni. To znamená, že ak aj bude dôchodkyňou, ale bude chciet u nás robiť ( zmluvu má na dobu neurčitú ), musíme ju ďalej zamestnávať , prípadne s ňou rozviazať pracovný pomer z org. dôvodov aj s odstupným? A ako je to s odchodným, ako som si prečítala v ZP tak odchodné sa vyplatí pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí st. dôchodku - to znamená že ak u nás bude ďalej pracovať, tak odchodné jej vyplatím až keď skončí pracovný pomer? Ďakujem.

Keď má platnú prac.zmluvu, tak naďalej má všetky práva a povinnosti ako ostatní zamestnanci. Aj na výpoveď sa vzťahujú rovnaké predpisy. Odchodné sa vypláca pri prvom ukončení prac.pomeru po priznaní star.dôchodku.
Chobot
07.05.08,10:24
Ešte jedna prosba. Zamestnankyňa si požiadala o starobný dôchodok - v júni. To znamená, že ak aj bude dôchodkyňou, ale bude chciet u nás robiť ( zmluvu má na dobu neurčitú ), musíme ju ďalej zamestnávať ,

Áno, bude ďalej pracovať. A to požiadala v júni 2007, alebo len požiada v júni 2008??:confused: Veď ešte je len máj?

Či to požiadala k júnu? Ale to ešte asi nemohla, veď neukončila máj? Dôchodok sa dá priznať spätne, ale nie dopredu...


prípadne s ňou rozviazať pracovný pomer z org. dôvodov aj s odstupným?

Áno. Ak už bude mať priznaný dôchodok, tak aj s odchodným.


A ako je to s odchodným, ako som si prečítala v ZP tak odchodné sa vyplatí pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí st. dôchodku - to znamená že ak u nás bude ďalej pracovať, tak odchodné jej vyplatím až keď skončí pracovný pomer? Ďakujem.

Áno
megyzah
08.05.08,16:37
Áno, bude ďalej pracovať. A to požiadala v júni 2007, alebo len požiada v júni 2008??:confused: Veď ešte je len máj?

Či to požiadala k júnu? Ale to ešte asi nemohla, veď neukončila máj? Dôchodok sa dá priznať spätne, ale nie dopredu...

Prepáč, zle som napísala, do dôchodku ide v júni 2008, že si o dôchodok požiada vieme, len som nevedela či sa tým zmení niečo v pracovnom pomere, ako som pochopila tak nie.


Áno. Ak už bude mať priznaný dôchodok, tak aj s odchodným.

Čiže to odchodné ale vyplatím až keď skončí pracovný pomer, však? Nie v mesiaci v ktorom ide do dôchodku.



Áno
Ďakujem.
rodina1
02.06.08,07:50
Dobrý deň. Zamestnankyňa by chcela z rodinných dôvodov požiadať k 1. júlu o predčasný starobný dôchodok. Má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Musí požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru k uvedenému dátumu dohodou, ak nebude zamestnávateľ súhlasiť, musí dať výpoveď? Neviem sa moc orientovať čo sa týka nároku na starobný dôchodok a skončenie PP. Ďakujem
Chobot
02.06.08,08:18
Dobrý deň. Zamestnankyňa by chcela z rodinných dôvodov požiadať k 1. júlu o predčasný starobný dôchodok. Má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Musí požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru k uvedenému dátumu dohodou, ak nebude zamestnávateľ súhlasiť, musí dať výpoveď? Neviem sa moc orientovať čo sa týka nároku na starobný dôchodok a skončenie PP. Ďakujem

Nemusí skončiť PP, môže normálne pracovať ďalej, aj keď jej priznajú dôchodok.

Z otázky nie je jasné na čo sa presne pýtaš, preto ak som dal zlú odpoveď, tak konkretizuj otázku.
katka50
02.06.08,09:20
Dobrý deň. Zamestnankyňa by chcela z rodinných dôvodov požiadať k 1. júlu o predčasný starobný dôchodok. Má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Musí požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru k uvedenému dátumu dohodou, ak nebude zamestnávateľ súhlasiť, musí dať výpoveď? Neviem sa moc orientovať čo sa týka nároku na starobný dôchodok a skončenie PP. Ďakujem
Požiadanie-priznanie predčasného starob.dôchodku nie je dôvodom na ukončenie prac.pomeru.
rodina1
02.06.08,09:33
Nemusí skončiť PP, môže normálne pracovať ďalej, aj keď jej priznajú dôchodok.

Z otázky nie je jasné na čo sa presne pýtaš, preto ak som dal zlú odpoveď, tak konkretizuj otázku.
Ďakujem za odpoveď. Upresním otázku. Ona by chcela skončiť pracovný pomer k 1. júlu, dôvodom je požiadanie o predčasný starobný dôchodok z dôvodu starostlivosti o matku a odchod z trvalého bydliska do bydliska matky. Ďakujem. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.
Chobot
02.06.08,09:43
Ďakujem za odpoveď. Upresním otázku. Ona by chcela skončiť pracovný pomer k 1. júlu, dôvodom je požiadanie o predčasný starobný dôchodok z dôvodu starostlivosti o matku a odchod z trvalého bydliska do bydliska matky. Ďakujem. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.

Ak chce skončiť PP, môžete buď dohodou alebo ak nesúhlasíte s dohodou, tak výpoveďou z jej strany. Priznanie dôchodku nemá vplyv na spôsob skončenia prac. pomeru. Ten sa má ukončiť v súlade so ZP.
rodina1
02.06.08,10:06
Chobot, ďakujem.
Elena Brindzová
16.06.08,09:39
Dobrý deň.
Ja by som potrebovala vedieť na koľko mesačné odchodné má nárok zamestnankyňa, ktorá odchádza do predčasného starobného dôchodku.
Za pomoc ďakujem.
Tweety
16.06.08,09:42
Dobrý deň.
Ja by som potrebovala vedieť na koľko mesačné odchodné má nárok zamestnankyňa, ktorá odchádza do predčasného starobného dôchodku.
Za pomoc ďakujem.
Podľa §76 ZP vzniká nárok na priemerné najmenej jednomesačné odchodné. Doplním, ak končí PP. Inak nárok nevzniká.
Chobot
16.06.08,09:57
Dobrý deň.
Ja by som potrebovala vedieť na koľko mesačné odchodné má nárok zamestnankyňa, ktorá odchádza do predčasného starobného dôchodku.
Za pomoc ďakujem.


Podľa §76 ZP vzniká nárok na priemerné najmenej jednomesačné odstupnéodchodné.

Na odchodné má ale nárok len v prípade, ak končí PP. Samotné priznanie predčasného dôchodku nezakladá nárok na odchodné.
Tweety
16.06.08,09:59
Na odchodné má ale nárok len v prípade, ak končí PP. Samotné priznanie predčasného dôchodku nezakladá nárok na odchodné.
Logicky som predpokladala, že odchádza do dôch. s tým, že končí PP.
Chobot
16.06.08,10:07
Logicky som predpokladala, že odchádza do dôch. s tým, že končí PP.

Hej, ale podľa skúseností s mnohými pýtajúcimi sa som zistil, že to nie je vždy logické...:rolleyes::eek::D:D:D
Elena Brindzová
16.06.08,11:53
Samozrejme, že končí pracovný pomer. Pýtam sa len preto, že ona tvrdí že má nárok na trojmesačné odchodné. Tak som si to chcela overiť.
Ďakujem za odpovede.
Príjemný deň.
Elena Brindzová
16.06.08,12:09
A mám ešte jeden problém. Ak je v kolektívnej zmluve uvedené , že má nárok na odchodné do výšky 3 mesačného platu. Môžem postupovať aj tak, že dostane jednomesačné podľa zákona.
ďakujem.
jankasm
16.06.08,12:09
Samozrejme, že končí pracovný pomer. Pýtam sa len preto, že ona tvrdí že má nárok na trojmesačné odchodné. Tak som si to chcela overiť.
Ďakujem za odpovede.
Príjemný deň.

No podľa ZP určite nie. 2-3 mesačné /podľa okolností/ je v zákonníku stanovené len odstupné. Odchodné môžete mať zvýšené v kolektívnej zmluve, ak nejakú máte. ;)
jankasm
16.06.08,12:11
A mám ešte jeden problém. Ak je v kolektívnej zmluve uvedené , že má nárok na odchodné do výšky 3 mesačného platu. Môžem postupovať aj tak, že dostane jednomesačné podľa zákona.
ďakujem.

No práve z toho ona asi usúdila, že má nárok na 3-mesačné odchodné. Ale podľa mňa, keďže je to formulované DO VÝŠKY ..... tak jej musíte vyplatiť minimálne odchodné podľa zákonníka práce, číže 1 mesačné, a môžete až 3 mesačné, ale nemusíte.
Elena Brindzová
17.06.08,05:20
Ďakujem za všetky odpovede.
Ešte jedna otázka. Ako dlho musí zamestnanec pracovať v danom podniku, aby mal nárok na odchodné ak odchádza do predčasného starobného dôchodku. Jedná sa o pracovníka, ktorý u nás pracoval tri roky. Chcela by som vedieť či má nárok na odchodné.
Tweety
17.06.08,05:43
Ďakujem za všetky odpovede.
Ešte jedna otázka. Ako dlho musí zamestnanec pracovať v danom podniku, aby mal nárok na odchodné ak odchádza do predčasného starobného dôchodku. Jedná sa o pracovníka, ktorý u nás pracoval tri roky. Chcela by som vedieť či má nárok na odchodné.
Pri nároku na odchodné podľa §76 ZP nie je podstatné koľko v podniku odpracoval, tam zákon určuje minim. jednomesačné odchodné. Ak je KZ , v ktorej je ošetrená vyššia suma, tak potom platí ten vyšší nárok.