sgi320
08.05.08,19:50
ahojte, poprosim o radu ohladom ukoncenia spoluprace so spravcovskou spolocnostou, ktora spravuje nasu bytovku s 11 bytmi (nebudem uvadzat jej meno, mam dojem, ze uz aj tak je znacne poskodene ;)

situacia je nasledovna - cca v marci 2007 sme ako vlastnici bytov pristupili k zmluve o vykone spravy (kedze ide o novostavbu a dodavatel stavby bol zo zakona povinny podpisat zmluvu s nejakou spravcovskou spolocnostou a my ako vlastnici sme zase boli povinni k tejto zmluve pristupit pri podpisovani kupnych zmluv), tymto sa zacal nas zmluvny vztah s nemenovannou spravcovskou spolocnostou, za vyse roka fungovanie tohto "vztahu" sme v podstate vsetci vlastnici presvedceni, ze spravca za ten rok pre nas nespravil nic (vsetky podstatne problemy sme si riesili sami), a preto sme sa rozhodli, ze spolupracu so spravcom ukoncime - cize ukoncime zmluvu vypovedou

no a tu sa zacina moja otazka (precital som si par netovych diskusii a nasiel nejake info, ale nenasiel relevantnu odpoved):

1. pre zaslanie vypovede spravcovskej spolocnosti staci zvolat zhromazdenie vlastnikov, odsuhlasit tuto vypoved hlasovanim (na com sme sa vsetci zhodli) bez ucasti zastupcu spominanej spravcovskej spolocnosti alebo je nevyhnutne, aby sa zastupca spravcu tohto zhromazdenia zucastnil ?

2. ak je mozne odhlasovat vypoved spravcovi na zhromazdeni vlastnikov bez jeho ucasti, co vsetko je potrebne spolocne s vypovedou spravcovi zaslat ? (zapisnicu zo zhromazdenia, prezencnu listinu, vysledky hlasovania ... ???)

3. na spominanom zhromazdeni sme sa (rozumej vlastnici) dohodli na tom, ze si vytvorime SVB, je potrebne SVB zaregistrovat este pred vypovedanim zmluvy so spravcom alebo je na to dostatok casu pocas vypovednej doby ? ano, uvedomujem si, ze zmluvny vztah konci az uplynutim vypovednej doby, ale necham si poradit :) tu doplnim este jednu otazku - je nasou povinnostou informovat sucasneho spravcu o dalsej forme spravovania nasej bytovky (jednoducho, ci ma pravo vediet, ze si ideme zalozit SVB alebo prechadzame k inemu spravcovi) ?

4. tato otazka je tak trosku mimo temy, ale opytam sa (velmi zjednodusene) - spominana spravcovska spolocnost si fakturuje mesacne za POaBOPZ cca 800 SKK s danou, pricom sa jej zastupca v nasej bytovke za cele obdobie ukazal asi raz, ake mate s tymto skusenosti ? je nevyhnutne robit "poziarne kontroly" kazdomesacne ? spravca argumentuje tym, ze on ich nerobi mesacne, ale raz za stvrtrok (co vsak nevie preukazat) , ale fakturuje to mesacne, za akekolvek poznatky, tykajuce sa POsBOZP v bytovkach dakujem

rovnako dakujem za vsetky odpovede,

Peter
lubica_02
08.05.08,18:16
1. Ak nie ste SVB - najlepšie je zvolanie schôdze - ja osobne by som pozvala aj správcu domu / obačajne príde zástupca spoločnosti /. Programom schôdze by bolo založenie SVB a výpoveď zmluvy o výkone správy.
SVB môžete založiť ihneď - najlepšie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a treba SVB zaregistrovať na okr. úrade, k tomu je treba zmluva o SVB, kde je zvolený predseda SVB, rada, ktorá má minimálne 3 členov,zápisnica a prezenčná listina zo schôdze. Takto môžete najľahšie zrušiť zmluvu so správcom.
2. + 3. Ak nechcete pozvať správcu na schôdzu , zašlite mu kópie zo zápisnice zo schôdze a výpoveď, z dôvodu založenia SVB.
Ak by Ste SVB nezakladali, je lepšie správcu na schôdzu pozvať s predložením programu schôdze. Zákon to prikazuje a správca by sa mohol ohradiť na nesplnenie zákona / viem to z osobnej skúsenosti /, výpovedná lehota je 3 mesiace a začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.Správcovi nemusíte oznamovať, ak nezaložíte SVB kto Vás bude spravovať . Založenie SVB je potrebné oznámiť, z dôvodu ukončenia zmluvného vzťahu.
4. PO - myslím, že povinnosť dodržať tieto predpisy je potrebné 2 x do roka- kontrola hydrantovej siete , hasiacich prístrojovv dome a v strojovniach výťahov. Ten poplatok doteraz vyberaný správcom je neoprávnený. Ak sa mýlim - opravte ma.

Prajem veľa úspechov.
sgi320
08.05.08,18:53
Lubica,

velmi pekne dakujem za promptnu odpoved, napriek tomu som si nie isty, ci vsetkemu rozumiem :O)

1. SVB nie sme (ale smerujeme k tomu :O) , z uvedeneho som pochopil, ze najvhodnejsou formou je zvolat schodzu za pritomnosti zastupcu spravcu, cize ho pisomnou formou pozvat na spominanu schodzu a vopred ho informovat o programe, nerozumiem celkom, preco registrovat SVB uz teraz resp. k prvemu nasledujuceho mesiaca, kedze zmluvny vztah so spravcovskou spolocnostou skonci az uplynutim vypovednej doby (cize by doslo laicky napisane k subehu dvoch "spravovani")
2. a 3. otazkou nie je, ci my (vlastnici) chceme pozvat spravcu na schodzu, ale ci sa spravca zucastni a samozrejme chceme toto konanie urychlit, napriek tomu, z bodu 1. vyplyva, ze najrozumnejsou cestou bude zvolat schodzu za jeho pritomnosti, oboznamit ho s programom a za jeho ucasti tuto zmenu odhlasovat (vypoved zmluvy a zalozenie SVB) a vysledok (zapisnicu, vypoved) mu zaslat postou
3. poprosim o info, ci existuje nejaka vyhlaska (norma), v ktorej je uvedena tato povinnost, pripadne nejaky link, kde by som sa dozvedel viac

- k tomu poslednemu bodu, akym sposobom je mozne u spravcu "reklamovat" neopravnene fakturovanie za podobnu (nevykonavanu) cinnost ? ide totizto o to, ze spravca nas presviedca, ako kontroly POaBOZP vykonava napriek tomu, ze sme ho videli v bytovke raz, spravca si vedie knihu poziarnej ochrany, na zaklade ktorej argumentuje, ze spominane kontroly vykonava, akym sposobom to riesit, kedze ide vlastne o tvrdenie proti tvrdeniu (neexistuje ziadny doklad o tom, ze by kontrolu v bytovke vykonal)

dakujem a prijemny vecer,
Peter
lubica_02
08.05.08,19:31
Všetko ohľadom správy bytov a SVB je v zákone 182/1993 Z.z., nájdeš aj na porade.
Myslela som založenie SVB k 1. dňu nasledujúceho mesiaca ako ukončíte zmluvu so správcom, teda na schôdzi už budete mať všetko rozhodnuté a odsúhlasené - založenie SVB musia odsúhlasiť minimálne 2/3 všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome prítomných na schôdzi.
Registrovať SVB môžeš až po tejto schôdzi a po ukončení správy domu terajším správcom.
Správcu by som teda pozvala, ak sa nezúčastní je to jeho vec. Vy ako vlastníci rozhodujete o všetkom čo sa vo Vašom dome vykoná a akú správu si zvolíte. Nemôže robiť prekážky. Pozvánka na schôdzu musí byť vlastníkom bytov a nebytových priestorov - aj správcovi / ak tam vlastní byt alebo nebyt. priestor určite / doručená minimálne 5 dní pred konaním schôdze.

Čo sa týka obhliadok a kontrol PO a BOZP, žiadajte toto vykonať s povereným zástupcom domu, vykonanie práce potvrdí podpisom,ale zdá sa mi to úplne zbytočné a hlavne škoda vašich peňazí.

Pekný večer - Ľubica
Tu je zákon 182 :D (http://porada.sk/attachment.php?attachmentid=14105&d=1183411857)
sgi320
08.05.08,20:01
Zakon 182/1993 Z.z. poznam :O) Bohuzial jeho sucastou nie su odpovede na vsetky otazky tykajuce sa spravcovskych spolocnosti a SVB, najma tie prakticke

dakujem za prispevky, idem pripravit pozvanku pre spravcu :O)

dobru noc, Peter
sthruska
09.05.08,05:45
Požiarne kontroly v obytných domoch raz za 12 mesiacov!!! Pozor na to, čo ten mesačný poplatok 800 Sk pokrýva - len kontrolu domu alebo aj:
revízie hasiacich prístrojov,
revízie hydrantov apod.

Osobne považujem takýto poplatok za zdieranie.
sgi320
09.05.08,09:00
nuz, a tu nastava prave otazka, ze ci 1x, 2x alebo kolkokrat do roka, poziarne hydranty nam instalovala uplne ina (certifikovana) firma, hasiace pristroje osadil spravca, ale v novostavbe vykonavat kontroly PO kazdomesacne ? :O)
sthruska
09.05.08,14:33
Ako som napísal. Zákon určuje raz za 12 mesiacov. Iniciatíve sa medze nekladú ;)
Ako som spomínal, treba si pozrieť, čo všetko sa hradí z tejto sumy. V každom prípade je neprimeraná.
sgi320
11.05.08,18:12
dobry vecer, este mam jednu otazocku, lebo som trosku zmateny:

v zmluve o vykone spravy mame uvedene, ze schodzu vlastnikov zvolava spravca, cize ja (zastupca vlastnikov) mam spravcovi zaslat ziadost o zvolanie schodze s prilozenymi podpismi vlastnikov ?

alebo schodzu mozeme zvolat aj my (vlastnici) a spravcu naozaj len pozvat, cize oznamit mu termin konania schodze (samozrejme s dodrzanim terminov) ?

ak plati to prve, tak existuje nejaky termin, do ktoreho je spravca povinny schodzu zvolat ? (rozumej, do akeho terminu sa musi schodza uskutocnit)
lubica_02
11.05.08,19:28
Schôdzu môžeš zvolať sám, nemusíš čakať na správcu, kedy bude mať čas. Pošli mu len pozvánku tak, aby ju obdržal minimálne 5 dní pred schôdzou.
sgi320
11.05.08,19:59
§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

- z uvedeneho vyplyva, ze vlastnici by mali najskor zaslat ziadost spavcovi, a az ked on nezvola schodzu do 15 dni, tak maju pravo zvolat schodzu oni ...

- takze preto ten zmatok
Chobot
11.05.08,21:01
Schôdzu môžeš zvolať sám, nemusíš čakať na správcu, kedy bude mať čas. Pošli mu len pozvánku tak, aby ju obdržal minimálne 5 dní pred schôdzou.

Nieje to úplne tak, že si ju môžu kedykoľvek zvolať sami. Treba sa držať ustanovení zákona o vlastníctve bytov. Najprv musí najmenej 1/4 vlastníkov požiadať správcu o zvolanie schôdze, ak ju nezvolá do 15 dní, potom si ju môžu zvolať sami.

§ 8b ods. 2:

"(2) Pri správe domu je správca povinný

a) g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome"

a § 11a:
"Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu."
sgi320
11.05.08,21:22
dakujem chobotovi za potvrdenie mojho mozno laickeho vykladu zakona :O)
lubica_02
12.05.08,04:34
Možno som to zle napísala,ale sgi320 napísal, že zákon 182 ovláda, takže preto.
Zákon nikde nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkmi bytu, takže môžu schôdzu organizovať sami a prizvať správcu.
Chobot
12.05.08,06:48
Možno som to zle napísala,ale sgi320 napísal, že zákon 182 ovláda, takže preto.
Zákon nikde nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkmi bytu, takže môžu schôdzu organizovať sami a prizvať správcu.

Nie som si úplne istý, či je to tak. Ja to v každom prípade chápem tak, ako to uvádza zákon - že najprv musia požiadať správcu a až keď on nezvolá, tak potom môžu vlastníci.

Ale už dávnejšie som písal (ešte pred touto novelou), že bol prípad, kedy si vlastníci sami zvolali schôdzu a správcu ani neprizvali. Správca dal toto na súd, aby vyhlásil schôdzu za neplatnú. Zatiaľ sa ešte pojednávanie neuskutočnilo, ale priebežne sa informujem. Dám vedieť, ako to dopadne.

Bolo to v tejto téme:

http://www.porada.sk/t52660-zvolanie-schodze-vlastnikov-bytov.html
lubica_02
12.05.08,07:23
Ale správca aj tak na program schôdze - ukončenie zmluvy o výkone správy reagovať bude ako ?....
Jednoznačne ja ako vlastník domu a a samozrejme ak je súhlasná vôľa väčšiny vlastníkov rozhodnem, čo sa stane s našim majetkom a nebudem čakať na správcu a strácať čas a peniaze.
sgi320
12.05.08,08:04
priznam sa, ze ja sa skor priklanam k chobotovi, zo znenia zakona skutocne vyplyva nasledovny postup:
1. ziadost adresovana spravcovi
2. spravca zvola schodzu do 15 dni od dorucenia ziadosti
3. za predpokladu, ze spravca do 15 dni schodzu nezvola, zvolaju ju vlastnici bytov (pravdepodobne ich zastupca)
4. ostatne - napr. pozvanky na schodzu sa riesia nasledne po zvolani schodze

- poznamka: takto to mame uvedene aj v zmluve o vykone spravy a ako pise chobot, mohlo by sa stat, ze vysledok schodze by nebol spravcom akceptovany, pretoze neboli splnene podmienky zmluvy a zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov :O)
- samozrejme, mojim umyslom je dopracovat sa k "oficialnej" schodzi vlastnikov za splnenia vsetkych platnych zakonov a zmluv, v co najkratsom moznom case ... preto si to chcem upresnit, pretoze ten nas fesak (rozumej spravca) by to za nesplnenia tychto podmienok poriadne "natahoval" ;O)
- PS: dakujem, ze sa spolocne so mnou venujete tejto teme, Lubica a Chobot, verim, ze to moze byt napomocne aj inym ;O)
sgi320
12.05.08,08:11
este pre Lubicu:

ta otazka, ako bude reagovat spravca - podla zakona a aj podla zmluvy o vykone spravy je SPRAVCA POVINNY ZUCASTNIT SA SCHODZE VLASTNIKOV, POKIAL BOLA ZVOLANA NA ZAKLADE ZIADOSTI MIN. 1/4 VLASTNIKOV, to, ze sa jej napr. nezucastni, vlastnikov uz nebude tak velmi trapit za predpokladu, ze budu mat v rukach doklad (cize zaslanu ziadost o zvolanie schodze s podacim listkom), v tomto pripade by som uz pristupil k tomu, ze ho budem informovat o vysledku schodze postou
svojar
12.05.08,09:24
Ešte raz nastolím jeden problém o ktorom sa tu už diskutovalo. A to čo sa myslí pod pojmom - zvolať schôdzu. Či oznámiť termín /trebárs o 6 mesiacov/, alebo skutočné vykonanie schôdze. Predtým sa to myslím neukončilo.
sgi320
12.05.08,09:28
ano, nad tymto som sa uz tiez zamyslel, ale aky zmysel by daval ten vyklad, ze zvolat schodzu do 15 dni od dorucenia ziadosti znamena oznamit termin, ktory moze byt o 1/2 roka ? pravdepodobne sa tym mysli (inak by to bol absolutny non-sens, co sa vsak v nasej legislative moze stat :O), ze spravca je povinny zvolat schodzu s terminom uskutocnenia do 15 dni od dorucenia ziadosti ... ale mozno sa mylim, pripadne ma poopravte
lubica_02
12.05.08,10:07
Vy pri otázke výpovede zmluvy so správcom skutočne nepotrebujete jeho prítomnosť - vo Vašom prípade ide o zvolanie schôdze, termín si dohodnete a správcu prizvete na schôdzu.
Všetko je tak ako si napísal - doklad máte a účasť správcu je v jeho rukách.
Chobot
12.05.08,13:40
Vy pri otázke výpovede zmluvy so správcom skutočne nepotrebujete jeho prítomnosť - vo Vašom prípade ide o zvolanie schôdze, termín si dohodnete a správcu prizvete na schôdzu.
Všetko je tak ako si napísal - doklad máte a účasť správcu je v jeho rukách.

Takto jednoznačne by som to neuvádzal, najmä na citované ustanovenia zákona. Práve v takomto prípade - výpoveď správy by som radšej bol opatrnejší, než inokedy, keď ide o fazuľky. Práve pri výpovedi môže správca napadnúť platnosť schôdze. radšej to urobiť v súlade so zákonom, než spoliehať sa na to, že zákon to nezakazuje.

Netvrdím, že nemôžeš mať pravdu, uvidíme, ako dopadne ten súdny proces, ktorý som uvádzal, aký postoj zaujme súd.
lubica_02
12.05.08,16:25
Chobot z vlastnej skúsenosti viem, že naozaj schôdzu si môžu zvolať vlastníci sami, na schôdzu pozvať aj správcu a nemôže uznesenie zo schôdze napadnúť nikto. Možno niektorí správcovia sa bránia ukončeniu zmluvného vzťahu,ale asi si nič nepomôžu, vôľa vlastníkov je rozhodujúca aak sa na schôdzi zúčastní dostatočné množstvo vlastníkov , tak vlastne nie je čo riešiť.
V súdnom procese držím palce, pevne verím, že dopadne pre vlastníkov kladne.
majkii
12.05.08,17:58
Chobot z vlastnej skúsenosti viem, že naozaj schôdzu si môžu zvolať vlastníci sami, na schôdzu pozvať aj správcu a nemôže uznesenie zo schôdze napadnúť nikto. Možno niektorí správcovia sa bránia ukončeniu zmluvného vzťahu,ale asi si nič nepomôžu, vôľa vlastníkov je rozhodujúca aak sa na schôdzi zúčastní dostatočné množstvo vlastníkov , tak vlastne nie je čo riešiť.
V súdnom procese držím palce, pevne verím, že dopadne pre vlastníkov kladne.

Lubica, to, že zákon nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkov neznamená, že táto schôdza bude platná. Ide o rozhodnutie vlastníkov, ktoré síce vyjadruje vôľu vlastníkov, ale zároveň musí zodpovedať aj po procesnej stránke (zvolanie schôdze) zákonom predpísanej forme. Pokiaľ nebude zachovaná zákonom predpísaná forma, bude schôdza neplatná. A tak úplne súhlasím s Chobotom.
lubica_02
12.05.08,18:23
Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?

Tak potom aj súd môže v každom prípade rozhodnúť inak.
Potom vlastníci domu majú čakať 15 dní, ak správca nezvolá schôdzu, vlastníci ďalších minimálne 7 dní / aby bola včas doručená pozvánka správcovi / - a mesiac je fuč.

Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
Ja síce spravujem domy a mohla by som zastávať stranu správcovi, ale myslím, že vlastníci domu majú rozhodujúce slovo o svojom majetku, správca len vykonáva a plní to, čo vlastníci rozhodnú a čo majú v zmluve o výkone správy.
majkii
12.05.08,18:50
Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?
.....
Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
.....

nepoznám ten prípad, možno právnik odobril zvolanie schôdze s tým, že ak sa nikto nedovolá neplatnosti, tak je pratná (ide o relatívnu platnosť).

nechápem, ako je dotknuté právo vlastníka rozhodovať o svojom majetku ak je dodržaný zákonný postup?
sgi320
12.05.08,18:57
Po prejednaní tejto veci s právnikom odobril zvolanie schôdze zástupcami domu , na podnet viac ako 1/4 vlastníkov v dome. Na schôdzu bol prizvaný správca domu a všetko bolo v pohode.
Zákon má tiež viac výkladov - každý / právnik / to podá inak ?

Tak potom aj súd môže v každom prípade rozhodnúť inak.
Potom vlastníci domu majú čakať 15 dní, ak správca nezvolá schôdzu, vlastníci ďalších minimálne 7 dní / aby bola včas doručená pozvánka správcovi / - a mesiac je fuč.

Kde je právo vlastníka rozhodnúť čo chce a čo je jeho vôľa. Správca musí rešpektovať to, čo vlastníci domu rozhodnú na schôdzi - alebo je to všetko inak ?
Ja síce spravujem domy a mohla by som zastávať stranu správcovi, ale myslím, že vlastníci domu majú rozhodujúce slovo o svojom majetku, správca len vykonáva a plní to, čo vlastníci rozhodnú a čo majú v zmluve o výkone správy.

po precitani prispevkov a zakona som dospel k nasledovnym zaverom:

1. za predpokladu, ze by sme sa striktne drzali §11a zakona c. 182/1993 Z.z., tak by mal Chobot 100%-nu pravdu, co pravdepodobne aj ma, v opacnom pripade by bol tento paragraf uplne neopodstatneny, najma cast "ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti." (tu je asi najdolezitejsie prve slovicko "AK")

2. asi sa vsetci nezhodneme v nazore na tuto temu, najma za predpokladu, ze zmluvy o sprave medzi vlastnikmi a spravcom mozu podmienky zakona velmi sikovne upravovat (aj ked by mali byt v sulade so spominanym zakonom)

3. moj nazor na tuto temy je taky, ze je asi vhodnejsie drzat sa striktne zakona, pretoze opak moze sposobit problemy, o ktorych pisal Chobot, odhliadnuc od toho, ze doba, o ktorej pise Lubica, moze byt podstatne dlhsia, ak sa zakona drzat nebudeme:

Lubica ma pravdu v tom, ze 15 dni ma spravca na zvolanie schodze, ak ju nezvola, je tam termin 5 dni na oznamenie o konani schodze (tu chcem uviest poznamku, ze uz ziadost o zvolanie schodze moze obsahovat zaroven aj pozvanku na schodzu za predpokladu, ze spravca schodzu nezvola - takto som to vyriesil prave teraz ja, kedze ziadost podpisuju vlastnici a je zaslana spravcovi, domnievam sa, ze moze zaroven plnit aj tento ucel, cim sa moze celkova doba skratit prave o tych 5 dni), za vacsi problem by som vsak povazoval situaciu, ked spravcu len oboznamime s konanim schodze, spravca sa schodze nezucastni a neuzna jej platnost, vtedy sa z 15-tich dni mozu stat aj mesiace

P.S. nie som pravnik, snazim sa len vylozit si zakon spravne s dorazom na kazde slovo v nom obsiahnute :O)
Orim
17.05.08,19:57
My sme s tým nemali problém. Urobili sme schôdzu kde všetci odhlasovali výpoveď správcovi. Zápsnicu zo schôdze sme dali správcovi ako súčasť výpovede aj s podpismi zúčastnených. Dostal to pol roka dopredu. Rozišli sme sa v dobrom. :)
Ešte nám urobil vyúčtovanie samozrejme za úhradu. :)
sgi320
22.05.08,15:18
VYSLEDOK:

- vysledkom mojej ziadosti adresovanej spravcovi je, ze spravca zvolal zhromazdenie vlastnikov (v sulade so ziadostou a zakonom), zakomponoval do programu schodze body, o ktore som ho ziadal v spominanej ziadosti a ako prilohu k pozvanke poslal aj vlastnu vypoved, cize nas tak trosku predbehol :D
- schodza bude buduci utorok (uvidime, ako to dopadne) ;)
- este raz Vam dakujem za rady, napady, velmi mi to pomohlo
lubica_02
22.05.08,17:21
je to teda jeden z mála
Milan.Žiška
22.05.08,18:26
Ahojte všetci zúčastnený. A čo tak spraviť stretnutie obyvateľov ( resp. vlastníkov bytov ) nie žiadnu schôdzu a dohodnúť sa na príprave na oficiálnu časť. Správcovia robia obštrukcie a zdržujú čo sa dá - veď sú platený za čas ( a nielen iba ). Pozrite si dobre podmienky výpovede zmluvy. Prevetre si či nový správca nebude ešte horší alebo či to zvládnete ako spoločenstvo vlastníkov.( aby to mal nakoniec kto robiť ). Ostatné je legislatíva a paragrafy ale skončit v máji ak máte ž mesačnú výpoveď - idete na zimu do neznáma. V opačnom prípade sa nachystať a čím skôr do toho. Fandím všetkým ktorým sa to podarilo. Náš dom už funguje pod našou správou už sedem rokov - a vieme za čo platíme.

Poznámka - vlastná kotolňa sa už prakticky vrátila.
sgi320
22.05.08,20:25
je to teda jeden z mála

no, on s tym uz asi aj pocital, pretoze je tu 5 domov, s ktorymi zacinal a my sme uz posledni, s ktorymi konci :D
sgi320
22.05.08,20:29
Ahojte všetci zúčastnený. A čo tak spraviť stretnutie obyvateľov ( resp. vlastníkov bytov ) nie žiadnu schôdzu a dohodnúť sa na príprave na oficiálnu časť. Správcovia robia obštrukcie a zdržujú čo sa dá - veď sú platený za čas ( a nielen iba ). Pozrite si dobre podmienky výpovede zmluvy. Prevetre si či nový správca nebude ešte horší alebo či to zvládnete ako spoločenstvo vlastníkov.( aby to mal nakoniec kto robiť ). Ostatné je legislatíva a paragrafy ale skončit v máji ak máte ž mesačnú výpoveď - idete na zimu do neznáma. V opačnom prípade sa nachystať a čím skôr do toho. Fandím všetkým ktorým sa to podarilo. Náš dom už funguje pod našou správou už sedem rokov - a vieme za čo platíme.

Poznámka - vlastná kotolňa sa už prakticky vrátila.

1. u nas je stretnutie zaroven aj schodzou :D (je nas 11 kusov, rozumej bytov), cize pre nas nie je problem stretnut sa na schodisku aj kazdy den (sme aj vekovo pribuzni)
2. spravca prisiel sam s vypovedou, cize obstrukcie asi nie ;)
3. novy spravca nebude, rozhodli sme sa pre SVB
4. podla zakona je vypovedna doba 3 mesiace (cize od septembra SVB)
5. my mame (kazdy vlastnik) vlastny kotol v byte