mon722
08.05.08,20:51
ahoj prepáčte, že zase otravujem ale bola by som rada ak by ste mi pomohli ohľadom toho aké výhody a nevýhody sú spojené so zamestnaním účtovníčky v hl. prac. pomere a naopak s dodávateľským spôsobom vedenia účtovníctva. chcela som dať jeden z návrhov do bakalárskej práce práve vytvorenie pozície účtovníčky vzhľadom k tomu, že firma využíva dodávateľský spôsob vedenia účtovníctva. a takisto aké náklady približne predstavuje jeden spôsob a druhý. Ide o s. r. o. spoločnosť má 6 zamestnancov. Ale jej obrat sa postupne zvyšuje a predpokladá zamestnať aj viac prac. síl.za názory vopred ďakujem a tie odhadované náklady spojené s oboma spôsobmi vedenia účtovníctva by mi veľmi pomohli.
Dav
08.05.08,19:28
Náklady na pracovnú silu v hlavnom pracovnom pomere: mzda+odvody(cena práce) + tvorba sociálneho fondu + stravné. Pochopiteľne stôl, stolička, počítač, kancelárske potreby, software. Pozri si aj tému Cenník účtovných prác. Výhoda zamestnanca - je k dispozícii, prípadne aj pre "iné práce podľa pokynov nadriadeného". Pri zákazkovom spôsobe záleží na zmluve, ako rýchlo sú výsledky, aká je komunikácia pre operatívne riešenie problémov. Ťažko posúdiť, čo je výhodnejšie.Záleží od počtu dokladov, ktoré treba spracovať, či firma potrebuje priebežné výsledky, alebo stačí uzávierka podľa DPH termínov, koľko faktúr a kedy sa vystavuje pre odberateľov, koľko faktúr príde do firmy, kto sleduje lehoty splatnosti a robí úhrady.Približne takto si rozanalyzuj obidva spôsoby spracovania účtovníctva, aby ti vyplynuly výhody pre a proti niektorému z nich. Finančne môžu výjsť oba spôsoby na jednu úroveň- záleží od výšky mzdy a podľa ceny za zákazkové vedenie.
Jozef Mihál
08.05.08,19:42
Je tu sezóna RZZP, preto sa pozrime na náklady na zdravotné poistenie.

Účtovníčka v PP, plat 300000 Sk ročne. Poistné zamestnávateľa 10% = 30000 Sk, poistné zamestnanca 4% = 12000 Sk, spolu 42000 Sk.

Účtovníčka SZČO, hrubý príjem 330000 Sk (suma platu + poistného zamestnávateľa pri PP).

Poistné SZČO 14% z polovice z (60% z 330000) = 13860 Sk.

Úspora na odvodoch na ZP = 42000 - 13860 = 28140 Sk.

Detaily výpočtov ako nádejný bakalár dúfam ovládate, ak nie, viď zákon o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z. a zákon o dani z príjmov, č. 595/2003 Z.z.
mon722
09.05.08,11:51
Ak ide o firmu s ročným obratom cca 14,5 mil. Sk, ktorá má 6 zamestnancov? spracovanie DPH mesačne.Aspoň odhadom aké náklady by to predstavovalo ročne v prípade zákazkového spôsobu vedenia účtovníctva? (priebežné spracovanie účtovníctva počas roka + mzdové účtovníctvo, daňové priznanie)Vďaka za Vaše odpovede.
veronikasad
09.05.08,11:56
Ak ide o firmu s ročným obratom cca 14,5 mil. Sk, ktorá má 6 zamestnancov? spracovanie DPH mesačne.Aspoň odhadom aké náklady by to predstavovalo ročne v prípade zákazkového spôsobu vedenia účtovníctva? (priebežné spracovanie účtovníctva počas roka + mzdové účtovníctvo, daňové priznanie)Vďaka za Vaše odpovede.
Cenník účtovných prác externej účtovníčky nájdeš v prvom príspevku tu :
http://www.porada.sk/t71171-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2008-a.html?highlight=cenn%EDk

-------
Veronika
mon722
09.05.08,12:17
no o tom cenníku viem len ja neviem koľko mali položiek a tam to neje podľa obratu robené. tak preto som chcela vedieť lebo ja s tym este nemam take skusenosti tak to neviem odhadnuť.
Dav
09.05.08,18:21
Pre stanovenie ceny účtovníctva obrat nie je vždy rozhodujúci. Rozhodujúci je počet položiek a náročnosť účtovných prípadov. V tom cenníku sú aj ceny za položku, v celoslovenskom priemere 24-29,- Sk, aj cena za zamestnanca. Skús porovnať mzdu a náklady účtovníčky - zamestnanca s terajšou zmluvou o vedení účtovníctva.
mon722
10.05.08,12:14
Vlastne sa môžem rozhodnúť či budem brať do úvahy ten paušál(všetky účtovnícke práce) alebo podľa položiek?a ešte by ma zaujímalo lebo som našla výhodu že mzdy sú daňovo uznateľný náklad, čiže ak by to robila externá firma tak to neje daňovo uznateľný náklad?
Zoltán Kovács
10.05.08,12:22
Vlastne sa môžem rozhodnúť či budem brať do úvahy ten paušál(všetky účtovnícke práce) alebo podľa položiek?a ešte by ma zaujímalo lebo som našla výhodu že mzdy sú daňovo uznateľný náklad, čiže ak by to robila externá firma tak to neje daňovo uznateľný náklad?

Ale je tak isto daňovo uznaný náklad, ako mzdové náklady. Keby nebol uznaný náklad, tak by nemohli existovať externí účtovníci/účtovníčky, nikto by im za prácu neplatil, ak by to nemohol zahrnúť do nákladov.
est
12.05.08,06:43
Áno, je to daňovo uznateľný náklad, lebo účtovníčka dá firme faktúru. Ja by som pridala porovnanie z vlastnej skúsenosti, možno Ti to pomôže.
Robím PÚ sročke, ktorá má obrat asi 10 mil., robím 2-3 dni do týždňa, môj príjem (čiže náklady firmy) je zhruba 160 000 ročne.
Výhoda pre mňa
- poskytujú mi priestor - stôl, softvér, kanc.potreby, môžem si ako tak po dohode určiť, kedy prídem do práce.
Nevýhody pre mňa:
nemám nárok na stravné a iné zamestnanecké výhody.
Výhoda pre firmu:
Ušetrí za odvody, stravné, papierovanie okolo mzdy, obden ma má k dispozícii ak treba faktúry, priebežné výsledky.
Nevýhody pre firmu:
ak nie som prítomná, som len poradca cez telefón.
Johanka
12.05.08,12:59
Áno, je to daňovo uznateľný náklad, lebo účtovníčka dá firme faktúru. Ja by som pridala porovnanie z vlastnej skúsenosti, možno Ti to pomôže.
Robím PÚ sročke, ktorá má obrat asi 10 mil., robím 2-3 dni do týždňa, môj príjem (čiže náklady firmy) je zhruba 160 000 ročne.
Výhoda pre mňa
- poskytujú mi priestor - stôl, softvér, kanc.potreby, môžem si ako tak po dohode určiť, kedy prídem do práce.
Nevýhody pre mňa:
nemám nárok na stravné a iné zamestnanecké výhody.
Výhoda pre firmu:
Ušetrí za odvody, stravné, papierovanie okolo mzdy, obden ma má k dispozícii ak treba faktúry, priebežné výsledky.
Nevýhody pre firmu:
ak nie som prítomná, som len poradca cez telefón.

Z prvej vety som mala pocit, že opisuješ výhody živnosti - zvýraznené nie je o závislej činnosti ?
Zoltán Kovács
12.05.08,13:12
Z prvej vety som mala pocit, že opisuješ výhody živnosti - zvýraznené nie je o závislej činnosti ?

Presne to som mal na mysli, že to zaváňa závislou prácou.
est
13.05.08,07:17
Asi by som mala byť zamestnaná na polovičný úväzok ... ale keď to takto vyhovuje aj mne aj im ... načo platiť odvody dvojmo, doma robím účtovníctvo ďalším firmám.
Braňo
13.05.08,07:32
Asi by som mala byť zamestnaná na polovičný úväzok ... ale keď to takto vyhovuje aj mne aj im ... načo platiť odvody dvojmo, doma robím účtovníctvo ďalším firmám.

to že im to vyhovuje neznamená, že to nemá znaky závislej práce. viem, že to takto "funguje" vo viacerých firmách, avšak môžeš rátať s tým, že v prípade, že Ťa vymákne kontrola priamo vo firme možno budeš nemilo prekvapená doplatením odvodov minimálne od 1.9.2007 ak nie aj neskôr.

P.S. poznám firmu na Považí, kde pracuje 70 zváračov na živnosť v priestoroch firmy a podľa pokynov zamestnávateľa a nemajú žiadnych interných zamestnancov. :cool:
est
14.05.08,08:40
Tak to ma nenapadlo. Robím účtovníctvo ďaľším 30 živnostníkom, keby ma kontrola pristihla ako pracujem u nich na stole, tiež by po mne nemohli chcieť, aby som sa u nich zamestnala. Tí zvárači asi faktúrujú len tej jednej firme, to je asi dosť jednoznačné...
Ale ja viem, tá moja činnosť je taká napoly závislá, pretože jeden zo spoločníkov je môj manžel a druhý švagor ...
Už si pripravujem odpoveď pre prípadnú kontrolu, že som tam každý druhý deň preto, že by tam manželovi bolo smutno ... a pritom sem tam niečo zaúčtujem..:)
Ďakujem za upozornenie!
mon722
14.05.08,13:13
dakujem Vám všetkým za názory idem nieco vykuzlit lebo uz by bolo vhodno tu pracu aj odovzdat:)len este mala poznamka na ktoru ste mi neopovedali. takze ak zoberiem do uvahy ten cenik tak sa môzem rozhodnúť či brať do úvahy ten paušál(zahŕňa všetky účtovnícke operácie) alebo cenu za položku?
mon722
15.05.08,12:00
mohli by ste mi napisat aké sú náklady na zabezpečenie ekonomického softwéru ( vedenie podvojného účtovníctva) + mzdy a personalistika = to sa musí zabezpečiť samostatne ze? resp. ja som pozerala olymp a omegu a to mi vyslo, že olymp nejakých 6900(do 10 zamestnancov) + omega nejakých 9850.a to je vsetko ci sú s tym spojené este nejaké náklady?
Dav
15.05.08,12:12
dakujem Vám všetkým za názory idem nieco vykuzlit lebo uz by bolo vhodno tu pracu aj odovzdat:)len este mala poznamka na ktoru ste mi neopovedali. takze ak zoberiem do uvahy ten cenik tak sa môzem rozhodnúť či brať do úvahy ten paušál(zahŕňa všetky účtovnícke operácie) alebo cenu za položku?
Áno, rozhodni sa ty na základe prepočtov, v prospech toho riešenia, ktoré navrhuješ. Paušál je pevný, čiže aj ako náklad k toku peňazí sa dá kalkulovať so stálou platbou. Raz je výhodnejší pre firmu, raz pre účtovníka. Položky sú presnejším obrazom skutočne vykonanej práce. Ja by som na prvé tri mesiace dala položky, a potom ich spočítala a pokiaľ by neboli výrazné rozdiely v mesiacoch, vypočítala by som paušál.
Martin Mocko
15.05.08,12:15
Veľakrát to zaváňa závislou činnosťou. Predpokladám, že veľa ľudí pracuje takýmto spôsobom. Možno keď by sa naša spoločnosť (ekonomika) prestala uberať konečne solidárnym spôsobom, že by sa aj veľa zmenilo. Predpokladám, že veľa ľudí pracuje takýmto spôsobom (a to hovorím aj sám za seba), aby hlavne uživilo svoje vlastné rodiny. Ja sám riskujem, že v prípade PN alebo ešte dačoho horšieho dostanem od soc.poist. minimum z minima. A živnostníčiť v dnešnom svete plnom neplatičov...mať manželku na MD a dve malé deti. To je tiež dosť veľké riziko...
Dav
15.05.08,12:15
mohli by ste mi napisat aké sú náklady na zabezpečenie ekonomického softwéru ( vedenie podvojného účtovníctva) + mzdy a personalistika = to sa musí zabezpečiť samostatne ze? resp. ja som pozerala olymp a omegu a to mi vyslo, že olymp nejakých 6900(do 10 zamestnancov) + omega nejakých 9850.a to je vsetko ci sú s tym spojené este nejaké náklady?
Viac - menej všetko. Ešte by som kúpila program na vyplňovanie tlačív, ten stojí okolo 1.500,- ročne. Ešte by som predplatila Draka na mzdy, ( Nerobím reklamu, je to super vec!) , plus započítala nejaké školenia k dani z príjmov, DPH. Bude prechod na Euro, tak aj k tomu.
mon722
15.05.08,12:29
no to som zapocitala nejake skolenia ale ak by si mi mohla este poradit v akej sume sa pohybuju skolenia k dani z príjmov(priblizne)?
bea
15.05.08,12:41
napr. http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&e=908&day=2008-5-28&c=4
a pozri možno aj iné školenia v kalendári školení.
mon722
15.05.08,13:08
este ak by ste mi mohli odporucit nejake skolenia pre zacinajúce účtovníčky ohľadom vedenia účtovníctva lebo take som v tom kalendari nenasla.nasla som jeden na nejakej stranke (mimo porady) ale to je az okolo 7000 Sk tak neviem ci je to bezne. dakujem velmi pekne
bea
15.05.08,13:28
Dav
15.05.08,13:30
Školenia mimo Porady organizuje napr. Akadémia vzdelávania, treba pozrieť ich stránky. V čase robenia daňových priznaní sú jednodňové školenia, cena je podľa mesta, školiteľa, do 1.500,- Sk/osoba/deň. A študovať Poradu. Tak, ako radíme teraz, sú konkrétne problémy rozobraté do detailov aj v iných témach, takže ani na školení sa také podrobnosti účtovníčka nedozvie.
blcha
15.05.08,14:55
Najväčšia výhoda externého účtovníctva je okrem výborného príkladu p. Mihála aj v tom, že zmluvu môžete vypovedať zo dňa na deň.
Zamestnanca (ak sám nechce) sa zbavujete dlho a ťažko, čo ho zase iba predražuje.
A teba si tiež uvedomiť, že ak máte vlastnú účtovníčku a tú ráno do práce zrazí auto, máte problém s hľadaním náhradníka vy. V prípade účtovnej firmy má túto starosť druhá strana, navyše kolegovia sa zväčša vedia zastupovať, v jednej firme sa používajú rovnaké programy, rovnaké číslovania, rovnaké postupy.
dracica
16.05.08,04:52
jedna veľká nevýhoda spracovania účtovníctva dodávateľsky je že nemusíte mať pravidelný príjem, v tomto vidím dnes veľký problém
dracica
16.05.08,04:56
este ak by ste mi mohli odporucit nejake skolenia pre zacinajúce účtovníčky ohľadom vedenia účtovníctva lebo take som v tom kalendari nenasla.nasla som jeden na nejakej stranke (mimo porady) ale to je az okolo 7000 Sk tak neviem ci je to bezne. dakujem velmi pekne

neviem aký efekt majú tieto školenia ale nezdá sa mi že za tých pár hodín školenia budete ovládať účtovníctvo ja som mala šťastie, že sa mi venovala jedna skúsená staršia pani a môžem povedať že ma veľa naučila ale človek sa musí vzdelávať celý život