doop
09.05.08,09:46
Chystáme sa na prerábku staršieho rodinného domu a veeeeľmi by som chcela murovanú kuchyňu. Poprosím o rady, nápady, skúsenosti, príp. ak máte murovanú kuchyňu od akej firmy a aká je Vaša spokojnosť. Vopred ďakujem za všetky príspevky!!!
a u t o r
11.05.08,08:38
Zdravim!
Myslim, ze by som vedel k veci co-to povedat/napisat. V prvom rade asi toto: tzv. murovanu kuchynu "asi" nikto nevyraba seriovo a nepoznam ani firmy, ktore by take nieco ponukali. V takychto pripadadoch sa jedna o individualne riesenia!!! Kedze sa jedna o individualne riesenie aj vo Vasom pripade, treba si uvedomit, ze to az take lacne nebude. Myslim tym cenu, ktora by reprezentovala dodavku takejto kuchyne od schopnych remeselnikov a projektantov, v porovnani s cenou od nejakeho (zavedeneho) kuchynskeho studia vratane dodavky! Toto su porovnatelne vstupy. Treba ale hned povedat, ze pri tzv. murovanej kuchyni sa mnozstvo prace da zvladnut svojpomocou, co pri dodavke kuchyne "drevenej" uz celkom nie je mozne! Detailnejsie sa mi vyjadrit neda, lebo nemam dostatok informacii!
Zoltán Kovács
11.05.08,10:06
Pre inšpiráciu z vlastnej tvorby. Sice ešte celkom nedokončené, ale v používaní.
zalobaba
11.05.08,10:37
Pre inšpiráciu z vlastnej tvorby. Sice ešte celkom nedokončené, ale v používaní.

nedokončené, ale už teraz je to celkom pekné.....
Zoltán Kovács
11.05.08,10:41
nedokončené, ale už teraz je to celkom pekné.....

Ešte sa bude dorábať horná časť v rohu pri stene. A nad sporákom v tvare L bude rampa s odsávačom a bodovými svetlami.

A priznám sa doteraz nadrahšia časť boli obkladačky na stenu. :D
zalobaba
11.05.08,11:02
Ešte sa bude dorábať horná časť v rohu pri stene. A nad sporákom v tvare L bude rampa s odsávačom a bodovými svetlami.

A priznám sa doteraz nadrahšia časť boli obkladačky na stenu. :D

Ale vyzerá, že to nie je murované, ale sadrokartón. Alebo sa mýlim?
Zoltán Kovács
11.05.08,11:06
Ale vyzerá, že to nie je murované, ale sadrokartón. Alebo sa mýlim?

Je to murované, len sme neomietali ale sádrokartónovali priamo na stenu. V celom dome mám sdk namiesto omietok. Lacnejšia a čistejšia práca.
zalobaba
11.05.08,11:10
Je to murované, len sme neomietali ale sádrokartónovali priamo na stenu. V celom dome mám sdk namiesto omietok. Lacnejšia a čistejšia práca.

Súhlasím, sadrokartón mám tiež tam, kde sa žiadal......;)
doop
12.05.08,09:25
Vďaka za názor aj za fotku! Určite sa pochváľ keď bude hotovo! Keď som mužovi nadhodila túto tému, veľmi dôrazne mi dal najavo, že sa s týmto nápadom mám "rozlúčiť" :-( Mne sa murované kuchyne páčia už veeeeľmi dlho, kamarátka má neskutočne nádhernú, ale asi aj pekne za ňu zacvakala. Druhá vec je praktickosť - muž mi napr. argumentoval, že špárovka bude časom škaredá, povypadáva, bude ju treba opravovať....
Zoltán Kovács
12.05.08,09:40
Vďaka za názor aj za fotku! Určite sa pochváľ keď bude hotovo! Keď som mužovi nadhodila túto tému, veľmi dôrazne mi dal najavo, že sa s týmto nápadom mám "rozlúčiť" :-( Mne sa murované kuchyne páčia už veeeeľmi dlho, kamarátka má neskutočne nádhernú, ale asi aj pekne za ňu zacvakala. Druhá vec je praktickosť - muž mi napr. argumentoval, že špárovka bude časom škaredá, povypadáva, bude ju treba opravovať....

Aká špárovka?
doop
12.05.08,09:47
No mám namysli špárovku v obklade - ja si predstavujem takú murovanú linku, že celá spodná časť - vlastne "korpus" bude obložený kachličkami.
Zoltán Kovács
12.05.08,09:50
No mám namysli špárovku v obklade - ja si predstavujem takú murovanú linku, že celá spodná časť - vlastne "korpus" bude obložený kachličkami.

Už rozumiem. Do určitej miery má tvoj manžel pravdu. Špára na pracovnej doske po určitom čase sa zanesie, a ťažko sa čistí.
doop
12.05.08,09:54
O tú pracovnú dosku by ani nešlo - tú by som dala aj inú, to je jasné, že sa bežným používaním bude zanášať. Skôr ide o tie "múriky" či ako to nazvať, medzi spodnými skrinkami. Tam sa bojí, či špárovka nebude praskať, droliť sa, vypadávať....
Zoltán Kovács
12.05.08,09:55
O tú pracovnú dosku by ani nešlo - tú by som dala aj inú, to je jasné, že sa bežným používaním bude zanášať. Skôr ide o tie "múriky" či ako to nazvať, medzi spodnými skrinkami. Tam sa bojí, či špárovka nebude praskať, droliť sa, vypadávať....

Podľa mňa nemá prečo. Je to taký istý obklad ako na stene medzi prac.doskou a hornou časťou kuch.linky.
kitky
12.05.08,09:57
http://mojdom.zoznam.sk/cl/157961/Murovane-kuchyne

Pozri si tento link, mne sa tiez velmi paci murovana kuchyna a rozhodne sa nedaj odradit :)
doop
12.05.08,09:59
Tiež si myslím. No a ešte samozrejme cena. To si myslí, že asi bude vyššia ako klasická linka. Čo je asi aj logické - murárske práce, cena za obklad, police, dvierka, pánty, kolajnice... :confused:
Zoltán Kovács
12.05.08,10:00
Tiež si myslím. No a ešte samozrejme cena. To si myslí, že asi bude vyššia ako klasická linka. Čo je asi aj logické - murárske práce, cena za obklad, police, dvierka, pánty, kolajnice... :confused:

No klasická kuch. linka na mieru začíta cca. pri 50 tisíc. Ja za to čo je na fotke som zatiaľ dal necelých 10 tisíc.
doop
12.05.08,10:09
Fakt? Tak to gratulujem k šikovnosti. Ale asi si tomu venoval aj veľa času. Inak mi je veľmi sympatický taký ten domácky "chaos" :D. Uvidím, ako uspejem v ďalšej debate na túto tému. Inak sme len na začiatku - ešte ani
projekt nemáme, tak to ešte nejakú tú chvíľu potrvá. Takže díííky!
Zoltán Kovács
12.05.08,10:11
Fakt? Tak to gratulujem k šikovnosti. Ale asi si tomu venoval aj veľa času. Inak mi je veľmi sympatický taký ten domácky "chaos" :D. Uvidím, ako uspejem v ďalšej debate na túto tému. Inak sme len na začiatku - ešte ani
projekt nemáme, tak to ešte nejakú tú chvíľu potrvá. Takže díííky!

Tá cena je samozrejme bez spotrebičov. A práca bola vykonaná vlastnými rukami. ;)
zelmiraf
07.07.08,13:20
Dobry den,
rozhodli sme sa tiez v byte urobit murovanu kuchynu.
Chceme si ju tiez vumurovat sami. Zistovala som ze sa to da vymurovat z porobetonovych tehal. Prosim Vas o radu ako pripevnit dvierka do porobetonu? Su na to nejake specialne
kovania?
pastierikova
11.08.08,06:45
Poprosila by som radu, chceme tiež stavať murovanú kuchyňu na chalupe, ale nevieme prísť na to, ako sa robí vrchná časť korpusu, boky sú jasné, ale čo vrch? Ďakujem veľmi pekne za radu už vopred.
Vlastas
11.08.08,07:14
Pripájam svoj poznatok s murovanou kuchyňou ktorú sme vymurovali na chate. Pracovnú dosku mám drevenú, nakoľko špáry by sa ťažko čistili ale spodné aj vrchné skrinky sú vymurované a dvierka dorobené stolárom. Všetko je to obložené efektným obkladom zvonku o rozmere 10x10cm a zvnútra najlacnejším aký bol v tom čase na trhu, lebo by to vyšlo strašne draho. Udržuje sa to veľmi ľahko, umyjem ako obklad v kúpelni. Táto kuchyňa pôsobí úplne iným dojmom ako celá drevená a môžem podotknúť, zatiaľ sa všetkým veľmi páčila.
Robili sme si to sami, nakoľko môj otec je murár, z tehál a pod vrchné skrinky sa spravil betónový preklad na ktorom sú vymurované vrchné skrinky. Fotku nemám ale pôjdem v najbližších dňoch na chatu a odpotím ju a priložím.Môj muž tvrdí že takáto kuchyňa má veľkú výhodu a to hľavne v tom, že ju nemôžem chcieť často meniť, lebo by sme museli všetko búrať. Držím palce aby ste našli šikovného murára, lebo otec sa zapovedal že takú prplavú robotu by inému nikdy nerobil.
tiny77
11.08.08,07:21
Poprosila by som radu, chceme tiež stavať murovanú kuchyňu na chalupe, ale nevieme prísť na to, ako sa robí vrchná časť korpusu, boky sú jasné, ale čo vrch? Ďakujem veľmi pekne za radu už vopred.
neviem ako sa robi vrchna cast, ale pripajam par obrazkov pre inspiraciu. ;)
tiny77
11.08.08,07:31
a dalsie...
220870
11.08.08,18:50
pastierikova
24.08.08,15:12
ďakujem pekne za inšpiráciu, ideme sa pustiť do toho, keď budeme hotoví, ukážem foto
magdalena50
27.11.08,13:11
ahoj ,mám problém ,ako vyriešiť vchod do kuchyne,je bez zárubne a rada by som to chcela obložiť s niečím lacným a dobre vyzerarujcím material .obložiť to kvôli psovi lebo sa tam stále čohre a steny sú potom špinavé,kuch. je jelša a pod. parkety dlažba,a to je všetko najde sa kutil čo mi poradí??
220870
27.11.08,18:17
Tažko z tohto príspevku posúdiť čo je to za vchod do kuchyne.
PS:možno dotyčné miesta postriekť niečím čo psovi nebude moc vonať alebo kratšia retaz pre psa.
helper
07.09.09,12:20
Zdravim,
vedel by mi prosim niekto poradit ako vyriesit uchytenie pantov, policiek a ostatneho kovania?
Idu priamo do porobetonu alebo sa davaju nejake preglejky?
Presiel som 2x cele vlakno, ale nejake detailne rady som nepostrehol, bohuzial ani google prislis neporadil...:-(
Mate nejake prakticke rady?
Dakujem

helper
220870
07.09.09,17:20
Väčšinou sa dávajú preglejky na pántovú stranu dvierok a do tých sa klasicky osádzajú pánty.Ale udržia to aj hmoždinky.
otinka
10.09.09,10:43
Ahoj,
mame murovanu kuchynu a robili sme si ju sami - teda manzel.
S tymi pantami na dvierka to vymyslel tak, ze si dal narezat z drevotriesky take uzke dosky, ktore hmozdinami pripevnil okolo obvodu skrinky (zvnutra) a do nich sa uz klasicky zadlabali diery na panty. Schvalne pisem ze okolo obvodu a nie len tam kde su panty, lebo dvierka sa musia o nieco aj opriet, a vobec, vyzera to kompaktne a nedrolia sa hrany napr. pri vyberani veci zo skriniek. Drevotrieska je takej farby ako dvierka. Tiez tam kde su sufliky, tak na boky najprv prichytil dtd dosku. Aj by som mozno fotku prilepila, ale nemam tu...
helper
10.09.09,10:51
Ahoj,
mame murovanu kuchynu a robili sme si ju sami - teda manzel.
S tymi pantami na dvierka to vymyslel tak, ze si dal narezat z drevotriesky take uzke dosky, ktore hmozdinami pripevnil okolo obvodu skrinky (zvnutra) a do nich sa uz klasicky zadlabali diery na panty. Schvalne pisem ze okolo obvodu a nie len tam kde su panty, lebo dvierka sa musia o nieco aj opriet, a vobec, vyzera to kompaktne a nedrolia sa hrany napr. pri vyberani veci zo skriniek. Drevotrieska je takej farby ako dvierka. Tiez tam kde su sufliky, tak na boky najprv prichytil dtd dosku. Aj by som mozno fotku prilepila, ale nemam tu...
Dakujem Otinka,

prave toto som potreboval vediet.( ta fotka by fakt pomohla( ak by sa neskor podarilo...)) Este by som sa rad spytal, ako ste riesili vnutornu povrchovu upravu skriniek?
otinka
15.09.09,17:03
Dakujem Otinka,

prave toto som potreboval vediet.( ta fotka by fakt pomohla( ak by sa neskor podarilo...)) Este by som sa rad spytal, ako ste riesili vnutornu povrchovu upravu skriniek?
Tak som tu aj s fotkami. V podstate som sa pristihla pri klamstve, lebo hovorila som o pantoch v minulom case a ony vlastne este nie su.... Uz pouzivame kuchynu tak dlho ze som si vsugerovala ze uz tam aj panty su (!) Zatial su tam ale sufliky, to som ti nafotila. Aj tie dosky co som o nich hovorila tam uz su. Robil to cez zimu, lebo cez leto je kopec prace vonku. Hadam ked pride tato zima moje dvierka a panty sa stanu skutocnostou... Tie obvodove dosky tam dal najprv a potom cely ten predok mura okachlickoval. Na jednej fotke trochu vidno tu vodorovnu dosku pre uchytenie suflikoveho pojazdu. Tie dvierka, co su v rohu pri mycke, su posuvne. Uchytene len zvrchu na kovovej liste. Vnutorna uprava: omietka, natrete bielou farbou co sa neosuchava, uz neviem znacku. Pri suflikoch to vobec neni problem (vsak vidis, tam to ani neni domalovane, pri beznej prevadzke to nevidno a extra puntickari nie sme), v skrinke s dvierkami je to natrete krajsie, tak ze nevidno lepidlo. Tak dufam ze ti to pomoze, drzim palce.


Haha, najprv musim zistit ako sa tu pridavaju fotky!
otinka
15.09.09,17:13
Tak som tu este raz.
...este k tej vnutornej uprave: uvazovali sme o prisrubovani tenkych sololitovych dosiek na bocne aj zadne steny. Pri suflikoch, ktorych mame vacsinu, to vsak fakt netreba.
Erika686
24.09.09,11:47
Chcela by som sa opytat na kolko vas ta kuchyna vysla?