lolotak
09.05.08,13:15
Dobry den.Chcel by spm sa spytat jednu vec.

Podľa ustanovenia § 9 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom...

a tu je ta vec na ktoru sa chcem spytat...co znamena "bezprostredne pred predajom".
moja situacia je takato...

som vlastnik bytu 4 roky , trvaly pobyt som tam mal tiez 4 roky ale po rozhodnuti predat ho som si pred dvomi mesiacmi zmenil trvaly pobyt a momentalne sa snazim tento byt predat..
Chcel by som sa spytat ci budem platit dan alebo budem od nej oslobodeny aj ked tam uz momentalne teraz nemam trvaly pobyt...

Dakujem za odpovede.
betka
09.05.08,18:25
Ano. Budete platiť daň. Už tam nemáte TP 2 mesiace.
Bezprostredne pred predajom znamená, že tam bývam, a rozhodnem sa byt predať, urobím KZ, a potom zmením TP na základe predaja bytu
lolotak
09.05.08,18:34
Ano. Budete platiť daň. Už tam nemáte TP 2 mesiace.
Bezprostredne pred predajom znamená, že tam bývam, a rozhodnem sa byt predať, urobím KZ, a potom zmením TP na základe predaja bytu


Vdaka aj ked ste ma nepotesili..moja chyba..
betka
10.05.08,14:34
1. Oslobodenie od dane po splnení podmienky dĺžky trvalého pobytu

[§ 9 ods. 1 písm. a) zákona]

Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona je od 1. januára 2005 oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi (ide aj o rodinný dom, ktorý má maximálne dva byty) vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom (predávajúci mal v byte alebo obytnom dome najviac s dvoma bytmi trvalý pobyt dva roky alebo viac ako dva roky bezprostredne pred predajom).

▲ Poznámka: Podľa znenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona, ktoré bolo platné do 31. decembra 2004, bol príjem z predaja bytu oslobodený od dane, ak boli splnené dve podmienky: predávajúci musel byt vlastniť a súčasne musel v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Podľa znenia ustanovenia platného do konca roka 2004 sa na účely oslobodenia príjmu skúmala jednak dĺžka trvalého pobytu a súčasne aj doba, po ktorú daňovník byt vlastnil bezprostredne pred jeho predajom. S účinnosťou od 1. januára 2005 bola zákonom č. 659/2004 Z. z. z ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona podmienka doby vlastníctva predávaného bytu vypustená. Rovnako od 1. januára 2005 došlo k úprave prechodného ustanovenia § 52 ods. 7 zákona a to v tom zmysle, že príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, dosiahnutý od 1. januára 2005 sa považuje za oslobodený od dane vtedy, ak sú splnené podmienky ustanovené v § 9 zákona v znení platnom od 1. januára 2005. To znamená, že ak napr. v januári 2005 daňovník predá byt, v ktorom mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a ktorý vlastní od decembra 2003 (byt nie je a ani nebol zahrnutý do obchodného majetku), príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, pričom nie je rozhodujúce, či tento byt mal predávajúci vo vlastníctve po dobu aspoň dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom. Podľa cit. prechodného ustanovenia sa na príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, ktorý bol dosiahnutý do konca roka 2004 použijú ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov platného do konca roka 2003.

Príklad č. 3:

Daňovník užíval byt od roku 2001 ako nájomca – člen bytového družstva a od roku 2001 v ňom mal aj trvalý pobyt. V januári 2005 tento byt nadobudol do vlastníctva (byt nemal zahrnutý do obchodného majetku). V roku 2005 daňovník uzavrel zmluvu o prevode tohto bytu a kupujúci mu aj vyplatil kúpnu cenu. Príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, nakoľko predávajúci mal v byte trvalý pobyt viac ako dva roky bezprostredne pred jeho predajom.

Výnimky

⇨ ak ide o predaj bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi, ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku predávajúceho (predaj nehnuteľnosti po jej vyradení z obchodného majetku daňovníka), zákon ustanovuje prísnejšie podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja od dane (bližšie v 3. bode tejto časti metodického pokynu),

⇨ od dane nie je oslobodený

* príjem z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, ak predmetný príjem plynie daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji takejto nehnuteľnosti, ktorá bola uzavretá do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v predávanej nehnuteľnosti, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu


Príklad č. 4:

Daňovník bol od januára 2005 vlastníkom bytu, v ktorom má trvalý pobyt od mája 2003. V marci 2005 uzavrel zmluvu o budúcom predaji tohto bytu, na základe ktorej mu bola v júni 2005 vyplatená suma 1 000 000 Sk. Kúpnu zmluvu s kupujúcim uzavrel v septembri 2005. Nakoľko predmetný príjem plynul daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji bytu a táto zmluva bola uzavretá do dvoch rokov od začatia jeho trvalého pobytu v predávanom bytu, príjem z predaja bytu plynúci daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane.



* príjem z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom a ktorý má daňovník (predávajúci) zahrnutý do obchodného majetku (bližšie v III. časti tohto metodického pokynu), s výnimkou uvedenou v § 9 ods. 1 písm. e) a f) zákona (bližšie v 4. a 5. bode tejto časti metodického pokynu)

(zdroj drsr)
svojar
11.05.08,18:43
Treba byt na 1 rok prenajať, potom budeš vlastníkom 5 rokov a pri predaji budeš od dane oslobodený podla §9ods1b.
kancel
12.07.08,21:19
A co tak urobi zmluvu o buducej zmluve o predaji bytu, prijat zalohu, prepisat trvaly pobyt. Az potom podpisat kupnu zmluvu.
Je tam zjavne ze byt sa predaval uz pred skoncenim trvaleho pobytu
tana70
08.08.08,09:15
Dobry den,

vie mi prosim niekto poradit, dost mi to suri. Som vlastnickou bytu 5 rokov, byt som 2 roky prenajimala - prijem som priznala v danovom priznani. Chcem ho predat, budem platit z predaja dan z prijmu? Pocula som, ze ak sa byt prenajima, musim znova po ukonceni prenajmu ratat dalsich 5 rokov...?

Dakujem
Vladimír Ozimý
08.08.08,09:20
Dobry den,

vie mi prosim niekto poradit, dost mi to suri. Som vlastnickou bytu 5 rokov, byt som 2 roky prenajimala - prijem som priznala v danovom priznani. Chcem ho predat, budem platit z predaja dan z prijmu? Pocula som, ze ak sa byt prenajima, musim znova po ukonceni prenajmu ratat dalsich 5 rokov...?

Dakujem

len v tom prípade ak ste byt mali zahrnutý do obchodného majetku. Ak nie tak táto lehota sa počíta od začiatku vlastníctva.
tana70
08.08.08,09:25
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Este otazka - len sa chcem uistit - zahrnuty do obchodneho majetku neznamena to, ze som prijem z prenajmu priznavala v danovom priznani?
Vladimír Ozimý
08.08.08,09:32
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Este otazka - len sa chcem uistit - zahrnuty do obchodneho majetku neznamena to, ze som prijem z prenajmu priznavala v danovom priznani?

uvažujete správne. Obchodným majetkom znamená že ste o ňom účtovali(alebo viedli evidenciu podľa § 6 ods. 11) a tým pádom náklady ktoré súvisia s nehnuteľnosťou boli vaše daňové výdavky ako napr. odpisy opravy atď. Pretože v danom čase ste si znižovali základ dane prostredníctvom odpisov a iných nákladov tak teraz vám hovorí štát že si máte predlžiť lehotu na oslobodenie. ak ste o ňom neúčtovali tak potom nemôžeme hovoriť o obchodnom majetku a tým pádom základnou podmienkou je trvalý pobyt a vlastníctvo.
mofer
12.08.08,14:37
Pekný deň, mám trvalý pobyt v byte od júla 2005 , vlastníkmi sú moji rodičia (kvôli hypotéke). Chcela by som tento byt predať, budem platiť daň z príjmu?
Chobot
12.08.08,14:39
Pekný deň, mám trvalý pobyt v byte od júla 2005 , vlastníkmi sú moji rodičia (kvôli hypotéke). Chcela by som tento byt predať, budem platiť daň z príjmu?

Ak sú vlastníkmi rodičia, ty nemôžeš byt predať. Predávať ho budú tvoji rodičia, ktorí sú vlastníkmi bytu. Ak sú vlastníkmi viac ako 5 rokov, tak sú oslobodení od dane z príjmu.

Alebo si nám niečo podstatné neuviedla (napr. darovanie)??
mofer
13.08.08,04:59
Jasné, vlastníkmi sú moji rodičia, ale byt je môj. Sú vlastníkmi kvôli hypotéke, ktorú mi vybrali na ten byt. No teraz je už byt bez záťaže. Chcela by som ho predať, vlastníkmi sú cca 4 roky. Ak by mi ho darovali a stala by som sa vlastníčkou bytu, berie sa do úvahy aj doba trvalého pobytu pred nadobudnutím majetku?
Chobot
13.08.08,08:45
Jasné, vlastníkmi sú moji rodičia, ale byt je môj. Sú vlastníkmi kvôli hypotéke, ktorú mi vybrali na ten byt. No teraz je už byt bez záťaže. Chcela by som ho predať, vlastníkmi sú cca 4 roky.

Ak tam majú oni ako majitelia trvalý pobyt aspoň 2 roky, tak budú tiež oslobodení od platenia dane.


Ak by mi ho darovali a stala by som sa vlastníčkou bytu, berie sa do úvahy aj doba trvalého pobytu pred nadobudnutím majetku?

Nie, keby ti ho darovali, zase by si musela čakať 2 resp. 5 rokov (ak by si tam nemala trvalý pobyt). Jedine pri dedení sa berie doba, po ktorú vlastnili nehnuteľnosť poručitelia, a aj to len v priamom rade.
mofer
13.08.08,09:04
Ďakujem za radu. Tak to mi asi neostáva nič iné len čakať.
Johanka
13.08.08,09:10
Výdavkom pri predaji nehnuteľnosti je jeho preukázateľná kúpna cena a iné drobnosti .... bude základ dane ( rozdiel medzi príjmom z predaja a výdavkom)vysoký ? Majú rodičia aj iný druh príjmov? Sú dôchodcovia ? S tým sa dá všeličo povymýšľať ;).
tana70
13.08.08,11:21
dakujem Vam za detailne vysvetlenie, velmi ste mi pomohli a prajem pekny den :)
tana70
13.08.08,11:29
dakujem za detailne vysvetlenie, velmi ste mi pomohli a prajem pekny den
Kennard
13.08.08,16:34
Dobry den,
Uz som to dnes pisal na inom mieste lebo som nevedel kde dat otazku(pardon administrator)
Tiez mam podobnu otazku.
Potrebujem prepisat byt na moju mamu ktora ho na mna prepisala asi pred rokom.Robili sme to vtedy formou kupnej zmluvy.Zial vyskytli sa urcite veci a ja to potrebujem znovu prepisat na moju matku.Trvaly pobyt tam mame obaja asi 15 rokov.

Mohli by ste mi prosim poradit najlacnejsi sposob kde je najmenej papierovania? Musim totiz surne ist mimo SK.

Bolo by darovanie vhodnou formou?
Chobot
13.08.08,19:48
Dobry den,
Uz som to dnes pisal na inom mieste lebo som nevedel kde dat otazku(pardon administrator)
Tiez mam podobnu otazku.
Potrebujem prepisat byt na moju mamu ktora ho na mna prepisala asi pred rokom.Robili sme to vtedy formou kupnej zmluvy.Zial vyskytli sa urcite veci a ja to potrebujem znovu prepisat na moju matku.Trvaly pobyt tam mame obaja asi 15 rokov.

Mohli by ste mi prosim poradit najlacnejsi sposob kde je najmenej papierovania? Musim totiz surne ist mimo SK.

Bolo by darovanie vhodnou formou?

Netreba zadávať otázky 2x.Všetky odpovede máš tu:

http://www.porada.sk/t88169-prepis-bytu-na-inu-osobu-darovanie.html
mofer
14.08.08,06:58
Byt bol kúpený za 620 000 Sk a viem ho predať za 1500 000 SK. Takže dosť veľký rozdiel....Otec je zamestnaný a mama je invalidná dôchodkyňa. Nerada by o platila takú vysokú daň, každá korunka sa zíde...No asi mi nestáva nič iné, len počať ešte jeden rok a to budú už naši vlastníkmi 5 rokov. Neviem...
Orsz
10.09.08,08:45
Prosím, odkedy sa počíta doba vlastníctva - dod dňa podpísania zmluvy alebo zavkladnenia do katastra nehnuteľností? Byt bol kúpený v októbri 2004, ale na katastri trvalo pol roka, kým to zapísali, teda až v apríli 2005. Chceme byt predať, nevieme, či môžme už o rok, alebo máme čakať až do apríla 2009. Prosím o radu. Ďakujem ;) .
Chobot
10.09.08,09:16
Prosím, odkedy sa počíta doba vlastníctva - dod dňa podpísania zmluvy alebo zavkladnenia do katastra nehnuteľností? Byt bol kúpený v októbri 2004, ale na katastri trvalo pol roka, kým to zapísali, teda až v apríli 2005. Chceme byt predať, nevieme, či môžme už o rok, alebo máme čakať až do apríla 2009. Prosím o radu. Ďakujem ;) .

Pozri sem:

http://www.porada.sk/t69056-prevod-vlastnickych-prav-k-nehnutelnosti.html

a prípadne aj sem:

http://www.porada.sk/t65017-darovanie-bytu-a-jeho-predaj.html
orlock
10.09.08,17:01
Dobry den,

potreboval by som pomoct s tymto problemom:

Kupu domu by som chcel realizovat na zaklade zamennej zmluvy – vlastnik domu by zamienal svoj dom za moj byt + moj doplatok. Problem na mojej strane je, ze sa na mna nevztahuje oslobodenie od dane z prijmu z predaja nehnutelnosti (nemam tam trvaly pobyt viac nez 2 roky, ani nie som vlastnikom viac, nez 5 rokov).
Chcel by som si overit, za akych podmienok by sa na mna – uplne legalne – nevztahovala povinnost platit dan.
Otazky:
1 - Je nutne v zamennej zmluve uvadzat ceny zamienanych nehnutelnosti?
2 - Ak nie, za akych okolnosti by som musel napriek tomu platit dan?
3 - Ak ano:
3.1 - musim platit dan, ak by bola v zmluve uvedena cena bytu rovnaka ako jeho nadobudacia cena?
3.2 - musim platit dan, ak by bola v zmluve uvedena cena bytu vyssia, nez nadobudacia cena (ziaden penazny prijem by som ale samozrejme nemal...)?
4 - Je nutne v kazdom pripade podat danove priznanie?

Vopred dakujem,

Igor
Milan Benka
10.09.08,17:31
Dobry den,

potreboval by som pomoct s tymto problemom:

Kupu domu by som chcel realizovat na zaklade zamennej zmluvy – vlastnik domu by zamienal svoj dom za moj byt + moj doplatok. Problem na mojej strane je, ze sa na mna nevztahuje oslobodenie od dane z prijmu z predaja nehnutelnosti (nemam tam trvaly pobyt viac nez 2 roky, ani nie som vlastnikom viac, nez 5 rokov).
Chcel by som si overit, za akych podmienok by sa na mna – uplne legalne – nevztahovala povinnost platit dan.
Otazky:
1 - Je nutne v zamennej zmluve uvadzat ceny zamienanych nehnutelnosti?
2 - Ak nie, za akych okolnosti by som musel napriek tomu platit dan?
3 - Ak ano:
3.1 - musim platit dan, ak by bola v zmluve uvedena cena bytu rovnaka ako jeho nadobudacia cena?
3.2 - musim platit dan, ak by bola v zmluve uvedena cena bytu vyssia, nez nadobudacia cena (ziaden penazny prijem by som ale samozrejme nemal...)?
4 - Je nutne v kazdom pripade podat danove priznanie?

Vopred dakujem,

Igor

Zo zákona o dani z príjmu:

Príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia,...

Podať DP - je nutné.

Ak bude predajná cena vyššia ako nadobúdacia - s veľkou pravdepodobnosťou ste povinný zaplatiť daň (neviem aké príjmy ešte okrem toho budete mať) .
Ak bude pred. cena rovnaká ako nadobudacia - základ dane bude 0,- a teda aj daň z predaja bude 0,- Sk.
Anja111
10.11.08,10:50
Rodičia bývali v štátnom byte, ktorý nadobudli v roku 1995 do osobného vlastníctva.
V roku 2005 si dcéra chcela kúpiť iný byt, pre seba, cez hypotekárny úver. Byt, ktorý kupovala, nemohla založiť, lebo nebol v osobnom vlastníctve. Rodičia súhlasili, že sa zapíše záložné právo na ich byt.
Na základe kúpnej zmluvy, prešlo vlastníctvo rodičovského bytu na dcéru za 600 tis. Sk. Byt má však trojnásobnú hodnotu.
V roku 2008 alebo v roku 2009 chcú rodičia byt predať. Dcéra si prevedie záložné právo na svoj byt, ktorý medzičasom nadobudla do osobného vlastníctva.
Otázka je, aký vplyv bude mať táto skutočnosť na daň z príjmov z predaja bytu pre rodičov? V byte majú trvalý pobyt 27 rokov. Od roku 2005 však vlastní byt dcéra...
Uvažujem správne, že by museli počkať s predajom bytu, aby bol oslobodený, až kým ho bude dcéra vlastniť 5 rokov, a potom by ho predali cez ňu?
Pepa
10.11.08,11:13
Rodičia bývali v štátnom byte, ktorý nadobudli v roku 1995 do osobného vlastníctva.
V roku 2005 si dcéra chcela kúpiť iný byt, pre seba, cez hypotekárny úver. Byt, ktorý kupovala, nemohla založiť, lebo nebol v osobnom vlastníctve. Rodičia súhlasili, že sa zapíše záložné právo na ich byt.
Na základe kúpnej zmluvy, prešlo vlastníctvo rodičovského bytu na dcéru za 600 tis. Sk. Byt má však trojnásobnú hodnotu.
V roku 2008 alebo v roku 2009 chcú rodičia byt predať. Dcéra si prevedie záložné právo na svoj byt, ktorý medzičasom nadobudla do osobného vlastníctva.
Otázka je, aký vplyv bude mať táto skutočnosť na daň z príjmov z predaja bytu pre rodičov? V byte majú trvalý pobyt 27 rokov. Od roku 2005 však vlastní byt dcéra...
Uvažujem správne, že by museli počkať s predajom bytu, aby bol oslobodený, až kým ho bude dcéra vlastniť 5 rokov, a potom by ho predali cez ňu?
Za predpokladu, že dcéra nemá v byte trvalý pobyt bezprostredne pred predajom 2 roky / doba vlastníctva 5 rokov nie je splnená/ uvažuješ správne.
Anja111
10.11.08,11:27
Za predpokladu, že dcéra nemá v byte trvalý pobyt bezprostredne pred predajom 2 roky / doba vlastníctva 5 rokov nie je splnená/ uvažuješ správne.
Ďakujem...
Muška
10.11.08,11:36
Otázka je, aký vplyv bude mať táto skutočnosť na daň z príjmov z predaja bytu pre rodičov? V byte majú trvalý pobyt 27 rokov. Od roku 2005 však vlastní byt dcéra...

Anja, píšeš aký vplyv pre rodičov. Prečo pre rodičov?? Dcéra previedla na nich naspäť byt??? Lebo ak áno, tak :


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,

...mne z toho vyplýva, že ak im dcéra /ktorá tam pravdepodobne nemá TP 2 roky/ prevedie nehnuteľnosť naspäť za takú istú sumu /je povinná podať DP, ale daň bude nula/, tak rodičia ak tam mali a stále majú TP , tak nehnuteľnosť v pohode môžu predať s oslobodením.
Anja111
10.11.08,11:52
Anja, píšeš aký vplyv pre rodičov. Prečo pre rodičov?? Dcéra previedla na nich naspäť byt??? Lebo ak áno, tak :



§ 9

Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,

...mne z toho vyplýva, že ak im dcéra /ktorá tam pravdepodobne nemá TP 2 roky/ prevedie nehnuteľnosť naspäť za takú istú sumu /je povinná podať DP, ale daň bude nula/, tak rodičia ak tam mali a stále majú TP , tak nehnuteľnosť v pohode môžu predať s oslobodením.
Dcéra byt zatiaľ nepreviedla naspäť rodičom a nemala tam ani trvalý pobyt 2 roky. Rodičia tam majú nepretržitý trvalý pobyt 27 rokov. A práve to ma pletie. Ak by ho previedla späť na rodičov a rodičia byt hneď predajú, chápe sa to tak, že oni tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky pred predajom a tak je predaj oslobodený? Napriek tomu, že ho určitú dobu, (bezprostredne pred predajom), vlastnila dcéra?
Muška
10.11.08,11:53
Dcéra byt zatiaľ nepreviedla naspäť rodičom a nemala tam ani trvalý pobyt 2 roky. Rodičia tam majú nepretržitý trvalý pobyt 27 rokov. A práve to ma pletie. Ak by ho previedla späť na rodičov a rodičia byt hneď predajú, chápe sa to tak, že oni tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky pred predajom a tak je predaj oslobodený? Napriek tomu, že ho určitú dobu, (bezprostredne pred predajom), vlastnila dcéra?
Anja,
chcela som len povedať, že v § 9 odst. 1 a) nikde nie je, že ak máš v byte TP 2 roky dozadu, musíš ho aj vlastniť.

Z toho usudzujem, že ak im ho dcéra vráti, predá, daruje, tak ho môžu kľudne predať , lebo splnili podmienku v uvedenom odstavci.

Teda podľa mňa
Anja111
10.11.08,11:59
Anja,
chcela som len povedať, že v § 9 odst. 1 a) nikde nie je, že ak máš v byte TP 2 roky dozadu, musíš ho aj vlastniť.

Z toho usudzujem, že ak im ho dcéra vráti, predá, daruje, tak ho môžu kľudne predať , lebo splnili podmienku v uvedenom odstavci.

Teda podľa mňa
Presne túto odpoveď som potrebovala! Tiež som si to tak vysvetľovala, ale nebola som si istá. Ale už sme dve a to ma teší... Možno sa ešte niekto k nám pridá. Alebo nám to vyvráti?
Muška
10.11.08,12:01
Anja,
v roku 2003 , 2004 platilo:
§9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma
bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci
vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej
počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho
predajom

...ale od r. 2004 od 1.1.2005
platí
1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom


....slovíčko "vlastnil" ..tam nie je :D
Anja111
10.11.08,12:06
Anja,
v roku 2003 platilo:
§9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma
bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci
vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej
počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho
predajom

...ale od r. 2004
platí
1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom


....slovíčko "vlastnil" ..tam nie je :D
Ďakujem. Ukľudnila si ma. Pomohlo mi to.
Muška
10.11.08,12:13
Ďakujem. Ukľudnila si ma. Pomohlo mi to.
Opravila som v mojom príspevku roky, ale v Tvojom prípade sú nepodstatné :):)
AnkaS
14.01.09,09:41
Dobrý deň, chcela by som sa v tomto uistiť: vlastním byt viac ako 5 rokov, no nemám tam trvalý pobyt, takže podľa par. 9 ods.1a nie som oslobodená od platenia dane z predaja. Ale môžem následne uplatniť par.9 ods. 1b, keďže ho vlastním viac ako 5 rokov a na základne toho je príjem z predaja bytu od dane oslobodený. Chápem to správne?Ďakujem
Anja111
14.01.09,10:04
Dobrý deň, chcela by som sa v tomto uistiť: vlastním byt viac ako 5 rokov, no nemám tam trvalý pobyt, takže podľa par. 9 ods.1a nie som oslobodená od platenia dane z predaja. Ale môžem následne uplatniť par.9 ods. 1b, keďže ho vlastním viac ako 5 rokov a na základne toho je príjem z predaja bytu od dane oslobodený. Chápem to správne?Ďakujem
Áno.
Laola80
10.02.09,07:34
Dobrý deň,

od svokra by sme s budúcou manželkou PO SVADBE chceli kupit prave skolaudovany dom... Kupu budem financovat ja a chcem, aby sme mali dom spolocne s manzelkou... Chceme sa vsak vyhnut zbytocnym daniam, darovaciu zmluvu vsak odmietam, kedze si myslim, ze nie je pre mna dostatocnou pravnou ochranou...

Mozeme sa so svokrom dohodnut na symbolickej cene 1 Euro, aby nemusel platit dan?
Chobot
10.02.09,09:28
Dobrý deň,

od svokra by sme s budúcou manželkou PO SVADBE chceli kupit prave skolaudovany dom... Kupu budem financovat ja a chcem, aby sme mali dom spolocne s manzelkou... Chceme sa vsak vyhnut zbytocnym daniam, darovaciu zmluvu vsak odmietam, kedze si myslim, ze nie je pre mna dostatocnou pravnou ochranou...

Mozeme sa so svokrom dohodnut na symbolickej cene 1 Euro, aby nemusel platit dan?

Ja by som to nerobil. To, čo teraz môže vyzerať ako výhodný postup ti môže v budúcnosti skomplikovať život (tak narýchlo mi napadá, že keby si ten dom napr. za 1 rok chcel predať, tak budeš platiť daň z celej ceny; alebo v prípade rozvodu sa budete naťahovať, kto koľko za dom dal a pod.). Raz keď dom kupuješ, tak treba do kúpnej zmluvy napísať cenu, za ktorú ho kupuješ. Ak sa chce svokor vyhnúť plateniu dani z príjmu, tak nech vám to predá za nadobúdaciu cenu, ktorú vie preukázať. Potom nemusí platiť žiadnu daň.

Predaj za 1€ je veľmi pofidérne a to priamo zaváňa podozrením z krátenia daní. To už potom môže rovno darovať. Väčšinou, keď sa niečo daruje za 1€, tak to je z účtovných dôvodov a v skutočnosti ide o dar.