anenka.s
09.05.08,13:37
Naša spoločnosť svojim zamestanacom, ktorí pred nástupom do zamestnania nespľňali podmienky pre výkon určenej práce zabezpečila odborné školenie , preskúšanie a vydanie osvedčenia na vykonávanie danej práce. Môže zamestnávateľ spísať so zamestnancami dohodu o uhradení týchto nákladov za podmienky, že nezotrvajú u neho v pracovnom pomere napríklad 2 roky, čo je polovica doby platnosti vydaného osvedčenia? Akú má mať táto dohoda formu, musia tam byť spomenuté nejaké § alebo odkazy na zákony? Stačí snáď len nejaký text o tom, že sa zamestnanec zaväzuje zotrvať v pp, inak bude musieť uhradiť dané náklady?
Zoltán Kovács
09.05.08,12:04
Naša spoločnosť svojim zamestanacom, ktorí pred nástupom do zamestnania nespľňali podmienky pre výkon určenej práce zabezpečila odborné školenie , preskúšanie a vydanie osvedčenia na vykonávanie danej práce. Môže zamestnávateľ spísať so zamestnancami dohodu o uhradení týchto nákladov za podmienky, že nezotrvajú u neho v pracovnom pomere napríklad 2 roky, čo je polovica doby platnosti vydaného osvedčenia? Akú má mať táto dohoda formu, musia tam byť spomenuté nejaké § alebo odkazy na zákony? Stačí snáď len nejaký text o tom, že sa zamestnanec zaväzuje zotrvať v pp, inak bude musieť uhradiť dané náklady?

Ano je to možné. Pozri si § 155 Zákonníka práce.
anenka.s
09.05.08,12:12
Ďakujem za odpoveď a píšem dohodu s odvolaním sa na §155.
Pekný víkend.
Mária27
09.05.08,12:32
Asi sa to malo urobiť pre tým školením, teraz by už nemuseli s dohodou súhlasiť.
anenka.s
09.05.08,12:38
Jasné . My sme ich do pp zobrali, ale teraz ich posielame na potrebné školenie. Takže ,keď im to dám pred školením podpísať je to O.K. V prac pomere sú od 01.05.2008 a školenie je vybavené na 14.05.2008. V prípade ,že by som s podpisovaním mala nejaký problém, asi by som to riešila skúšobnou dobou. Veď nebudeme investovať do zamestnancov, ktorí u nás nemienia zostať.
anenka.s
11.05.08,14:46
Myslené to bolo takto: Chcem pracovať v určitej firme, nemám na to potrebnú kvalifikáciu, firma si ma zoberie pod krídla, veď ak chceme mať zodpovedajúcich pracovníkov vyškolíme si ich zatiahneme to za nich a automaticky očakávame , že svoje získané pracovné dispozície odovzdajú svojej firme a nie niekde inde. Nevidela som problém, prečo by mi zamestnanec, ktorý u nás chce pracovať, dohodu nemal podpísať. Snáď len v prípade, že by u nás nemienil zostať pracovať. Za signál by som považovala odmietnutie dohody o úhrade nákladov.Prečo potom takéhoto zamestnanca na školenie posielať? Ak nechce u nás pracovať skončíme pp. Ak chce, ale berie to ako mostík niekam inam, nech si to teda hradí sám. Neviem, zdá sa mi, že by obe strany mali byť natoľko korektné vo svojich vzajomných vzťahoch, aby si aj na takomto prípade vyjasnili predstavy o svojom ďalšom fungovaní.
jales
13.05.08,08:53
Pozor na to, či ide o zvyšovanie kvalifikácie alebo len nejaké školenie na získanie odbornej spôsobilosti. Táto téma tu už bola veľa krát rozoberaná, keď dlhšie pohľadáš určite niečo nájdeš.
Čo chcem k tomu ale napísať je, že jeden môj známi práve vyhral so zamestnávateľom súdny spor. Zamestnávateľ ho vyslal na zaškolenie do zahraničia do materskej firmy a dal mu pri nástupe podpísať dohodu o úhrade 100 tis. Sk, ak vo firme neodpracuje 2 roky. Keďže končil skôr, firma tieto peniaze od neho vyžadovala. On to nechcel uhradiť. Súd mu uznal za pravdu, nakoľko počas tohto zaškolenia nedošlo k zvýšeniu jeho kvalifikácie.
Antea
13.05.08,11:54
Pozor na to, či ide o zvyšovanie kvalifikácie alebo len nejaké školenie na získanie odbornej spôsobilosti. Táto téma tu už bola veľa krát rozoberaná, keď dlhšie pohľadáš určite niečo nájdeš.
Čo chcem k tomu ale napísať je, že jeden môj známi práve vyhral so zamestnávateľom súdny spor. Zamestnávateľ ho vyslal na zaškolenie do zahraničia do materskej firmy a dal mu pri nástupe podpísať dohodu o úhrade 100 tis. Sk, ak vo firme neodpracuje 2 roky. Keďže končil skôr, firma tieto peniaze od neho vyžadovala. On to nechcel uhradiť. Súd mu uznal za pravdu, nakoľko počas tohto zaškolenia nedošlo k zvýšeniu jeho kvalifikácie.
Podľa mňa treba rozlišovať, či získané vedemosti uplatní niekto len v jednej konkrétnej firme alebo či sú použiteľné aj inde a podľa toho postupovať. Nemusí sa hneď jednať o zvýšenie kvalifikácie v takom ponímaní ako napr. nadstavba alebo rôzne povinné vyhlášky /elektroinštalatér/.