Mabicu
09.05.08,14:37
Uvažujem o založení živnosti. Vzhľadom na charakter činnosti budem potrebovať aj motorové vozidlo. Som jeho majiteľom ako súkromná osoba a zatiaľ ho neplánujem zahrnúť do podnikania. Môžem si na neho odpisovať náklady ak si ho budem vlastne sám požičiavať ako živnostník od súkromnej osoby? Prípadne akým spôsobom? Môžem si vyplácať amortizáciu a v akej výške? A či som v takom prípade povinný ako živnostník platiť aj cestnú daň napriek tomu že auto nebudem mať zahrnuté v živnosti? Za odpoveď vopred ďakujem.
inngrid
09.05.08,15:28
Mozes pouzivat svoje auto na "firemne" ucely. To znamena ze svoje vozidlo na pod. aktivity. Avsak budes si ratat podla najazdenych km a priemernej spotreby svoju vysku Nakladov - vydavkov - v Jed. uctovnictve sa uctuje o vydavkoch. V ramci toho sa rata aj amortizacia momentalne je 6,2 za km. plus k tomu preratanie tej spotreby x poc. km.
Avsak ak chces vyuzivat svoje auto musis to nahlasit na prislusny danovy urad a zaplatit zato auto dan z mtooroveho vozidla inak si nemozes uplatnit ani korunu do vydavkov. Nahlasit to musis najneskor 30 dni od zacatia pouzivania.
Takze ti odporucim cim skor sa nahlasit aby si mohol cim viac uplatnit . Dan potom bude platit do 31 januar 2009
to tak vskrate
tinaM
09.05.08,18:20
Mozes pouzivat svoje auto na "firemne" ucely. To znamena ze svoje vozidlo na pod. aktivity. Avsak budes si ratat podla najazdenych km a priemernej spotreby svoju vysku Nakladov - vydavkov - v Jed. uctovnictve sa uctuje o vydavkoch. V ramci toho sa rata aj amortizacia momentalne je 6,2 za km. plus k tomu preratanie tej spotreby x poc. km.
Avsak ak chces vyuzivat svoje auto musis to nahlasit na prislusny danovy urad a zaplatit zato auto dan z mtooroveho vozidla inak si nemozes uplatnit ani korunu do vydavkov. Nahlasit to musis najneskor 30 dni od zacatia pouzivania.
Takze ti odporucim cim skor sa nahlasit aby si mohol cim viac uplatnit . Dan potom bude platit do 31 januar 2009
to tak vskrate
Len trošičku poopravím.
Výdavky za použitie auta za účelom dosiahnutia zdaniť. príjmu si môže uplatniť v plnej výške, / tieto mu nikto z účtovníctva nevyhodí/, ale bude sankcionovaný za neskoré oznámenie prvého použitia MV v súvislosti s podnikaním.
andoo
23.05.08,16:18
Ja by som sa chcel spytat ze akoodpisovat spotrebu ked v technickom preukaze mam tuto hodnotu prazdnu?
liba2
23.05.08,17:20