matulo
09.05.08,14:52
Ahojte poradaci,

potreboval by som pomoct s fundovanou radou. Som poisteny v jednej nemenovanej Kooperative a celkom rad by som odtial odisiel cim skor. Zrejme vyuzili prilezitost, pretoze platim poistku cca dvojnasobnu ako je v ktorejkolvek inej poistovni.

V marci mi doslo, ze mam zaplatit poistne na dalsi rok. Zatial som nezaplatil, pretoze chcem, aby mi poistka zanikla z dovodu neplatenia. Mozem hned na druhy den uzavriet poistenie v inej poistovni ?

Viem, ze pri PZP sa to neda spravit, ak ked poistku zrusia, tak do konca rocneho cyklu sa musim dat poistit zase v tej istej poistovni kde som bol predtym.

Plati to aj na poistenie nehnutelnosti alebo nie?

Dakujem za odpovede,
mato
Zoltán Kovács
09.05.08,12:58
Ahojte poradaci,

potreboval by som pomoct s fundovanou radou. Som poisteny v jednej nemenovanej Kooperative a celkom rad by som odtial odisiel cim skor. Zrejme vyuzili prilezitost, pretoze platim poistku cca dvojnasobnu ako je v ktorejkolvek inej poistovni.

V marci mi doslo, ze mam zaplatit poistne na dalsi rok. Zatial som nezaplatil, pretoze chcem, aby mi poistka zanikla z dovodu neplatenia. Mozem hned na druhy den uzavriet poistenie v inej poistovni ?

Viem, ze pri PZP sa to neda spravit, ak ked poistku zrusia, tak do konca rocneho cyklu sa musim dat poistit zase v tej istej poistovni kde som bol predtym.

Plati to aj na poistenie nehnutelnosti alebo nie?

Dakujem za odpovede,
mato

Pri poistení bytu také obmedzenie nie je ako pri PZP. Môžeš mať naraz viac poistných zmlúv na byt. Neuhradením poistného začne plynúť, myslím 1/2 ročné obdobie počas, ktorého ešte poistka je "živá". Po 1/2 roku poistku zruší poisťovňa, z dôvodu neplatenia, a samozrejme sa bude domáhať dlžného poistného na tú dobu 1/2 roka.
Ofélia
09.05.08,15:40
Myslím ale že pri uzatváraní zmluvy, alebo v prípade likvidity poistnej udalosti je kolónka, kde sa píše " máte uzatvorené poistenie aj v inej poisťovni"?

Súhlasím so smith, že poistka bude živá a poisťovňa bude požadovať, dlžného poistného za túto dobu. Preto je lepšie ihneď poslať zrušenie zmluvy k výročnému dátumu uzatvorenia zmluvy.

Pozrite podmienky zrušenia poistenia v zmluve. Určite je tam dvojmesačná výpovedná doba a k určitému dátumu (výročnému uzavretia)
matulo
09.05.08,16:00
Praveze poistovna sa chrani tym, ze poistenie je mozne beznym sposobom zrusit LEN v dobre 6 tyzdnov pred obnovenim rocneho poistneho, inak nie.

Ten nebezny sposob je neuhradit poistovni poistne a cakat kym poistku sama zrusi. Malo by to byt do 2 alebo 3 mesiacov od obnovenia rocneho poistneho.

Dam vediet, ked mi pride list z poistovne.
Ofélia
09.05.08,16:12
No tak si podajte zrušenie zmluvu, k dátumu kedy padne 6 týždeň od podania a alikvótnu čiastku jej zaplatíte.
Nekomplikujte si to, aby vám nenarátali aj penále.
matulo
09.05.08,17:04
Mno, zda sa mi chore platit jednej poistovni poistne 4800 Sk za poistenie bytu !!! na sumu 3 miliony Sk, ked ina poistovna mi poisti byt pre obdobne rizika na sumu 5 milionov Sk + riziko zodpovednosti za skodu na 1,5 miliona Sk za 3800 Sk....

Kazdy dnom cakam list o ukonceni poistky z poistovne, potom napisem ako to cele dopadlo.

mato
Ofélia
09.05.08,17:18
Preto je dobre pokiaľ máte čas, obísť si aspoň 3 poisťovne, dajte im svoje požiadavky, myslím tým sumu na koľko chcete poistiť byt + ZzŠ. Dávajte si pozor aby cena poistenia nebola nižšia z dôvodu spoluúčasti.
Nepíšete či máte poistenia aj zariadenia.

A ešte si dajte pozor na podmienky či neobsahujú opotrebovanie, pred poistnou udalosťou (amortizácia)
Mária27
09.05.08,18:57
Občiansky zákonník

Zánik poistenia § 800
(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

§ 801
(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.
(2) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. To isté platí, ak bola zaplatená len časť poistného.
(3) Lehoty podľa odsekov 1 a 2 možno dohodou predĺžiť.

§ 803
(1) Poistiteľ má právo na poistné za dobu do zániku poistenia.
matulo
09.05.08,19:08
Dakujem za odpovede.

mato
Aluš
08.08.08,18:54
Ja som tiež "poriešila" zrušenie poistného vztahu za poistenie stavieb s poistovnou tak, že som nezaplatila poistné na nasledujúce obdobie. Poistovna so mňou zrušila zmluvu ale vypočítala mi alikvotnú čast, ktorú som musela zaplatit. Ale oni v tej poistovni sú velkí betári - zvýšia cenu poistného - pošlú šek na zaplatenie v takom termíne aby sa nestihla tá 6-týždnová výpovedná lehota.
lylyx
18.07.11,09:12
Mám pravdu ak si myslím, že poistenie bytu zanikne aj vtedy, ked predám nehnuteľnosť, na ktorú bola taká poistka uzatvorená?
Pretože som podala výpoved poistky z dôvodu predaja bytu a prišla mi odpoved, že výpoved môžem dať tuším 6 týždnov pred. A že ma žiadaju zaplatiť dalšie poistné. Rozmýšlam či som iba nemala napísať namiesto výpovede, poslať oznámenie o predaji bytu?
Chobot
18.07.11,12:34
Mám pravdu ak si myslím, že poistenie bytu zanikne aj vtedy, ked predám nehnuteľnosť, na ktorú bola taká poistka uzatvorená?
Pretože som podala výpoved poistky z dôvodu predaja bytu a prišla mi odpoved, že výpoved môžem dať tuším 6 týždnov pred. A že ma žiadaju zaplatiť dalšie poistné. Rozmýšlam či som iba nemala napísať namiesto výpovede, poslať oznámenie o predaji bytu?

Nemusí to byť pravidlom. Treba si poriadne pozrieť Všeobecné obchodné podmienky, kedy zaniká poistenie.

To, že predáš byt, nemusí znamenať, že poistenie musí zaniknúť. Tak je to síce u PZP, ale u bytov to tak byť nemusí.
peter977
18.07.11,20:09
Nemusí to byť pravidlom. Treba si poriadne pozrieť Všeobecné obchodné podmienky, kedy zaniká poistenie.

To, že predáš byt, nemusí znamenať, že poistenie musí zaniknúť. Tak je to síce u PZP, ale u bytov to tak byť nemusí.

Pri predaji bytu sa mení poistený v poistnej zmluve a to je podľa zákona dôvod na výpoveď zmluvy aj mimo výpovednej lehoty.

Odvolajte sa na predaj nehnuteľnosti a vybavte to priamo na pobočke, nech Vám žiadosť aj opečiatkujú a bude to ok.
daniela.petrova
23.07.11,04:17
čo sa týka zrušenia poistenia, je možné aj dohodou. Pokiaľ máš záujem o zrušenie, je možné kedykoľvek poslať žiadosť do Kooperatívy a uviesť presný dátum. a podotknúť "dohodou". Oni to vedia zrušiť aj inak ako 6 týždne pre výročím.
Neplatenie nič nerieši, môže sa to viesť veľmi dlho. Mala som klientku, ktorá nezaplatila a posielali jej výzvy každý mesiac. čakala kým to zrušia, ale nakoniec musela aj tak zaplatiť z 9 mesiacov dlžné poistné. A pozor ak ide o nehnuteľnosť a nemáš zaplatené poistné a niečo sa stane, tak ti to potom nemusí dobre dopadnúť.
daj na moju radu a radšej pošli rovno žiadosť na centrálu do poisťovne a dohodni sa s nimi.
bubkoch
23.07.11,06:48
ak sa pod poistnim bytu mysli poistnie domacnosti, tak pri predaji bytu nie je vobec potrebne rusit poistku, staci len nahlasit zmenu adresy (=domacnosti) a poistenie bezi dalej ... poistenie domacnosti nie je viazane na konkretnu nehnutelnost ale na domacnost ...
lylyx
30.07.11,08:19
Išlo o poistenie nehnutelnosti, nie domácnosti, to je povinné poistenie, ked si človek berie hypotéku. Nakoniec som napísala znovu výpoved, kde som sa odvolala na príslušné zákony a všeobecné podmienky poistovne, aj som si vyžiadala vrátanie zvyšku. A zrazu poistovna pochopila a zrušili mi to k dátumu rozhodnutia katastra, odkedy mi vlastne byt nepatril. Ale žiadne ospravedlnenie, šak čo... keby som to nechala iba tak, by sa to zrušilo samé a ešte by som im musela zaplatiť aj alikvotnu čiatku. Ale tak čo sa čudujem.... že...išlo o čsob poistovnu....