brewster
09.05.08,15:14
potreboval by som poradit. chcel by som si zriadiť personálnu agentúru(alebo spoločnosť, ktorá by sa zaoberala personálnym lízingom). mám kontakt na zamestnávateľov v našom regione, ktory majú veľký problém najsť pracovnú silu v danom regióne. chcel by som zamestnať občanov Srbska (mám tam kontaktnú osobu). Neviem však aké podmienky musím splňať vo vzťahu k slovenským štátnym orgánom (UPSVAR, atď) aby mohli u nás pracovať. Ide hlavne o to, či ja môžem prenajať alebo poskytnúť zamestnanca inej slovenskej spoločnosti, ktorá ale väčšinu práce vykonáva v Českej republike.Môže cudzinec zo Srbska, ktorý dostane pracovné povolenie na základe pracovnej zmluvy so slovenskou firmou pracovať aj na území Čiech?
(stránky UPSVAR som už prezeral ale neviem sa k tomu dopátrať)
Ďakujem
jarodrencak
25.05.08,13:23
UPSVAR s tymto uz v podstate nema nic. Skor by som sa pytal na velvyslanectve, alebo organizacie, ktora riesi pobyt ludi.

Ako licencovana agentura musite tychto ludi prihlasit na Slovensku + v state, kde vykonavaju cinnost. V state kde vykonavaju cinnost im tiez platit odvody (kedze ide o leasing, ina moznost ani nie je). V tomto pripade neviem, ci by nebolo jednoduchsie takychto ludi hodit si pod cesku firmu, ale ako hovorim, treba si zistit, ktore oznamovacie povinnosti si treba splnit.

Osobne si myslim, ze bude potrebne pre nich zaistit aj pracovne povolenie v Cechach. Najlepsie bude sa spytat priamo na velvyslanectve v Cechach.


Tato tema ma celkom zaujima, ak by ste vedeli to blizsie info, dajte mi prosim vediet. Ja planujem zamestnat nejakych ludi mimo EU, ale tiez zrejme budem potrebovat, aby cestovali.
brewster
27.05.08,10:08
ďakujem. ešte som sa s tým veľmi nepohol, lebo musím zisťovať informácie v Českom prostredí a to ide trošku pomalšie ako u nás
arizona
27.05.08,12:55
Myslím, že Ti pomôže tento link:
http://www.minv.sk/default.htm

Bližšie Ti budú vedieť poradiť na odd. cudzineckej polície.

Zamestnanie cudzincov je dosť problematické.Priprav sa na kopu vybavovačiek,pevných nervov a pod.
Zamestnať cudzincov môžeš až potom, ak preukážeš, že na danú profesiu nemôžeš nájsť pracovníkov na Slovensku.
brewster
29.05.08,10:54
uz som sa dopatral k vsetkým náležitostiam, ktoré musím spĺňať pre zamestnanie cudzinca z nečlenskej krajiny na Slovensku. neviem však ako mám postupovať ďalej ak ho chcem vyslať na dvojtýždňovú pracovnú cestu do čiech.
jarodrencak
08.06.08,04:33
Zalezi podla toho ci ho chces leasovat, ako dlho u teba pracuje...

Vzdy plati, ze si musis zriadit urcite oznamovacie povinnosti o poskytovani cezhrancnom poskytovani sluzieb. V Cechach som nerobil, takze radsej sa informuj na ambasade, co vsetko je potrebne.

Pokial ich budes leasovat, tak samozrejme, ze ich musis zaregistrovat v Cechach pre platenie odvodov a samozrejme, ze musia mat rovnake podmienky, ako ostatni zamestnanci podniku vykonavajuci tu istu cinnost. Ak samozrejme nebudu vykonavat nieco ine :))

Ak su to tvoji normalny zamestnanci a ty ides robit subdodavku nejakej inej firme, tak mozes skusit zaobstarat pre nich formular E101. Ten vlastne hovori to, ze odvody su platene v jednej krajine, nevstupuju na pracovny trh ineho clenskeho statu EU, alebo EEA. V tomto pripade, ak by sa ti to podarilo zaobstarat, tak jedine co by si si musel overit by bolo to, ako je to s volnym pohybom cudzincov v EU. Nemusel by si vybavovat pracovne povolenia v obidvoch krajinach, ale iba v jednej. E101 ti za normalnych okolnosti vydaju iba vtedy, ak zamestnanec u teba pracuje aspon 4 mesiace a nevysles naraz vsetkych zamestnancov.