luxemburg1
07.04.05,06:55
Rád by som sa opýtal, ako je to v prípade, ak som živnostník /szčo bez zamestnancov/ a moja sestra mi vypomáha max 40-50hodín mesačne.

Je potrebné to niejak zmluvne ošetriť, resp. vykonať registráciu v Sp?

Vopred ďakujem.
Bionda
07.04.05,16:07
Ako živnostník, keď sa prihlásiš na SP, a ZP môžeš sestru aj zamestnávať, buď na dohodu (300hročne) alebo TPP. V každom prípade, ak sestra nie je SZČO a služby Ti nefakturuje, mal by si sa podľa mňa registrovať a oficiálne si dávať náklady na ňu do účtovníctva. Môže sa aj v dohode dohodnúť napr. na stravnom event. prepl. nákladov spojených s cestovaním... Následne ako sa registruješ tak deň pred nástupom event. max. pred začatím práce musíš sestru (aj keď bude Dohoda o vyk. práce)prihlásiť na SP na Registračnom liste FO a ak TPP tak aj prihlásiť do ZP a vypracovať buď Dohodu o vykonaní práce alebo Pracovnú zmluvu
jajka
08.04.05,04:09
Ja by som Ti DOVP veľmi neodporúčala. Ak by Ti prišli na kontrolu z inšpektorátu, tak by si neobstála. A ak je to pre Teba nehospodárne dávať ju na zmluvu, tak daj DOVP, prihlás ju ale v dohode konkrétne vypíš dni, ktoré Ti bude pomáhať v predajni - keď je to sestra tak Ti podpíše spätne dni ktoré pracovala. Ja mám tento istý problém prebrala som všetky možnosti, volala po úradoch a vyšliel mi z toho jedine tento spôsob. Ak by vedel niekto poradiť aj ničo iné dajte vedieť budem prenesmierne rada!!!
luxemburg1
08.04.05,05:10
Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše odpovede. Ja som mal za to , že rodinný príslušník môže vypomáhať mne ako szčo, v zmysle živnostenského zákona. Ona totiž nepoberala žiadnu mzdu, len mi pomáhala s upratovaním a ukladaním. Jedna sa vyslovene pomoc, nie výkon platenej práce. Je aj vtedy potrebné mať niejakú registráciu, resp. niejakú dohodu?
Mal som totiž kontrolu z Inšpektorátu práce a zaujali nechápavé stanovisko. Zdá sa mi to prinajmenšiom čudné, keď mi príde vypomôcť bezodplatne rodinný príslušník napr. otec,mama, sestra, brat a podobne, aby som vykonával niejaké registrácie v Sp a podobne, ked nevzniká mzda...:confused:
Zita5
08.04.05,05:17
Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše odpovede. Ja som mal za to , že rodinný príslušník môže vypomáhať mne ako szčo, v zmysle živnostenského zákona. Ona totiž nepoberala žiadnu mzdu, len mi pomáhala s upratovaním a ukladaním. Jedna sa vyslovene pomoc, nie výkon platenej práce. Je aj vtedy potrebné mať niejakú registráciu, resp. niejakú dohodu?
Mal som totiž kontrolu z Inšpektorátu práce a zaujali nechápavé stanovisko. Zdá sa mi to prinajmenšiom čudné, keď mi príde vypomôcť bezodplatne rodinný príslušník napr. otec,mama, sestra, brat a podobne, aby som vykonával niejaké registrácie v Sp a podobne, ked nevzniká mzda...:confused:

Vypomáhajúca osoba existovala v minulosti ,ale teraz už myslím , že od 1.1.2004 neplatí, ale neviem presne dátum . Ešte by som mala k Tebe jednu otázku , ako reagovali z IBP na pomoc otec , mama, sestra , brat atď . Napíš prosím Ťa konkrétne .
luxemburg1
08.04.05,06:00
...dik, aj ked si ma veľmi nepotešila. Vedel som , že je takáto možnosť, ale nevedel som že by sa to zrušilo.

To akože fakt, keď mi príde niekto z rodiny pomôcť,na cca 60min až 120min musím to odmietnúť, alebo najprv s ním spísať zmluvu, či dohodu a odskočiť si na Sp ? :mad:
Nechce sa mi veriť, že niečo také môže byť v platnosti, veď to je choré!!
A čo sa týka reakcie IBP, nahlas sa nevyjadrili, len použili mimiku tváre.
Povedali že všetko budem mať v priebehu pár dní na papieri. Takže až potom môžem napísať ich stanovisklo.:(
Bionda
08.04.05,06:07
Podľa mňa ak Ťa navštívi "Vietor" neobstojí rodinný príslušník v prevádzke podnikateľa ako pomáhajúci.
Zita5
08.04.05,06:13
...dik, aj ked si ma veľmi nepotešila. Vedel som , že je takáto možnosť, ale nevedel som že by sa to zrušilo.

To akože fakt, keď mi príde niekto z rodiny pomôcť,na cca 60min až 120min musím to odmietnúť, alebo najprv s ním spísať zmluvu, či dohodu a odskočiť si na Sp ? :mad:
Nechce sa mi veriť, že niečo také môže byť v platnosti, veď to je choré!!
A čo sa týka reakcie IBP, nahlas sa nevyjadrili, len použili mimiku tváre.
Povedali že všetko budem mať v priebehu pár dní na papieri. Takže až potom môžem napísať ich stanovisklo.:(
luxemburg ,áno je to fakt , že keď Ti príde niekto aj na tak krátku dobu pomôcť , tak musíš spraviť zmluvu a nahlásiť ich .

Kvôli tomu IBP som sa pýtala preto , že aj já mám synov , dcéru ktorí mi chodia pomáhať a veľmi ma to rozčuľuje , pretože žijeme spolu ako rodina a máme fakticky rodinnú firmu , prečo by som sa musela spovedať dákej kontrole , že u mňa vo firme robia . A to nepoberajú a ani nikdy nepoberali žiadnu podporu od štátu .
jajka
08.04.05,06:22
Je to fakt, že keby Ti prišli na kontrolu musíš mať zmluvu, príp. DOVP aj s najbližšími príbuznými aj keď Ti pomáhajú zadarmo. Mne povedali, že dnes nikto nepracuje zadarmo, a že ktorémukoľvek zamestnancovi v pracovnom pomere patrí podľa zákona za vykonanú prácu odmena(mzda) aj keď je to rodinný príslušník. Vraj im mám dať mzdu a potom oni mi to majú vrátiť!!!!CHORÉ!!! Ja za nich odvediem odvody... a to čo im zostane mi vrátia!!! Aj keď rodinný príslušníci sú poistení z iného titulu.
ala13
10.04.05,03:38
Aj mna zaujima ich stanovisko, casto otcovi spracovavam uctovnictvo a nic za to neberiem, nikam sa nehlasim a neodvadzam.
dara
13.04.05,06:41
Ja tiež vediem účtovníctvo kamarátke a nič za to neberiem, nikam sa nehlásim.
Neviem prečo by som mala.
jonnie
13.04.05,07:07
Trosku divne...ale asi fakt akcia "Vietor" a tam nic neobstoji.

Dufam,ze ich netrapi, ak pridem po zamestnancovej pracovnej dobe prekontrolovat predajnu, pripadne vylozit tovar, pripadne som tam so zamestnancom...pritom som vo firme nic.
Asi vsetko zavisi od cloveka, ktory pride na kontrolu.
Jaro M.
13.04.05,07:17
A čo v prípade manžela alebo manželky? Aj tí sa musia navzájom vyplácať? Dúfam, že nie, veď majú BSM.
dara
10.05.05,12:31
čo je akože na tom divné ? že neberiem od kamarátky peniaze za tých pár papierov čo má ?
KEJKA
09.09.05,10:35
Môžem v decembri uzavrieť dohodu so synom - študentom, iné príjmy nemá DBPŠ a vyplatiť mu cca 80 tis. Sk s tým, že mi podpíše vyhlásenie a teda mu príjem nezdaním. Alebo ja zdaním a on podá DPFO?
Alôebo ja mu v decembrovej výplate urobím aj ročné zúčtovanie? - aby som nemusela rážať daň? a do SP ho musím prihlásiť? To sa asi má sám, nie? alebo ja?
pridám pár otáznikov do rezervy :
?????????????,
Pepa
09.09.05,10:45
Nooooo, dobrý nápad - aj ja mám syna študenta......
Vyhlásenie - nezdaniť
SP - musíš ho príhlásiť ty
ZP - jeho príjem 9-12 prekročí 13000 - bude musieť odviesť 14% do ZP - sám.
Ak to je takto, aj ja budem nad tým uvažovať.
Čo na to ostatní?
KEJKA
09.09.05,12:07
no ak bude musieť zaplatiť 14% do SP, ja zrejme ešte 0,8% na úrazové, to je skoro 15%, ušetrím cca 4%, oplatí sa to?
keby som ho neprihlásila, a on neuhradil, resp. by sa tváril, že je to náhodný príjem /zrejme blbosť/, no čo ja viem.... asi je to riziko.
ale ak to neurobím, budem odvody platiť ja a vyššie....
Pepa
09.09.05,12:21
KEJKA
09.09.05,13:05
vdaka, prečo musi byt odpoved 10 znakov?
ala13
09.09.05,13:12
Vraj to muzu byt i medzery, tie znaky:).
My sme to urobili na dohody za 7-8 po 40tisic a teraz este neviem, ci to budem musiet v rocnom zuctovani ZP odviest. Ale napad je to vyborny, ako vyuzit NCZD pre studentov a sebe znizit ZD. Len rozmyslam, ci by kvoli odvodom do ZP nestacilo 13000 do konca roka, aby sa usetrilo na ZP a nemusela sa robiz RZ ZP.
Pepa
09.09.05,13:13
To neviem, ale zadaj napr. ÁNO medzerníkom daj "akože" medzery a potom bodku. Vyskúšaj. Póóóšli mi pekného smajlíka /smajlíček-medzery-bodka/.
ala13
09.09.05,14:08
Ale vsimnite si Mihalove rady
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711&page=21&pp=10
neoplatilo by sa studentovi, aby sa na december stal szco-zivnostnikom a vyplatite mu tu dohodu, ako szco vraj nebude musiet podat RZ ZP a ani sa z dohody ziaden odvod ZP platit nebude. Sice sa mi to uplne nezda, ale za usetrenych 14% z 89000 to hadam stoji. A v januari zrusi student zivnost.
Daska
09.09.05,14:24
Ja tiež vediem účtovníctvo kamarátke a nič za to neberiem, nikam sa nehlásim.
Neviem prečo by som mala.
Ak to robis doma a pod nic sa nepodpises, nema Ta kto chytit. Horsie to je ak by si to robila v jej kancelarii, mohla by si vyzerat ako zamestnanec...
betka111
09.09.05,18:37
Ahojte, milí poraďáci,
moja známa má podobný problém. Už 9. rok robí účtovníctvo svojej dcére zadarmo. Včera som jej povedala, čo som čítala na Porade v tejto súvislosti. Tak sa zľakla a chcela by to dať do poriadku. Len nevie, aká forma by bola pre ňu najvýhodnejšia:
dohoda o vykonaní pracovnej činnosti,
dohoda o vykonaní práce,
alebo pracovný pomer.
Samozrejme tak by chcela, aby mala čo najmenej platiť
do fondov aj ona, aj dcéra. V skutočnosti by tie peniaze nezobrala. Dôchodok má mesačne 10 000 Sk. Prípadne či by sa dalo teraz naraz za rok 2005 vyplatiť nejakú vyššiu čiastku, napr.za 1-9 mesiacov cca 50 000 Sk.
Obidve vopred ďakujeme za všetky Vaše odpovede.
KEJKA
09.09.05,19:33
Betka, a čo tak príkazná zmluva, ktorá síce bude antidatovaná, so splatnostou v roku 2005, skôr len po úspešne zvládnutej kontrole DU? Ved výdavok to je až ked sa vyplatí odmena.
nebála by som sa, však aj tak všetko musela podpisovat dcéra, tak kto vie, že to robila matka?
hempy
24.09.05,17:40
mna by zaujímalo, čo robit v pripade, ked moja sestra mi pride pomoct do predajne, ja som SZCO, ale ona je statny zamestnanec. A statny zamestnanec nesmie vykonavat ziadnu inu pracu popri zamestnani. Ako to osetrit, aby mi pomahala vlastna sestra (statna zamestnankyna) zadarmo legalne??? Dohoda o vykonaní prace je tiez nepripustna...
Susan
27.10.05,09:19
Aj ja mam podobny problem. Matka chcela vypomoct dcere v predajni, ked musela ist k lekarovi a v tom hupssss, bola tam kontrola!!! Matka ma takisto zivnost ako dcera,
a kontrola povedala, ze ked tam obcas bude vypomahat, musia zalozit zmluvu o zdruzeni!!! A odisla kontrola s tym, ze dostanu pokutu! Ze vraj je nejaka novela pri rodinnom podniku, ale nikde neviem najst ziadnu novelu. Poculi ste o niecom takom?
ajobs
27.10.05,11:30
Aj ja mam podobny problem. Matka chcela vypomoct dcere v predajni, ked musela ist k lekarovi a v tom hupssss, bola tam kontrola!!! Matka ma takisto zivnost ako dcera,
a kontrola povedala, ze ked tam obcas bude vypomahat, musia zalozit zmluvu o zdruzeni!!! A odisla kontrola s tym, ze dostanu pokutu! Ze vraj je nejaka novela pri rodinnom podniku, ale nikde neviem najst ziadnu novelu. Poculi ste o niecom takom?
Keď tam bude iba počas ošetrenia dcéry u lekára, mohla by mať aj DoVP, myslím ?????:confused:
ajobs
27.10.05,11:33
Ahojte, milí poraďáci,
moja známa má podobný problém. Už 9. rok robí účtovníctvo svojej dcére zadarmo. Včera som jej povedala, čo som čítala na Porade v tejto súvislosti. Tak sa zľakla a chcela by to dať do poriadku. Len nevie, aká forma by bola pre ňu najvýhodnejšia:
dohoda o vykonaní pracovnej činnosti,
dohoda o vykonaní práce,
alebo pracovný pomer.
Samozrejme tak by chcela, aby mala čo najmenej platiť
do fondov aj ona, aj dcéra. V skutočnosti by tie peniaze nezobrala. Dôchodok má mesačne 10 000 Sk. Prípadne či by sa dalo teraz naraz za rok 2005 vyplatiť nejakú vyššiu čiastku, napr.za 1-9 mesiacov cca 50 000 Sk.
Obidve vopred ďakujeme za všetky Vaše odpovede.
Kde vykonáva tú prácu, doma ?? Ak to robí doma, a nikde na dokladoch nefiguruje ona, nechal by som to v pôvodnom stave. Žiadna kontrola prakticky nemôže odhaliť, že prácu SZČO nevykonáva ona osobne, ale niekto iný :eek:
Miro77
27.10.05,11:54
Tiež mám 2 deti (8 a 12r.) aj by som ich rád "zamestnal".
Existuje neaká dolná veková hranica odkedy môže byť dieťa zamestnané ?
"Pomáhajú" už od 3 rokov.
Bude sa mu to započítavať do dôchodku ?
Jedno dieťa mám dokonca ZŤP.
Aké výhody mi tým plynú ?
ajobs
27.10.05,12:05
Tiež mám 2 deti (8 a 12r.) aj by som ich rád "zamestnal".
Existuje neaká dolná veková hranica odkedy môže byť dieťa zamestnané ?
"Pomáhajú" už od 3 rokov.
Bude sa mu to započítavať do dôchodku ?
Jedno dieťa mám dokonca ZŤP.
Aké výhody mi tým plynú ?
Si dobre vtipný, ale dám jednu skutočnú radu, ako môže byť dieťa zapojené do takpovediac "daňového procesu". Daňovým subjektom sa totiž stáva občan narodením, a preto ak máš úspory, podielové listy alebo iné formy investícií, rozdeľ ich medzi obe deti, a môžeš si na každé odpočítať nezdaniteľnú čiastku, tento rok 87.936 Sk, v roku 2006 90.816 Sk :eek: :eek:, vieš, koľko ušetríš na daniach ?????? ;) ;) Na daňovom úrade síce budú na teba čumieť ako keby si bol z Marsu, ale efekt je zaručený. Ak ovšem nezmenia daňové zákony (v týchto ustanoveniach zatiaľ nehrozí):)
Janka6685
27.10.05,12:08
Tiež mám 2 deti (8 a 12r.) aj by som ich rád "zamestnal".
Existuje neaká dolná veková hranica odkedy môže byť dieťa zamestnané ?
"Pomáhajú" už od 3 rokov.
Bude sa mu to započítavať do dôchodku ?
Jedno dieťa mám dokonca ZŤP.
Aké výhody mi tým plynú ?
Zamestnanec
§ 11


(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Fyzická osoba, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, môže výnimočne vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.

(5) Fyzickej osobe, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, výkon ľahkých prác povoľuje príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom na ochranu zdravia. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.
ajobs
27.10.05,12:09
Zamestnanec
§ 11


(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Fyzická osoba, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, môže výnimočne vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.

(5) Fyzickej osobe, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, výkon ľahkých prác povoľuje príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom na ochranu zdravia. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.ffice:office" />
Miro77, takže staršie dieťa až o 3 roky :D
Jozef I
27.10.05,12:14
Čítal som tu všeličo ale ešte som sa nestretol s tým aby som musel uzavrieť zmluvu s rodinným príslušníkom ak mi che sám pomôcť a ešte k tomu zadarmo ?!

Je jasné, že ak sa jedná o predajňu, verejné miesto kde sa niečo predáva, tak by asi nejaká forma zmluvy mala byť (kôli BOZP, potravinársky preukaz a pod.) Hlavne ak tá osoba aj predáva. Ale aby som sa bál niekomu robiť zadarmo účtovníctvo, alebo upratovanie a pod. Tak to teda fakt nechápem, ako na vás môžu prísť????? Aj keby som rovno sedel v kancli v tej firme, tak pri kontrole poviem, že som prišiel na návštevu, ale to by tam musela prísť jednotka rýchleho nasadenia aby som sa nestihol postaviť zo stoličky. Preboha ľudia, veď trochu reality by nezaškodilo.:)
Janka6685
27.10.05,12:15
Miro77, takže staršie dieťa až o 3 roky :D
No podľa toho, akú prácu im chce dať.
Miro77
27.10.05,12:27
Miro77, predpokladám, že len trochu uvoľňuješ atmosféru :D
Je to realita.
Ten 8r. (ZŤP-kardio) si cez prázdniny zarobil na bycikel.
Len mám pocit, že doteraz sa to bralo ako umelé znižovanie daní. Teraz sa to zrazu obrátilo o 100% Tak ho chcem zamestnať ako ZŤP zo všetkými z toho pre mňa a jeho plynúcimi výhodami.
Všetko zlé je na niečo dobré.:) . nie?
ajobs
27.10.05,12:29
Je to realita.
Ten 8r. (ZŤP-kardio) si cez prázdniny zarobil na bycikel.
Len mám pocit, že doteraz sa to bralo ako umelé znižovanie daní. Teraz sa to zrazu obrátilo o 100% Tak ho chcem zamestnať ako ZŤP zo všetkými z toho pre mňa a jeho plynúcimi výhodami.
Všetko zlé je na niečo dobré.:) . nie?
A pamätaj na to zdaňovanie:)
abel
27.10.05,14:15
Je to realita.
Ten 8r. (ZŤP-kardio) si cez prázdniny zarobil na bycikel.
Len mám pocit, že doteraz sa to bralo ako umelé znižovanie daní. Teraz sa to zrazu obrátilo o 100% Tak ho chcem zamestnať ako ZŤP zo všetkými z toho pre mňa a jeho plynúcimi výhodami.
Všetko zlé je na niečo dobré.:) . nie?
Tiež som si myslela, že žartuješ, ale teraz neviem. Ešte si nepočul o vykorisťovaní detí? Ej, ej, ešte že na poradu nechodia sociálny pracovníci :rolleyes:
Paula
27.10.05,14:43
A čo keď mi dennodenne podlahu kolienkami utiera ročný lezúň (úžasný novodobý výraz pre batoľa) ?????? Mám ho prihlásiť aspoň kvôli odvodu úrazového poistenia? :confused: Prepáčte mi vstup do vážnej debaty :)