misa
09.05.08,16:17
Prosím Vás mám problém s exekúciami jedného zamestnanca. Prišli tri v jeden deň od jedného exekútora, na všetkých je napísané, že mám zrážať z 1/3. Znamená to, že zrazenú sumu podelím tromi a uspokojujem v rovnakom pomere? Dve z týchto sú však pre ZP Apollo - nepomýlil sa exekútor a nemala to byť prednostná pohľadávka kde by som mala zrážať z 2/3?
Neskôr prišla ešte štvrtá exekúcia na toho istého zamestnanca, tiež neprednostná-PSS, tak tú začnem zrážať až keď budú tie prvé tri uspokojené? V exe.príkaze je napísaný aj druhý zamestnanec, ktorý bol tomu prvému ručiteľom v PSS, a exekútor mi prikazuje vykonávať zrážky v 1.rade tomu nešťastníkovi ktorý má už 3 exekúcie na krku a v 2.rade tomu ručiteľovi - keďže tento zamestnanec ručiteľ žiadne exekúcie nemá, mám mu normálne zrážať sumy tak ako keby bola exekúcia na jeho meno? Nerozumiem totiž formulácii v 1.rade a v 2.rade.
Ďakujem Vám.
margaretka71
09.05.08,19:11
Ja som mala zamestnanca , ktorý mal tiež dve exekúcie jednu od Orange a druhú tiež zo zdravotnej poisťovne. A neboli ani jedna prednostná. Poradili mi, že najprv zrážať prvú exekúciu a až keď vyplatí prvú mám začať s tou druhou. Nie obe naraz.
Fairy
09.05.08,19:50
Ak ti exekútor nenapísal, že je to prednostná exekúcia, tak nech ťa to netrápi. Jednoducho zrážaj 1/3-novo. Na tie čo prišli v jeden deň, by som rozpočítala tú jednu tretinu. Tá štvrtá (neskoršia) musí počkať. Len daj vedieť exekútorovi, že prečo si nezačala so zrážkami.
A ak je na tej štvrtej exekúcii napísané, že ju máš zrážať aj druhému zamestnancovi, tak to musíš. Možno sa stane, že ju ten druhý dokonca vyplatí celú, kým ju začneš zrážať tomu prvému. To sa stáva.
Dúfam, že som ťa moc nepomotala. :D
Andyke
10.05.08,06:03
Citát:
[quote=misa;726262]Prosím Vás mám problém s exekúciami jedného zamestnanca. Prišli tri v jeden deň od jedného exekútora, na všetkých je napísané, že mám zrážať z 1/3. Znamená to, že zrazenú sumu podelím tromi a uspokojujem v rovnakom pomere? Dve z týchto sú však pre ZP Apollo - nepomýlil sa exekútor a nemala to byť prednostná pohľadávka kde by som mala zrážať z 2/3?

Exekúciu nebudeš vykonávať v rovnakom pomere. Viď príloha zo zákona.
Jana Motyčková
10.05.08,14:01
Ak sú tri zrážky od jedného exekútora a prišli v jeden deň, zvyčajne sú aj pre jedného oprávneného, vtedy sa stačí dohodnúť s exekútorom, že sa bude posielať iba jedna suma a zrážk netreba rozdeľovať na tri časti. Ale treba to odkomunikovať s exekútorom.
misa
10.05.08,14:16
Takže mám považovať tie dve exekúcie pre ZP APOLLO ako prednostné a zrážať 2/3 napriek tomu, že exekútor mi napísal zrážať vo výške 1/3?
Tretia exekúcia je pre oprávneného - FO živnostníka.
Jana Motyčková
10.05.08,18:29
Ak je to pohľadávka na poistnom, malo by sa to zrážať z druhej tretiny, ak je to iná pohľkadávka voči ZP (pokuta, penále,...) bude to zrážka z 1. tretiny. Ak v exekúcii nie je napísané, čoho sa zrážka týka, nedá sa povedať, že keď je to pre ZP, musí to byť prednostná zrážka.
Farks
15.05.08,05:50
Dobrý deň!
Chcem Vás len poprosiť, aby ste mi niekto overili výšku exekučnej zrážky. Ide o výživné, zrážky sa majú vykonávať z dvoch tretín mzdy.
Pri čistej mzde mi táto zrážka vyšla 7 614,- Sk. Je to v poriadku?
Ďakujem
aladin
26.05.08,14:50
.presunul som inde
margaretka71
04.09.08,11:20
Ahoj poraďáci. Potrebujem odsúhlasiť správnosť výpočtu exekučných zrážok pre soc. poisťovňu za zamestnanca. Jeho čistá mzda je 7 010,- Sk - 3234,- ŽM /slobodný/= 3776,-
3777 : 3 = 1259 t. j. 1/3
Ja zrazím 1259 x 2 = 2518,- Sk keďže je to prednostná pohľadávka? Mám to správne? Zrážajú sa 2 tretiny?
margaretka71
04.09.08,11:45
Prosím odsúhlaste mi výpočet.
tinaM
04.09.08,11:54
Ahoj poraďáci. Potrebujem odsúhlasiť správnosť výpočtu exekučných zrážok pre soc. poisťovňu za zamestnanca. Jeho čistá mzda je 7 010,- Sk - 3234,- ŽM /slobodný/= 3776,-
3777 : 3 = 1259 t. j. 1/3
Ja zrazím 1259 x 2 = 2518,- Sk keďže je to prednostná pohľadávka? Mám to správne? Zrážajú sa 2 tretiny?
Na prednostnú pohľadávku zrážaš 2 tretiny.
Mne vyšla 1/3 Sk 1.258,- a 2/3 = 2516,-. Tie mu zrazíš a vyplatíš mu Sk 4.494,-.
margaretka71
04.09.08,13:19
Ďakujem veľmi pekne. Ja som asi zle zaokrúhlila základ, ktorý sa delí potom na tretiny. Zaokrúhlila som ho nahor. Takže to upravím a výjde mi to isté ako tebe. A čo v prípade, keď bude celý mesiac narodovať a nebudem mať z čoho stiahnúť? Lebo už aj začal.
tinaM
04.09.08,14:30
Mám taký prípad.
PN zamestnanca som nahlásila písomne exekútorovi a do Soc.poisť. spolu s dokladom o PN /dlhšej ako 10 dní/ som odniesla fotokópiu "Exekučného príkazu".
V podstate, ak oznámiš exekútorovi PN zamestnanca dlhšej ako 10 dní, je to už vecou Soc.poisť. a exekútora.
misa
04.09.08,14:45
A zarátava sa do čistého príjmu aj náhrada dočasnej PN ktorú platí zamestnávateľ prvých 10 dní?
tinaM
04.09.08,14:52
Áno. Exekúciu počítam z celého čistého príjmu.
Iveta Matlovičová
05.09.08,04:26
A zarátava sa do čistého príjmu aj náhrada dočasnej PN ktorú platí zamestnávateľ prvých 10 dní?

ja mám vedomosť, že takto sa postupuje len pri výživnom. Špecifické postavenie má medzi prednostnými pohľadávkymi výživné. Ak nepostačuje suma z druhej tretiny, uhrádza sa aj z prvej tretiny a ak nepostačuje ani to, je možné nepostihnuteľnú časť mzdy znížiť a predstavuje 70 % základnej sumy určenej podľa nariadenia vlády. Ak ide o výkon rozhodnutia na vymoženie výživného pre maloleté dieťa, Trestný zákon umožňuje uspokojiť túto pohľadávku aj z dávky hmotnej núdzi a príplatku z tejto dávky, nemocenskej dávky, z náhrady príjmu pri dočasnej PN.
Jana Motyčková
05.09.08,06:06
ja mám vedomosť, že takto sa postupuje len pri výživnom. Špecifické postavenie má medzi prednostnými pohľadávkymi výživné. Ak nepostačuje suma z druhej tretiny, uhrádza sa aj z prvej tretiny a ak nepostačuje ani to, je možné nepostihnuteľnú časť mzdy znížiť a predstavuje 70 % základnej sumy určenej podľa nariadenia vlády. Ak ide o výkon rozhodnutia na vymoženie výživného pre maloleté dieťa, Trestný zákon umožňuje uspokojiť túto pohľadávku aj z dávky hmotnej núdzi a príplatku z tejto dávky, nemocenskej dávky, z náhrady príjmu pri dočasnej PN.
Výživné má sice "špecifické postavenie", ale čistý príjem sa počíta pri všetkých zrážkach rovnako. T.j. aj náhrada príjmu pri dočasnej PN sa započítva do čistého príjmu pri všetkých exekučných zrážkach. Rovnako sa všetky exekučné zrážky zrážajú aj z nemocenského. Viď §89 Exekučného poriadku.
Iveta Matlovičová
06.09.08,10:02
Výživné má sice "špecifické postavenie", ale čistý príjem sa počíta pri všetkých zrážkach rovnako. T.j. aj náhrada príjmu pri dočasnej PN sa započítva do čistého príjmu pri všetkých exekučných zrážkach. Rovnako sa všetky exekučné zrážky zrážajú aj z nemocenského. Viď §89 Exekučného poriadku.
Ďakujem za upozornenie, pozerala som do Exekučného poriadku a § 89 bol s účinnpsťou od 1.1.2008 čiastočne upravený, dovtedy v § 89 nebola spomenutá náhrada príjmu pri dočasnej PN, je to teda tak, že to platí až od 1.1.2008 ?
Iveta Matlovičová
06.09.08,10:05
Ešte dopním:
Pôvodné znenie:

(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o pracovnej činnosti a z dohody o vykonaní práce, z dôchodku, z nemocenského, z peňažnej pomoci v materstve, zo štipendia, z náhrady uchádzajúceho zárobku, z náhrady poskytovanej za výkon spoločenských funkcií a z hmotného zabezpečenia uchádzača o zamestnanie.

(2) Do čistého príjmu sa nezapočítavajú prídavky na deti a príplatok k prídavkom na deti a zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.

Nové znenie:

(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.

(2) Do čistého príjmu sa nezapočítava prídavok na dieťa a zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.
Jana Motyčková
08.09.08,06:29
Platilo to aj predtým. Ja mám to "nové" znenie už v znení platnom k 1.12.2006. Viď príloha - účinnosť.
Iveta Matlovičová
08.09.08,07:33
Ďakujem aspoň takto - nešiel mi pridať bodík:-)