viki2
09.05.08,20:07
Pekný večer poraďáci.
Začíname s manželom stavať dom, resp.zmontuje nám ho firma. Nevieme sa s manželom dohodnúť, či si na strechu dáme kanadský šíndel alebo škridlu Bramac. Ja som za škridlu (viac sa mi páči ), manžel by zase kôli cene chcel šindel.
Viete mi poradiť, aké sú výhody, príp.nevýhody škridly a šindla?
Ďakujem za odpovede.
duves
10.05.08,04:01
Podla mna je dobre dat na montovany dom ťažkú betonovu škridlu. Raz som mal klienta, co mi ukazal jeho montovany dom a sam tvrdil, že je to velmi dobre riešenie.
Ingrid Ondruskova
10.05.08,04:57
Ja som tiež za škridľu. My máme TONDACH a sme veľmi spokojní.
Nemyslím si, že šindeľ je od škridly lacnejší-šindeľ má predsa niekoľko vrstiev materiálu /podbitie drevom atď./, a okrem toho lacnejší typ šindľa je veľmi nekvalitný.
petmar
10.05.08,17:08
Osobne si myslím, že tzv. kanadský šindeľ sa nehodí na nový dom, skôr na nejaké menšie alebo podružné stavby, vyzerá tak nijako... Videl som nový dom s takouto krytinou, pri nedodržaní správnej technológie sa mu to krútilo a kĺzalo. Keď je teplo a potrebuješ ísť na strechu (k anténe a pod.) nemôžeš, lebo sa ti prebárajú nohy do zmäknutej smoly. Ale už som taakmer letel aj zo švagrovej škridlovej strechy, kde sa tiež nedá veľmi po nej chodiť. Skrátka, oku mi lahodí z týchto dvoch ponúkˇpevná škridla. ;):cool::)
220870
10.05.08,19:53
šindel je suma sumárum drahší ako škridla.
a u t o r
11.05.08,08:19
Zelam pekny den!
Niekde medzi prispevkami som postrehol nazor, ze sindel vyjde rovnako ako skridla. Nie je to celkom jednoznacne... Vzhladom k jeho nizkej vahe vychadza jednoduchsia a tym aj lacnejsia konstrukcia strechy. Osobne by som sindel nezatracoval, ale... Ak mate hotovu stresnu konstrukciu a je zmontovana tradicne, t.j. pomurnice, krokvy, vaznice, hambalky, atd., je lepsie ukoncit to skridlou. Je vpodstate jedno akou, ci betonovou alebo z palenej hliny. Pokial ale nemate este hotovu stresnu konstrukciu, je mozne postupovat tak, ze ten sindel vyjde predsa len lacnejsie! Dost podstatny je aj fakt, ze ci je strecha zobytnena alebo sa jedna o strechu s velmi malym sklonom, napr. na bungalow-e a teda neobyvanu. Nuz, chce to pozbierat infosky od odbornikov a spravne sa rozhodnut. Dobru chut k nedelnemu obedu!
viki2
11.05.08,11:30
Ďakujem za všetky odpovede.
Strecha je na bungalov, bude mať malý sklon, čiže by tam mohol byť aj šindel.
Ale ja by som predsa len škridlu, fakt sa mi viac páčia tie strechy. Takže, ešte musím spracovať manžela;).
Ešte ma napadlo...Aká je cca životnosť šindla, neviete? Lebo, ak by sme ho mali za 10-15 rokov meniť, asi sa lepšie oplatí škridla.......
Gyures001
11.05.08,11:43
hi viki2 !

ja som tiez rozmyslal ze si dam skridlu a nakoniec som sa rozhodol pre plech . Vyzera to ako skridla .
a u t o r
11.05.08,11:51
Zdravim!
Pozor na jednu vec. Ak ma strecha maly sklon, je potrebne pod skridlu pouzit zabezpecenie na odvedenie presakov a aj vody, ktora sa dostane pomedzi jednotlive skridle vplyvom vetra a pod. V takomto pripade je treba niektore typy skridli vylucit - netesnia dostatocne! Ak strecha nie je zobytnena a ani nikdy nebude, nemala by vadit vyssia hlucnost plechu pri dazdi. Asi by som doporucil plech, no su mozne aj ine riesenia...
petmar
11.05.08,15:54
Možno, že manžel chce šindel preto, lebo sa dá výhodne robiť aj svojpomocne, aj dovoz je jednoduhší (treba ešte pripočítať podložie). Ja som robil takú prístavbu, zohnal som lacno 6m dosky na plné debnenie a potom to už ide rýchle. Dokonca som videl mladú susedu, ako si robila na svojom dome-novostavbe takýto šindel.
Životnosť som niekde čítal, že má zaručenú 15 rokov. Ja ho mám asi 6 rokov, ešte je OK. Ako to na dome vyzerá, nech si každý posúdi sám.
Keby som prerábal celý dom, asi dám plech.
Zypsik
11.05.08,19:36
Aj skridla sa da vyhodne robit svojpomocne. Ved je to ako LEGO.
borob
12.05.08,06:39
pozor šindel životnosť cca 30rokov
škridla ZARUKA 30rokov životnost 100!!!!
nije čo riešiť cena s plnym bednenim víde na šindel viac ako škridla
fabiajan
11.01.09,08:29
poradaci,
rad by som vedel co by ste mi poradili na zahrade mam chatku.Teraz mám na streche IPU uz 10 rokov,je v dobrom stave lebo ju natieram. Chcem ju vymenit za bonský sindel alebo plech/ma PVC potah/.Neviem ci mam IPU strhnut,alebo môzem pokladat sindel priamo?Ide o to ci sa nebude nadvihovat,ked nan bude svietit slnko. dakujem
fabiajan je teraz online Nahlás príspevok
220870
11.01.09,15:29
Na životnosť šindlu má najväčší vplyv jeho výrobca.Respektíve šuflikanti medzi výrobcami.K cene šindlu si treba prirátať plné doskové podbitie , podklad tj asfaltovú lepenku .Ale aj tak vyjde o niečo lacnejšie ako pálená škridla.