matulienkao
10.05.08,07:37
Dobrý deň,potrebovala by som radu ohľadom zmeny v zákonoch pre nezamestnaných,ktorí vykonávajú absolventskú prax.Vraj sa má meniť,alebo sa menil zákon o výške príspevku za túto činnosť.Vie mi niekto povedať odkedy sa to mení a v akom zmysle?Či menej alebo viac a s akou platnosťou?Na stránkach úpsvar som to nenašla.ďakujem
Andyke
10.05.08,07:00
Novela zákona platí od 1.5.2008 ( zákon č. 139/2008)
Tu sú zmeny na ktoré sa pýtaš :
V § 51 odseky 4 a 5 znejú:
"(4) Absolventská prax sa vykonáva najviac 6 mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne. Začiatok vykonávania absolventskej praxe a jej rozsah určuje zamestnávateľ. Po skončení absolventskej praxe vydá zamestnávateľ absolventovi školy potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe.
(5) Počas vykonávania absolventskej praxe poskytuje úrad absolventovi školy paušálny príspevok vo výške sumy životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe podľa osobitného predpisu46e) mesačne na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe; paušálny príspevok sa kráti za dni voľna podľa odseku 7 a za ďalšie dni neprítomnosti na absolventskej praxi na základe evidencie dochádzky predkladanej úradu podľa odseku 9 písm. d). Úrad poskytne absolventovi školy náhradu poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe.".

"§ 51a
Príspevok na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce

(1) Absolventom vzdelávania a prípravy pre trh práce na účely poskytnutia príspevku na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce (ďalej len "príspevok") je absolvent strednej školy vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 6 mesiacov a občan starší ako 50 rokov veku vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 3 mesiace, ak absolvovali vzdelávanie a prípravu pre trh práce zabezpečované úradom, trvajúce najmenej 6 kalendárnych mesiacov a najviac 24 kalendárnych mesiacov.
(2) Zamestnávateľovi, ktorý prijme do pracovného pomeru absolventa vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa odseku 1, poskytuje úrad príspevok najviac počas 24 kalendárnych mesiacov od uzatvorenia písomnej dohody podľa odseku 6 mesačne vo výške
a) v bratislavskom kraji najviac 25 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
b) v ostatných krajoch najviac 35 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.
(3) Výška príspevku podľa odseku 2 a dĺžka jeho poskytovania je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom zamestnávateľ prijal na pracovné miesto absolventa vzdelávania a prípravy pre trh práce a od právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa.
(4) Zamestnávateľ je povinný udržať pracovné miesto, na ktoré sa príspevok poskytuje, najmenej počas 24 kalendárnych mesiacov. Ak došlo k zníženiu počtu pracovných miest v priemere za 12 kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím, zamestnávateľ je povinný preukázať, že k tomuto zníženiu došlo v dôsledku zrušenia pracovných miest z dôvodu nadbytočnosti.
(5) Príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad, v ktorého územnom obvode absolvent vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa odseku 1 vykonáva zamestnanie, ak o tento príspevok zamestnávateľ požiada písomne. Príspevok sa neposkytuje, ak na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce bol na to isté obdobie poskytnutý príspevok podľa § 50, § 50a, § 50c, § 56 a 56a.
(6) Úrad uzatvorí so zamestnávateľom dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa odseku 1 prijatých do pracovného pomeru,
c) maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého absolventa vzdelávania a prípravy pre trh práce,
d) podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,
e) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
f) podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,
g) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
h) záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi úradu každé skončenie pracovného pomeru,
i) záväzok úradu, že bude poskytovať zamestnávateľovi príspevok mesačne alebo najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov zamestnávateľom,
j) záväzok zamestnávateľa, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
k) ďalšie dohodnuté náležitosti.".
matulienkao
10.05.08,10:13
takže to v praxi znamená,že ak má úrazové poistenie tak mu ho budú platiť???alebo poskytovať nejakou formou príspevok nato.a ak vykonáva absolventskú prax od 1.4.08 tak za to obdobie dostane 1700sk a od 1.5.08 životné minimum?
xman
26.05.08,03:38
takže to v praxi znamená,že ak má úrazové poistenie tak mu ho budú platiť???alebo poskytovať nejakou formou príspevok nato.a ak vykonáva absolventskú prax od 1.4.08 tak za to obdobie dostane 1700sk a od 1.5.08 životné minimum?

Presne toto by zaujímalo aj mňa.Keď je absolvent na praxi o mesiac skôr ako bol schválený zákon,aj on dostane od 01.05.2008 sumuu životného minima???:confused:Alebo ako vždy sa naše úžasné zákony týkajú len od 01.05. a bohužiaľ,tí čo už praxujú nedostanú nič?:eek:len 1700:confused:
ZuzanaP
26.05.08,04:39
Presne toto by zaujímalo aj mňa.Keď je absolvent na praxi o mesiac skôr ako bol schválený zákon,aj on dostane od 01.05.2008 sumuu životného minima???:confused:Alebo ako vždy sa naše úžasné zákony týkajú len od 01.05. a bohužiaľ,tí čo už praxujú nedostanú nič?:eek:len 1700:confused:


Praktická skúsenosť: tí čo začali AP pred účinnosťou zákona, dostanú od 01.05.2008 príspevok vo výške životného minima.
xman
26.05.08,10:00
Praktická skúsenosť: tí čo začali AP pred účinnosťou zákona, dostanú od 01.05.2008 príspevok vo výške životného minima.

vďaka za odpoveď,konečne niečo pozitívne:)
priatelia
24.07.08,07:19
Dobrý deň!
Okrem iných podmienok uvedených v §51 je podmienka byť evidovaný nezamestnaný 15 dní na úrade práce.
znamená to, že v 16.ty deň môže začať absolventská prax aj keď je to v polovičke kalendárneho mesiaca? alebo musím počkať na začatie ďalšieho mesiaca so začatím absolventskej praxe.
spýtala by som sa dotyčného na úrade - ale dovolenkuje - takže zato sa pýtam tu.
ďakujem všetkým po-radcom :)
ZuzanaP
24.07.08,07:27
Absolventskú prax môže podľa mňa začať v ktorýkoľkvek deň v mesiaci. Ja som pred 5 rokmi nastupovala myslím 20.
janina.p
31.07.08,07:16
Dobrý deň, neviete mi náhodou niekto poradiť, ako je to s miestom výkonu absolventskej praxe? Konkrétne ma zaujíma, či si ja ako nezamestnaná osoba evidovaná dlhšie ako 15 dní môžem sama nájsť zamestnávateľa, ktorý je ochotný prijať ma na absolventskú prax. A tiež ma zaujíma, či absolventskú prax musím absolvovať iba v mieste svojho trvalého bydliska. Na úrade práce v našom meste mi totiž pracovníčka povedala, že miesto výkonu absolventskej praxe mi môžu prideliť jedine oni a iba v mieste môjho trvalého bydliska, ale od známych viem, že si to vybavili sami a na ÚP iba priniesli vyplnené tlačivá. A v zákone som takúto informáciu nenašla.
anithocka
01.08.08,10:39
Dobrý deň, neviete mi náhodou niekto poradiť, ako je to s miestom výkonu absolventskej praxe? Konkrétne ma zaujíma, či si ja ako nezamestnaná osoba evidovaná dlhšie ako 15 dní môžem sama nájsť zamestnávateľa, ktorý je ochotný prijať ma na absolventskú prax. A tiež ma zaujíma, či absolventskú prax musím absolvovať iba v mieste svojho trvalého bydliska. Na úrade práce v našom meste mi totiž pracovníčka povedala, že miesto výkonu absolventskej praxe mi môžu prideliť jedine oni a iba v mieste môjho trvalého bydliska, ale od známych viem, že si to vybavili sami a na ÚP iba priniesli vyplnené tlačivá. A v zákone som takúto informáciu nenašla.

To nie je pravda, že iba oni Ti môžu prideliť miesto výkon absolventskej praxe ak si sama nájdeš miesto kde by si ju vykonávala, musí isť zamestnávateľ ma úrad práce, podať si žiadosť o absolventa, spíšu s ním dohodu, potom spíšu dohodu s Tebou a už ideš na prax. nenechaj sa odradiť tými blabotinami na úrade oni nevedia čo robí pravá a ľavá ruka.
cloe
23.09.08,20:03
Vie niekto o tom, že by sa mala absolvetská prax rušiť? Ževraj nie sú na to peniaze. Dnes s tým prišla moja dcéra z Úradu práce.
Momentálne vykonáva absolventskú prax u mňa, no dnes jej povedali, že sa musí zamestnať. Ešte som nemala čas to preverovať, tak je to len taká neoverená informácia.
blazonko
24.09.08,04:43
Zatiaľ neviem nič o tom,že by sa mala rušiť.
glorius
25.09.08,08:11
Dnes sme volali na úrad práce a absolventská prax je pozastavená do konca roka.
riodarka
29.09.08,17:27
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím povedať, či do konca tohto roka je alebo nie je pozastavená absolventská prax? Na úrade práce mi povedali, že nemajú miesto a tak sa chcem tiež aj spýtať, či je, alebo nie je povinnosťou úradu práce zaobstarať absolventovi túto prax, pokiaľ o ňu požiada. Na úrade práce v nitre povedali, že prax trvá max do novembra a potom má byť pozastavená až do začiatku budúceho roka. v trenčíne mi zasa povedali, že je pozastavená už teraz. tak sa chcem spýtať, ako to prosím Vás je?