ynguska
10.05.08,09:53
chcem sa opýtať, či je možné dať si do nákladov mesačný lístok na mestskú hromadnú dopravu? ďakujem
tibor1000
10.05.08,10:11
AK sa jedná o cestu zamestnanca napríklad na Daňový úrad a pod.,nevidím dôvod,prečo by to nebolo možné.. My to tak v práci bežne účtujeme-avšak ak nie je na takéto účely vedený automobil..
Zoltán Kovács
10.05.08,10:15
AK sa jedná o cestu zamestnanca napríklad na Daňový úrad a pod.,nevidím dôvod,prečo by to nebolo možné.. My to tak v práci bežne účtujeme-avšak ak nie je na takéto účely vedený automobil..

Ak je to mesačný lístok na MHD, ako potom rozúčovávate jednotlivé cesty? Zamestnanec zrejme ten lístok použije aj na cestu do zamestnania, čo už nie je možné zúčtovať ako pracovná cesta.
kura
10.05.08,10:34
Ak je to mesačný lístok na MHD, ako potom rozúčovávate jednotlivé cesty? Zamestnanec zrejme ten lístok použije aj na cestu do zamestnania, čo už nie je možné zúčtovať ako pracovná cesta.

My sme vo firme kúpili ročný lístok na MHD a aby sme si to mohli dať do nákladov vypracovali sme internú smernicu, kde je napísané na čo sa lístok bude používať a zamestnanec bol oboznámený s tým, že ho nemôže používať na súkromné účely, teda po ukončení pracovnej doby musí ostať lístok v zamestnaní, čo potvrdil aj svojím podpisom.
tibor1000
10.05.08,14:11
Ak je to mesačný lístok na MHD, ako potom rozúčovávate jednotlivé cesty? Zamestnanec zrejme ten lístok použije aj na cestu do zamestnania, čo už nie je možné zúčtovať ako pracovná cesta.
Aha,ospravedlňujem sa,nevšimol som si že sa jedná o mesačný lístok.. V takom prípade by to mohol byť problém...Takto by sme to určite neriešili cez mesačný lístok.My máme konkrétne na jednotlivé jazdy iba jednorazové lístky.
ynguska
11.05.08,07:53
ešte sa chcem opýtať, ako je to v prípade, že ten mesačný lístok by som chcela pre seba ako živnostníčku, keďže do prevádzky mi je lepšie využívať MHD ako auto z dôvodu, že prevádzka je v centre mesta. ďakujem
Denda
11.05.08,08:54
chcem sa opýtať, či je možné dať si do nákladov mesačný lístok na mestskú hromadnú dopravu? ďakujem
Neviem čo považujete za pojem dať si do nákladov.
V prípade, že chcete preplatiť zamestnancovi cenu mesačného lístka MHD na cestu do práce a späť, môžete mu ho preplatiť napr. ako príspevok zo sociálneho fondu a cenu lístka mu zdaníte.


ešte sa chcem opýtať, ako je to v prípade, že ten mesačný lístok by som chcela pre seba ako živnostníčku, keďže do prevádzky mi je lepšie využívať MHD ako auto z dôvodu, že prevádzka je v centre mesta. ďakujem

Cesta do práce a späť sa u živnostníka nepovažuje za pracovnú cestu a tým nie je výdavok daňovo uznaný.
vieroslava
25.02.09,08:04
Som konateľ sro a občas využívam možnosť ísť na rokovanie s klientom do mesta v Bratislave cestovať MHD. Je to rýchlejšie a lacnejšie, ako cesta a parkovanie autom. Lístok si kupujem cez SMS na služobnom mobile. Akým spôsobom sa účtuje takýto lístok? Stretol sa s tým už niekto?
Chobot
25.02.09,10:58
Som konateľ sro a občas využívam možnosť ísť na rokovanie s klientom do mesta v Bratislave cestovať MHD. Je to rýchlejšie a lacnejšie, ako cesta a parkovanie autom. Lístok si kupujem cez SMS na služobnom mobile. Akým spôsobom sa účtuje takýto lístok? Stretol sa s tým už niekto?

Myslím, že to ani nie je možné účtovať samostatne ako cestovný náklad, lebo potom by si si tú sumu dávala 2x do nákladov. Veď tá cena cest. lístka sa ti premietne vo faktúre, ktorú dostaneš od mobilného operátora za používanie služobného mobilu. Potom by si si to musela z faktúry zase odpočítať.
vieroslava
27.02.09,06:44
Zle som to vyjadrila, vlastne ma zaujíma, či je potrebné nejakým spôsobom dokladovať účel cesty.
Chobot
27.02.09,09:08
Zle som to vyjadrila, vlastne ma zaujíma, či je potrebné nejakým spôsobom dokladovať účel cesty.

Tak teraz už otázke nechápem vôbec. Komu potrebuješ zdokladovať účel cesty? A prečo?
Franta
05.04.09,07:15
Dobrý deň!
Spýtam sa vás takto, chcem využívať MHD Ba ako dopravný prostriedok k zákazníkom u ktorých budem vykonávať mnou ponúkané služby (fotografovanie), náklady na dopravu si vyfakturujem spolu so službou u zákazníka. . . ale ako si mám toto dopravné vyfakturovať v prípade, že používam predplatnú čipovú kartu napríklad mesačnú, či ročnú? ako to rozrátať?
Chobot
05.04.09,20:06
Dobrý deň!
Spýtam sa vás takto, chcem využívať MHD Ba ako dopravný prostriedok k zákazníkom u ktorých budem vykonávať mnou ponúkané služby (fotografovanie), náklady na dopravu si vyfakturujem spolu so službou u zákazníka. . . ale ako si mám toto dopravné vyfakturovať v prípade, že používam predplatnú čipovú kartu napríklad mesačnú, či ročnú? ako to rozrátať?

Jedna vec je to, čo si vyfakturuješ u zákazníka a druhá vec je to, čo si zahrnieš do nákladov.

U zákazníka si môžeš vyfaktúrovať čokoľvek a akúkoľvek čiastku. Ty si môžeš určiť, že za návštevu zákazníka si budeš u neho účtovať 20,- € (ako cestovné), jeho nemusí zaujímať, ako ty hradíš náklady za cestovné (či k nemu pôjdeš na bicykli, MHD, autom alebo taxíkom). Tu to bude v tvojom účtovníctve ako výnos. Čím vyšší výnos, tým je daňový úrad radšej.

Iné je to u zahrnutia cestovného do nákladov. Tam si môžeš do nákladov zahrnúť len skutočne vynaložené náklady. Keby si išiel taxíkom, tak dokladom k pracovnej ceste bude účtenka. Ak ale cestuješ autobusom, tak predplatný lístok si do nákladov nemôžeš rozpočítať, pokiaľ nebol vyslovene zakúpený na meno firmy. Ak si to kúpil ako fyzická osoba, tak je tvoj osobný náklad, ktorý s nákladmi firmy nemá veľa spoločného. Myslím, že DÚ by ti to neuznal.
SAIVI
14.04.09,07:29
Mám 1 cestovný lístok za vlak so služobnej cesty 2 zamestnancov. Pripojím ho k vyučtovaniu cestovných nákladov jedného z nich a v druhom CP nebudem uplatňovať žiadne cestovné náhrady, alebo si ho mám ofotiť a rozrátať na dva cestovné príkazy pre každého zvlášť?
Tweety
14.04.09,07:30
Mám 1 cestovný lístok za vlak so služobnej cesty 2 zamestnancov. Pripojím ho k vyučtovaniu cestovných nákladov jedného z nich a v druhom CP nebudem uplatňovať žiadne cestovné náhrady, alebo si ho mám ofotiť a rozrátať na dva cestovné príkazy pre každého zvlášť?
Nie, zaúčtuješ na jednom CP a pri druhom uvedieš, že si náhradu uplatňuje ten druhý zamestnanec-spolucestujúci.
SAIVI
14.04.09,07:53
..ďakujem
sarasimon
15.05.09,07:07
Myslím, že to ani nie je možné účtovať samostatne ako cestovný náklad, lebo potom by si si tú sumu dávala 2x do nákladov. Veď tá cena cest. lístka sa ti premietne vo faktúre, ktorú dostaneš od mobilného operátora za používanie služobného mobilu. Potom by si si to musela z faktúry zase odpočítať.
Listok, ktory si kupil zamestnanec prostrednictvom SMS cez sluzobny mobil samozrejme budem uctovat v ramci prijatej faktury od operatora. Je to vsak danovy naklad? a nespada to zdanitelnych prijmov toho zamestnanca?