mivera
11.05.08,00:02
Určite ste v médiách postrehli novinky, kt. zaviedla chorvátska vláda pri návšteve ich krajiny. Ide mi o 100 EUR na člena rodiny na deň pobytu. Chystáme sa v lete 4-členná rodina na 10 dní. Ak som to dobre pochopila, tak colník nás môže vyzvať k preukázaniu sumy 4.000 EUR!!!!!!!, teda v tom prípade ak povieme pravdu, že cestujeme na 10 nocí ????:eek::eek::eek: Chápem to správne, poraďáci prosím Vaše názory.
pivko
11.05.08,05:54
Určite ste v médiách postrehli novinky, kt. zaviedla chorvátska vláda pri návšteve ich krajiny. Ide mi o 100 EUR na člena rodiny na deň pobytu. Chystáme sa v lete 4-členná rodina na 10 dní. Ak som to dobre pochopila, tak colník nás môže vyzvať k preukázaniu sumy 4.000 EUR!!!!!!!, teda v tom prípade ak povieme pravdu, že cestujeme na 10 nocí ????:eek::eek::eek: Chápem to správne, poraďáci prosím Vaše názory.
Tá istá otázka je v téme Chorvátsko s deťmi-piesočnaté pláže zlezaradil
UKÁŹEŚ COLNÍKOVI PLATOBNÚ KARTU.:D
endrju
11.05.08,07:03
Určite ste v médiách postrehli novinky, kt. zaviedla chorvátska vláda pri návšteve ich krajiny. Ide mi o 100 EUR na člena rodiny na deň pobytu. Chystáme sa v lete 4-členná rodina na 10 dní. Ak som to dobre pochopila, tak colník nás môže vyzvať k preukázaniu sumy 4.000 EUR!!!!!!!, teda v tom prípade ak povieme pravdu, že cestujeme na 10 nocí ????:eek::eek::eek: Chápem to správne, poraďáci prosím Vaše názory.
Novinkou môže byť iba zmena sumy. Kedysi to bol ekvivalent cca 100 DEM. Teraz je to ekvivalent cca 100 EUR.
Také niečo má Chorvátsko zavedené už od svojho osamostatnenia od Juhoslávie. A bolo to aj v časoch keď Chorvátsko bolo súčasťou Juhoslávie.
Ešte som nezažil, aby toto niektorý "orgán" pri vstupe do Chorvátska kontroloval. Ak niekoho zastavia na chorvátskych hraniciach pri vstupe do Chorvátska a kontrolujú ho, tak väčšinou majú na to "sakra" dôvod. Vtedy asi aj skontrolujú splnenenie tejto podmienky. Ak zistia, že nie je splnená, majú dobrú zámienku na nevpustenie nevhodnej osoby do krajiny.
Pri kontrole na výstupe z krajiny ich zvykne zaujímať, či bol turista prihlásený k pobytu a či neprespával náhodou niekde na divoko "pod širákom". Požiadavku na preukázanie tejto skutočnosti som už pri výstupe z Chorvátska zažil. Ak turista nevie preukázať túto skutočnosť, vtedy s ním dokážu urobiť celkom kvalitný "cirkus". "Cirkusové predstavenie" som však nemusel absolvovať pri tejto príležitosti ani raz.
Rozalka
11.05.08,07:36
Okrem uvedeného je tu aj zmena, ak cestujú deti nie so svojimi rodičmi:

Cestování dětí bez zákonného zástupce
6.5.2008
Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že dne 7. dubna 2008 vstoupila v Chorvatsku v platnost Směrnice o cestovních dokladech cizinců, vízech a úředním postupu vůči cizím státním příslušníkům. V souladu s touto směrnicí nezletilý občan ČR, který cestuje do Chorvatska bez zákonného zástupce s vlastním cestovním dokladem, musí mít s sebou písemný souhlas zákonného zástupce s níže uvedenými údaji:

1. Osobní údaje zákonného zástupce
2. Účel a období pobytu
3. Trvání pobytu
4. Období, na které se vydává souhlas
5. Podpis zákonného zástupce
Souhlas musí být opatřen notářsky ověřeným podpisem zákonného zástupce a přeložen soudním překladatelem do chorvatštiny nebo angličtiny.

Výše uvedený souhlas není zapotřebí pokud nezletilý cizinec:

1. Cestuje letecky a byl mu vydán průvodní list pro cestování nezletilé osoby leteckého operátora v souladu s IATA standardy.
2. Cestuje v rámci školního výletu, je uveden na seznamu účastníků školního výletu, který je přeložen soudním překladatelem do chorvatštiny nebo angličtiny, a má vlastní cestovní doklad.
3. Cestuje v rámci sportovní nebo kulturní akce, je uveden v seznamu účastníků a má platný cestovní doklad.


Převzato ze stránek MZV ČR - Aktuální doporučení a varování
Zdroj: www.chorvatsko.cz
JanaSys
12.05.08,17:42
Najväčšou zmenou je písomný súhlas rodičov, ak dieťa posielajú so starými rodičmi.

Podľa zdrojov má obsahovať z našich novín:
- osobné údaje o zákonných zástupcoch (rodičoch)
- osobné údaje plnoletej osoby, v sprievode, ktorej maloletý prichádza
- vyhlásenie rodičov o súhlase
- dôvod pobytu
- trvanie pobytu
- trvanie platnosti povolenia
- podpis zákonných zástupcov rodičov

Mal by byť aj v angličtine.

Nikde nemôžem nájsť nijaký vzor. Ja osobne si myslím, že to nikdo nebude kontrolovať, ale babka s dedkom to chcú pre istotu mať.
Neviete, kde by som našla nejaký vzor?
Vďaka.
SVK
13.05.08,14:46
Do Chorvátska bez pasu, pozor na spolucestujúce deti

Slováci cestujúci do Chorvátska môžu i naďalej cestovať s platným pasom alebo občianskym preukazom. Zmeny sa vzťahujú len na cestovanie maloletých osôb bez sprievodu rodičov, resp. zákonných zástupcov. Ak cestujú bez sprievodu rodičov, musia mať súhlas na cestovanie od zákonných zástupcov.

Súhlas musí obsahovať:

* osobné údaje zákonných zástupcov
* osobné údaje o osobe, ktorej je súhlas na cestovanie udelený
* prehlásenie o súhlase
* dôvod pobytu
* doba pobytu
* doba platnosti souhlasu
* podpis zákonných zástupců

Súhlas musí byť notársky overený. Pre deti, ktoré cestujú v sprievode rodičov, alebo ako účastníci organizovaných ciest – na školské exkurzie, športové a kultúrne akcie, atď. sa podmienky nemenia.

Ďalej pripomíname, že podľa nariadenia chorvátskej vlády môže však kompetentný orgán na hranici od cudzincov žiadať dôkaz, že majú dostatočné finančné prostriedky na pobyt v Chorvátsku.

Výška finančných prostriedkov, ktorými cudzinec musí disponovať, je 100 resp. 50 EUR na deň. Suma 100 EUR sa vzťahuje na individuálne cestovanie, 50 EUR musia mať tí, ktorí do Chorvátska cestujú cez cestovnú kanceláriu, keď už majú zaplatený pobyt v krajine. Cudzinec môže množstvo finančných prostriedkov dokázať hotovosťou, ale aj inými platobnými prostriedkami, napríklad platobnými kartami.

Zdroj: TravelPoint.sk 09.05.2008, 15:10
JanaSys
14.05.08,04:45
Díky, toto poznám. Nemáte niekto tlačivo, formulár alebo niečo podobné?
betka631
14.05.08,16:54
14.05.2008 | 19:15 Chorvaté se chystají zmírnit pravidla pro cizince

Chorvaté couvají. Hranice pro povinný souhlas rodičů k cestě do země by se mohla snížit na 14 let.

Cesta do Chorvatska se pro letošní letní sezónu stává problémem. Nově se týká pohybu a pobytu cizinců do 18 let.


Pokud nepojedou se zákonným zástupcem, tedy hlavně s rodiči, musí mít jejich písemný souhlas.


Ve středu se sešli zástupci konzulátů členských států Schengenu s úředníky chorvatského ministerstva vnitra. Neoficiální schůzka se konala z iniciativy Slovinců, kteří předsedají Evropské unii.


Ve Slovenském domě v Záhřebu se jednalo o tom, jak by měl písemný souhlas vypadat. Po jednání Chorvaté uvažují o snížení horní hranice věku na 14 let.


Podobný zákon, ale pro samotné obyvatele Chorvatska, existuje v přímořském státě už několik let. Vláda tak chce zabránit tomu, aby byly chorvatské děti vyváženy do ciziny.


Jak by měl písemný souhlas vypadat:

Oficiální formulář zatím neexistuje. Zatím si ho tedy všichni musí dělat svépomocí. Abyste předešli problémům, souhlas by měl obsahovat:


1. Osobní údaje zákonného zástupce
2. Účel a dobu pobytu
3. Období, na které se vydává souhlas
4. Podpis zákonného zástupce


Takto zhotovený formulář musí být notářsky ověřen a soudním překladatelem přeložen do chorvatštiny nebo angličtiny.


Český konzulát už vytvořil jeho neoficiální podobu. Ta by měla lidem ušetřit práci s běháním na úřady.


Po schválení bude formulář zdarma ve všech cestovních kancelářích jezdících do Chorvatska a pravděpodobně také na webových stránkách ministerstva zahraničí ČR nebo na stránkách českého velvyslanectví v Chorvatsku


Některé cestovní kanceláře se samy chopily iniciativy a formuláře pro svoje klienty už zavedly. Není to ale podmínkou. Proto se náklady na cestu do k moři výrazně navyšují.


Další ránou pro peněženku je, že Slovinsko od 1.července ruší mýtné a zavádí dálniční známky, které budou stát 35 euro. Češi ale při cestě do Chorvatska jedou po dálnici jen 15 kilometrů.



Podtrženo, sečteno by se náklady na cestu do Chorvatska měly zvýšit takto:

Soudní překlad formuláře:
Chorvatština: 900 – 1100 Kč
Angličtina: 700 – 900 Kč

Soudní překlad rodného listu:
Chorvatština: 1800 - 2000 Kč
Angličtina: 1300 - 1500 Kč

- standardně do 3 – 5 pracovních dnů – za expresní překlad je příplatek 40 – 80 %
Rozalka
16.05.08,17:42
Díky, toto poznám. Nemáte niekto tlačivo, formulár alebo niečo podobné?
Mám, prikladám.
Kazu
17.05.08,15:39
Určite ste v médiách postrehli novinky, kt. zaviedla chorvátska vláda pri návšteve ich krajiny. Ide mi o 100 EUR na člena rodiny na deň pobytu. Chystáme sa v lete 4-členná rodina na 10 dní. Ak som to dobre pochopila, tak colník nás môže vyzvať k preukázaniu sumy 4.000 EUR!!!!!!!, teda v tom prípade ak povieme pravdu, že cestujeme na 10 nocí ????:eek::eek::eek: Chápem to správne, poraďáci prosím Vaše názory.

Už som bola s vnučkou dohovorená, že cez prázdniny pôjdeme k moru. Keď som si v novinách prečítala požiadavky na vstup do Chorvátska tak ma to znechutilo, že na to ich more a vlastne ani na chorvátov už nie som zvedavá. Rozhodli sme sa dovolenkovať na ranči pri Leviciach.
romana77
21.05.08,06:05
dobry den vsetkym
rada by som sa opytala ci niekto nema formular na vyplnenie v slovenskom jazyku pri vycestovani dietata do HR bez zakonneho zastupcu.
dakujem
betka631
21.05.08,10:35
Mám, prikladám.


Použi toto od Rozalky (príspevok 9)a prelož do slovenčiny
kalabala
25.05.08,22:07
Myslim ze to nie je az take zle uz som precitala mnozstvo clankov dakujem za dokument od Rozalky - aspon nemusim ho sama skladat staci prelozit a Chcem upozornit na to ze je potrebne povolenie - potvdrene u notara no netreba ziaden PREKLADtu citujem vynatok z jednej stranky ktoru bohuzial nemozem uviest ale na poziadanie napisem.
Colníci sú na kontroly pripravení
Súhlas na prepravu detí bez rodičov overený notárom budú kontrolovať hranični policajti na všetkých priechodoch Chorvátska.
Svorne tvrdia, že ich bude zaujímať viac ako zelená karta na aute. Rozhovory so zamestnancami hraničných priechodov počas našej pracovnej cesty viedol DRAGO STOJAKOVIČ z Maestral Travel.
Vedia na hraniciach o novom predpise?
„Je to novinka, všetky deti až do osemnásť rokov, cestujúce bez rodičov, budú musieť mať splnomocnenie podpísané u notára. Môže byť napísané aj v slovenčine, ale musí tam byť jasne vyznačené s kým, kam cestuje a v akom období. Chorvátska polícia nevie po slovensky, ale podľa predpisov nesmie vyžadovať od Slovákov preklad. Svorne mi potvrdili, že nejde o formalitu, ale vážnu vec zastrešujúcu bezpečnosť detí.“
Mimochodom pri predstave ze na dovolnke zmizne dieta je to dobre opatrenie. S pozdravom.:D
erper
27.05.08,19:07
vzor v českom jazyku je na stránke chorvatsko.cz- pasové a hraničné predpisy
Rozalka
29.05.08,10:57
Nechcem kvôli prílohe zakladať novú tému, preto sme prikladám cenník Jadrolinije od 1.6.2008. Ak niekto cestuje na ostrovy, môže pozrieť zmeny v cenách.
pivko
30.05.08,14:33
Chorvátom asi začína preskakovať!
30.05.2008 16:58 - BRATISLAVA
Od nedele 1. júna nesmie žiadny zahraničný turista priniesť do Chorvátska paštétu. Informuje o tom webová stránka www.novinky.cz. Ide o ďalšiu komplikáciu, na ktorú sa musia vopred pripraviť aj slovenskí dovolenkári, pre ktorých je Chorvátsko destináciou číslo jeden.
Toto obmedzenie súvisí so skutočnosťou, že od júna platí zákaz dovozu mäsa, mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov v osobnej batožine cestujúcich do tejto prímorskej krajiny. Zároveň existuje zoznam potravín, na ktoré sa zákaz nevzťahuje.

Jedným z dôvodov vydania zákazu bolo, že turisti vybavení konzervami a ďalšími potravinami z domu málo utrácali v chorvátskych letoviskách. "Zákaz sa vzťahuje na všetky štáty, vrátane 27 štátov Európskej únie (EÚ). Českí turisti si tak musia dávať veľký pozor, aké potraviny so sebou do Chorvátska privážajú. Chlieb so salámou tak musia nechať doma," upozornil Tomio Okamura z Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr.

Turisti sa musia pripraviť na kontroly na hraniciach a letiskách

Nepovolené potraviny budú prípadne zlikvidované. "Zákaz bude podľa úradov zrušený pre členské štáty EÚ v deň vstupu Chorvátska do EÚ," dodal Okamura.
arizona
30.05.08,20:49
pivko
01.06.08,07:32
arizona
01.06.08,14:53
zlezaradil Tak ten druhý odkaz zaváňa reklamou.
Možno za tým vidíš reklamu, ale vôbec to tak nebolo myslené:)
Ale uznaj,že to info je zaujímavé a nájde sa tam veľa cenných rád,ktoré môžu pri ceste po Chorvátsku pomôcť.
Ber to z toho pohľadu,lebo preto bol ten odkaz vložený.
Rozalka
01.06.08,15:17
Chorvatsko zruší nařízení o zákazu dovozu masa a mléčných výrobků pro turisty. Uvedl to v neděli internetový server Slobodna Dalmacija. Důvodem odvolání má být tvrdá reakce české veřejnosti na chorvatské opatření.

1. 6. 2008 17:43 - 1. 6. 2008 18:07 Aktualizováno
Podle serveru byl zákaz v Praze vnímán jako špatná zpráva pro stovky tisíc Čechů, kteří hodlali strávit letní dovolenou v Chorvatsku, a mnoho z nich začalo uvažovat o dovolené jinde.
Člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura zatím tuto informaci nepotvrdil, nicméně Novinkám sdělil, že asociace tuto zprávu vítá. Chorvatská strana neinformuje o opatřeních tak jak by měla a pracuje nekoncepčně, dodal.

Informace, že od neděle je turistům zakázáno do Chorvatsko dovážet maso a mléčné výrobky, se objevila ve všech českých rozhlasových a televizních programech a ve všech českých novinách, připomíná Slobodna Dalmacija. Po reakci české veřejnosti má být kontroverzní rozhodnutí zrušeno, dodává.

"Ministerstvo cestovního ruchu zaslalo ministerstvu zemědělství návrh, aby zvážilo zavedení kontroverzní vyhlášky," napsal server s tím, že konzultace mezi oběma ministerstvy pokračují.

Zákaz dovozu vybraných potravin platí pro všechny země včetně členů EU, pro členské země bude zrušen dnem vstupu Chorvatska do unie. "Osobní zásilky zakázaných produktů budou cestujícím odebrány a v souladu s platnými předpisy zlikvidovány," píše se v nařízení. Cestující by si tak měl dávat pozor například na domácí řízky, salámy nebo jogurty.

"Češi v předchozích letech vždy jako první a nejbouřlivěji reagovali na každý nový právní předpis vztahující se k dovolené v Chorvatsku, neboť Chorvatsko je jejich oblíbenou turistickou zemí, kam jich jezdí až 800 tisíc ročně, je proto zřejmé, že vnímají omezení složitěji než ostatní," napsal server.

Žeby sa spamätali???
mimotemy
V chorvátskej TV som videla dokumentárny program o turistickom "priemysle". Jeden Dubrovníčan sa vyjadril: na svete je veľa krásnych miest a tustisti sa bez nás zaobídu, ale my bez nich nie.
mivera
01.06.08,17:57
Teraz som si tiež prečítala na českej stránke, že Slobodná dalmacija uverejnila že tento zákaz dovozu potravín zruši. Dúfam, že som to pochopila správne, že to zrušia teraz a nie až vstupom HR do EÚ v 2009. Áno?
SVK
02.06.08,14:05
Zrusia to, pretoze funguju ako nasa vlada. Najprv nieco splechnu (podla moznosti somarinu), potom pockaju na reakcie a potom to prehodnotia a nedeje sa nic mimoriadne.

Ak zoberieme, ze zacnu kontrolovat financnu hotovost, povolenia pre deti a potraviny, t.j, cca. 3 min. na auto tak to chcem vidiet tu radu zaciatkom jula. Od Chorvatskej hranice po Budapest ;-)

Realita - bude to len namatkove, ked niekto bude provokovat s autochladnickou, tak nazru. Stanglu salamu medzi vecami neporiesia a jogurty si tam normalny clovek nosit nebude.

Takze to bude taka ruletka ;-) prinajhorsom nieco vyhodia a za likvidaciu peniaze nezoberu, pretoze to zlikviduju sami este na colnici :-)
alinka189
02.06.08,16:09
ahojte, ako je to s tými potravinami, ked sa jedná o celiatika (bezlepková diéta)?
mäso, mliečne výr.a aj iné potraviny musíme všetko nosiť, tam to nekúpime.
horšie je, že vraj na hranici neprejde ani papier od lekára či notára :-(
misomiso
02.06.08,16:35
ahojte, ako je to s tými potravinami, ked sa jedná o celiatika (bezlepková diéta)?
mäso, mliečne výr.a aj iné potraviny musíme všetko nosiť, tam to nekúpime.
horšie je, že vraj na hranici neprejde ani papier od lekára či notára :-(

A ako si prisla na to, ze to tam nekupite? Chorvatsko je minimalne tak civilizovana krajina ako sme my.
alinka189
02.06.08,16:50
to áno, ale sme tam boli a všetko sme mu museli vziať a ked sme pozerali po obchode, nemali tam bezlepkové potraviny.
arizona
02.06.08,17:00
Ľudia, berte to z tej lepšej stránky.Čo je to za dovolenka,kde by som musela stáť pri hrncoch a žiť z polotovarov, ktoré som v horúčavách doviezla až na miesto dovolenky?:rolleyes:
Na dovolenke si majú užívať a oddychovať aj ženy. Varenia a umývania hrncov majú celý rok aj doma dosť. Veď dnes sa dá objednať aj plná penzia atď. A nejaké ovocie a zmrzlinu nie je problém kúpiť nikde.
Takže milé dámy: :Dzabalte iba pekné šatičky, plavky,krémiky atď.Nechajte sa obsluhovať niekde v reštaurácii!Užite si to!Relaxujte! Oddychujte!Zaslúžite si to!:):):)
Rozalka
02.06.08,17:08
Máš pravdu, ale .... od istého času, keď som objavila nádheru zátok na ostrove HVAR, niet nad ticho, kde počuť len vlnky a cikády, kde je civilizácia veľmi ďaleko, najbližšia predajňa potravín 5-6 km, najbližšia reštaurácia 5-30 km, tak radšej zrána navarím a šup-ho do vody.
pivko
02.06.08,17:59
Pri dnešnom kurze viď SLSP Kuna predaj 4.31 Sk/ 1 HRK sú potraviny v Chorvátsku lacnejśie ako u nás.Samozrejme že nie v malých obchodoch pri pláži ,ale v supermaketoch ako napr. Interspar v Zadare.Ešte aj domov sme odtiaľ nakúpili dobroty.
mivera
02.06.08,20:37
Ja som sa tiež trochu popozerala po letákoch Billa, Lidl a niektoré potraviny sú naozaj lacnejšie ako u nás. V Zadare sme boli a pri vstupe do mesta je na každej strane supermarket - Kaufland, Lidl, Interspar a ceny potravín nás milo prekvapili. Mlieko, chleb, banány, melóny rajčiny - ceny ako u nás a niektoré lacnejšie. Akurát nealko a pivo je drahé. Lenže to je Zadar. Teraz ideme do Rogoznice a nikto nevie, či tam takýto supermarket je. Našla som na Nete len Billu pri Šibeniku cca 38 km. No ale nič sa nedeje. Prežijeme to. Inak je zaujímavé, že Česi sa proti opatreniam HR ohlásili a my Slováci opäť nič...
petmar
03.06.08,20:16
ahojte, ako je to s tými potravinami, ked sa jedná o celiatika (bezlepková diéta)?
mäso, mliečne výr.a aj iné potraviny musíme všetko nosiť, tam to nekúpime.
horšie je, že vraj na hranici neprejde ani papier od lekára či notára :-(
To snáď nie je možné, musí byť východisko, viem o čom je toto. Radím, aby si poslala mail na Chorvátsku ambasádu, nech ti dajú vyjadrenie. Ja som vlani v podobných veciach písal na 2 ambasády a veľmi slušne, rýchlo a vecne mi odpovedali.
Fany
04.06.08,08:30
Ja som sa tiež trochu popozerala po letákoch Billa, Lidl a niektoré potraviny sú naozaj lacnejšie ako u nás. V Zadare sme boli a pri vstupe do mesta je na každej strane supermarket - Kaufland, Lidl, Interspar a ceny potravín nás milo prekvapili. Mlieko, chleb, banány, melóny rajčiny - ceny ako u nás a niektoré lacnejšie. Akurát nealko a pivo je drahé. Lenže to je Zadar. Teraz ideme do Rogoznice a nikto nevie, či tam takýto supermarket je. Našla som na Nete len Billu pri Šibeniku cca 38 km. No ale nič sa nedeje. Prežijeme to. Inak je zaujímavé, že Česi sa proti opatreniam HR ohlásili a my Slováci opäť nič...
Klasika, my Slováci iba mlčky trpíme. Mne sa ale tiež varenie v Chorv. celkom pozdávalo, lenže je fakt, že mäso, syry, salámy sú podstatne drahšie a to aj v supermarketoch. A práve to sme nosili so sebou. Typujem - úbytok turistov o cca 40%.
leti
04.06.08,09:26
Klasika, my Slováci iba mlčky trpíme. Mne sa ale tiež varenie v Chorv. celkom pozdávalo, lenže je fakt, že mäso, syry, salámy sú podstatne drahšie a to aj v supermarketoch. A práve to sme nosili so sebou. Typujem - úbytok turistov o cca 40%.
A vraj to dnes zrušili.:)
SVK
04.06.08,09:34
Je to zrusene.

Polovica susedov z Ceska chcela rusit zajazd - apartmany bez stravy, tak to Chorvati nevydrzali ;-)
VladoaKatka
04.06.08,09:53
pivko
04.06.08,13:18
Klasika, my Slováci iba mlčky trpíme. Mne sa ale tiež varenie v Chorv. celkom pozdávalo, lenže je fakt, že mäso, syry, salámy sú podstatne drahšie a to aj v supermarketoch. A práve to sme nosili so sebou. Typujem - úbytok turistov o cca 40%.
Bola si osobne aspoň v jednom z tych obchodov ktoré menovala mivera?
Ja chodim na dovolenku do Dikla , je to hned pri Zadare / časť BORIK/ a nič z domu neberiem , lebo naozaj je tam lacnejšie skoro všetko.Voda je možno o 3 koruny drahšia ,ale preto ju nebudem vláčiť z domu. Pivo vo vratných flašiach -Karlovačko stojí cca 4,5 HRK , tak že ako u nás.A čo sa týka masa tak domov sme v chladničke viezli kurčatá po 18 HRK /kilo ,ale to len preto že boli také žlté ako keď kupujem domáce od babiek na trhovisku na Miletičovej:D
Rozalka
04.06.08,14:26
Ano, presne tak Chorvátsko zmenilo názor...

http://www.sme.sk/c/3910258/Chorvatsko-zmenilo-nazor-s-masom-k-nim-mozeme.html

Katka, podľa linku, ktorý si sem priložila, Veronika Honcová, česká konzulka v Splite, to POPIERA.
Zákaz naďalej platí, ale je to možno otázka pár hodín a ozaj si to rozmyslia....
VladoaKatka
04.06.08,16:14
Ja som napísala, že Chorvátsko zmenilo názor, ale nie že všetko zrušili a nebude to trvať ani do konca týžna a zrušia zákaz a nebudú vykonávať žiadne kontroly. Ak niekto chce ísť na dovolenku tak, že budú sa stravovať sami tak pôjdu tam, kde nemajú zákaz napr. do Talianska a chorváti sa spamätajú, ale už bude neskoro. Veď predsa tam ide aj o ubytovacie kapacity a príjem z tých apartmánov a nielen z predaja potravín. Koneckoncom, každý dovolenkár ide aj na pizzu, na ryby aj na zmrzlinu, pivo tak o čo im ide?
betka631
04.06.08,18:00
Jozef Mihál
04.06.08,18:27
S prepáčením, v časoch, keď nás Euro stojí 30 Sk, čiže Kuna nejakých 4,20, ešte existuje niekto, kto by chcel na dovolenku do Chorvátska vláčiť mäso, jogurty, acidko alebo Zlatého Bažanta?
horka
05.06.08,04:12
Už je to definitívne, zákaz dovozu mäsa a mliečnych výrobkov zrušili. Ptretože ako bolo vopred jasne, češi začali rušiť dovolenky. Oni sú proste takí ísť k moru a neminúť ani korunu.
Takže môžu všetci čo chcú voziť rezne... Platí to pre všetkcýh z EU.
GABAZ
05.06.08,04:51
V Chorvatsku sme boli minuly rok aj predminuly rok. Stravovali sme sa kombinovane - nieco sme si uvarili, obden sme zasli do restauracie. Strava v restauraciach je samozrejme draha. Dost drahe je aj maso a masove vyrobky v obchodoch. Ceny ostatnych potravin su vsak prijatelne a ich potraviny su aj velmi chutne - napriklad plnotucne mlieko a mliecne vyrobky. Nakupovali sme v Zadare a minuly rok v Omisi vo vacsich obchodoch. Ceny v malych potravinach mozu byt samozrejme vyssie. Za vysokymi cenami netreba chodit do Chorvatska. V roku 2003 sme boli na dovolenke na Orave - Oravice. Ceny napojov a drobneho obcerstvenia v stankoch boli velmi vysoke, porovnatelne s centrom Bratislavy.
Mnohi hovoria, ze lacne je Bulharsko. Ale ked som si preratala, kolko ma vyjde cesta a ze je to pre vodica velmi daleko - tak radsej pojdem do Chorvatska aj za vyssie ceny potravin. Myslim, ze je to taka nasa slovenska uchylka vsetko si preratavat na slovenske koruny.
A este tak na okraj - skuste si preratat tyzdennu dovolenku na nejakom slovenskom termalnom kupalisku pre stvorclennu rodinu - ubytovanie, strava, vstupenky na kupalisko, cesta. Ja som skusila a rozhodli sme sa ist do Chorvatska - hlavne kvoli alergiam nasich deti, cistemu moru, peknej prirode, jazykovej blizkosti. Prajem vsetkym peknu dovolenku nech sa ju rozhodnu stravit
kdekolvek.
VladoaKatka
05.06.08,05:11
[quote=GABAZ;745583 Prajem vsetkym peknu dovolenku nech sa ju rozhodnu stravit
kdekolvek.[/quote]
...kdekoľvek a či už si zvolia AI v 5* hoteli,alebo kempovaním, alebo individuálne s vlastným stravovaním v Chorvátsku - len nech si tú dovolenku užijú a spomínajú na ňu, ako na dobrú dovolenku.
Kabaka123
05.06.08,06:28
Nikde nemôžem nájsť nijaký vzor. Ja osobne si myslím, že to nikdo nebude kontrolovať, ale babka s dedkom to chcú pre istotu mať.
Neviete, kde by som našla nejaký vzor?
Vďaka.


Díky, toto poznám. Nemáte niekto tlačivo, formulár alebo niečo podobné?


dobry den vsetkym
rada by som sa opytala ci niekto nema formular na vyplnenie v slovenskom jazyku pri vycestovani dietata do HR bez zakonneho zastupcu.
dakujem

Tak splnonocnenie na sprevádzanie maloletého dieťaťa do zahraničia - do Chorvátska - má už svoj vypracovaný formulár na stránke Ministerstva zahraničných veci SR, je vypracovaný v slovenskom, chorvátskom a anglickom jazyku. Je predoklad, že už nebude potrebné notárske overenie podpisov, ale v tomto formulári sa takáto kolonka nachádza, tak sa treba ešte uistiť ako to vlastne je.

Rovnako Chorváti zrušili zákaz dovozu mäsa, mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov pre členov EU.
betka631
05.06.08,09:38
Tak splnonocnenie na sprevádzanie maloletého dieťaťa do zahraničia - do Chorvátska - má už svoj vypracovaný formulár na stránke Ministerstva zahraničných veci SR, je vypracovaný v slovenskom, chorvátskom a anglickom jazyku. .


Pripájam:
arizona
05.06.08,09:51
mimotemypotrebný doklad, ak dieťa necestuje s rodičmi je možno pre nás novinka,ale pre chorvátov až taká nie.My sme pred rokmi viezli z Chorvátska ,chorvátske dievčatko na dovolenku do Rakúska, tiež nám rodičia "pribalili" doklad overený notárom, že súhlasia,že dieťa prevážame cez hranicu...
Nám to bolo divné, ale veru rakúšania-colníci ho od nás pýtali.
Kabaka123
14.08.08,11:41
dnes to jest 14.8.2008

som písala na slovenskú ambasádu v Zagrebe a na Ministerstvo zahraničných vecí
obidve inštitúcie mi potvrdili informáciu, že je potrebné mať súhlas overený notárom.

ale keď som komunikovala s CK, tak mi povedali, že to nie je potrebné. Oni dostali túto informáciu od
Asociácie cestových kancelárií.

tu som našla dokument, citujem:

"Keďže uvedené nariadenia vyvolali mnoho pochybností v praxi, predovšetkým čo sa týka potreby overenia tohto dokumentu u súdneho prekladateľa, budú príslušné chorvátske orgány vychádzať turistom v ústrety. To znamená, že maloletý cudzinec bude musieť pri sebe mať dokument o súhlase obsahujúci všetky potrebné náležitosti, ale v prípade, že ten dokument nebude overený notárom alebo súdnym prekladateľom, nebude to dôvod na odmietnutie vstupu do Chorvátska"
Kabaka123
08.09.08,05:33
Tak, včera som sa vrátila z Chorvátska, z Umagu s mojim maloletým bratom.

Papier potvrdený notárom si Chorváti nepýtali ani cetou tam, ani späť.

Jedine na maďarsko-chorvátskych a potom na chorvátsko-maďarských hraniciach si Maďari pozreli v autobuse pasy a to bolo všetko.
Rozalka
01.04.09,13:53
Splnomocnenie pre dieťa od 1.4.2009 - zrušené

Děti již nepotřebují pro vstup do Chorvatska souhlas zákonného zástupce
1.4.2009
Dne 19. března 2009 schválil chorvatský parlament změny a doplňky Cizineckého zákona (Zakon o strancima, NN 79/07), čímž došlo ke zrušení povinnosti souhlasu zákonných zástupců pro vstup nezletilých osob do Chorvatska bez jejich doprovodu.

Podle článku 8 Cizineckého zákona byla nezletilým osobám překračujícím chorvatskou státní hranici bez doprovodu zákonného zástupce stanovena povinnost předložit při vstupu nebo výstupu ověřený písemný souhlas zákonného zástupce s cestou nezletilého. Tento článek byl Zákonem o změnách a doplňcích cizineckého zákona (Zakon o izmjenama i dopunama zakona o strancima ze dne 23.3.2009, NN 36/09) zrušen.

Nový zákon nabývá účinnosti dne 1. dubna 2009.

Zdroj informací:
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky - Aktuální doporučení a varování: www.mzv.cz
Dahlia
28.04.09,11:57
A keď ide dieťa do Chorvátska letecky so starou mamou, nepotrebuje teda po 1.4.2009 okrem pasu nič?
Excise Duty
28.04.09,13:02
Splnomocnenie pre dieťa od 1.4.2009 - zrušené

Děti již nepotřebují pro vstup do Chorvatska souhlas zákonného zástupce
1.4.2009
Dne 19. března 2009 schválil chorvatský parlament změny a doplňky Cizineckého zákona (Zakon o strancima, NN 79/07), čímž došlo ke zrušení povinnosti souhlasu zákonných zástupců pro vstup nezletilých osob do Chorvatska bez jejich doprovodu.

Podle článku 8 Cizineckého zákona byla nezletilým osobám překračujícím chorvatskou státní hranici bez doprovodu zákonného zástupce stanovena povinnost předložit při vstupu nebo výstupu ověřený písemný souhlas zákonného zástupce s cestou nezletilého. Tento článek byl Zákonem o změnách a doplňcích cizineckého zákona (Zakon o izmjenama i dopunama zakona o strancima ze dne 23.3.2009, NN 36/09) zrušen.

Nový zákon nabývá účinnosti dne 1. dubna 2009.

Zdroj informací:
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky - Aktuální doporučení a varování: www.mzv.cz (http://www.mzv.cz)
Takáto informácia je zverejnená aj na stránke slovenského MZV:
http://www.foreign.gov.sk/App/WCM/main.nsf?Open