meridiandesign
11.05.08,10:43
Zdravim, caute

mal by som par otazok ak niekto viete prosim pomozte.

Takze pracujem v nemenovanej s.r.o. ako grafiky designer na TPP.V zmluve mam napisane ze : prace rovnakeho druhu nesmiem vykonavat pre ineho zamestnavatela a povinnost zachovavat mlcanlivost.
A ide vlastne oto ze som sa rozhodol zalozit si s niekym s.r.o. ktora bude mat v predmete cinnosti rovnake veci ako ma s.r.o. v ktorej pracujem na TPP.Takze neviem ci to vobezd mozem ak mam zakaz konkurencie.Mam v tom zmatok tak neviem teda ako to vyriesit.Ci sa dat na zivnost a tak nebyt viazany nicim a vykonavat to bez zakazov, alebo sa dat len na dohodu, alebo dat vypoved :)Proste ma zaujima ako je to mozne vyriesit aby som ostal pracovat tam kde pracujem a zaroven mal s.r.o. ktora akoze "konkuruje" s.r.o. v ktorej som na TPP.
A mam este jednu otazku : ci je mozne byt majitelom viacererych s.r.o. ktore robia to iste.Maju rovnake predmety cinnosti.Takze povedzme mat 3 firmy ktore tvoria web stranky..napriklad...:)A ci mozem mat zivnost na tvorbu webu a aj s.r.o. na tvorbu webu..
Vopred Vam dakujem a prajem pekny den..

S pozdravom,

Stefan
rickman
11.05.08,13:07
prace rovnakeho druhu nesmiem vykonavat pre ineho zamestnavatela

Hocico ti kto poradi, ak sa rozhodnes robit tuto cinnost subezne za chrbtom sucasneho zamestnavatela a pride ti na to, urcite ho to nastve - bezohladu na to, ci najdes dieru vo svojej pracovnej zmluve alebo nie. A ak ho nastves, moze to pre teba znamenat automaticky pomoc v tvojom rozhodovani :).

Ak mas v zmluve napisane presne to, co si napisal aj tu, tak to znamena, ze sa nesmies zamestnanat inde a vykonavat to iste.
Ak si v s.r.o. konatelom, neznamena to, ze si zamestnany.

Spolocnosti vies zalozit maximalne 3, v ktorych budes figurovat ako jediny spolocnik.

Konkurencia - v tom ti neporadim, no ja by som s tym nemal problem - urady vsak mozu mat iny nazor :).
Vranová
11.05.08,14:04
Asi by bolo najvýhodnejšie mať živnosť, alebo jednu s.r.o. , ktorá by to robila a nie sedieť jedným zadkom na štyroch stoličkách. Čo sa týka TPP, tak to máš v zmluve napísané, že nesmieš vykonávať práce rovnakého druhu pre iného zamestnávateľa, ale to sa dá, ak by terajší zamestnávateľ s tým súhlasil, ale o tom veľmi pochybujem, určite by sa to ani tebe nepáčilo, keby si bol na jeho mieste...sprav si živnosť, alebo si založ s.r.o. a rob to za svoju osobu a máš po problémoch!
arizona
11.05.08,14:06
Bolo by to porušenie zmluvy. Asi by to bolo neférové,robiť konkurenciu firme, ktorá Ťa platí. Ty by si toleroval takého zamestnanca?
Monika Kováčová
11.05.08,14:26
hmmm.... nemá názov tej nemenovanej eseročky, v ktorej pracuješ, niečo spoločné s tvojím nickom, že?...
Okrem toho zamestnávateľ môže, resp. určite bude posudzovať vykonávanie podnikateľskej činnosti rovnakého predmetu činnosti ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny... je jedno či budeš "konkurovať" alebo nie, je jedno či ako živnostník, alebo ako s.r.o.
Monika Kováčová
11.05.08,14:32
a ešte: ak by si predsa len postupoval tak , ako píšeš v zadaní, porušil by si toto ustanovenie Zákonníka práce:
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti


(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
KEJKA
11.05.08,14:33
právne si to môžeš ošetriť tak, že sro založíš ale budeš len spoločník. Poctivo zarobené peniaze - zdanené môžeš vložiť hocikam aj ako kapitál do ZI inej sro. Logicky očakavaš vyššie zhodnotenie úspor ako na vkladovom úťte v banke. Právne to bude čisté, eticky asi nie.
Okrem toho, z vlastnej skúsenosti ti hovorím, že dlhodobo nemôžeš sedieť na dvoch stoličkách. Takže to ber len ako dočasné a po pár mesiacoch daj výpoveď.
rickman
11.05.08,16:13
právne si to môžeš ošetriť tak, že sro založíš ale budeš len spoločník.

Alebo tak :---.
meridiandesign
11.05.08,16:28
DAKUEJEM VAM ZA INFOSKY...SOM VAM VDACNY !!!!!
Ale ked si to tak zhrniem cele tak mam v tom zmatok ajtak...ale pomohlo mi co ste mi tu popisali...fakt dik..ste super...pekny dnik...

S pozdravom,
Stefan
Zoltán Kovács
11.05.08,16:35
právne si to môžeš ošetriť tak, že sro založíš ale budeš len spoločník. Právne to bude čisté, eticky asi nie.


Súhlasím s hrubo označeným.
meridiandesign
11.05.08,16:40
spolocnikom myslite ako tichy spolocnik?
meridiandesign
11.05.08,16:47
Súhlasím s hrubo označeným.


spolocnikom mate na mysli ticheho spolocnika?
dakujem
zalobaba
11.05.08,19:28
spolocnikom mate na mysli ticheho spolocnika?
dakujem

myslím, že nemysleli tichého spoločníka, ale bolo to myslené tak, že v zmluve máš zákaz vykonávať túto činnosť pre iného zamestnávateľa. V prípade, ak by si bol spoločníkom (nie tichým), tak v SRO nie si zamestnaný, ale to by si nemusel byť ani v prípade, ak by si bol aj jej konateľom.....vlastne by to bolo forma takej tvojej "väčšej drzosti", SRO s identickým predmetom by si "iba" vlastnil........ v každom prípade, asi by sa to terajšiemu zamestnávateľovi skutočne nepáčilo a nejakým spôsobom by sa snažil PP s tebou ukončiť......
rickman
12.05.08,09:25
Odpovede zacinaju naberat na kvalite :).
Tichy je lepsi ako normalny :D. Akurat kto bude tym hlucnym? A kto konatelom? Mas niekoho, komu by si takto veril resp. kto by takto veril tebe? :)
meridiandesign
12.05.08,14:48
myslím, že mysleli tichého spoločníka, ale bolo to myslené tak, že v zmluve máš zákaz vykonávať túto činnosť pre iného zamestnávateľa. V prípade, ak by si bol spoločníkom (nie tichým), tak v SRO nie si zamestnaný, ale to by si nemusel byť ani v prípade, ak by si bol aj jej konateľom.....vlastne by to bolo forma takej tvojej "väčšej drzosti", SRO s identickým predmetom by si "iba" vlastnil........ v každom prípade, asi by sa to terajšiemu zamestnávateľovi skutočne nepáčilo a nejakým spôsobom by sa snažil PP s tebou ukončiť......


Moj zamestnavatel vie o mojom plane zalozit si s.r.o. a nema proti nic..len nevie ze to bude vpodstate konkurencna firma :)
takze si myslis ze ked budem normalne majitelom a aj konatelom neporozujem ten zakaz? kde si tyo mozem overit na 100% ? dakujem krasne..pekny den..

stefan
Monika Kováčová
12.05.08,16:03
na 100 % istotu sa spoľahni len ak to budeš mať na papieri. Viď môj príspevok v tejto téme na prvej strane...