meridiandesign
11.05.08,11:08
Zdravim, caute

mal by som par otazok ak niekto viete prosim pomozte.

Takze pracujem v nemenovanej s.r.o. ako grafiky designer na TPP.V zmluve mam napisane ze : prace rovnakeho druhu nesmiem vykonavat pre ineho zamestnavatela a povinnost zachovavat mlcanlivost.
A ide vlastne oto ze som sa rozhodol zalozit si s niekym s.r.o. ktora bude mat v predmete cinnosti rovnake veci ako ma s.r.o. v ktorej pracujem na TPP.Takze neviem ci to vobezd mozem ak mam zakaz konkurencie.Mam v tom zmatok tak neviem teda ako to vyriesit.Ci sa dat na zivnost a tak nebyt viazany nicim a vykonavat to bez zakazov, alebo sa dat len na dohodu, alebo dat vypoved :)Proste ma zaujima ako je to mozne vyriesit aby som ostal pracovat tam kde pracujem a zaroven mal s.r.o. ktora akoze "konkuruje" s.r.o. v ktorej som na TPP.
A mam este jednu otazku : ci je mozne byt majitelom viacererych s.r.o. ktore robia to iste.Maju rovnake predmety cinnosti.Takze povedzme mat 3 firmy ktore tvoria web stranky..napriklad...:)A ci mozem mat zivnost na tvorbu webu a aj s.r.o. na tvorbu webu..
Vopred Vam dakujem a prajem pekny den..

S pozdravom,

Stefan
matoboco
14.05.08,07:37
no toto by aj mna celkom zaujimalo lebo tiez si idem zalozit sro a spolocnik ma v pracovnej zmluve tiez zakaz podnikania po dobu jedneho roka od konca prac. pomeru, ktory mu konci teraz za mesiac, a preto bude jeho cast zatial pisana na jeho priatelku....
luigi72
14.05.08,08:07
1. - Ani na zivnost ani u konkurencnej firmy nemozete vykonavat tu istu cinnost, ktoru mate uvedenu vo svojej pracovnej zmluve u terajsieho zamestnavatela. Ak by ste tu cinnost chceli vykonavat na zivnost, musite v zamestnani podat vypoved. Este asi existuje moznost "suhlas zamestnavatela", ktora je vo vacsine pripadov asi nerealna.

2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.


Po skonceni pracovneho pomeru uz neplati zakaz cinnosti, darmo je to v zmluve, zamestnavatel by musel vyplatit mzdu za tu dobu byvalemu zamestnancovi, kym nemoze vykonavat tu cinnost. Tusim to bolo nedavno rozoberane na vyssej urovni, tak 2 roky dozadu.
Ingrid Ondruskova
14.05.08,09:14
Asi kacírska myšlienka: ... a musíte to povedať zamestnávateľovi?
Podľa mňa je minimálna šanca, že na to príde!
Chobot
14.05.08,09:36
Asi kacírska myšlienka: ... a musíte to povedať zamestnávateľovi?
Podľa mňa je minimálna šanca, že na to príde!

Bohužiaľ v zmysle ZP to musí oznámiť. Resp. on by to ani nesmel vykonávať bez jeho súhlasu.

Takže nenavádzaj ho na protiprávnu činnosť!:cool::cool::cool::D
dalilada
14.05.08,09:56
2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.

Pozor na § 136 Obchodného zákonníka, kde je uvedený zákaz konkurencie v prípade konateľa:

a) konateľ nesmie vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spočnosti
.
.
. atď....

Mohlo by to vadiť jedine spoločníkovi v s.r.o., ktorý by sa mohol na tento § odvolávať.
Ingrid Ondruskova
14.05.08,10:20
Bohužiaľ v zmysle ZP to musí oznámiť. Resp. on by to ani nesmel vykonávať bez jeho súhlasu.

Takže nenavádzaj ho na protiprávnu činnosť!:cool::cool::cool::D

Tak sorry, nemyslela som to zle, a to že to m u s í nahlásiť, som netušila. /musí ...a mal by...veľký rozdiel/
Ale z praxe poznám prípady, že to funguje, t.j. že niekto robí na 2-3 strany, či už oficiálne alebo aj nie.
Napr. v prípade obchod.zástupcov je to takmer bežná prax, bohužiaľ...
luigi72
14.05.08,10:34
2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.

Pozor na § 136 Obchodného zákonníka, kde je uvedený zákaz konkurencie v prípade konateľa:

a) konateľ nesmie vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spočnosti
.
.
. atď....

Mohlo by to vadiť jedine spoločníkovi v s.r.o., ktorý by sa mohol na tento § odvolávať.


Okay, povodna otazka znela "ci je mozne byt majitelom viacererych s.r.o. ktore robia to iste.Maju rovnake predmety cinnosti.Takze povedzme mat 3 firmy ktore tvoria web stranky..napriklad..." a podla tohto majitelom moze byt...:rolleyes:
...a teoreticky aj konatelom, ak nebude mat spolocnika.