Lila
07.04.05,08:07
Prosím Vás, podľa tohto zákona je nutné, aby každa FO a PO, ktorá zamestnáva
okrem seba hoci len jedného zamestnanca, musí sa Prihlásiť na registráciu???
A čo na úrad k registrácii prikladá? Bezpečnostný projekt a zoznam dotknutých
osôb /čiže zamestnancov/?
Džek
07.04.05,07:16
Ktorá zamestnáva viac ako 5 osôb sa musí prihlásiť na úrad pre ochranu osobných údajov a bezpečnostný projekt musí mať firma, ktorá má automatizovaný systém, teda je napojená na internet a má e-mail. Keď máte sieť len v rámci firmy a nie ste nikde pripojený, tak to sa nepovažuje za automatizovaný systém.
Od 1. 5. 2005 je zákon novelizovaný 90/2005 z 3. februára.
Lila
07.04.05,07:28
Áno, bezpečtnostný projekt by som tiež takto brala. Ale v tomto zákone sa nehovorí, že len keď má viac ako 5 zamestnancov je povinnosť registrácie.

Dočítala som sa, že keď má viac ako 5 zamestnancov- musí si určiť / poveriť /zodpovednú osobu, ktorá bude dozerať ma dodržiavanie tohot zákona.

A tejto osobe je povinný informovať Úrad na ochr. os.ú. do 30 dní.
miro_mr
07.04.05,07:44
Ktorá zamestnáva viac ako 5 osôb sa musí prihlásiť na úrad pre ochranu osobných údajov a bezpečnostný projekt musí mať firma, ktorá má automatizovaný systém, teda je napojená na internet a má e-mail. Keď máte sieť len v rámci firmy a nie ste nikde pripojený, tak to sa nepovažuje za automatizovaný systém.
Od 1. 5. 2005 je zákon novelizovaný 90/2005 z 3. februára.Ak sa spracovavaju udaje podla §8 tak tiez treba mat bezp. projekt. V §8 sa hovori aj o rodnom cisle. Cize ak mam 5 zamestnancov, nemam pocitacovy system ale v osobnych spisoch evidujem rodne cisla zamestnancov tak mam mat bezpecnostny projekt?
Timcsi
07.04.05,09:32
V DÚPP 2/2004 sa zaoberá s problematikou ochrany osobných údajov pri spracovaní miezd (Ing.Strýčková). A tam sa píše, že ak sa údaje požívajú výlučne na spracovanie miezd a s tým súvisiacich výkazov a hlásení, t.j. sa nezverejňujú, netreba žiadna registrácia, ale ani súhlas zamestnancov na spracovanie ich údajov, ani o bezpečn.projekte sa nepíše atď. Alebo tento príspevok z DÚPP už nie je aktuálne??????
Hlinkovx
07.04.05,09:56
V DÚPP 2/2004 sa zaoberá s problematikou ochrany osobných údajov pri spracovaní miezd (Ing.Strýčková). A tam sa píše, že ak sa údaje požívajú výlučne na spracovanie miezd a s tým súvisiacich výkazov a hlásení, t.j. sa nezverejňujú, netreba žiadna registrácia, ale ani súhlas zamestnancov na spracovanie ich údajov, ani o bezpečn.projekte sa nepíše atď. Alebo tento príspevok z DÚPP už nie je aktuálne??????No..ja keď som písala na úrad na ochranu osobných údajov..pretože som mala len štyroch zamestnancov..a jeden z nich mal dieťa..a odvolala som sa na teraz už neviem na aký paragraf ohľadom toho, že však ja rodné čísla zbieram len pre potreby iných zákonov, ktoré určujú napr. vyplácanie daňového bonusu,/teda požadovalo som výnimku zo zákona/ tak mi bolo povedané...že registrovať sa jednoducho musím..a dodatok k zmluve o súhlase s poskytnutím osobných údajov musím mať..tak isto ako aj smernicu..
a navyše mi potom jeden kolega z porady, povedal...že som aj povinná mať vypracovaný aj bezpečnostný projekt...
Timcsi
07.04.05,10:09
Ale veď napr. k vyhláseniam alebo k potvrdeniam o zúčtov. a vyplat.príjmoch sa používa nie rodné č., ale dátum narodenia dieťaťa.
Hlinkovx
07.04.05,10:15
Ale veď napr. k vyhláseniam alebo k potvrdeniam o zúčtov. a vyplat.príjmoch sa používa nie rodné č., ale dátum narodenia dieťaťa.No..ja mám napríklad rodný list dieťaťa...
a na nich predsa je aj rodné číslo
Timcsi
07.04.05,12:34
Na stránke Ú na OOÚ je : registrácia - registrácia inf.systémov:

Podľa §25 ods.3 zákona registrácii nepodliehajú informačné systémy nasledovného charaktreu:
- personálne a mzdové informačné systémy (PAM) i keď obsahujú rodné číslo a zdravotné údaje.
Nenašla som nikde, že " keď obsahujú rodné čísla rodinných príslušníkov, vtedy podliehajú registrácii". Kde je to uvedené?
Hlinkovx
07.04.05,12:39
toto je vyjadrenie Úradu na ochranu osobných údajov..
presne na to ..čo si tu napísala som sa odvolávala...
ale nepomohlo mi to...napísali mi toto...
a tak som vybavovala registráciu
Lila
07.04.05,12:46
Tak to si ma nepotešila. Myslím, že vstupom do EÚ máme len papiere, papiere a

zase papiere.... .
Hlinkovx
07.04.05,12:50
no..oni ma tiež nie...aj keď som sa presne odvolávala na to...že by to malo spadať pod výminku...oni totiž zabudli na to..že sa vypláca daňový bonus a tam, či chceš alebo nie..máš jednoducho rodný list dieťaťa..a tam rodné číslo..
ale ten formulár je asi to najmenšie vyplniť..ani to nebolí...
smernica je tu už kdesi prilepená..
takže človek nemusí aspoň od piky začínať
Lila
07.04.05,12:51
Len zabudla som dodať, že s tým bezpečtnostným projektom až tak nesúhlasím.
Timcsi
07.04.05,12:52
Ale podľa §8 ods. 1 zákona osobitnými kategóriami osob.údajov sú: údaje, ktoré odhaľujú rasový, etnický pôvod, politické názory, náboženskú vieru. Kde je tam rodné číslo rodinného príslušníka???
Hlinkovx
07.04.05,13:01
POZRI TE...
ja iba tvrdím..čo mi napísali..
odpísali mi jasne..navyše som tam volala..pod iným menom..komunikovala aj s inými ľuďmi ...všetci svorne tvrdili..že jednoducho, keď mám čo i len napr. jeden rodný list dieťaťa...
tak sa registrovať musím
ak niekto vymámite od nich papier...že sa nemusíte...tak to skúste..ale ja riskovať nebudem...
a navyše ten formulár nie je až taký hrozný,
a keď ho tam pošlete..oni určia..či je registrácia potrebná alebo nie
a čo sa týka..toho projektu...
tam fakt neviem...jeden človek, ktorý nechcel byť menovaný, ale robí v brandži, práve s osobnými údajmi ... tak ten mi povedal..že si to mám vytvoriť...
to je z mojej strany všetko...
ako sa zariadite záleží už len na Vás
anka1
07.04.05,13:13
POZRI TE...
ja iba tvrdím..čo mi napísali..
odpísali mi jasne..navyše som tam volala..pod iným menom..komunikovala aj s inými ľuďmi ...všetci svorne tvrdili..že jednoducho, keď mám čo i len napr. jeden rodný list dieťaťa...
tak sa registrovať musím
ak niekto vymámite od nich papier...že sa nemusíte...tak to skúste..ale ja riskovať nebudem...
a navyše ten formulár nie je až taký hrozný,
a keď ho tam pošlete..oni určia..či je registrácia potrebná alebo nie
a čo sa týka..toho projektu...
tam fakt neviem...jeden človek, ktorý nechcel byť menovaný, ale robí v brandži, práve s osobnými údajmi ... tak ten mi povedal..že si to mám vytvoriť...
to je z mojej strany všetko...
ako sa zariadite záleží už len na Vás
Pripájam sa k tvojmu názoru. Zaregistrovať sa to je to najmenej. K registrácii sa neprikladajú žiadne prílohy, takže na vypracovanie máte času dosť (pokiaľ neprídu na kontrolu skôr :) ) Aj mňa zaregistrovali. Takže ďalej tvorím a tvorím ... Teraz ma trápi vyškolenie zodpovednej osoby :(...
Lila
08.04.05,05:58
V § 8 sa hovorí, že ak prevádzkovateľ používa "Rč" dotknutej osoby len na mzdy a personalistiku, nemusí sa zaregistrovať. Ak táto dotknutá osoba /môj zamestnanec/ má dieťa a ja mu musím uplatniť daň. bonus, tak to dieťa je

podľa tohto zákona tiež dotknutá osoba, ktorá mi musí dať súhlas - čiže podpis!

T.z. Kto sa za to dieťa podpíše??? Predsa jeho rodič. Mne to stále vychádza, že zaregistrovanie nie je oprávnené. Pretože sa to týka len zamestnanca.
Hlinkovx
08.04.05,06:15
LILA...
vyjadrujem sa posledný krát k tejto téme
ohľadom či musí alebo nemusí byť registrácia..
na výnimku zo zákona som sa odvolávala aj ja a jednoducho mi to nepomohlo...
musela som sa registrovať...
povedali mi..že ak mám vo firme čo i len jedno dieťa
registrácia je nutná...
napíš si dotaz...a uvidíš, čo Ti odpíšu...ale nemyslím si, že ti odpíšu niečo iné, ako mne
ono mi to totiž bolo vysvetlené tak, že keď sa robil zákon na ochranu osobných údajov..nebol ešte zákon, ktorým sa definovalo vyplácanie daňového bonusu a keďže sa robia u nás zákony tak ako sa robia...tak potom nastáva takýto zmätok..že síce zákon povoľuje výnimku..ale tá sa na daňový bonus nevzťahuje
ja mám na papieri, že sa registrovať musím..tak som to urobila...
záleží na tebe...čo urobíš...ale ja si myslím...že tá pokuta za 20 minútové vypísanie formulára nestojí
Lila
08.04.05,07:33
Môj názor, choď za úradníčkom...... a ten Ťa či chceš alebo nie - prinúti zaregistrovať. Ja to radšej spravím ako banka SLSP, odvoláva sa na platné zákony.

Vari sa nebudem tváriť, že tieto nové zákony neplatia, veď nič nechcem od tých svojich zamestnancov len to- čo mi prikazujú terajšie platné zákony. To predsa nechcem JA, ale daň. zákon resp. Zákon o SP, ZP . Myslím , že to vyhádame.